סמואה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
סמואה
Flag of Samoa.svg Coat of Arms Samoa.svg

לחצו כדי להקטין חזרה

יפןאיי מריאנה הצפונייםפלאומיקרונזיהמזרח טימוראינדונזיהאטול מידווייהוואיאטול ג'ונסטוןוייק (אי)פפואה גינאה החדשהאיי מרשלנאורוקיריבטיפולינזיה הצרפתיתפיטקרןטוקלאואיי קוקאיי שלמהנורפוקניו זילנדונואטוטובאלוואליס ופוטונהטונגהניואהאוסטרליהסמואהסמואה האמריקניתפיג'יהאולנדבייקראטול פאלמירהשונית קינגמןג'רביסקלדוניה החדשהיפןאנטארקטיקהרוסיהאי הפסחאאלסקהקנדהמקסיקוארצות הבריתקוריאה הצפוניתקוריאה הדרומיתהרפובליקה העממית של סיןטאיוואןוייטנאםלאוסקמבודיהתאילנדהפיליפיניםהרפובליקה העממית של סיןסינגפורמלזיהברונייSamoa on the globe (small islands magnified) (Polynesia centered).svg
אודות התמונה
מדינה מדינת סמואה העצמאית
תמונת סמל Coat of Arms Samoa.svg
מוטו לאומי סמואה הוקמה בתוך א-לוהים
המנון דגל החירות
יבשת אוקיאניה
שפה רשמית סמואית, אנגלית
משטר דמוקרטיה פרלמנטרית
אירועי הקמה - עצמאות
- תאריך
תאריכי הקמה מניו זילנד
1 בינואר 1962
שמות מנהיגים ולטואה סואלובי השני
טוילאפה סייללה מליאלגאוי
מנהיגים - צ'יף
ראש ממשלה
ראש המדינה צ'יף
העיר הגדולה ביותר אפיה
אחוז מים 0.3%
מטבע טלה
סימון מטבע WST
אזור זמן +13
סיומת אינטרנט ws
קידומת טלפון 685
מפת סמואה
אישה סמואית עם קעקוע מאלו מסורתי

מדינת סמואה העצמאיתסמואית: Malo Sa'oloto Tuto'atasi o Samoa, באנגלית: Independent State of Samoa) או בקיצור סמואה היא מדינת איים בדרום האוקיינוס השקט, השוכנת על מספר איים. בין השנים 1900 לבין 1914 שמה היה סמואה הגרמנית, ובין השנים 1914, למן כיבוש סמואה הגרמנית בידי ניו זילנד, לבין 1997, שמה היה סמואה המערבית.

היסטוריה[edit | edit source]

האי אופולו התגלה על ידי יורד ים הולנדי בשנת 1722 והאי סוואיאי התגלה בשנת 1787.

במרוצת המאה ה-19 קיבלו על עצמם רוב התושבים את הנצרות בהשפעת מסיונרים אנגלים ואחרים. בשנת 1899 הייתה סמואה המערבית לקולוניה גרמנית והאיים המזרחיים היו למושבה אמריקאית.

ב - 29 באוגוסט 1914, בתחילת מלחמת העולם הראשונה, נכבשה סמואה הגרמנית על ידי כוח משלוח מניו זילנד. ניו זילנד המשיכה להחזיק בסמואה המערבית עד שנת 1962 כאשר סמואה המערבית נהפכה למדינה עצמאית.

בסוף יום ה-29 בדצמבר 2011, דלגה סמואה יום אחד קדימה ופסחה על 30 בדצמבר 2011 בלוח השנה המקומי, כאשר האומה עוברת לצד המערבי של קו התאריך הבינלאומי. הדבר נעשה על מנת לסייע לתושבים המבססים את כלכלתם על עסקים עם אוסטרליה וניו זילנד. לפני השינוי, הייתה השעה בסמואה 21 שעות אחרי השעה בסידני, ובעקבות השינוי סמואה מקדימה את סידני בשלוש שעות. משום שהייתה מצידו המזרחי של קו התאריך הבינלאומי הפסידו תושבי סמואה יום עבודה מול אוסטרליה וניו זילנד ושבוע העבודה המשותף היה של ארבעה במקום חמישה ימים. ביום שני באוסטרליה וניו זילנד, בסמואה היה עדיין יום ראשון, וביום שישי בסמואה, באוסטרליה וניו זילנד כבר היה יום שבת. אזור הזמן הקודם, שנקבע ב-4 ביולי 1892, נקבע כדי לעבוד בנוחות עם סוחרים אמריקאיים מקליפורניה.

פוליטיקה וממשל[edit | edit source]

עם השגת העצמאות בשנת 1962, נקבעה חוקה המגדירה את במדינה כדמוקרטיה פרלמנטרית. ראש המדינה נבחר על ידי האסיפה המחוקקת של סמואה מדי 5 שנים. אספה זו היא הפרלמנט הסמואי, והיא מורכבת מ-49 נציגים שנבחרים בבחירות מחוזיות מדי 5 שנים.

המערכת המשפטית משלבת משפט מקובל ומנהגים מקומיים. בית המשפט העליון של סמואה הוא בית המשפט הגבוה ביותר. נשיא בית המשפט העליון מתמנה על ידי ראש המדינה בהמלצת ראש הממשלה.

כלכלה[edit | edit source]

בשנת 2006 התמ"ג הארצי נאמד ב -1.218 מיליון דולר. הסקטור התעשייתי הוא המרכיב הגדול ביותר בתמ"ג, ומהווה כ-58.4%. ענף השירותים מהווה כ- 30.2%. החקלאות מהווה רק 11.4% מהתמ"ג.

גאוגרפיה[edit | edit source]

סמואה מורכבת משני איים עיקריים, סוואיאי ואופולו, וכן ממספר איים קטנים יותר. רוב איי סמואה הם געשיים וחלק ניכר מהם מכוסה אדמת לבה, שכן הם מהווים חלק מחגורת האש בו נוחת הלוח הפסיפי הימי הכבד יותר מתחת ללוח היבשתי.

באי סוויאיאי מתרוממים ההרים לגובה של כ-1,800 מטרים. באי זה הר געש פעיל, שהתפרץ בשנת 1905, וכן כמה הרי געש כבויים, חלק מאדמותיו פוריות וחלקן אינן מתאימות לחקלאות.

הגשמים מרובים מאוד, בעיקר בתקופת סערות ההוריקן, הנמשכות מדצמבר עד מרץ.

במקומות רבים במדינה זו, מצויה צמחייה טרופית סבוכה.

דמוגרפיה[edit | edit source]

92.9% מתושבי סמואה הם ילידי האי (בני העם הסמואי), 2.9% אסיאתים, 2.8% צבעוניים, 1.2% לבנים, 0.2% ערבים.

50% מהתושבים נוצרים אוונגליסטים, 20% קתולים ו-30% פרוטסטנטים ואחרים (בודהיסטים, הינדו, אנימיסטים).

75% מהתושבים חיים באי אופולו.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]
ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +6925 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png