פעלולן

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
פעלולן בתצוגת פעלולים בבלגיה
רכיבה על גלגל אחורי היא אחד הפעלולים הבסיסיים באופנועים

פעלולן הוא אדם שעוסק בביצוע פעלולים, מעשי להטוט מסוכנים, לצורכי בידור. יש הרואים בכך סוג של ספורט.

ישנם מספר סוגי פעלולנים:

יש פעלולנים האוהבים לבצע את פעלוליהם במקומות מסוכנים והומי אדם. כאשר היה עדיין מותר חצו פעלולנים את מפלי הניאגרה על חביות או הלכו מעליהם על חבל. מת'יו ווב (Matthew Webb) אף ניסה לחצות אותם בשחייה ומת בניסיון זה. אחרים, כמו למשל אלן "ספיידרמן" רוברט מטפסים על מגדלים גבוהים כמגדל אייפל ומגדל סירס בידיים חשופות למרות הסכנה וההסתכנות בקנס ובמאסר. יש הצונחים או קופצים קפיצת בנג'י ממבנים גבוהים או מגשרים ואפילו ממצוקי ענק כגון מפל אנחל שגובהו כמעט קילומטר. קשת השער בסנט לואיס היא כר פורה לפעלולים מסוכנים וכמה פעלולנים קיפדו בה את חייהם.

הפעלולנים נפוצים מאוד בתעשיית הקולנוע ובמיוחד בסוגות סרטי הפעולה, הסרטי הרפתקאות וסרטי גיבורי-העל. הם משתמשים בכישוריהם, בנוסף לסיוע כבד מצד אפקטים מיוחדים כדי להציג סצנות פעולה הכוללות קרבות פנים אל-פנים, חילופי ירי, קפיצות מסוכנות, פיצוצים, מרדפי מכוניות ולעיתים אף סצנות מוות ופציעה קשות. לרוב, פניהם לא יופיעו, ובאמצעות עריכה יופיעו במקומם פניהם של השחקנים הראשיים, כדי ליצור את הרושם שהדמות שהם מגלמים היא זו שמבצעת את הפעלולים.

קישורים חיצונייםP sport.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספורט ובנושא קולנוע. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +451 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png