פולין הקונגרסאית

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
פולין הקונגרסאית
Military ensign of Vistula Flotilla of Congress Poland.svg Great Coat of Arms of Congress Poland.svg
Congress Poland 1815.svg
מדינה פולין הקונגרסאית
Królestwo Polskie
תמונת סמל Great Coat of Arms of Congress Poland.svg
יבשת אירופה
שפה רשמית פולנית, רוסית
אירועי הקמה תאריך
הקמה קונגרס וינה
תאריכי הקמה 1815
Karte kongresspolen.png

פולין הקונגרסאית, או פולין של הקונגרספולנית: Królestwo Polskie; ברוסית: Царство Польское) הוא כינויה המקובל של ממלכת פולין, ישות מדינית שנוצרה לאחר פירוק דוכסות ורשה על חלק משטחה. פולין הקונגרסאית התקיימה בשנים 18151863, כאשר הייתה למעשה פרוטקטורט של האימפריה הרוסית. בתקופה זו פולין הייתה במעמד של מלוכה חוקתית, עם צבא ובית מחוקקים משלה, כשהצאר הרוסי הוא גם מלך פולין באוניה פרסונלית.

השם "פולין הקונגרסאית" על שם קונגרס וינה שיצר אותה.

היסטוריה[edit | edit source]

לאחר שהובס נפולאון, ב-1815, בקונגרס וינה, הוחלט על הקמת פולין הקונגרסאית, במקום דוכסות ורשה, והכפפתה לשלטון אלכסנדר הראשון, קיסר רוסיה, על ידי הכתרתו כמלך פולין. ישות מדינית זו חלשה על שטח של כ-128,500 קילומטרים רבועים ובו כ-3,300,000 תושבים. הצאר אלכסנדר התחייב בעת הכתרתו לקיים את החוקה, ולמדינה זו היו מטבע משלה, מערכת חוקים, תקציב וגבול מכס עם יתר האימפריה הרוסית. הקמת הישות הזאת הייתה במידה רבה תוצאה של השתדלותו של אדם ייז'י צ'ארטוריסקי, מדינאי פולני, שהיה בעברו שר חוץ של האימפריה הרוסית.

הצאר אלכסנדר שאף לבטל את החירויות של המדינה הפולנית ולהנהיג בה אבסולוטיזם פוליטי דומה למה שהיה נהוג ביתר חבלי האימפריה הרוסית. ב-1819 בוטל חופש העיתונות והונהגה צנזורה, וב-1821 פורקו הבונים החופשיים. יורשו של אלכסנדר הראשון, ניקולאי הראשון, קיסר רוסיה, לא הסכים בעת הכתרתו למלך פולין להישבע אמונים לחוקה הפולנית ולא קיבל על עצמו התחייבויות כלפיה. הצאר פעל לצמצום הדרגתי של סמכויות הסיים הפולני, בית מחוקקים המורכב מנציגי האצולה והכמורה הבכירים, ושני הכינוסים האחרונים של הסיים, ב-1826 וב-1830, נערכו בסודיות. ב-1831 ביטל הסיים את הכתרת הצאר הרוסי כמלך פולין. בתגובה נכנס הצבא הרוסי לפולין, שהה בה 11 חודשים, וכך דוכא מה שכונה "מרד נובמבר". בכך גם בא הסוף על עצמאותה היחסית של פולין הקונגרסאית.

בינואר 1863 פרץ מרד נוסף, ובעקבותיו ביטלו הרוסים את חוקת פולין ואת הישות המדינית של פולין הקונגרסאית; הטריטוריה שולבה בתוך האימפריה הרוסית, ושמה שונה רשמית לשם הרוסי Привислинский Край (בפולנית: Kraj Nadwiślański), שפירושו "נסיכות הוויסלה", על שם הנהר הזורם דרכה. שם זה הוכנס לשימוש כבר אחרי המהפכה הכושלת הראשונה, אך לאחר המהפכה השנייה הפך לשם רשמי.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פולין הקונגרסאית בוויקישיתוף


P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -71 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png