עזרה:קישורים

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
עריכת ערכים

מדריכי עריכה

שילוב מרכיבים בדף:

אחרים:

באנציקלופדיה היהודית יש אפשרות ליצור קישור - קטע מסומן בדף אינטרנט שלחיצה עליו עם העכבר מובילה ליעד אחר באותו דף או לדף אחר. קיימים מספר סוגי קישורים:

דף עזרה זה מציג את הקישורים השונים שעומדים לרשותכם ומסביר כיצד יש להשתמש בהם.

קישורים פנימיים[edit | edit source]

קישורים פנימיים בעורך החזותי[edit | edit source]

הוספת קישור חדש[edit | edit source]

כדי להוסיף קישור בעורך החזותי:

 1. יש לסמן את המילה או המילים שרוצים להפוך לקישור (לסמן בעכבר או באמצעות מקלדת: Shift ומקשי חצים).
 2. יש ללחוץ על כפתור השרשרת Vector toolbar insert link button.png בסרגל הכלים (או קיצור המקלדת: Ctrl-K בחלונות ובלינוקס, או Command-K במק).
 3. תוצג חלונית. תחילה, היא תנסה להשלים אוטומטית את יעד הקישור. למשל, אם סימנתם את המילה "אמריקה", הפריט הראשון ברשימת ההשלמות האוטומטיות יהיה "אמריקה". ניתן גם לבחור אחת מההשלמות האחרות באמצעות לחיצה על הפריט. אם אתם רוצים לקשר לדף אחר שאינו מופיע ברשימת ההשלמות, למשל "ארצות הברית", צריך פשוט להקליד את שמו.
 4. כשיעד הקישור הרצוי מופיע בשורת הקלט, יש ללחוץ על Done.

עריכת קישור קיים[edit | edit source]

כדי לערוך את הטקסט של קישור קיים, יש פשוט ללחוץ בו תוך כדי עריכת הדף, ולהקליד או למחוק את מה שכתוב שם. נא לשים לב לכך שכשמוסיפים אותיות בתחילת המילה או בסופה, הסמן יכול בתוך הקישור או מחוץ לקישור. אם הקישור מואר במסגרת כחולה בהירה, אז הסמן נמצא בתוכו, והטקסט שיוקלד יהיה חלק מהקישור. אם הקישור אינו מואר במסגרת כחולה בהירה, הטקסט שיוקלד לא יהיה חלק מהקישור. בתחילת המילה זה אפשרי עם מילות יחס, למשל "לאמריקה", אבל בסוף המילה זה בדרך כלל לא הדבר הרצוי, למשל, יש לכתוב "ניו יורקי" ולא "ניו יורקי". אולם, סימני פיסוק, כמו נקודה (.) מירכאות ("), וכיוצא בזה, אמורים להיות בדרך־כלל מחוץ לקישור.

הסרת קישור[edit | edit source]

כדי להפוך טקסט שמקושר עכשיו לטקסט רגיל שאינו מקושר, יש ללחוץ על הקישור, ואז ללחוץ על האייקון האדום בחלונית שתיפתח.

כדי להסיר קישור יחד עם כל הטקסט שלו, צריך פשוט למחוק אותו כמו שמוחקים טקסט רגיל – עם מקשי Backspace או Delete.

קישורים פנימיים בעורך קוד מקור[edit | edit source]

