חטיבת גולני

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from סיירת גולני)
Jump to navigation Jump to search
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ערך מבולגן. צריך להעביר חלקים רלוונטיים לערכים ייעודיים ולערוך חלקים אחרים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
חטיבת גולני
תג החטיבה
"גולני שלי"
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך צה"לצה"ל  צה"ל
יחידת אם עוצבת געשעוצבת געש  עוצבת געש
סוג היחידה חטיבת חי"ר סדירה
תאריכים וזמנים
הקמת היחידה 22 בפברואר 1948
מלחמות מלחמת העצמאות  מלחמת העצמאות
מלחמת סיני  מלחמת סיני
מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה  מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מלחמת לבנון הראשונה  מלחמת לבנון הראשונה
מלחמת לבנון השנייה  מלחמת לבנון השנייה
מבצע צוק איתן  מבצע צוק איתן
נתוני היחידה
ציוד עיקרי נשק אישי: מיקרו-תבור, M4A1
נשק קל נוסף: מאג, נגב, M24 SWS, ברק, M-72 לאו, M2 בראונינג.
נגמ"ש: נמ"ר.
פיקוד
מפקדים מפקדי החטיבה
דגל החטיבה

חטיבת גולני (חטיבה 1) היא חטיבת חיל רגלים סדירה בצה"ל, הנמצאת תחת פיקודה של עוצבת געש, אשר השתתפה בכל מלחמות ישראל.

חיילי חטיבת גולני חובשים כומתה חומה עם סמל חיל הרגלים ונועלים נעליים שחורות. הצבע החום מסמל את הלוחמים הראשונים של החטיבה שהיו עובדי אדמה שגויסו. דגל החטיבה הוא בצבעי ירוק וצהוב המסמל את שטחי הלחימה, גם בצפון וגם בדרום. סמלה של החטיבה, הנמצא גם על תג היחידה, הוא עץ זית בעל שורשים עמוקים ביותר. על פי סברה אחרת, זהו עץ אלון[1].

היסטוריה[edit | edit source]

העץ של גולני (זית) וצבעי החטיבה (צהוב וירוק) במוזיאון גולני

חטיבת גולני הוקמה ב-22 בפברואר 1948[2][3], יחד עם חטיבת כרמלי, בעקבות פיצולה של חטיבת לבנוני של ההגנה, אשר הוקמה בשנת 1947 והייתה מופקדת על הגנת צפון הארץ. חטיבת גולני, בפיקודו של משה מן הופקדה על האזור הצפון-מזרחי, וחטיבת כרמלי הופקדה על האזור הצפון-מערבי. בקיץ 1948 החליף נחום גולן את מן בפיקוד על החטיבה, כאשר למספר שבועות בתווך שימש בתפקיד מישאל שחם.

...צמחנו בנוף הגלילי ובמישורי העמקים, ובמרחבי הנגב הרחבנו אופקים - התבגרנו. ההתיישבות בעמקים ובגליל היא שנתנה לחטיבה את צביונה וחותמה המיוחד, וממנה ספנה את ערכיה, כיעל כן הייתה החטיבה כפרית ונאמנה לערכים שינקה בגושי התיישבות אלו. ציינו אותה תכונותיו של עובד-האדמה ( צבע הכומתה כצבע האדמה ) ויושב-הכפר: עקשנות, צמידות למשימה, שורשיות ושקט...".אליהם נוספו במרוצת חודשי לחימה ארוכים בני עיר רבים ואף עולים חדשים אנשי גח"ל ומח"ל. בימי תש"ח היו בחטיבת גולני בחורות רבות, אשר שירתו בכל היחידות בתפקידים שונים, ורבות מהן פעלו כקשריות או צבע דגל החטיבה מסמל את הירוק בצפון והצהוב בדרום גזרות הלחימה

מסיכום המבוא שכתב נחום גולן לספר "אילן ושלח"

כחטיבת חי"ר סדירה השתתפה חטיבת גולני בכל מלחמות ישראל, ונפלו בחלקה קרבות קשים ביותר.

מלחמת העצמאות[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חטיבת גולני במלחמת העצמאות

גולני השתתפה בקרבות הבלימה בעמק הירדן מול צבאות סוריה, לבנון, ירדן ועיראק. נטלה חלק במבצע דקל לשחרור הגליל המערבי וכיבוש נצרת. השתתפה במבצע חירם לסילוק "צבא ההצלה" של פאוזי קאוקג'י מצפון הארץ והגליל. השתתפה במבצע אסף לסילוק נקודות אחיזה מצריות בנגב המערבי ובמבצע חורב, שבו נהדפו כוחות צבא מצרים מאדמת ישראל. גדוד גדעון 13 וגדוד הפשיטה 19 של החטיבה השתתפו בכיבוש הערבה ומפרץ אילת במבצע עובדה בסיום מלחמת העצמאות.

משה מן

בלילה שבין 22–23 דצמבר 1948, במסגרת "מבצע חורב" לשחרור הנגב המערבי, נערך אחד הקרבות הידועים של החטיבה על ידי גדוד גדעון הקרב על גבעה 86. התקיפה של הכוחות המצריים ברצועת עזה הייתה חלק ממבצע הטעייה נרחב. התוכנית כללה תקיפה ברצועה אך למעשה כוחות צה"ל נעו דרך רביבים לניצנה ובכך לשחרר את הנגב המערבי. בחצות תקף גדוד גדעון 13 את מוצב 86 המצרי אשר נמצא כשני קילומטר מזרחית למסילת הרכבת בדרך בין ח'אן יונס לעיר עזה. הקרב נערך בגשם עז ובמהלך הלילה הצליחו לוחמי הגדוד לכבוש את המוצב. עקב הגשמים העזים הוצפו הנחלים באזור ומנעו את הגעת שיירת התגבורת והאספקה. בבוקר פתחו המצרים בהתקפת נגד משולבת של חי"ר, שריון וארטילריה. לוחמי גדוד 13, שהיו מצוידים ברובים ובמקלעים מסוג "בזה" בלבד, נלחמו בגבורה עד להוראה של מפקד חזית הדרום יגאל אלון על נסיגה מהגבעה במהלך הקרב נפצעו 35 לוחמים, 28 נהרגו ו- 10 נותרו בגדר נעדרים.

