ספריא

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ספריא
סלוגן ספריה חיה של טקסטים יהודיים
מייסדים ג'ושוע פואר
ברט לוקשפייזר

ספריא (באנגליתSefaria) הוא מלכ"ר המפעיל אתר אינטרנט המשמש כספרייה דיגיטלית מקוונת של טקסטים יהודיים חופשיים ובקוד פתוח. היא נוסדה בשנת 2011 על ידי ברט לוקשפייזר (Brett Lockspeiser), לשעבר מנהל מוצר בחברת גוגל, והעיתונאי והסופר ג'ושוע פואר.[1] ספריא, המכנה את עצמה "ספריה חיה של טקסטים יהודיים", מסתמכת על מתנדבים לשם הוספת טקסטים ותרגומים.[2] הטקסטים ניתנים ברישיון חופשי הן בעברית והן בתרגום. האתר מספק גם כלי ליצירת דפי מקורות.[3]

היסטוריה[edit | edit source]

ספריא הוקמה ב-2011, על ידי העיתונאי ג'ושוע פואר יחד עם ברט לוקשפייזר, לשעבר מנהל מוצר בגוגל. גרסת הבטא הראשונה יצאה לאור ב-2012, וב-2013 היא הפכה רשמית למלכ"ר, בעזרת מימון מקרן נתן, Jonathan and Tamar Koschitzky, וקרן ג'ים ג'וזף. ב-2015, היו כבר שתים-עשרה אפליקציות שעשו שימוש ב-API ובמסד הנתונים של ספריא, וחתמו על עסקה לשימוש בתרגומים שפורסמו בעבר על ידי הוצאת "אורים". האתר של ספריא עבר עיצוב מחדש ב-2016, לצד פרסום יישומים חדשים עבור iOS ו-Android, ותרגום מלא לאנגלית של פירוש רש"י על התורה. בשלב זה, היו למעלה מעשרה אנשים בצוות המקצועי של האתר. ציון דרך משמעותי לאתר הגיע ב-2017, עם הוצאת מהדורת ויליאם דוידסון לתלמוד, אשר עתידה לכלול את פירושו של הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) בעברית ובאנגלית, תחת הרישיון הפתוח CC BY-NC.[4][5]

תוכן[edit | edit source]

לספריא יש ספרייה רחבת היקף של טקסטים יהודיים, ובכללם התנ"ך, התלמוד, סידורים, וכן יצירות חדשות יותר. התוכן של ספריא מגיע ממגוון מקורות: ספרים בנחלת הכלל נסרקים ומעובדים על ידי תוכנת OCR, ואחר כך מוגהים ומסודרים על ידי צוות מטעם האתר. מקורות מקוונים אחרים, כגון "בלכתך בדרך"[6] משמשים גם הם כמקור. בנוסף, יש מוציאים לאור העובדים ישירות מול ספריא.[7]

תרגומים[edit | edit source]

לכמה יצירות, כגון התנ"ך והתלמוד, יש תרגומים לאנגלית. תרגומים אלו באו או ממיקור המונים, או ממוציאים לאור, או שהיו כבר בנחלת הכלל. כמה מהתרגומים בוצעו על ידי ספריא עצמה.

תכונות[edit | edit source]

קישוריות[edit | edit source]

יצירות רבות מקושרות לפירושים שניתנו להם במשך הדורות. לדוגמה, לחיצה על פסוק בתנ"ך תפתח חלונית צד, המאפשרת למשתמש לצפות בפרשנות על הפסוק.

דפי מקורות[edit | edit source]

בונה דפי המקורות של ספריא מאפשר למשתמשים ליצור דף עם מקורות מתוך ספריא. ניתן להפוך את דפי המקורות לציבוריים, כך שיהיו זמינים עבור משתמשים אחרים; ניתן להוריד את דפי המקורות כקובץ PDF.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ Maier, Lilly (8 בפברואר 2017). "You Can Now Read The Whole Talmud Online - For Free". The Forward. בדיקה אחרונה ב-25 ביולי 2017. 
  2. ^ Borschei-Dan, Amanda (13 בנובמבר 2014). "Old-school educators go hi-tech to promote Torah accessibility". The Times of Israel. בדיקה אחרונה ב-25 ביולי 2017. 
  3. ^ Schifrin, Dan (11 ביולי 2014). "Locally fueled Sefaria project has radical ambitions for traditional Jewish texts". J. The Jewish News of Northern California. 
  4. ^ "אודות ספריא". אתר ספריא. בדיקה אחרונה ב-21 באפריל 2018. 
  5. ^ "Sefaria and Urim Publications Strike Unprecedented Agreement". The Sefaria Blog (באנגלית). 11 בפברואר 2015. בדיקה אחרונה ב-4 באוקטובר 2017. 
  6. ^ אתר בלכתך בדרך
  7. ^ "Content FAQ". GitHub. בדיקה אחרונה ב-4 באוקטובר 2017. 

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -352 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png