עיבוד קולנועי

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

עיבוד קולנועי או אדפטציה קולנועית הוא התהליך של יצירת סרט קולנוע על סמך יצירה אמנותית קיימת קודמת כגון רומן, סיפור קצר, מחזה, קומיקס, סדרת טלוויזיה ואף סרט אחר. על בסיס היצירה נכתב תסריט ומופק סרט, המהווה יצירה נגזרת. בפרס האוסקר קיימת קטגוריה נפרדת לתסריט מעובד.

עבור תסריט מעובד מוענק פרס אוסקר לתסריט המעובד הטוב ביותר.

היסטוריה[edit | edit source]

כמה מן הסרטים הראשונים שהופקו התבססו על עיבוד, למשל סרטם של האחים לומייר "פאוסט" מ-1896 שהשתמש במספר סצנות קצרות מתוך המחזה הגדול של גתה, "אוהל הדוד תום" מ-1902 של אדווין ס. פורטר של סמך הרומן של הרייט ביצ'ר סטו ו"מסע אל הירח" מאותה שנה, על סמך ספרו של ז'ול ורן. כולם סרטים אילמים.

דוגמאות לעיבודים קולנועיים של יצירות מסוגים שונים[edit | edit source]

כמה מן הסרטים המצליחים ביותר מבחינה קופתית הם עיבודים של יצירות ספרותיות כגון שר הטבעות והארי פוטר. בנוסף לעיבודים נפוצים מאד של יצירות ספרותיות ומחזות, קיימים עיבודים מסוגות שונות של יצירה. למשל:

  • קומיקס - עוד בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20 יצא סרט גיבורי על שמבוסס על דמותו של סופרמן ("סופרמן: הסרט"). בשנות ה-80 ושנות ה-90 יצאו מספר עיבודים שונים לקומיקס, אך עיבודים אלה צברו תאוצה עם תחילת שנות ה-2000, עם דוגמאות כסרטי אקס-מן, ספיידרמן, באטמן מתחיל, איירון מן, הענק הירוק, קפטן אמריקה וסופרמן: איש הפלדה.
  • רדיו - מדריך הטרמפיסט לגלקסיה היה תסכית רדיו לפני שעובד לסדרת ספרים ולסרט, השואב תכנים המופיעים בתסכית הרדיו ואינם מופיעים בספרים. גם "סופרמן" עובד קודם לרדיו לפני שעובד לסרט קולנוע.
  • טלוויזיה - עיבוד קולנועי לסדרות טלוויזיה מציג בדרך כלל פרק מעובה מתוך הסדרה, כמו למשל הסדרה תיקים באפלה שהובילה למספר סרטים בפורמט של פרק מורחב, הסדרה מסע בין כוכבים שבעקבותיה יצאו למעלה מעשרה סרטים ועוד. במקרים אחרים נדחסת עלילת מיני סדרה לסרט קולנוע באורך מלא שנכתב על ידי אותו יוצר, למשל פאני ואלכסנדר של אינגמר ברגמן. לעיתים מהווה הסרט פריקוול (הקדמה) המגולל אירועים שהובילו לאירועי הסדרה ושהתרחשו לפני האירועים המתוארים בה, כמו למשל הסרט אש לכי עמי שיצא בעקבות הסדרה טווין פיקס. תוכניות טלוויזיה מייצרות לעיתים גיבורים (לעיתים גיבורים שוליים) הזוכים לסרט קולנוע המפתח את דמותם. הדוגמה הבולטת ביותר היא תוכנית הטלוויזיה סאטרדיי נייט לייב שבעקבות מערכונים שהוצגו בה עובדו מספר סרטי קולנוע, בהם: האחים בלוז, מר מוצ"ש, עולמו של ויין, ואל תתעסקו עם הזוהן. יש וסרט קולנוע מופק כמחווה נוסטלגית לסדרת טלוויזיה מילדותם של יוצריו, כך למשל הסרט סמנת'ה, שהופק בשנת 2005 כמחווה לסדרה ששודרה בשנות ה-60 וסדרת סרטי משימה בלתי אפשרית.
  • משחק וידאו - אחד הסרטים הראשונים שעובדו על סמך משחק וידאו היה "האחים סופר מריו" שיצא ב-1993 ונחשב לכישלון, למשך תקופה ארוכה סרטים שמבוססים על משחקי וידאו נחשבו לכישלון מוחלט אצל המבקרים וגם אצל המעריצים, שהסרטים אינם עוקבים אחרי עיבודי משחקי וידאו ולא נאמנים לעלילה או למקור. סרט האנימציה "Final Fantasy" מ-2001 על בסיס משחק בשם זה היה מצליח בעיני צופים ומבקרים בזכות האנימציה מושקעת ואפקטים המיוחדים אבל נחשב לכישלון אצל המעריצים שזה אינו נאמן בכלל למקור וסיפור חלש. סדרת סרטים נוספת המבוססת על משחקי וידאו היא טומב ריידר בכיכובה של אנג'לינה ג'ולי. ב-2010 יצא הסרט הנסיך הפרסי: חולות זמן על בסיס משחק בשם זה, בניגוד לסרטים הקודמים היה הסרט יחסית נאמן למקור ונחשב עד עכשיו לסרט מבוסס משחק וידאו הכי מצליח וגם אצל המעריצים.
  • יצירה מוזיקלית - הסרט אמריקאי בפריז הוא עיבוד חופשי לתכני היצירה המוזיקלית של ג'ורג' גרשווין, אמריקאי בפריז. סרטי פנטסיה ואלגרו נון טרופו הם עיבודי אנימציה ליצירות קלאסיות שונות.
  • מצגת - סרטו של אל גור, "אמת מטרידה" הוא עיבוד קולנועי למצגת שהציג סגן הנשיא לשעבר במסגרת מסע הסברה לעצירת ההתחממות העולמית.
  • מתקן שעשועים - סרטי שודדי הקאריביים מבוססים על מתקן השעשועים שודדי הקאריביים בפארק השעשועים דיסנילנד.

ראו גם[edit | edit source]

לקריאה נוספת[edit | edit source]

  • Stam; Raengo, Alessandra, eds (2005). Literature and Film: A Guide to the Theory and Practice of Film Adaptation. Blackwell. ISBN 0631230548.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -750 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png