אנדרטת קרב תל מוטילה

פעולות התגמול ומבצע קדש[edit | edit source]

חיילי סיירת גולני בצעדת ארבעת הימים, 1970.
 • קרב תל מוטילה: בקרב זה, שנמשך ארבעה ימים ב-2 במאי - 6 במאי 1951, נהדף כוח סורי שחדר לשטח ישראל, במחיר כבד לצה"ל: 41 הרוגים וכ-70 פצועים. ב-2 במאי 1951 הסורים השתלטו על שלוש גבעות אשר חלשו על כביש טבריה-מטולה ובתגובה נשלחה יחידה מגדוד מילואים 34 (של חטיבת הגמ"ר 3). עם הסתבכות הקרב נשלח גדוד 13 של חטיבת גולני בפיקודו של רחבעם זאבי לסייע בקרב. בסופו של הקרב, לאחר אבדות רבות לשני הצדדים, הצליחו כוחות צה"ל להשתלט מחדש על שלוש הגבעות שבשטח המפורז. בקרב נהרגו 41 חיילי צה"ל וכ-70 נפצעו, ואף על פי שבסופו הושגה המטרה של פינוי הסורים מהאזור המפורז, הוא נחשב אחד מכישלונות צה"ל.
 • מבצע הר געש (פעולת הסבחה): גדוד 12 השתתף בפעולת הסבחה, שבה תקפו מוצבים מצריים באזור ניצנה ב-2 בנובמבר 1955 על ידי כוחות "גולני", צנחנים ונח"ל. על הגדוד פיקד אורי בר רצון.
 • מבצע קדש (מלחמת סיני): נלחמה במסגרת אוגדה 77, בפיקוד אלוף חיים לסקוב בצפון סיני ובמיוחד בצומת רפיח. לוחמי גדוד 13 לקחו חלק בקרב כיבוש מוצבי צומת רפיח שמטרתו הייתה לשחרר את הצומת על מנת שכוחות שריון יוכלו להיכנס לעבר אל- עריש. ב-1 בנובמבר הושלמו משימות החטיבה- נכבש מתחם רפיח וחטיבת השריון החלה לנוע לעבר אל-עריש.
 • מבצע חרגול (פעולת תאופיק): פשיטה על הכפר תאופיק אל-תחתא, שנערכה ב-1 בפברואר 1960, כתגמול על התקפות הסורים על קיבוץ תל קציר.
 • מבצע נוקייב (מבצע "סנונית"): פשיטה על המוצבים הסוריים בנוקייב, שנערכה ב-16 במרץ 1962, בעקבות התנכלות של הסורים לדייג בכנרת.
 • מבצע צוק סלע או מבצע שונה: ב-27 במאי 1965 הותקף בסיס מחבלים בח'רבת שונה בעמק הירדן. במבצע פעלו בו-זמנית צוותי קרב חטיבתיים מחטיבות גולני והצנחנים צוות-קרב משולב דו-גדודי מחטיבת גולני פעל נגד חוות עדנן צדקי ליד ח'ירבת שונה: כוח מגדוד "גדעון" והסיירת בפיקודו של גרובר, מג"ד "גדעון", ביצע את הפשיטה ופוצץ את מבני החווה. כוח בפיקודו של פייקס, מג"ד "הבוקעים הראשון", איבטח את ראש הגשר ליד קיבוץ נווה-אור. שתי כיתות מבית הספר למ"כים פעלו כחסימות. בדרך הנסיגה התפוצץ מטען-צד, ו-7 חיילים נפצעו. צוות-קרב של גדוד צנחנים (בפיקוד סא"ל "פיחותקה" אפרים חירם) פעל נגד יעדים ליד ג'נין.
 • מבצע חולה (מאזניים): ב-27 באוקטובר 1965 הותקפו בסיסי מחבלים בכפרים חולה ומיס אל-ג'בייל בלבנון.
 • מבצע קלעת: ב-29 באפריל 1966 הותקף בסיס מחבלים בקלעת שבעמק הירדן.

מלחמת ששת הימים[edit | edit source]

עם פתיחת המלחמה ב-5 ביוני 1967 יחידות החטיבה, בפיקודו אל"ם יונה אפרת, נכנסו לתקופת המתנה מתוחה בצפון בה הם התאמנו והתכוננו לפקודת הצטרפות ללחימה. ביום השני ללחימה נקרא גדוד "אריות הגולן" (גדוד 17), יחד עם פלוגת הסגל של בסיס הטירונים בא"ח 1, להילחם תחת פיקוד חטיבת שריון בפריצה לעיר שכם וכיבושה. בשבוע הראשון של הלחימה נכנסה פלוגת הפלחה"ן יחד עם גדוד 12, לג'נין וטובאס. לאחר סיום הקרבות הוחזרה החטיבה לגזרה הסורית.

ביום החמישי למלחמה, ה-9 ביוני, עם כניסת החזית הסורית למהלך המלחמה, יועדה החטיבה לאחד משני מאמצי ההבקעה העיקריים בצפון רמת הגולן - כיבוש מערך המוצבים הסוריים בין קו הגבול לכפר זעורה. בגלל מצוקת זחל"מים נשאר גדוד "גדעון" כעתודה כללית בידי המח"ט, ע"פ התוכנית החטיבתית להבקעת המערך הסורי בצפון הגולן "וניצול הצלחה" להרחבת המאחז מזרחה (למתחם זעורה) וצפונה (למתחם הבניאס).

תוכנית הקרב הייתה; גדוד 12 "ברק" (בפיקודו של מוסא קליין) על גבי זחל"מים ומתוגבר בפלוגת טנקים מחטיבה 37 יכבוש באיגוף ממזרח את תל פאחר ואת בורג' בביל, לאחר מכן יסייע באש לכיוון תל עזזיאת ויהיה מוכן לפעולה בבניאס, עין פית ותל חמרה. גדוד 51 "הבוקעים הראשונים" (בפיקודו של בני ענבר) עם מחלקת טנקים יכבוש את מוצב בחריאת, תל עזזיאת וחירבת סודה. גדוד 13 "גדעון" (בפיקודו של פנחס נוי) הוצב בעתודה ומוכנות לכבוש את אזור הבניאס. בנוסף עמד גדוד של מרגמות למתן סיוע ארטילרי.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קרב תל פאחר

בשעה 13:35 החל גדוד 12 בתנועה מגבעת האם וכעבור שעה הגיע לעין א-דיסה, הנמצאת כ-200 מטר מעל תוואי ההטיה, מדרום לתל פאחר. הגדוד היה אמור לעלות על ציר הנפט אולם מפקד פלוגת הטנקים טען כי הטנקים לא יוכלו לעבור בציר (חשש שהתברר בדיעבד כלא מוצדק) והמג"ד משה קליין החליט להמשיך על תוואי ההטיה. משלב זה השתבשה תוכנית הקרב לחלוטין. הכוחות הגיעו לתל מכיוון מערב ונאלצו לנהל את הלחימה משטח נחות. בניסיון התקפה חזיתית נפגעו שלושה טנקים ושאר הכוחות נעצרו מאחורי הטנקים הפגועים. הלחימה הפכה להסתערות חזיתית על התל, בכוחות קטנים ולא מאורגנים. שדרת הפיקוד של הגדוד נמחקה כמעט לחלוטין כאשר המג"ד קליין ושני מפקדי פלוגות נהרגו והסמג"ד נפצע קשה. במקביל, פלוגה ב' של הגדוד נשלחה לתקוף את בורג' בביל וכבשה אותו ללא התנגדות.

