פריבוז'ני (ווזנסנסק)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
פריבוז'ני (כפר)
Прибужани
מדינה / טריטוריה אוקראינהאוקראינה  אוקראינה
אובלסט מחוז מיקולאייבמחוז מיקולאייב מיקולאייב
ראיון ווזנסנסק
ראש העיר טראננקו אלכסנדר אנטוליביץ (Тараненко Олександр Анатолійович)
שפה רשמית אוקראינית, רוסית
שטח 1,575 קמ"ר
גובה 45 מטרים
תאריך ייסוד 1753
אוכלוסייה
 ‑ בכפר
 ‑ צפיפות

1,615‏
1278.1 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC +2

פריבוז'ני (אוקראינית: Прибужа́ни; לשעבר: קאנטקוזנקה (Кантакузенка), וגם: קאנטאקוזובקה (Kantakuzovka); בכתיב יידי מופיע גם בשמות: קונטיקוזיבא, קונטיקוזבא, קנטיקוזיבא) הוא כפר באוקראינה, בראיון ווזנסנסק במחוז ניקולייב.

הכפר שוכן בסמוך לעיר ווזנסנסק, מעברו השני על גדות נהר הבוג הדרומי (למעשה הוא חלק מווזנסנסק, מעבר הנהר). גשר היוצא מהכפר עובר את הנהר, ממנו ממשיכה דרך העוברת בשדות חקלאיות, וממשיכה בתוך ווזנסנסק. ממוקם כ-125 קילומטר צפונית-מזרחית לאודסה. בשנת 2001 מנתה אוכלוסיית הכפר כ-2,013 איש. נכון להיום (2021) האוכלוסייה מונה 1,615 איש. הממשלה מקומית היא מועצת הכפר פריבוז'ניבסקה.

היסטוריה[edit | edit source]

Circle frame.svg

פילוח תושבי פריבוז'ני לפי שפות, נכון ל-2001

  אוקראינית (94.63%)
  רוסית (4.47%)
  שפות אחרות (0.8%)

הכפר נוסד בשנת 1753, והשתייך לנסיכי משפחת קנטקוזינו (אנ'), על שמם הוא כונה מתחילה בשם קאנטאקוזובקה (Kantakuzovka). מתחילת המאה ה-19 כונה קאנטאקוזינקה (Кантакузенка; Kantakuzinka). במקור הוא השתייך למחוז אולוויופול (או'), שלא כמו ווזנסנסק הסמוכה, שהשתייכה למחוז אליסאווטגרדסקי (או'). בשנת 1828 הוסב המחוז למחוז טירספול (רו'). כעבור שש שנים, משנת 1834 הוא נכלל במחוז אננייב (רו') החדש (שבירתו הייתה אננייב), שהכיל בעיקר את מחציתו המזרחית של מחוז טירספול, במחוז חרסון (מחוז אננייב בוטל מאוחר יותר, ב-1921, וכיום המקום בשטח של ראיון פודילסק (אוק')). המחוז היה בשליטת האימפריה הרוסית. בין שתי מלחמות העולם נקרא הכפר בשם קאנטאקוזובקה (Kantakuzovka), והוא השתייך למחוז אודסה, בשליטת הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית האוקראינית, שהייתה חלק מברית המועצות. את השם פריבוז'ני קיבל הכפר לאחר מלחמת העולם השנייה, וכך הוא מכונה כיום.

על פי מפקד שנערך במקום בשנת 2001, רוב תושבי הכפר הם דוברי אוקראינית, מיעוט קטן מהם דוברי רוסית, והשאר הזניח דוברי שפות אחרות.

בשנת 1897 חיו בכפר כ-912 יהודים. היהודים היו חלק גדול בכפר עד להשמדתם בשואה.

מבני המקום המפורסמים[edit | edit source]

רבי יהושע השיל רבינוביץ, מבני המקום היהודיים. התגורר במקום בנעוריו, בסוף המאה ה-19

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

NivdakVeushar.png