פנקס הקהילה

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from ספר קהילה)
Jump to navigation Jump to search

פנקס הקהילה הוא ספר בו נהגו הקהילות היהודיות לרשום את תולדותיהם.

שימוש[edit | edit source]

רישום תולדות הקהילה ב"פנקס", היה נהוג בקהילות יהודיות בארץ ישראל ובאירופה מן המאה השש עשרה ועד מלחמת העולם השנייה. הפנקסים תיעדו הן את חיי היחיד החבר בקהילה ברישום אירועים בולטים, כמו לידה, בר-מצווה, נישואין, פטירה, וכיוצא בזה. והן את החיים הציבוריים בקהילה ברישום אירועים ציבוריים, כמו הכנסת ספר תורה לבית כנסת, או חנוכת בית כנסת. כך גם נרשמו בהם אסונות, מגיפות, פוגרומים ופרעות שקרו לקהילה. כמו כן מופיעים בפנקסים רישומים על התנהלותן של הקהילות מול הרשויות - תשלום מסים, תקנות והסכמות, חובות הלוואות ומשכונות.

רובם של פנקסי הקהילה אבדו בתלאות הקהילות בהיסטוריה. דפים בודדים מפנקסי קהילה קדומה מהמאה ה-13 שרד בכריכה של ספר, פנקס מלא שרד מהמאה ה-15, כמה מאות פנקסים שרדו גם את השואה עד ימינו וכמה עשרות מהם נדפס.

פנקסים אלו מהווים תיעוד מקורי אמין ועשיר על ההיסטוריה בקהילות היהודיות.

אחרי השואה חידשו כמה קהילות יהודיות את רישום האירועים בפנקס הקהילה.

דוגמאות לפנקסי קהילה שנדפסו:

 • קדמוניות מפנקסאות ישנים - לקורות ישראל בפולין בכלל ובקראקא בפרט - שי"א-שצ"ח[1]
 • פנקס קהילת וירונה - רצ"ט - ש"ץ[2]
 • פנקס הכשרים של קהילת פוזנא - שפ"א - תקצ"ה[3]
 • פנקס ועד הקהלות הראשיות במדינת ליטא - שפ"ג - תקכ"א[4]
 • פנקס בית דין איסור והיתר בקושטא - ת"ע - תרס"ג[5]

בנוסף לפנקס הקהילה הכללי, ניהלו מוסדות וארגונים ("חברות") בקהילה פנקסים עצמאיים: פנקס חברת גמילות חסדים, פנקס חברת תהילים, פנקס חברת הכנסת אורחים, פנקס חברת ביקור חולים (רשימת הוצאות על חולים; הסכמים בין החברה ובין התורמים עבור הזכרת נשמות), פנקס חברה קדישא ("גמילות חסד של אמת"), פנקס מוהל, פנקס בית כנסת, פנקס גבאי, פנקס הזכרת נשמות או פנקס יזכור ("פנקס אלמימר"), פנקס בית דין, פנקס ישיבה, פנקס חברת הכנסת כלה, פנקס שטרות שידוכין, - רשימות נדוניא ורישום שידוכים[6], פנקס כתובות, פנקס רישום נישואין, פנקס חברת משניות,

ספרות הפנקסים כוללת גם פנקסי בעלי מלאכה, סוחרים ואיגודים מקצועיים, כמו פנקס מלוה ברבית, פנקס סוחרי בקר, פנקס חברת החייטים,

מספר ספרים בשם "פנקס קהילה" או "פנקס עיר" שיצאו לאור הם ספרי זיכרון לקהילות, רבים מהם יצאו לאור אחרי השואה והם כוללים זכרונות, ומאמרים על ערים וקהילות שנעלמו או הושמדו בשואה.

פנקס חברת גמילות חסדים[edit | edit source]

ארגונים ומוסדות בקהילות היהודיות רשמו וניהלו גם פנקסים של המוסד. "חברת גמילות חסדים" הייתה ארגון נפוץ בקהילה היהודית, לעיתים החברה הייתה שייכת לחבורת בעלי מלאכה כמו צורפים, חייטים, פחחים ושאר בעלי מלאכות, וראשי הארגון ניהלו פנקס. בפנקס רשמו המנהלים ("פרנסים", "גבאים") את שמותיהם, את תקנות החברה, את החלטות אספות החברה ובעיקר את ההכנסות וההוצאות. לפעמים נרשמו בפנקס גם זכרונות מהקהילה. בחלק מהפנקסים גם נוספו דברים שנכתבו בחרוזים באקרוסטיכון, רישומים במקרוגרפיה וציורים.

התקנות הראשונות של חברת גמילות חסדים הם כנראה של קהילת פירארה שנתקנו בשנת ה'רע"ה. הפנקס הראשון הנמצא היום הוא פנקס חברת גמילות חסדים ברומא מהשנים ש"ך-שמ"ז (1560-1587). בארכיון הספרייה הלאומית נמצאים עשרות פנקסי חברת גמילות חסדים בכתב יד. חלקים מהם נדפסו במשך השנים.

מפעל פנקסי הקהילות[edit | edit source]


מידע נוסף[edit | edit source]

הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי

ראו גם[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ פ.ה. ועטשטיין, קראקא תרנ"ב
 2. ^ יעקב בוקסנבוים, אוניברסיטת תל אביב תש"ן
 3. ^ דב אברון, מקיצי נרדמים, ירושלים תשכ"ז
 4. ^ שמעון דובנוב, עינות, ברלין תרפ"ה
 5. ^ לאה בורנשטיין-מקובצקי, אורות יהודי המגרב, לוד תשנ"ט
 6. ^ קהילת טריפולי מערב, בין השנים תצ"ב-תקל"ח

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1407 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png