בסביבות השעה 16:00, עת התחוור למח"ט המצב לאשורו, נשלחה סיירת החטיבה בליווי הסמח"ט לסייע בקרב יחד עם מחלקת טנקים. הסיירת נעה דרך ציר הנפט והגיעה לתל פאחר ממזרח. בשעה 18:00 הגיע כוח הסמח"ט לתל והמשיך בטיהור התעלות. בשעה 18:22 דיווח הסמח"ט על כיבוש המוצב, לאחר חמש שעות של לחימה. גדוד 12 ספג אבידות כבדות: 34 הרוגים, כולל המג"ד סא"ל משה קליין וקצינים אחרים, ופצועים רבים.

גדוד 51 היה אמור להתחיל בהתקפה על תל עזזיאת רק לאחר כיבוש תל פאחר, אולם בשעה 15:47, עוד במהלך הקרבות בתל פאחר, הורה המח"ט יונה אפרת לגדוד 51 להתחיל בהתקפה. הקרב התנהל כמתוכנן ובשעה 17:06 דיווח הגדוד כי כבש את תל עזזיאת. עוד קודם נכבשו מוצב בחריאת שהתגלה כנטוש, וח'רבת א-סודה. לגדוד 51 היה הרוג אחד וכמה פצועים.

בלילה שבין 9 ו-10 ביוני הוטל על החטיבה לכבוש את אזור הבניאס: גדוד 51 נשלח לתפוס את מחנות הבניאס ומבנה המשטרה וגדוד 13 הופנה לתפיסת הכפר בניאס. עד בוקר שבת השלימה חטיבה 1 את משימתה וכבשה את אזור הבניאס ללא התנגדות. בהמשך היום נעה החטיבה בתנועה מהירה לתוך הרמה כדי להספיק לתפוס כמה שיותר שטח עד כניסת הפסקת האש לתוקף. גדוד אחד של החטיבה נע יחד עם חטיבה 45 לכיוון מסעדה ונערך באזור עד הערב. שאר החטיבה התקדמה לכיוון קוניטרה, ומג"ד 13, פנחס נוי, הניף את דגל ישראל מעל בניין הכוחות הסורים בצפון הרמה.

ב-12 ביוני הונחת כוח מגדוד 13 של חטיבה 1 על שלוחה של החרמון בגובה 2,224 מטרים ותפס אותה ללא קרב.

ימים ספורים לאחר המלחמה, ב-15 ביוני 1967 נהרגו 11 לוחמים מגדוד 13 כאשר נכנסו לבונקר ממולכד בבית המכס העליון ברמת הגולן.

לאחר המלחמה ב-27 בדצמבר 1970, לחמה החטיבה בפשיטה על בסיס המחבלים יעתר ב"פתחלנד" שבדרום לבנון (הפשיטה על יעתר). ב-16 בספטמבר 1972 השתתפו יחידות החטיבה במבצע קלחת 4 מורחבת, מבצע בו הותקפו בסיסי מחבלים ב"פתחלנד" בדרום לבנון, זאת לאחר רצח הספורטאים הישראליים באולימפיאדת מינכן.

מלחמת יום הכיפורים[edit | edit source]

במהלך מלחמת יום הכיפורים החטיבה התכוננה לטקס 25 שנה להקמתה בפארק הירקון, גדוד גדעון 13 בפיקודו של זאב אורן (אונגר) החזיק את מוצבי צפון רמת הגולן כאשר יתר הגדודים שהו בחופשה ולא נסוג חרף הוראה ברורה של מפקד הגיזרה. עם תחילת המלחמה החלה החטיבה בהתארגנות מהירה ועלתה לסייע בבלימה של הכוחות הסורים וניסיון לכבוש את החרמון לאחר נפילתו, גדוד ברק 12 והסיירת סייעו לגדוד גדעון בכוח אדם ואספקה. אלישיב שמשי בספר "ולא אשוב עד כלותם" מתאר את עמידתם של המוצבים הצפוניים 104 ו 105 בפיקוד גבי אופיר, מפקד פלוגה ג של גדוד גדעון בפני המתקפות העזות של כוחות חיל רגלים ושריון, כך עמידתו של אברהם אלימלך מפקד מחלקה במסייעת של גדוד גדעון אשר עמד יחד עם לוחמיו במוצב פורטוגל 107 בהתקפות בלתי פוסקות החל מהיום הראשון ללחימה ועד לסיום קרבות הבלימה ב 9/10. שלושה מחיילי המוצב קיבלו צל"שים. גדוד ברק 12 במהלך הקרבות סייע באספקות, שמירה על צירי התנועה, אבטחה של נפח ובלימה של כוחות סורים אשר חדרו מעבר למוצבים. ב 9/10 היום אשר קיבל את הכינוי הקרב על עמק הבכא חדרו כוחות קומנדו סורים לאזור יער אודם (יער מסעדה), בוקעתה והר ורדה. אל הכוחות הסתערו פלוגת הסיור של חטיבה 7, כאשר במהלך הקרב נהרגו 24 מלוחמי הפלס"ר, ובאותה עת הסתערו לוחמי גדוד ברק ובראשם מפקד הגדוד יעקב שחר, אשר נפגע אנושות אך המשיך לפקד על מהלך הקרב ומת מפצעיו, כך גם עוד 6 לוחמים מהגדוד. בקרב בלמו לוחמי ברק את הסורים והסבו להם אבדות.

ביום השני למלחמה התקבלה בגדוד 13 הוראת נסיגה, זאב אורן מג"ד גדוד גדעון וסמג"ד הגדוד אילן בירן החליטו להמשיך ולהגן עם הגדוד על המוצבים. לאחר המלחמה ועדת אגרנט שמעה את עדויותיהם של 58 עדים, ביניהם מפקד גדוד גדעון 13 זאב אורן שגדודו תפס את מוצבי צפון הרמה ואף מוצב לא נפל, למרות הוראת הנסיגה מהמוצבים שקיבל ביום השני למלחמה. הוועדה חקרה את זאב אורן ובסיום החקירה קיבל זאב וגדוד 13 שבחים על העמידה האיתנה ואי ביצוע הנסיגה.

כמו כן השתתפה החטיבה בניסיון הישראלי הראשון לכיבוש החרמון במלחמת יום הכיפורים, בקרבות באזור ה"מובלעת" ובמבצע קינוח - כיבוש החרמון על ידי צה"ל בסוף מלחמת יום הכיפורים[4][5]. פלוגת המילואים של הפלחה"ן נלחמה בגיזרה הצפונית של רמת הגולן, כבשה את חאדר למרגלות הר החרמון, את בית ג'ן, מזרעת בית ג'ן וכן שימשה ככוח סיור, פינוי ובדיקת צירים של החטיבה. כמו כן עזרו כוחות הפלוגה בליווי שירות אספקה, בבדיקה וניקוי של מעברי מים ממולכדים, בדיקת בונקרים ומחסני תחמושת ממולכדים, בפיצוץ טנקי אויב, מיקוש השטח המפורז בין ישראל לסוריה, וכיבוש החרמון הסורי במקביל לכיבוש החרמון הישראלי.

