סלמאן זרקא

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
Dr. Salman Zarka.jpg
סלמאן זרקא מקבל את פני שליח הממשל האמריקאי למזרח התיכון, ג'ייסון דב גרינבלט, שביקר בבית החולים רבקה זיו, אוגוסט 2017

סלמאן זרקא (נולד ב-1964) הוא רופא ישראלי המכהן כמנהל בית החולים רבקה זיו בצפת. זרקא הוא קצין צה"ל במילואים בדרגת אלוף משנה, מרצה בכיר בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת חיפה ומרצה בכיר בחוג לרפואה צבאית במסלול "צמרת" המכשיר רופאים צבאיים באוניברסיטה העברית בירושלים.

ביוגרפיה

זרקא נולד בפקיעין למשפחה דרוזית ברוכת ילדים.

ב-1982 החל את לימודיו בבית הספר לרפואה של הטכניון בחיפה, במסגרת העתודה האקדמית. עם קבלת תואר דוקטור לרפואה התחיל את שירותו הצבאי שנמשך יותר מ-25 שנים. הוא שירת כרופא גדודי בגדוד 46 של חטיבה 401 וקצין הרפואה החטיבתי. שירת כרופא אוגדה 36 וראש ענף בריאות הצבא במפקדת קצין הרפואה הראשי. בשנת 2008 קודם לדרגת אלוף משנה ומונה למפקד הרפואה של פיקוד הצפון בתקופת כהונתו של גדי איזנקוט כאלוף הפיקוד. במרץ 2013 הקים ופיקד על בית החולים ההומניטרי של צה"ל בגבול ישראל-סוריה לטיפול בפצועי מלחמת האזרחים הסורית. בקיץ 2013 מונה למפקד המשר"פ (המרכז לשירותי הרפואה של צה"ל) ולראש מחלקת הבריאות בחיל הרפואה.

זרקא בעל תואר שני באפידמיולוגיה ובריאות הציבור מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בוגר המכללה לביטחון לאומי, ובעל תואר שני בהצטיינות במדעי המדינה וביטחון לאומי מאוניברסיטת חיפה. משמש מרצה בכיר בחוג לרפואה צבאית בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית ומשמש מרצה בכיר בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה. כיום הוא מרצה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן.

לד"ר זרקא שתי התמחויות האחת בבריאות הציבור והשנייה במינהל רפואי אשר במסגרתה שימש עוזרו של מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו. בתפקיד זה הוביל את מבצע "מנוחה בכבוד" (מטרתו הייתה להביא לקבורה מכובדת של הדגימות אשר נשארו במכון לרפואה משפטית באבו כביר) ובפרויקט שדרוג שירותי הרפואה בבתי החולים בצפון הארץ (נהריה, פוריה וזיו) כחלק מהקמת הפקולטה לרפואה בגליל.

במבצע צוק איתן בתפקידו כמפקד המשר"פ עסק במענה הרפואי לחיילי צה"ל באזור המבצע, טיפול בפצועים המאושפזים בבתי החולים במסגרות ר"מ 2 וכן הקמת בית חולים צבאי במעבר ארז לסיוע לתושבי רצועת עזה. בדצמבר 2014, פרש משירות הקבע בצה"ל לאחר שנבחר למנהל בית החולים רבקה זיו בצפת. כניסתו לתפקיד זה לוותה בתביעה משפטית מצד הרופאים שהתמודדו מולו על התפקיד והפסידו במכרז. בתביעה נטען כי לא הייתה לנציב שירות המדינה סמכות לאשר לד"ר זרקא הרשמה מאוחרת למכרז עקב השתתפותו במבצע "צוק איתן". התביעה בוררה בבית הדין לעבודה אשר החליט על קיום מכרז חוזר בו זכה שוב ד"ר זרקא בתפקיד מנהל המרכז הרפואי זיו.

מחברם של עשרות מאמרים בתחום הרפואה ושל הספר "Complicated War Trauma and Care of the Wounded" יחד עם ד"ר אלכסנדר לרנר, שיצא לאור בהוצאת שפרינגר.[1]

זרקא נשוי ואב לשלושה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סלמאן זרקא בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ על הספר באתר ההוצאה

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +4298 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png