סוג הקישור והסבר תחביר דוגמה
קישור פנימי פשוט משמש לקישור בין דפי האנציקלופדיה היהודית. [[קישור]] דוגמה: [[מצלמת אינטרנט]]
תוצאה: מצלמת אינטרנט
קישור פנימי עם כותרת שונה משם הערך [[קישור|כותרת הקישור]] דוגמה: [[כלב|איזו חיה נובחת?]]
תוצאה: איזו חיה נובחת?
טיפ: כאשר שם הערך כולל סיפא, כגון ניווטים או חיילי, ניתן לקשר לערך בצורת יחיד בצורה זו: [[קישור]]סיפא
שימו לב: קישור לערכים שבצורת היחיד שלהם מסתיימים באות סופית, לא יעבדו כראוי.
דוגמה: [[ניווט]]ים
תוצאה: ניווטים
טיפ: כאשר בכותרת הערך המקושר יש סוגריים, כגון הערך וושינגטון (מדינה), ניתן להוסיף קו אנכי ללא כותרת הקישור. קישור מסוג זה יתעלם מהסוגריים ויציג רק את התוכן המופיע לפני הסוגריים. דוגמה: [[וושינגטון (מדינה)|]]
תוצאה: וושינגטון
טיפ: כאשר שם ערך המקושר מתחיל בהא הידיעה, כגון הממלכה המאוחדת, אך זו מושמטת בטקסט המקושר, לדוגמה "בממלכה המאוחדת", ניתן להשתמש בתבנית {{ה|שם הערך ללא הא הידיעה}}. דוגמה: ב{{ה|ממלכה המאוחדת}}
תוצאה: בממלכה המאוחדת

בעת יצירת קישורים פנימיים בערך מסוים, אין לחזור שוב ושוב על קישור של אותו מושג. בדרך כלל די בקישור יחיד, במופע הראשון של המושג בערך. בערכים ארוכים ניתן לתת קישור חוזר כאשר יש מרחק ניכר בינו ובין הקישור הקודם. רצוי להימנע מקישורים פנימיים בכותרות ובכותרות המשנה.

ניתן לחזור בערך על קישורים לאותו הדף, במספר מצבים:

 • כאשר הקישורים רחוקים מספיק, למשל, קישור בפתיח והקישור הבא בפרק השלישי או הרביעי. כלל אצבע - שני PgDn.
 • כאשר הקישור הנוסף הוא מתבנית פרמטרית (למשל {{אישיות}} וכן הלאה).
 • כאשר הקישור הנוסף הוא בתיאור תמונה או בגלריה.
 • כאשר הקישור הנוסף הוא בהערת שוליים, בפרק "ראו גם", או ברשימה (לסבר את האוזן: בערך על איש קולנוע, בפעם הראשונה שמוזכר סרט מסוים, נקשר, בין אם בכחול או באדום. כשהסרט מוזכר ברשימת ה"פילמוגרפיה" בתחתית הערך, נקשר שוב).
 • וכיוצא באלו.

לגבי ריבוי קישורים: אין ליצור קישורים לא מועילים (פרט ליוצאי דופן - ראו להלן). דוגמה קיצונית: כשכותבים ש"בניית הסכר ארכה ארבע שנים", אין לקשר ל"שנה". קורא סביר יודע מהי שנה, והמידע הרב והמעניין בערך "שנה", לא ישים למאמר על הסכר. לעומת זאת, כשמצוין שהסכר נבנה מבטון מזוין, בהחלט כדאי לקשר לבטון מזוין - המידע שם ישים וחשוב למידע על הסכר.

כדאי לציין שצ'קטי ("כפתור בדיקה למי שהפעיל את הגאדג'ט) יודע להתריע על כפילות קישורים, ומסייע בדילולם.

כל האמור לעיל מתייחס למרחבי התוכן בלבד. במרחב המשתמש, מרחבי השיחה, אנציקלופדיה וכן הלאה, ויקיפד/ית הישר בעיניו/ה ת/יעשה, ואין לראות בכך בעיה הדורשת תיקון. במרחב העזרה, יש לקשר רק כשזה מועיל, כלומר כשמוזכר מושג שייתכן שאינו מוכר על בוריו לנעזר (דוגמה קיצונית: כשמופיעה בדף עזרה המילים "האנציקלופדיה היהודית", אין להפוך אותה לקישור - זה לא עוזר לאף אחד, ולעומת זאת כשמוזכרים "מרחבי השם", כנראה בדרך כלל כדאי לקשר).