לאחר המלחמה, נטלו חיילי "גולני" חלק בפעולת שחרור בני הערובה מאנטבה שבאוגנדה כחלק ממבצע יונתן ב-4 ביולי 1976.

מבצע ליטני[edit | edit source]

בליל 14 במרץ 1978, 3 ימים לאחר פיגוע כביש החוף יצא צה"ל למבצע ליטני בו הוא כבש את אזור דרום לבנון דרומית לנהר הליטני. חטיבת גולני בפיקוד אמיר ראובני, פעלה במבצע כחלק מעוצבת געש. כוחות החטיבה גדוד 13 כבשו את העיירה אל חיאם וגדוד 12 (ברק) כבש את תל דהור ותל עכוש. החטיבה כבשה את הציר מע'נדוריה מערבה והרגה כשנים עשר מחבלים. כוחות צה"ל כבשו בתחילה רצועה ברוחב של כ-10 קילומטרים ולאחר מכן הגיעו לנהר הליטני, ועסקו בהשתלטות על הכפרים שבדרום לבנון. ב-21 במרץ, הורה שר הביטחון עזר ויצמן לכוחות צה"ל להתחיל בנסיגה לקו הגבול הבינלאומי. בפועל נמשכה נסיגה זו כשלושה חודשים והסתיימה בחודש יוני. כתוצאה מהמבצע נוצרה מציאות חדשה בדרום לבנון. אש"ף נדחק אל מעבר לנהר ליטני ונוצרו שני בלמים - הבלם הראשון היה כניסת כוח ההתערבות הבינלאומי מטעם האו"ם, והבלם השני - מובלעת בדרום לבנון נשלטה על ידי סעד חדאד. לארגוני הטרור הפלסטינים היו כ-300 הרוגים.

מלחמת לבנון הראשונה ורצועת הביטחון[edit | edit source]

מוצב הבופור, 1982.


Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – מלחמת לבנון הראשונה

במהלך מלחמת לבנון הראשונה נטלו חיילי החטיבה חלק מרכזי בלחימה, (כולל כיבוש מבצר ה"בופור"), וכן באחזקת המוצבים ברצועת הביטחון לאחר סיומה.

בשבועות הראשונים של המלחמה השתתפה חטיבת גולני בשלושה קרבות קשים: הראשון במחנה הפליטים עין אל-חילווה, השני בכפר סיל שהשקיף על העיר ביירות ליד שדה התעופה כאשר כל כניסתו של צה"ל לביירות הייתה תלויה בכיבושו. השלישי היה חילוץ יחידת המילואים 669 שנלכדה במנצוריה:

 • הקרב על כפר סיל - גדוד 13 לחם בקרב שקיבל את הכינוי "תל פאחר של גדוד גדעון" . כפר סיל שולט על הדרך לביירות, כולל המבואות המערביים המזרחיים והדרומיים. ניסיונות קודמים לכבוש אותו לא צלחו. אז נשלחו לוחמי גולני עם חטיבת הפלדה המלווה את חטיבת גולני וגדוד 13 מאז מלחמת העצמאות - חטיבת ברק 188. הטנקים שסייעו היו מגדוד סער 74. בכפר היו כוחות סורים רבים וביניהם טנקים רבים, בידיעה שצה"ל עומד לתקוף את הכפר. חלק מהטנקים הסורים הושבתו בגלל רימוני יד שהושלכו לתוך הצריח על ידי חיילים שטיפסו על הטנק, ועל ידי טילי לאו שנשאו איתם. בסיום הלחימה הקשה שנמשכה 18 שעות בשטח בנוי, הצליחו חיילי הגדוד בהובלה של פלוגת החוד ב' לכבוש את הכפר.
 • חילוץ יחידת המילואים 669 שנלכדה במנצוריה - לאחר כיבוש הכפר המשיכו למערב ביירות ומשם לחילוץ יחידת 669 שנלכדה במנצוריה וסבלה מאבידות על ידי צלפים סורים. משם התקדמו הלאה לכביש ביירות. פלוגה ב' גדוד 13 הייתה הראשונה לנסוע על כביש בירות-דמשק מערבה לכיוון ביירות.

במלחמה השתתפה הפלנ"ט בכיבוש כפר-סיל, בסיוע כוחות שריון. במהלך שהות צה"ל ברצועת הביטחון איישו הלוחמים עמדות של טילי עורב במוצבים השונים, או שיצאו למארבים רגליים כשהם נושאים את מערכת הטיל על גבם. פלוגת החה"ן פוצלה לשניים: כוח מ"פ החה"ן יחד עם חיילי גדוד 51 וחלק מלוחמי הסיירת חצו את נהר הליטני והשתתפו בכיבוש מבצר הבופור ויעדי מחבלים השולטים בסביבתו, ולאחר מכן בכיבוש וטיהור א-נבטיה. הכוח השני של היחידה נע לכיוון א-נבטיה, וביצע חסימות על צירי הבריחה האפשריים של המחבלים מכיוון מערב וצפון.

במחצית השנייה של שנות השמונים, תחת פיקודם של אמיר מיטל ולאחריו ארז גרשטיין[6], ביצעה סיירת גולני סידרה ארוכה של פעולות יזומות רבות בגזרת לבנון והגיעה להישגים מבצעיים רבים[7].

בשנת 1994 נחטף חייל הפלנ"ט נחשון וקסמן על ידי מחבלי חמאס ונהרג מאוחר יותר בקרב החילוץ הכושל.

האינתיפאדה השנייה[edit | edit source]

במהלך המלחמה בטרור הפלסטיני מספטמבר 2000 הובילה החטיבה קו התקפי וכבשה את מחנות הפליטים ג'נין, טולכרם והמוקטעה של ערפאת. חטיבת גולני הייתה החטיבה הדומיננטית ביותר במבצע חומת מגן ולמעשה כבשה את רמאללה, שכם והשתתפה בקרבות בג'נין. בנוסף פעלה החטיבה בצפון רצועת עזה וציר פילדלפי. במשך כל השנים פעילים חיילי החטיבה בגבול לבנון.

בשנת 2004 נחנך סמוך לרגבים בסיס האימונים החדש של החטיבה (בא"ח גולני) להכשרת טירונים, אימון בסיסי ואימון מתקדם. הבסיס בתכנונו של האדריכל שמואל שילה היווה פריצת דרך התכנון בסיסי צה"ל, דבר שלווה בשיפור תנאי החיילים והאימונים.

בשנים 2004 ו-2005 פעלה החטיבה גם ברצועת עזה, בין היתר במבצעים "קשת בענן" לאחר אסון הנגמ"שים וכן מבצע ימי תשובה בתגובה לירי הקאסמים על שדרות, ובמבצע גשמי קיץ לאחר חטיפתו של גלעד שליט.

