עמוד ראשי

מתוך האנציקלופדיה היהודית, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברוכים הבאים לאנציקלופדיה היהודית - אנציקלופדיית הוויקי היהודית השיתופית

האנציקלופדיה היהודית היא מיזם תוכן יהודי, מקיף ורחב אופקים, המכנס למקום אחד את כלל הידע האנושי שנצבר במהלך הדורות, ברמה גבוהה, בשפה קולחת ובממשק נוח ומהיר.
מיטב הידע היהודי והתורני עומד להתרכז כאן באתר זה, בעזרת ה'; מידע עדכני, אנציקלופדי, עשיר ומהימן.
המיזם מהווה כתובת ראויה לטובי הכותבים והעורכים בוגרי הישיבות ובני בית המדרש, בתחומי הקודש והחול.
האתר מגיש לקהל שומרי התורה והמצוות תוצר אנציקלופדי איכותי. ערכי ויקיפדיה העברית מופיעים באתר, לאחר התאמת סגנון התכנים לקהל היעד, תוך שמירה על מקצועיות ואמינות.

מדיניות האתר וערכיו נכתבים באופן שיתופי מלא על ידי הציבור. התכנים עומדים לרשות הציבור, ומוגשים ברישיון חופשי.

אתם מוזמנים להשתלב בקהילת העורכים שלנו, או ליהנות מקריאה חופשית. בתקופה הקרובה אתם עדיין עשויים להיתקל בתקלות מקומיות או בתוצרים לא מושלמים, נשמח אם תדווחו לנו על כל בעיה, או שתסייעו בפתרון.

באנציקלופדיה היהודית יש 273,584 ערכים מאושרים; 298 ערכים נוצרו באתר ו-197 ערכים שוכתבו או הורחבו. מתוכם 10,214 ערכים שימושיים במיוחד עבור ציבור שומרי התורה והמצוות

משתמשים כמוך יוצרים כעת את האתר
רשימת קיצורים:
ח
בעריכה זו נוצר דף חדש (ר' גם את רשימת הדפים החדשים)
מ
זוהי עריכה משנית
ב
עריכה זו בוצעה על־ידי בוט
(+123)‏, (-88)
השינוי בגודל הדף, בבתים (גודל הדף אחרי השינוי מופיע כרמז)

27 במאי 2022

26 במאי 2022

חדשות האנציקלופדיה היהודית


298 ערכים נוצרו  •  54 טיוטות  • 197 ערכים שוכתבו או הורחבו

  Atom
  CCMP
  CFAA
  HIDS
  NAnt
  WTLS
מבית היוצר
Chibas.jpg

כולל חִבַּת ירושלים - צדקת רבי מאיר בעל הנס (מכונה גם "כולל גליציה" או "כולל עסטרייך-גליציה") נוסד בשנת ה'תק"ץ על ידי יוצאי גליציה שעלו לארץ ישראל. במשך השנים, לאחר שהמצב הכלכלי בגליציה הידרדר, הרחיבה הנהלת הכולל את תחומי ההתרמה לאירופה ולארצות הברית. משרדו הראשי של הכולל שוכן בשכונת מאה שערים בירושלים ותומך עד היום במשפחות יוצאי גליציה.

הכולל נמנה על שורה של כוללים שנוסדו במאה ה-19 על ידי עולי הארצות השונות, מתוך מטרה לתמוך בתלמידי חכמים שבחרו את תורתם לאומנותם. כמקובל באותם ימים.

שנת הייסוד הרשמית של הכולל היא ה'תק"ץ (1830), אולם בפועל הוא נוסד בסביבות שנת ה'תרי"א על ידי רבי חיים מקוסוב ורבי מרדכי זאב איטינגא בשם "כולל עסטרייך" לעולי גליציה (גליציה הייתה בתקופה זו חלק מהאימפריה האוסטרו הונגרית) לאחר תלונות מצד עולי גליציה בירושלים, צפת וטבריה, על קיפוח מטעם ממוני כולל רייסין. שני האישים כיהנו כנשיאי הכולל, והמשרה עברה לבניהם וצאצאיהם אחריהם, ומאוחר יותר ליצחק לייב סופר ובנו אברהם חיים דוד סופר, אך היו גם מינויי כבוד נוספים כמו מינויו של רבי חיים הלברשטאם מצאנז. מינוי לנשיא הכולל נחשב למינוי משמעותי משום שהכולל עמד במרכז החיים הציבוריים של יהדות גליציה, נשיא הכולל תפס עמדה חשובה בחיי יהדות גליציה, והכולל היווה לא אחת מוקד ליריבויות וסכסוכים שונים כמו מחלוקת צאנז–סדיגורה.

במשך השנים התפצל הכולל מספר פעמים על רקע סכסוכים שונים, לרוב סביב כספי החלוקה באזורים מסויימים, או חילוקי דעות בשאלת ירושת הנשיאות לאחר פטירתו של נשיא הכבוד של הכולל; כך היה אחרי פטירתו של רבי חיים מקוסוב, התפלג הכולל לכולל קוסוב וכולל ויז'ניץ כל אחד מהם בנשיאות אחד מבניו, בשנת 1863 התפלג מהכולל כולל שומרי החומות, המוכר גם בשם "כולל אונגרין" ליוצאי הונגריה, הקמתו של הכולל החדש גרמה למספר סכסוכים סביב הזכויות לגביית כספים במחוזות שונים.

לאחר מלחמת העולם השנייה הוכתרו כנשיאים אדמו"רים מגליציה בארצות הברית ובאירופה, בהם: אדמו"רי באבוב, ואדמו"רי פשעווארסק. כיום עומדים בראש הנשיאות בארצות הברית האדמו"ר רבי שמואל דוד הלברשטאם מצאנז-קלויזענבורג והאדמו"ר רבי בן ציון אריה לייבוש הלברשטאם מבאבוב, ובאירופה עומד בנשיאות הכולל האדמו"ר רבי לייביש לייזר מפשעוורסק.

פעילותו המרכזית של הכולל היום היא דמי "החלוקה" למשפחות נזקקות. ברשימת החלוקה יש יותר מ-4,000 משפחות, וכמקובל, הזכות לקבלת התמיכה עוברת מאב ולבן.

חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
עופר עיני מוקטן.jpg


נפטרו לאחרונה: רבי שמחה הכהן קוק, מיכל אורון, טוביה בארי, עדנה שכטמן, הובי אלישע, יצחק נוי, יעקב שרת

התבנית לא עודכנה כבר 3 ימים עדכון
היום בהיסטוריה
אירועים בלוח העברי