אין מה לקשר לקישור ש-99% מהקוראים לא ייכנסו אליו. צריך לקשר למושגים שאינם מוכרים לרוב הקוראים, ובמקרים אלה אפשר גם פעמיים או שלוש, תלוי באורך הערך ובמרחק מהקישור הקודם.

כאשר מקשרים לשם של איש, מדינה, עיר, חברה, יצירת אמנות, מוצר, דגם מכונית, סרט קולנוע וכולי, יש לקשר לכל מופע למעט ההסתייגות שכאשר אותו שם מופיע כמה פעמים באותו פסקה - אז מקשרים רק למופע הראשון. אבל אם השם מופיע בפסקאות שונות (בהפרש של 2–3 פסקאות) רצוי לקשר את המופע הראשון בכל פסקה. לפעמים קישור לערך מהווה סוג של הדגשה שהנושא המקושר הוא מושג מפתח בפסקה.

רצוי להימנע מקישורים פנימיים בתוך ציטוט. אם אין ברירה אפשר להוסיף מונחון.

קישורים למרחבי שם[edit | edit source]

ניתן ליצור קישור לדף במרחב שם שאינו המרחב הראשי, כגון לדף במרחב אנציקלופדיה או המרחב של דף זה - מרחב עזרה. קישור זה דומה לקישור הפשוט, אולם יש להוסיף את שם המרחב ולאחריו נקודתיים לפני שם הדף. לדוגמה, יצירת קישור לדף "תמונות" שבמרחב "עזרה" תראה כך: [[עזרה:תמונות]], שתוצאת קוד זה היא: עזרה:תמונות. כדי להוסיף גם כותרת יש להוסיף קו אנכי וכותרת אחרי שם הדף, בדומה לדוגמת ה-כלב|איזה חיה נובחת? לעיל.

ישנם שני יוצאי דופן: מרחב התמונות ומרחב הקטגוריות. כדי ליצור קישור לתמונה או לקטגוריה, יש להוסיף נקודתיים לפני שם המרחב. לדוגמה, כדי ליצור קישור לקטגוריה "ישראל", נכתוב את הקוד [[:קטגוריה:ישראל]], שתוצאתו: קטגוריה:ישראל.

טיפ: בדוגמת קישור ה-"תמונות" לעיל יש דרך להשמיט את מילת מרחב השם בכותרת הערך באופן אוטומטי. הדבר נעשה באמצעות הוספת קו אנכי ללא כותרת. כלומר, הקוד [[עזרה:תמונות|]] יוסיף כותרת אוטומטית עם שמירת הדף. השרת משלים באופן אוטומטי את שם הכותרת, כך שתוצאת קוד זה היא: תמונות.

בדרך כלל אין לתת קישור ממרחב הערכים (המרחב הראשי) למרחבי העזרה למיניהם - אלה נועדו לשימוש פנים אנציקלופדי בלבד.

קישורים לתמונות[edit | edit source]

על מנת להציג בערך תמונה יש להשתמש בקוד הבא:

[[קובץ:PictureFileName.jpg|שמאל|ממוזער|250px|כיתוב תמונה]]

אם רוצים לקשר לקובץ התמונה אך לא להציגו יש להוסיף נקודתיים לפני המילה "קובץ":

[[:קובץ:PictureFileName.jpg|טקסט הקישור]]

קישורים לפסקאות[edit | edit source]

קישורים לפסקאות נעשה באמצעות סולמית # המפרידה בין שם הדף לבין כותרת הפסקה:

[[קישור#שם הפסקה]]

לדוגמה, קישור לפסקה "ההתייחסות הבינלאומית לאפרטהייד" בערך "אפרטהייד" נעשה באמצעות הקוד [[אפרטהייד#ההתייחסות הבינלאומית לאפרטהייד]]. תוצאתו של קוד זה היא: אפרטהייד#ההתייחסות הבינלאומית לאפרטהייד. רצוי להוסיף קו אנכי לאחר שם הפסקה וכותרת מתאימה. לדוגמה: תוצאתו של הקוד [[אפרטהייד#ההתייחסות הבינלאומית לאפרטהייד|ההתייחסות הבינלאומית לאפרטהייד]] היא: ההתייחסות הבינלאומית לאפרטהייד.