בקיץ 2005 במהלך תוכנית ההתנתקות לא לקחה החטיבה חלק פעיל בפינוי, כיוון שהצבא חשש מסרבנות בקרב חיילי היחידה. לכן, הופקדה החטיבה על מעגל הפינוי הרביעי, שאמור להגן על הכוחות המפנים מפני אש פלסטינית. למרות זאת ואף על פי ששיעור המפקדים והחיילים הדתיים בחטיבה גבוה יחסית, השתתפו מפקדי החטיבה בביצוע תוכנית ההתנתקות שבו קציני צה"ל הידברו עם מתיישבי גוש קטיף לפני הפינוי.

מלחמת לבנון השנייה[edit | edit source]


Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת לבנון השנייה

במלחמת לבנון השנייה ב-2006 לקחו מספר גדודים חלק בלחימה והחטיבה איבדה למעלה מעשרה מלוחמיה. אחד הקרבות הקשים בלחימה היה בבינת ג'בייל כאשר בשבוע השלישי למלחמה גדוד 51 חדר לעיירה ונתקל בשתי חוליות מחבלים שארבו להם. בקרב זה אבדו שמונה לוחמים מהגדוד ועשרים ושבעה נפצעו.

ב-23 ביולי נכנסו כוחות החטיבה לעיירה בינת ג'בייל במבצע שנודע מאוחר יותר כקורי פלדה 2. במהלך הלחימה היו לוחמי הגדס"ר מעורבים בשני אירועים בולטים: כוח גדול מהפלנ"ט נפגע מירי דו צדדי כששהה בבית בעיירה במהלכו ניהלו קרב חילוץ קשה[8], והשתתפות בקרב של גדוד 51 בעיירה על ידי לוחמי הפלס"ר והפלחה"ן. לאחר מכן ניהלה היחידה קרבות בכל ימי המלחמה, תחת פיקוד מח"ט גולני.

ב-4 באוגוסט לפנות בוקר, פשט כוח מגדוד 13 של חטיבת גולני על הכפר מרכבה, בעקבות מודיעין שהגיע על בית המכיל אמצעי לחימה. הכפר, שנמצא במרחק שניים וחצי קילומטרים מהגבול, שימש משך כל הלחימה בלבנון כמרחב שיגור רקטות לעבר ישראל. הכוח ניהל קרב יריות באחד הבתים, שבו נהרג חייל אחד. בהמשך התפתח קרב בין כוחות צה"ל למחבלים, שהפעילו מטענים רבים. במהלכו נהרגו בנוסף רופא מילואים וסמל ראשון. חיילי הכוח חילצו את הנפגעים וחיסלו את המחבלים.

הלחימה בעזה[edit | edit source]

במהלך מבצע עופרת יצוקה החטיבה לקחה חלק במבצע הקרקעי ברצועת עזה. ב-5 בינואר 2009 פעל גדוד גדעון של חטיבת גולני באזור 'ח'ראת תופאח' שבצפון רצועת עזה. במהלך הפעילות, נורה פגז בשוגג מטנק צה"ל אשר היה בפעילות מבצעית באזור, ופגע במבנה בו שהו לוחמים מהגדוד. מפגז זה נפגעו חיילים רבים ומפקדים, ביניהם מפקד החטיבה מפקד הגדוד ונהרגו שלושה חיילים. לרב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב הוענק ציון לשבח מטעם מפקד פיקוד הדרום יואב גלנט על תפקודו באירוע.

במהלך מבצע צוק איתן גדודי החטיבה נטלו חלק בפעילות הקרקעית ברצועת עזה ובפאתי העיר עזה, בשכונת שג'אעיה. ביום ה-20 ביולי 2014 נהרגו 13 מחיילי חטיבת גולני, בהיתקלויות עם מחבלי החמאס. מפקד החטיבה, רסאן עליאן, נפצע בקרב זה אולם לאחר אשפוז של כיומיים חזר לשטח הלחימה ברצועת עזה[9].

זליגת מלחמת האזרחים בסוריה לישראל[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זליגת מלחמת האזרחים בסוריה לישראל

ב-27 בנובמבר 2016 הותקף כוח של גדס"ר גולני שהיה במארב ברמת הגולן על ידי חולייה של צבא ח'אלד בן אל-וליד. הכוח השיב אש והרג 4 מחבלים, כלי טיס של חיל האוויר הישראלי שבא לסייע הרג 4 מחבלים נוספים. כמה שעות לאחר הקרב הפציץ חיל האוויר הישראלי מוצב של הארגון ששימש כבסיס למחבלים והשמיד אותו.

מבנה חטיבת גולני[edit | edit source]

לחטיבת גולני ארבעה גדודים: גדוד 12, גדוד 13, גדוד 51 וגדוד הסיור (גדס"ר). יחידת אגוז השייכת כיום לחטיבת הקומנדו הייתה חלק מחטיבת גולני מהקמתה ב-1995 ועד לדצמבר 2015[10]. גדוד 334 שימש גדוד הסיוע הארטילרי של החטיבה בשנים 1948 עד 1970.

גדוד 12 (ברק)[edit | edit source]

רפאל קוצר בתעודת מפקד הקומנדו

גדוד 12, המכונה גם גדוד ברק, נקרא על שם השופט ברק בן אבינעם שהכריע את סיסרא ומרכבות הברזל בעמק הקישון. מספרו של הגדוד משקף שהוא הגדוד השני בחטיבה מספר 1.

בגדוד ישנן חמש פלוגות:

 1. מפקדה ("גמלי הפרא")
 2. מסייעת ("סוסי הפרא")
 3. פלוגה א' ("אריות הפרא")
 4. פלוגה ב' ("נשרי הפרא")
 5. רובאית ג' ("אווזי הפרא")

מפקדי הגדוד[edit | edit source]

