עבד אל-קדיר ח'אן

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
ד"ר עבד אל-קדיר ח'אן
عبدالقدیر خان
אין תמונה חופשית
לידה 1 באפריל 1936
פטירה 10 באוקטובר 2021 (בגיל 85)
ענף מדעי מטלורגיה
תרומות עיקריות
תוכנית הגרעין של פקיסטן

עבד אל-קדיר ח'אןערבית/אורדו: عبد القدیر خان; 1 באפריל 1936 – 10 באוקטובר 2021) היה מדען גרעין פקיסטני ומהנדס מטלורגי שהיה מוכר כאבי תוכנית הגרעין של פקיסטן.

בינואר 2004 הודה ח'אן כי היה חלק מרשת בינלאומית שהפיצה טכנולוגיות גרעין מפקיסטן ללוב, איראן וצפון קוריאה. ב-5 בפברואר 2004, נשיא פקיסטן, גנרל פרבז מושארף, הודיע שהוא חונן את ח'אן שנתפס כגיבור לאומי בארצו[1].

ב-23 באוגוסט 2005, בריאיון לסוכנות ידיעות יפנית, אישר גנרל מושארף שח'אן סיפק צנטריפוגות גז להעשרת אורניום וחלקי צנטריפוגות לצפון קוריאה ואולי אף סיפק כמות מסוימת של אורניום הקספלואוריד[2]. בשנת 2005 הישראלי אשר קרני נדון לתקופת מעצר על קשריו עם עבד אל-קדיר ח'אן.

בראיונות שנתן ח'אן בחודשים מאי–יולי 2008 הוא חזר בו מהצהרותיו שהיה מעורב בפרויקט הגרעין של איראן וצפון קוריאה. הוא אמר שהנשיא מושארף הכריח אותו לקחת עליו את האשם בשביל ה"אינטרס הלאומי"[3][4]. ח'אן האשים את צבא פקיסטן ואת מושארף בפרוליפרציה גרעינית[5]. הוא אמר שנשלחו צנטריפוגות מפקיסטן במטוס צפון קוריאני תחת פיקוח של שירותי הביטחון הפקיסטנים. ח'אן גם הוסיף שהוא ביקר בצפון קוריאה ב-1999 עם גנרל פקיסטני כדי לרכוש טילי-כתף מממשלת צפון-קוריאה[6].

ב-6 בפברואר 2009 קבע בית המשפט העליון באסלאמאבאד שח'אן הוא אזרח חופשי ורשאי לנוע בחופשיות בתחומי המדינה[7].

ב-26 באוגוסט 2021 אושפז בבית החולים של מעבדות המחקר אחרי שאובחן כחיובי לנגיף קורונה. ב-10 באוקטובר אותה שנה מת בגיל 85 באיסלאמבאד אחרי שהועבר לבית החולים KRL בעקבות דימום פנימי וקריסת ריאותיו.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עבד אל-קדיר ח'אן בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.

הערות שוליים[edit | edit source]

קטגוריה:תוכנית הגרעין של פקיסטן

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +273 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png