פרשת לך לך

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

הרחבות או שכתובים לערך זה, ייתכן שהתבצעו בעבר באתרים שונים. לבדיקה. הסר



Arrow r.svg לך לך Arrow l.svg
פסוקים: בראשית, י"ב, א' - י"ז, כ"ז
מס' פסוקים: 126
תוכן: אברם יוצא אל ארץ כנען אך רעב מביא אותו למצרים, מלחמת המלכים, ברית בין הבתרים, הגר יולדת את ישמעאל, ברית מילה
מצוות בפרשה ע"פ ספר החינוך
עשה (1)  לא תעשה (0)
מצוות מילה
הפטרה
ספרד ואשכנז ישעיהו, מ', כ"ז - מ"א, ט"ז
תימן ישעיהו, מ', כ"ה - מ"א, י"ז
המצרים מעריצים את יופייה של שרי. ג'יימס טיסו, סוף המאה ה-19.

פרשת לֶךְ-לְךָ היא פרשת השבוע השלישית בספר בראשית. היא מתחילה בספר בראשית, פרק י"ב, פסוק א' ומסתיימת בפרק י"ז, פסוק כ"ז. הפרשה עוסקת בתיאור קורות חייו של אברהם אבינו בחלק הראשון של חייו.

הפרשה מספרת על: קריאת אלוהים לאברם (שמאוחר יותר משנה שמו לאברהם) לצאת ממולדתו, ירידה למצרים והתחזות לאחיה של שרי, מריבת רועי אברהם ורועי לוט, מלחמת ארבעת המלכים את החמישה, מלכי צדק, גירוש הגר ולידת ישמעאל, ברית בין הבתרים, וברית המילה.


נושאים בפרשה[edit | edit source]

פגישתם של אברהם ומלכיצדק.
הגר ההרה עם ישמעאל, בנו של אברהם, ושרי.

לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך[edit | edit source]

אברם, מקבל ציווי אלוהי ללכת לארץ כנען. הוא בא עם שרי אשתו ולוט בן אחיו לארץ, ואף בונה מזבח וקורא בשם ה', אולם הרעב מאלץ אותו לרדת למצרים. עבדי פרעה לוקחים את שרי לבית פרעה ואברם מציג אותה כאחותו מחשש לחייו (שרי היא באמת בת אחיו). ה' מנגע את פרעה בנגעים קשים, ובעקבות כך הוא משחרר את שרי ושולח את אברם ממצרים ברכוש גדול.

מלחמת שליטי בבל בערי כנען[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת ארבעת המלכים את החמישה

כשאברם חוזר לארץ כנען מתפתח סכסוך בינו ובין לוט שבסופו נפרד לוט מאברם ויורד אל סדום. אברם עצמו מקבל הבטחה אלוהית כי ארץ כנען תהיה ירושה לזרע שיוולד לו.

אחר כך מתרחשת מלחמת ארבעת המלכים את החמישה: ארבעה משליטי ארץ בבל באים לדכא חמישה מלכים מקומיים, שליטי סדום והערים שסביבותיה, שמרדו בהם. אברם שומע שלוט נשבה במלחמה, יוצא בראש אנשיו להילחם בארבעת המלכים, מנצח אותם ופודה את לוט. הוא מסרב לקחת לעצמו מן השלל ורק מברך את ה' בסיוע מלכיצדק, "כהן לאל עליון".

ברית בין הבתרים[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברית בין הבתרים

כעת כורת ה' עם אברם את ברית בין הבתרים: ההבטחה על הזרע והארץ מקבלת גושפנקה רשמית על ידי מעשה טקסי של ביתור בעלי חיים. אברם גם מקבל נבואה על העתיד לקרות לזרעו: "יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם, וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה" (ספר בראשית, פרק ט"ו, פסוק י"ג).

שרי והגר[edit | edit source]

שרי אשת אברם רואה כי איננה מצליחה ללדת בן ומציעה לאברם לקחת את הגר שפחתה לאישה. הגר אכן מתעברת, וכתוצאה מכך היא מזלזלת בשרי. שרי מתלוננת על כך בפני אברם, והוא נותן לה אפשרות לעשות כטוב בעיניה עם הגר. שרי מקשה מאוד את החיים של הגר, וכתוצאה מכך הגר בורחת. מלאך ה' מתגלה להגר במעיין, אומר לה לשוב חזרה לבית אברם ושרי, ומברך אותה ואת בנה ישמעאל (שמיד לאחר מכן נולד לה).

ברית מילה[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברית מילה

אברם כורת ברית נוספת עם ה', היא ברית המילה. הוא מצווה למול את עצמו ואת כל בני ביתו, וכן לשנות את שמו לאברהם ואת שם אשתו שרי לשרה. ה' מבטיח פעם נוספת ששרה תלד בן, שייקרא יצחק, ובו תתקיים ברית הזרע והארץ.

מצוות בפרשה[1][edit | edit source]

בפרשה ישנה מצווה אחת:

המצוות מקור המצווה נוהגת בזמן הזה המחויבים
מצוות מילה הִמּוֹל לָכֶם כָּל זָכָר[2] כן האב/בית דין

הפטרה[edit | edit source]

מפטירים בספר ישעיהו, מפרק מ', פסוק כ"ז (לחלק מהמנהגים: פסוק כ"ה) עד פרק מ"א, פסוק ט"ז (או פסוק י"ז). הנביא פונה לעם ישראל, "וְאַתָּה יִשְׂרָאֵל עַבְדִּי יַעֲקֹב אֲשֶׁר בְּחַרְתִּיךָ זֶרַע אַבְרָהָם אֹהֲבִי. אֲשֶׁר הֶחֱזַקְתִּיךָ מִקְצוֹת הָאָרֶץ וּמֵאֲצִילֶיהָ קְרָאתִיךָ וָאֹמַר לְךָ עַבְדִּי אַתָּה בְּחַרְתִּיךָ וְלֹא מְאַסְתִּיךָ" (ספר ישעיהו, פרק מ"א, פסוקים ח'-ט').

ראו גם[edit | edit source]

  • היישוב אלון מורה מציין שבת זאת כשבת להתחזקות היישוב.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הטקסט:

פרשנות:

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ על פי ספר החינוך.
  2. ^ ספר בראשית, פרק י"ז, פסוק י'



ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1432 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png