מפקדי גדוד 12 (ברק)
שם תקופת כהונה הערות
אברהם יפה 1948 הקים את הגדוד, ולאחר 3 חודשים נקרא להקים את גדוד 13
דוד פרדקין[11] 1948 נפל בתפקידו כמג"ד במלחמת העצמאות
יצחק ברושי 1948 - 1950
שמואל אמיר 1950 - 1952
אורי בר-רצון 1952 - 1954
אליעזר אמיתי 1954 - 1956
שמואל אלבק 1956 - 1957
אורי בידץ 1957 - 1958
יקותיאל אדם 1958 - 1960 לימים ראש אג"ם וסגן הרמטכ"ל. נהרג במלחמת לבנון הראשונה
יעקב שטרן 1960 - 1962
זאב עופר 1962 - 1964
גבי (גבריאל) ברשי 1964 - 1966
מוסה קליין 1966 - 1967 נפל בתפקידו כמג"ד בקרב תל פאחר במלחמת ששת הימים
חיים יפרח יוני-יולי 1967 מ"מ המג"ד במלחמת ששת הימים
משה יוסף 1967 - 1968
ברוך גורודיש 1968 - 1969
חיים סלע 1969 - 1971
אליעזר רם 1971 - 1972
אמיר ראובני 1972 - 1973
יעקב שחר 1973 נפל בתפקידו כמג"ד במלחמת יום הכיפורים
גדעון המאירי 1973 - 1974 לימים מפקד עוצבת ברעם
עזרא סלע 1974 - 1975
ארוין לביא 1975 - 1976 מ"מ המג"ד במלחמת יום כיפור, לימים מח"ט גולני ומפקד עוצבת הגליל
צבי פולג 1976 - 1977 לימים מח"ט גולני וראש מטה פיקוד הצפון
עמנואל הרט 1977 - 1978 המג"ד במבצע ליטני, לאחר שנפצע בתקרית, הוחלף זמנית על ידי סגנו גבי אשכנזי
דובי גזית 1978 - 1979
אפי איתם 1979 - 1981 לימים מח"ט גבעתי ומפקד עוצבת הגליל
ברוך שפיגל 1981 - 1982
יוסי בירן[12] 1982 נפצע כמג"ד במלחמת לבנון הראשונה
מוטי רוזן 1982 - 1983
יוסי גז 1983 - 1985 לימים מח"ט חברון, סגן מפקד אוגדת עזה, קצין אג"ם פד"ם ונספח יבשה בארצות הברית
מוטי שפס 1985 - 1987
ניצן נוריאל 1987 - 1988 לימים ראש החטיבה לקשרי חוץ באגף המבצעים במטכ"ל
אמיר מי-טל 1988 נפל בתפקידו כמג"ד במבצע כחול וחום
נמרוד רן 1988 - 1990 לימים מפקד חטיבת ביסלמ"ח
אפי עידן 1990 - 1992 לימים ראש מטה פיקוד הדרום
יריב קריגר 1992 - 1993 לימים מפקד חטיבת אלכסנדרוני
משה תמיר 1993 - 1995 לימים מח"ט גולני ומפקד אוגדת עזה
חוסיין עאמר 1995 - 1996 נפל בתפקידו כמג"ד בקרב בלבנון
חגי פלג 1996 - 1997 לימים מפקד חטיבת עודד
שלומי כהן 1997 - 1999
דן חפץ 1999 - 2001 לשעבר רמ"ח שיתוף פעולה צבאי בין–לאומי באג"ת
אורן אבמן 2001 - 2002 לשעבר ראש חטיבת היבשה במפקדת זרוע היבשה ומפקד עוצבת עידן
מרדכי כהנא 2002 - 2004 לשעבר קצין איסוף קרבי ראשי
גיא הלוי 2004 - 2006 לשעבר סגן מפקד עוצבת הגליל
עמית פישר 2006 - 2008 לשעבר מפקד חטיבת ביסלמ"ח
פיני יוסף 2008 - 2010 לימים מפקד יחידת אגוז ומפקד חטיבת כרמלי
אודי בן חמו[13] 2010 - 2012 לשעבר רע"ן חי"ר במל"י, מפק"ץ במלט"ק וסמח"ט גולני
שי סימן טוב[13] 2012 - 2014 נפצע קשה כמג"ד במהלך מבצע צוק איתן, כיום מפקד צוות במכללה לפיקוד טקטי בדרגת אל"ם
אביחי זפרני[14] 2014 - 2016 המג"ד בהמשך מבצע צוק איתן, כיום מפקד בא"ח גולני
סיון בלוך יולי 2016 -

גדוד 13 (גדעון)[edit | edit source]

אימון של לוחמי גדוד 13 ברמת הגולן, 2012.
חיילי החטיבה עולים על מסוק ינשוף במהלך אימון, 2008.
PikiWiki Israel 6325 golani 1949.jpg

גדוד 13 - גדוד גדעון, נקרא על שמו של השופט גדעון בן יואש, מכיוון שבראשיתו, תפס הגדוד את גזרת עמק יזרעאל שהייתה נחלתו של גדעון. מספרו משקף שהוא הגדוד השלישי בחטיבה 1.

בגדוד ישנן 5 פלוגות:

 1. מפקדה ("לב גדעון")
 2. מסייעת ("חיות הפרא")
 3. מבצעית א' ("אריות הזעם")
 4. מבצעית ב' ("זאבי הדממה")
 5. מבצעית ג' ("טורפי הלילה")

מפקדי הגדוד[edit | edit source]

מפקדי גדוד 13
שם תקופת כהונה הערות
אברהם יפה 1948 המג"ד במלחמת השחרור, לימים אלוף פיקוד הדרום וצפון
משה (אלן) חורין 1948 - 1950
רחבעם זאבי 1950 - 1952 לימים אלוף פיקוד המרכז וראש אג"ם
מנחם אבירם 1952 - 1954 לימים מפקד אוגדה 49
שלמה אלטון 1954 - 1956 לימים מפקד בית הספר לקצינים של צה"ל
זאב שחם 1956 - 1958
צבי ציטרון 1958 - 1960
יהודה גביש 1960 - 1962 לימים נשיא בית הדין הצבאי לערעורים
יהודה גולן 1962 - 1965
משה גת 1965 - 1967
פנחס נוי-אלוש 1967 - 1968
אמיר דרורי 1968 - 1969 לימים סגן הרמטכ"ל
מנחם עינן 1969 - 1971 לימים ראש אג"א
אורי שגיא 1971 - 1973 לימים ראש אמ"ן
אלי מלמד 1973
זאב אונגר-אורן 1973 - 1974 המג"ד במלחמת יום הכיפורים
יצחק זמיר 1974 - 1975
אילן בירן 1975 - 1977 לימים ראש אט"ל ואלוף פיקוד המרכז
חגי לוי 1977 - 1978 לימים ראש מטה פיקוד המרכז
שמואל צוקר 1978 - 1979 לימים מפקד עוצבת הגליל
יעקב סלע 1979 - 1980
עדי אדירי 1980 - 1981
מוטי מזרחי 1981 - 1982 נפצע בקרב במלחמת לבנון הראשונה
משה צין 1982 - 1984 לימים מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה
יאיר נוה 1984 - 1985 לימים סגן הרמטכ"ל
משה קפלינסקי 1985 - 1987 לימים סגן הרמטכ"ל
צבי ברקאי 1987 - 1988 לימים מפקד חטיבת עודד
גדי איזנקוט 1988 - 1990 לימים הרמטכ"ל ה-21
קובי מרום 1990 - 1991 לימים מפקד עוצבת חירם
יוסי היימן 1991 - 1993 לימים ראש החטיבה לתכנון אסטרטגי באג"ת
אפרים מושקטו 1993 - 1994
יואלי אור 1994 - 1996 לימים מפקד חטיבת כרמלי
ניר רגב[15] 1996 - 1998
תמיר ידעי 1998 - 1999 לימים מפקד אוגדת איו"ש
רביב ניר 1999 - 2001 לימים מפקד המכללה לפיקוד טקטי
ניר סלומון 2001 - 2003
רפי מילוא 2003 - 2005 לימים מפקד עוצבת הגליל ומעוטר שני צל"שי אלוף
יואב מרדכי 2005 - 2007 לשעבר מפקד חטיבת ירושלים
אורן כהן 2007 - 2009 לשעבר מפקד המכללה לפיקוד טקטי
אבינועם סטולוביץ' 2009 - 2011 לשעבר מפקד חטיבת החרמון
אלישב בהרב 2011 - 2013 לשעבר קצין אג"ם עוצבת הבשן, כיום מפקד חטיבת יפתח
ארז אלקבץ 2013 - 2015 לשעבר סמח"ט גולני, כיום קצין אג"ם עוצבת הבשן
יאיר פלאי 2015 - 2017 מעוטר צל"ש מפקד אוגדה, באתר הגבורה
אבישי ברוקנטל יולי 2017 -

