פפואה המערבית (מחוז)

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
פפואה המערבית (מחוז)
Provinsi Papua Barat
City of Manokwari.jpg
מדינה / טריטוריה אינדונזיהאינדונזיה  אינדונזיה
חבל ארץ גינאה החדשה
בירת המחוז מאנוקווארי
שטח 140,375.62 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במחוז
 ‑ צפיפות

877,437‏  (נכון ל-2014)
6.3 נפש לקמ"ר (נכון ל-2014)
www.papuabaratprov.go.id

לחצו כדי להקטין חזרה

אצ'הצפון סומטרהמחוז ריאומחוז מערב סומטרהמחוז ג'מבימחוז בנגולומחוז דרום סומטרהמחוז למפונגמחוז איי ריאומחוז בנגקה-בליטונגמחוז בנטןג'קרטהמחוז מערב ג'אווהמחוז מיוחד יוגיאקרטהבאלימחוז מרכז ג'אווהמחוז מזרח ג'אווהמחוז מערב איי סונדה הקטניםמחוז מזרח איי סונדה הקטניםמחוז צפון מאלוקומחוז צפון סולאווסימחוז מאלוקופפואה המערבית (מחוז)מחוז פפואהמחוז מערב בורנאומחוז מרכז בורנאומחוז דרום בורנאומחוז מזרח בורנאומחוז צפון בורנאומחוז מערב סולאווסימחוז גורנטלומחוז דרום-מזרח סולאווסימחוז דרום סולאווסימחוז מרכז סולאווסיסינגפורברוניימלזיהמלזיההפיליפיניםמזרח טימוראוסטרליהפפואה גינאה החדשהתאילנדWest Papua in Indonesia.svg
אודות התמונה

פפואה המערביתאינדונזית: פפואה באראת; לשעבר איריאן ג'איא המערבית או איריאן ג'איא באראת) היא מחוז של אינדונזיה הנמצא בחלק המערבי של האי גינאה החדשה. הטריטוריה כוללת את "חצי האי ראש הציפור" ואת האיים שבאזור.

במחוז יש אוכלוסייה של כ-800,000 תושבים, ולפיכך הוא בין המחוזות הפחות מאוכלסים באינדונזיה. בירת המחוז היא מאנוקווארי. מבחינה מנהלית, המחוז מחולק לשבע נפות (kabupaten) ועיר אחת (kota):

  • פאפאק (פאק-פאק)
  • קאימאנה
  • מאנוקווארי
  • ראג'א אמפאת (במאלאית: "מלך הארבעה") (עיר הנפה: ואיסאי)
  • סורונג
  • סורונג (עיר) (במאלאית: "הושטת יד")
  • סורונג סלאטאן (במלאית: "דרום") (עיר הנפה: טמינאבואן)
  • טלוק בינטוני (עיר הנפה: בינטוני)
  • טלוק וונדאמה (עיר הנפה: (ראסיי)

פפואה המערבית הוקמה בחלק המערבי של מחוז פפואה בפברואר 2003, והפיצול עדיין שנוי במחלוקת. תומכי הפיצול, ובהם אנשי הממשל המרכזי בג'קרטה ומהגרים שהגיעו לפפואה מאזורים אחרים באינדונזיה, טוענים שיצירת המחוז החדש תסייע בניהול יעיל יותר של המשאבים ובחלוקה הוגנת יותר של השירותים. הפיצול נתקל בהתנגדות רבה בפפואה עצמה, והוא מוצג כמהלך המפר חוקים אוטונומיים מיוחדים הנוגעים לניהול פפואה, וכמאמץ לדכא את התנועה הבדלנית המקומית.

בנובמבר 2004 החליט בית משפט אינדונזי כי הפיצול אכן מפר את חוקי האוטונומיה. אולם פסק כי כיוון שהמחוז החדש כבר נוצר, הוא יישאר נפרד מפפואה. כמו כן, בפסק הדין נקבע כי אין להקים מחוז נוסף שהוצע, איריאן ג'איה המרכזית, כיוון שהפיצול עדיין לא הושלם.

שינוי השם[edit | edit source]

המחוז שינה את שמו לפפואה המערבית בפברואר 2007. תוקפו של השם החדש הוא החל מ-7 בפברואר 2007, אולם יש צורך באישור של המועצה המחוקקת של המחוז, ולאחר מכן הממשלה האינדונזית צריכה לאשר את הדבר בצו [1].

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פפואה המערבית בוויקישיתוף

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -230 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png