קישור לתת-פסקאות (כותרות משנה) פנימיות יותר בהיררכיה נעשה באותה הדרך, ואין צורך לציין את ההיררכיה המלאה, אלא רק את כותרת הפסקה (הסופית) הרצויה. לדוגמה, קישור לתת-תת-תת-הפסקה: "ישראל -> תנאים פיזיים וטבע -> גאוגרפיה וגאולוגיה -> קו החוף" ייעשה כך: ישראל#קו החוף.

בקישור לפסקה בערך אחר עשויות להיות בעיות:

 • הקורא קופץ לאמצע ערך אחר ולא בהכרח יבין את ההקשר (הקורא עשוי לדלג על פסקת הפתיח ופסקת הרקע)
 • עורכים של הערך המקושר לא מודעים לקישורים אל הפסקה ועשויים לשנות את מבנה הכותרות בערך ובכך לשבור את הקישורים

יש לשקול בעיות אלו כשמקשרים לפסקה בערך אחר.

ניתן בתוך ערך לקשר לפסקה אחרת באותו ערך, על ידי סולמית ושם הפסקה, בלי שם הערך.
לדוגמה, קישור לפסקה "קישורים פנימיים" בערך "עזרה:קישורים", כאשר הקישור מוצב בתוך הערך "עזרה:קישורים" יכול להיעשות כך [[#קישורים פנימיים]]. תוצאתו של קוד זה היא: #קישורים פנימיים.

קישור למיקום שאיננו פסקה[edit | edit source]

לעיתים רחוקות עולה הצורך לקשר למקום ספציפי שאיננו פסקה. דבר זה יכול להיעשות על ידי הצבת "עוגן" באותו מקום, וקישור אליו.

הצבת עוגן תיעשה בדרך הבאה:

{{עוגן|שם עוגן}}

כשם עוגן אפשר לבחור כל רצף תווים (כולל רווחים; לא כולל תו גרשיים: ").

קישור לעוגן נעשה כמו קישור לפסקה:

 • מבחוץ: על ידי התו שם הערך + # + שם העוגן
 • מבפנים: על ידי # + שם העוגן

לדוגמה: בתחילת השורה הזאת הוצב עוגן בשם "העוגן שלנו", על ידי כתיבת {{עוגן|העוגן שלנו}}, קישור אליו יעשה ככה:

בשל בעיה עם דפדפן אקספלורר ודומיו, נוצר הצורך להשתמש בשתי תבניות:

 • עוגן – לשימוש בטבלה (או בתחילת פסקה)
 • עוגן2 – לשימוש בשאר המקרים (ברשימה, באמצע פסקה וכולי)

(ראו תבנית:עוגן#הערה)

קישורים לדפי משנה[edit | edit source]

אופן יצירת קישור לדפי משנה מתוארת בדף עזרה:דף משנה.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנציקלופדיה:קישורים חיצוניים

קישורים חיצוניים הם קישורים מתוך ערכי האנציקלופדיה היהודית לאתרי אינטרנט אחרים, המרחיבים בנושא הערך. השם "קישורים חיצוניים" בא להבדיל קישורים אלה מ"קישורים פנימיים", שהם קישורים לערכים אחרים באנציקלופדיה היהודית.

קישור חיצוני הוא מהצורה הבאה (ניתן ליצור את הקוד הבא באופן אוטומטי באמצעות כפתור Vector toolbar insert link button.png או כפתור Button extlink.png בסרגל העריכה):

[http://www.example.com כותרת הקישור לתצוגה]

לדוגמה, יצירת קישור לשער הממשלה (https://www.gov.il) תעשה באמצעות הקוד [https://www.gov.il שער הממשלה]. התוצאה שתתקבל תיראה כך: שער הממשלה.
אם ברצונכם להציג את כתובת האתר ככותרת הקישור, אין צורך להשתמש בסימונים כלשהם, אלא רק לכתוב את כתובת האתר - https://www.gov.il.