גדוד 51 (הבוקעים הראשון)[edit | edit source]

גדוד 51, המכונה גם גדוד הבוקעים הראשון, נקרא לזכר העובדה שהיה הגדוד הראשון שהבקיע את הדרך לנגב שהיה נצור בעת מלחמת העצמאות (מבצע יואב). הגדוד היה במקור הגדוד הראשון בחטיבת גבעתי 5, וביצע את מעברו לגולני בספטמבר 1956 מספר שבועות לפני מבצע קדש.

בגדוד ישנן 5 פלוגות:

 1. מפקדה
 2. רובאית ב' ("הסמוראי האחרון")
 3. מסייעת ("המוהיקנים", "רוחות הצפון")
 4. רובאית א' ("אחרוני האפצ'ים")
 5. רובאית ג' ("הוויקינגים", "הערבים")

הגדוד לקח חלק פעיל בכל מערכות ישראל. במלחמת העצמאות הגדוד לחם במסגרת חטיבת גבעתי, במהלך המלחמה השתתף במבצע בן נון ב', בקרבות בלימה נגד הצבא המצרי, במבצע יואב, ובמבצעים נוספים. הוא עלה לכותרות מספר פעמים בשל חלקו בקרב תל עזזיאת במלחמת ששת הימים, בכיבוש החרמון[16] במלחמת יום הכיפורים, בשל שני אירועים בגזרה המזרחית בדרום לבנון בחודש אוקטובר 1995 בהם איבדה הפלוגה המסייעת של הגדוד תוך שלושה ימים תשעה מחייליה, ביניהן מפקד הפלוגה וסגנו, ובשל אחד הקרבות הקשים שהתרחשו במלחמת לבנון השנייה, קרב בינת ג'בייל, שבו איבד הגדוד שמונה מלוחמיו, כולל הסמג"ד, רועי קליין, ומאוחר יותר גם עוטר בשישה עשר צל"שים פרטניים שונים ובנוסף צל"ש גדודי.

מפקדי הגדוד[edit | edit source]

מפקדי גדוד 51
שם תקופת כהונה הערות
מאיר פעיל 1956 - 1958 המפקד הראשון של הגדוד לאחר שהוכפף לחטיבה, לימים מפקד בה"ד 1
אברהם מנדלר 1958 - 1960 לימים מפקד אוגדה בדרגת אלוף
יונה אפרת 1960 - 1962
אורי שילה 1962 - 1963
חגי חפץ 1963 - 1964
צבי לבנון 1964 - 1966 לימים מפקד הנח"ל
מיכאל פייקס 1966 - 1967 נהרג במלחמת ששת הימים
בנימין ענבר 1967 - 1968 לימים קצין משטרה צבאית ראשי
עמוס מדרוני 1968 - 1969
דוד כהן 1969 - 1971
ראובן אליעז 1971 - 1972
מיקי כהן 1972 - 1973
יהודה פלד 1973 - 1974 המג"ד במלחמת יום הכיפורים, לימים מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה
יואב גולן (לוי) 1974 - 1976
אברהם חידו 1976 - 1977
ציון זיו (זלוף) 1977 - 1978 מפקד הגדוד במבצע ליטני
גבי אופיר 1978 - 1980 לימים אלוף פיקוד העורף
שלום בן משה 1980 - 1981
גבי אשכנזי 1981 - 1982 לימים הרמטכ"ל ה-19
יעקב עמר 1982 - 1983 נפצע כמג"ד במלחמת לבנון הראשונה
גיורא ענבר 1983 - 1984 לימים מפקד יחידת הקישור ללבנון
שוקי שחרור 1984 - 1986 לימים ראש מטה פיקוד הצפון
אילן הררי 1986 - 1987 לימים קצין חינוך ראשי
טל רז 1987 - 1989
ארז גרשטיין 1989 - 1991 לימים מפקד יחידת הקישור ללבנון
שמואל זכאי 1991 - 1993 לימים מפקד אוגדת עזה
צפריר בן זאב 1993 - 1994 לימים מפקד חטיבת אלכסנדרוני
אלון פרידמן 1994 - 1996 לימים ראש מטה פיקוד הצפון
יובל בזק 1996 - 1998
אילן אטיאס 1998 - 1999 הוחלף בעקבות פציעה במהלך מבצע שבר ענן
אבי פלד 1999 - 2001 לימים ראש מחלקת צבאות זרים באגף התכנון
אופק בוכריס 2001 - 2002 לימים מפקד מכללה לפיקוד ולמטה
יובל ג'רבי 2002 - 2004 לשעבר מפקד מרכז הטסה והכשרות מיוחדות
יניב עשור 2004 - 2006 לימים מפקד אוגדת הבשן
דוד זיני 2006 - 2008 לימים מפקד חטיבת עוז
שוקי ריבק 2008 - 2010 כיום ראש תורת חי"ר וצנחנים במפקדת קחצ"ר
שי קלפר 2010 - 2012 מעוטר צל"ש מפקד אוגדה, לשעבר מפקד חטיבת שומרון
ברק חירם[17] 2012 - 2014 מעוטר צל"ש מפקד אוגדה, כיום מפקד עוצבת הגולן
ישראל פרידלר 2014 - 2016 מעוטר צל"ש מפקד אוגדה, המג"ד במבצע צוק איתן, לשעבר סמח"ט גולני
עדי גנון יולי 2016 -

גדוד הסיור של גולני[edit | edit source]

גדוד הסיור (631) של חטיבת גולני (המכונה גם גדס"ר גולני), מורכב מארבע פלוגות ייעודיות:

 1. פלוגת סיור (פלס"ר)
 2. פלוגת נגד טנקים (פלנ"ט. נקראת גם עורב)
 3. פלוגת חבלה והנדסה (פלחה"ן)
 4. פלוגת חיל קשר והצוות של המח"ט (חץ) שנפתח אחת לשנתיים.

