עמוד ראשי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ברוכים הבאים לאנציקלופדיה היהודית - אנציקלופדיית הוויקי היהודית השיתופית

האנציקלופדיה היהודית היא מיזם תוכן יהודי, מקיף ורחב אופקים, המכנס למקום אחד את כלל הידע האנושי שנצבר במהלך הדורות, ברמה גבוהה, בשפה קולחת ובממשק נוח ומהיר.
מיטב הידע היהודי והתורני עומד להתרכז כאן באתר זה, בעזרת ה'; מידע עדכני, אנציקלופדי, עשיר ומהימן.
המיזם מהווה כתובת ראויה לטובי הכותבים והעורכים בוגרי הישיבות ובני בית המדרש, בתחומי הקודש והחול.
האתר מגיש לקהל שומרי התורה והמצוות תוצר אנציקלופדי איכותי. ערכי ויקיפדיה העברית מופיעים באתר, לאחר התאמת סגנון התכנים לקהל היעד, תוך שמירה על מקצועיות ואמינות.

מדיניות האתר וערכיו נכתבים באופן שיתופי מלא על ידי הציבור. התכנים עומדים לרשות הציבור, ומוגשים ברישיון חופשי.

אתם מוזמנים להשתלב בקהילת העורכים שלנו, או ליהנות מקריאה חופשית. בתקופה הקרובה אתם עדיין עשויים להיתקל בתקלות מקומיות או בתוצרים לא מושלמים, נשמח אם תדווחו לנו על כל בעיה, או שתסייעו בפתרון.

באנציקלופדיה היהודית יש 250,949 ערכים מאושרים; 302 ערכים נוצרו באתר ו-199 ערכים שוכתבו או הורחבו. מתוכם 10,212 ערכים שימושיים במיוחד עבור ציבור שומרי התורה והמצוות

משתמשים כמוך יוצרים כעת את האתר
List of abbreviations:
N
This edit created a new page (also see list of new pages)
m
This is a minor edit
b
This edit was performed by a bot
(±123)
The page size changed by this number of bytes

4 October 2022

3 October 2022

חדשות האנציקלופדיה היהודית

תלמוד בבלי דפוס וילנא

ערך חדש נבחר:


302 ערכים נוצרו  •  53 טיוטות  • 199 ערכים שוכתבו או הורחבו

  Atom
  CCMP
  CFAA
  HIDS
  NAnt
  WTLS
מבית היוצר
Baron Wilhelm Carl ('Willi') von Rothschild (1828-1901).JPG

שמעון זאב (וולף) רוטשילד, ובשמו הלועזי וילהלם קרל פון רוטשילד, היה איל הון ופילנתרופ יהודי אורתודוקסי, היחידי מבני משפחת רוטשילד בדור השלישי ששמר על אורח חיים דתי ברוח היהדות אורתודוקסית. הודות למעשי הצדקה שלו ותמיכתו במוסדות תורניים-יהודיים וביישוב הישן, בשל אדיקותו הדתית כונה "הברון הצדיק" או "השר הצדיק".

היה בנו של קלמן מאיר (קרל) רוטשילד, בנו השלישי של מאיר אנשל רוטשילד ומייסד הסניף בנפולי. בנערותו נשלח לפרנקפורט לאחיו הבכור של אביו, אנשל מאיר רוטשילד, שהיה חשוך בנים, והיה אדוק בשמירת מצוות. בשונה מרוב בני משפחת רוטשילד היה שמעון זאב יהודי אדוק בחייו ובהשקפתו. הוא התנגד לתנועת הרפורמה היהודית שיוצגה בפרנקפורט על ידי הרב הליברלי לאופולד שטיין, ותמך באורתודוקסים בקהילה. אך למרות זאת הוא לא עזב את הקהילה עם התפלגותה בשנת 1851, ונותר חבר בקהילה הכללית, אם כי תמך במינויו של הרב האורתודוקסי רבי שמשון רפאל הירש ובבניית בית הכנסת לקהילה הנפרדת באמצעות תרומות נדיבות.

החל משנת תרט"ו, עם פטירת דודו אנשל ואביו, ניהל יחד עם אחיו אדולף (מאיר) קרל את הסניף של בנק רוטשילד בפרנקפורט. עם מות אחיו ב-1886 נותר לבדו כמנהל הסניף.

למרות עושרו, היה אורח חייו של הברון אדוק מאוד ונוטה לפרישות וסגפנות. הוא בנה בביתו מקווה פרטי בו הרבה לטבול, ובבית הכנסת שבביתו החזיק "עשרה בטלנים". הוא קיים קשרי ידידות הדוקים עם כמה מגדולי הרבנים בדורו. אגדות רבות נכרכו סביב דמותו של הברון האדוק שהיה דמות בלתי שגרתית בנוף משפחתו. קיימת גם אגדה על חדר מיוחד שבו היה ארון קבורה ותכריכים, והברון היה מתבודד בו בכל ערב ראש חודש, לובש את התכריכים, נכנס לארון ואומר בבכי את כל התהלים.

התפרסם בעיקר הודות לכספי הצדקה שחילק ביד רחבה; בין פעולותיו הבולטות היו בניית בית רוטשילד בשכונת בתי מחסה בירושלים, השתתפות בהקמת בית החולים ביקור חולים, תמיכה בכולל הפרושים שבקובנא, תמיכה בישיבת ראדין. כמו כן, תמך במיזמים ספרותיים תורניים שונים, כמו הדפסת פירוש הרידב"ז על הירושלמי, ומימון נסיעתו של חיים ברודי לאוקספורד במטרה להעתיק את שיריו של רבי יהודה הלוי מכתב יד.

נפטר בה' בשבט ה'תרס"א ונקבר בפרנקפורט. עם פטירתו נסגר הסניף של בנק רוטשילד בפרנקפורט לאחר יותר ממאה שנות פעילות עסקית, מכיוון שלא היו לו יורשים זכרים.

חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
פרופסור סוונטה פבו

נפטרו לאחרונה: בני שלמה, אליעזר קוגל, קוליו, בלהה מנהיים, אשר בהרב, יוסוף אל-קרדאווי

התבנית עודכנה לאחרונה אתמול עדכון
היום בהיסטוריה
אירועים בלוח העברי
"יום הכיפורים", ציור שמן על בד מאת איזידור קאופמן (לפני 1907)

יום הכיפורים

אירועים בלוח הלועזי

בניין הפרלמנט הרוסי, אחרי שהופגז במהלך המשבר החוקתי