קישורים חיצוניים בעזרת תבנית[edit | edit source]

קיימים מספר כלים שנועדו לעזור בקישור לאתרים חיצוניים:

 1. בוקמרקלטים - סימניה ב"מועדפים" שיוצרת בלחיצת כפתור קישור בתבנית עבור אתרים פופולריים.
 2. אשף הקישורים - נפתח בלחיצה על כפתור Button LINK HE1.png בסרגל העריכה. יש לבחור את האתר הרצוי ולהזין את הפרטים המבוקשים.
 3. תבניות קישורים חיצוניים - עבור אתרים רבים שיש אליהם קישורים רבים מאנציקלופדיה היהודית, נוצרו תבניות העוזרות לקשר אליהם. אם האתר המבוקש לא נמצא באחת משתי האופציות הקודמות כדאי לחפש תבנית מתאימה עבורו ברשימה זו, ולפעול על-פי ההנחיות בדף התבנית. השימוש בתבניות מומלץ ועוזר למנוע קישורים שבורים בעתיד.
 4. תבנית:קישור כללי - מומלץ עבור קישור לאתרים שאין להם תבנית קישור ייעודית.

תבניות מבוססות סדר עם פרמטרים המכילים את התו '='[edit | edit source]

בחלק מהתבניות המשמשות לקישורים עלולות להיווצר בעיות כאשר תוכן הפרמטר המוזן מכיל את התו '='.

יש שתי דרכים להתגבר על הבעיה:

 1. להחליף את הסימן "=" בתוכן הפרמטר בתבנית {{=}}.
 2. להתייחס לתבנית כאילו היא תבנית עם פרמטרים מבוססי שם, כששמות הפרמטרים הם "1", "2", "3" וכולי. למשל בתבנית {{הערה}}, אם תוכן ההערה מכיל "=", נשתמש בצורה {{הערה|1=תוכן ההערה, למשל 2=1+1}}
דוגמה כללית נוספת:
במקום להשתמש בצורה הרגילה של התבנית בה כל פרמטר מופרד בקו אנכי בלבד נשתמש בצורה הבאה:

{{שם התבנית
|1=תוכן הפרמטר הראשון
|2=תוכן הפרמטר השני בו מופיע סימן '='
|3=תוכן הפרמטר השלישי וכולי
}}

דוגמה לאתר בו הקישור עלול לכלול '=' ולשבש את הצגת התבנית הוא האתר "דעת".
קישור אפשרי למאמר באתר זה הוא daat/daat_index/index2.asp?klali=%F7%E0%F4%E7&x=6&y=7

בדרך הראשונה במקום לכתוב:
{{דעת|הרב יוסף קאפח|daat/daat_index/index2.asp?klali=%F7%E0%F4%E7&x=6&y=7|מאמרים של הרב יוסף קאפח}}
שתוצאתו תהיה: "הרב יוסף קאפח, ‏של הרב יוסף קאפח {{{3}}}, באתר "דעת"", כשהקישור שנוצר לא מוביל למקום שרצינו,
נכתוב כך (שימו לב ל-{{=}} ):
{{דעת|הרב יוסף קאפח|daat/daat_index/index2.asp?klali{{=}}%F7%E0%F4%E7&x{{=}}6&y{{=}}7|מאמרים של הרב יוסף קאפח}}
והתוצאה המתקבלת תהיה: הרב יוסף קאפח, ‏מאמרים של הרב יוסף קאפח, באתר "דעת".
בדרך השנייה נכתוב:

{{דעת
|1=הרב יוסף קאפח
|2=daat/daat_index/index2.asp?klali=%F7%E0%F4%E7&x=6&y=7
‏|3=מאמרים של הרב יוסף קאפח
}}

קישורים חיצוניים עם רווח[edit | edit source]

קישור חיצוני לאתר שכתובתו כוללת רווחים ללא תווים. לדוגמה הקישור הבא.

http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&tag=הרב יעקב יוסף

מניב בתחביר רגיל קישור שבור: http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&tag=הרב יעקב יוסף ניתן לקשר אליו על ידי הוספת התווים: %20 במקום רווח, כך:

http://www.old2.ih.info/#!g=1&tag=הרב%20יעקב%20יוסף

התוצאה תהיה קישור תקין: http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&tag=הרב%20יעקב%20יוסף.


קישורים מתוך הערך לוויקיפדיות בשפות אחרות[edit | edit source]

על מנת להוסיף בגוף הערך קישורים לערכי ויקיפדיה, יש להשתמש בהערות שוליים (לא כמקור, אלא רק כהפניה), ואין לרשום אותם ישירות בגוף הערך. הסבר ליצירת קישורים אלו נמצא בדף עזרה:בינוויקי. לקישור לערכים בוויקיפדיות העברית, האנגלית, האוקראינית, האיטלקית, הגרמנית, ההונגרית, הליטאית, הספרדית, הערבית, הפורטוגזית, הפולנית, הצרפתית והרוסית יש תבניות ייעודיות (בהתאמה): {{וק}}, {{אנ}}, {{אוק}}, {{איט}}, {{גר}}, {{הו}}, {{ליט}}, {{ספ}}, {{ער}}, {{פור}}, {{פל}}, {{צר}} ו-{{רו}}. לקישור לערכים בוויקיפדיות שבשפות אחרות, אפשר להשתמש בתבנית {{קישור שפה}}.

קישורים למיזמים אחרים[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אנציקלופדיה:קישורים למיזמי ויקימדיה

קישורים ישירים[edit | edit source]

קישור מדף הנמצא מחוץ לאנציקלופדיה היהודית אל ערך באנציקלופדיה היהודית הוא לעיתים מסובך ומסורבל, עקב האותיות העבריות בקישור עצמו. לדוגמה, קישור לערך (או דף פירושונים במקרה הזה) אלף נעשה באמצעות הקישור "https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%9C%D7%A3". מקישור זה לא ניתן לדעת מהו שם הדף ולכן צורה עדיפה יותר תהיה: "https://he.wikipedia.org/wiki/אלף" (עקב בעיית דו-כיווניות, המילה "אלף" מוצגת בתחילת הקישור). לנוחיותכם, כתובת זו מופיעה בתחתיתו של כל ערך וכל שצריך הוא להעתיקה משם. במקרה ששם הערך מורכב מכמה מילים, יש לחברן באמצעות קו תחתון _.

צבעי הקישורים[edit | edit source]

קישורים מופיעים בצבעים אחדים:

לקבלת צבע חום לזיהוי קצרמרים (כמו הערך פראהיפוס) יש לבחור בתפריט ויקי שבראש הדף: העדפות-מראה-אפשרויות מתקדמות-סף לעיצוב קישורים לקצרמרים את הערך 1,000 בייטים, או ערך אחר מהרשימה.

להחלפת הצבע החום בצבע אחר, יש להוסיף את ה[[טקסט]] -

a.stub {
 color: green;
}

לדף ה-css האישי. זה ישנה את הקישורים לצבע ירוק. ניתן להגדיר צבע אחר בצורה דומה.

למשתמשים רשומים מוצג קישור לדף פירושונים עם רקע צהוב, שמבליט קישור זה על מנת להוביל לתיקונו (ניתן לבטל זאת בהעדפות-גאדג'טים-עיצוב).

מדריך וידאו[edit | edit source]

 • מדריך וידאו המסביר בקצרה כיצד ליצור קישורים פנימיים וחיצוניים.

ראו גם[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]