הקמת היחידה במתכונתה הנוכחית נעשתה, בדומה לשאר גדס"רי החי"ר, בשנת 2001. בראשית התגלה חוסר אחידות בהסתגלות הפלוגות העצמאיות לשעבר למבנה החדש. בעוד פלוגות הנ"ט והחה"ן קיצרו את מסלולי ההכשרה מ-20 חודשים לשנה, ופעלו תחת מפקדה משותפת אחת, המשיכה פלוגת הסיור להחזיק מפקדה השייכת לה בלבד, ומסלול ההכשרה שלה התפרש על 20 חודשים.

במהלך האינתיפאדה השנייה ומבצע חומת מגן פעלו היחידות בלחימה בערים הפלסטיניות, במאוחד או בנפרד. בשנת 2003 הוענק לרון וייזל, מפקדו הראשון של הגדס"ר, צל"ש אלוף מטעם אלוף פיקוד הצפון, בני גנץ[18] בעבור האופן בו פיקד וייזל על הגדוד בשורה של מבצעים באיו"ש וברצועת עזה, ובהם מבצע "משפחה במצור", פשיטה בעומק שכונת סג'עייה שברצועת עזה על מנת לעצור שלושה מחבלים בכירים מארגון החמאס. הכוח שבפיקודו הרג אחד-עשר מחבלים והשלים את המשימה[19].

כמו כן הוחלט על שני שינויים נוספים - היחידה החדשה תיקרא מעתה "סיירת גולני" (ככינויה לשעבר של הפלס"ר)[דרוש מקור], וכל הלוחמים יענדו סמל חדש, שיאגד בתוכו את שלושת הסמלים הקודמים - הנמר של הפלס"ר, הטיל של הפלנ"ט והפיצוץ של הפלחה"ן.

בשנת 2005 שונה מסלול ההכשרה כך שכל הלוחמים עוברים מסלול דומה, מלבד הפרק הייעודי בן 16 החודשים, ב"שטח אש 100". המסלול כולל אימוני חי"ר מתקדמים כגון : לוחמה בטרור, ניווטים, צניחה, סיור וקרב מגע. מסלול ההכשרה של כל הפלוגות דומה ברובו, אך בעוד הפלס"ר מתמקדת באימוני לוט"ר וסיור, הפלנ"ט עוברת הכשרת טילי עורב, והפלחה"ן - הכשרת חבלה. למעט חודש אחד במסלול כל בו כל פלוגה עוברת את האימון הייעודי שלה, כל המסלול לכל הפלוגות נעשה במקביל אחת לשנייה.

ב-2013 זכתה היחידה בפרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות[20].

בוגרי היחידה במילואים מאיישים את פלוגות הסיור של חטיבות החי"ר במילואים.

פלנ"ט גולני[edit | edit source]

יחידת הנ"ט (עורב) של החטיבה הוקמה בשנת 1974, על ידי מיקי מוסברג[21], לאחר מלחמת יום הכיפורים, על ידי לוחמים מהפלוגות המסייעות של כל גדוד. היחידה הייתה בגודל של פלוגה, והוספו לה כיתת סיור וכיתת מרגמות. באמצע שנות השבעים פורקה היחידה והיא הוקמה מחדש בשנת 1977 וקיימת עד היום.

בין מפקדי היחידה נמנים: מיקי תדהר-מוסברג, אבי פיינמן, אליעזר אור (אוליבר), יוסי נלקנבאום, דוד חכים, דני הרמן[22] (הקים מחדש את היחידה), רפי תדהר-מוסברג (אחיו של מיקי מוסברג), רמי וילמוש, מוטי שפס, מאיר דהאן, יואב שדמה, ציון אוטמזגין, גדי איזנקוט[23], ניצן נוריאל[24], אילן הררי[25], ציון גזית, דוד מרציאנו, רוני בושארי, יצחק ג'בטאני, עופר מלכה, אלי שלום, יונס נאסר א-דין, רועי מנדל, אילן אטיאס[26], רביב ניר, שלומי דרוויש, יובל ג'רבי, חיים קניזו, אריק חן (אוחנה), יואב ירום[27], אייל אסרף, ערן אפשטיין, הראל קוהלי, רועי לוי, צפריר בר אור, ניתאי עוקשי, רועי יונתן, אברהם מרציאנו, נאור עמיחי[28], אליה אביחי, תומר גרינברג, אודי שוורץ.

פלחה"ן גולני[edit | edit source]

סמל פלחה"ן גולני עד לשנת 2001

פלוגת החבלה וההנדסה של חטיבת גולני הוקמה בשנת 1965 על ידי ריכוז של 50 חיילים משלושת גדודי החטיבה במסגרת גדוד 601 של הנדסה קרבית. בשנת 1978 הוקמה הפלוגה הסדירה על ידי המח"ט אמיר ראובני, באישור אביגדור בן-גל, סגל הפלוגה הוקם על ידי פיני דגן (ששימש כמ"פ הראשון של הפלוגה) ו-17 לוחמים מקורס מ"כים שנשלחו להכשרה בקורס משק"י חבלה בבית הספר להנדסה צבאית באדורים.

בין מפקדי היחידה נמנים: פיני דגן, מוטי סוויסה, יאיר נוה, שוקי שחרור, צבי ברקאי, יואש רובין, בני תבין, רן תמיר, שמואל אביבי, גברעם הגלילי, שמואל זכאי, צפריר בן זאב, זהר דביר, שגב מנדלסון, יובל בזק, אורן אבמן, אבי חליפה, אופק בוכריס, יניב עשור, אופיר ליוויוס, אילן דיקשטיין, שי קלפר, אורי חגי, ארז אלקבץ, אייל היימן, דביר חבר, מוטי עמר, עדי גנון, עמיחי טרייבר, אבישי ברוקנטל, חיים מזרחי, תאמר בדר, נחמיה שנייד, הרון לבאי.

ליחידה בסיס קבע בצפון מדינת ישראל.

חץ גולני[edit | edit source]

סיכת לוחם בחץ

(פלוגה 351) היא פלוגת הקשר (בעבר פלחי"ק) של חטיבת גולני. היחידה מכילה שני צוותי לוחמים: אחד הוא צוות לוחם והשני הוא צוות בהכשרה. לוחמי חץ בחלקם הם קשרי מח"ט ואחרים משמשים ככוח מחפה למח"ט. הפלוגה אחראית על תפעול חפ"ק המח"ט ואבטוחו האישי של המח"ט והקשרים שלו בחירום ובמלחמה, ובבט"ש היא צוות בתוך בפלחה"ן. בחירום נותנת צוות חץ מענה לגדודי החטיבה מבחינת תקשוב ולוגיסטיקת תקשוב. בעבר היה גיוס של 2 צוותים ליחידה בשנה והמסלול היה ארוך ומפרך יותר וכלל בין היתר מסעות רבים עם משקלים כבדים במיוחד, בין השנים 1993–1997 בזמן פעילות מבצעית חלק ייעודי מלוחמי היחידה אשר עבר הכשרה מיוחדת היו מצוותים ליחידת 504 בלבנון. הגיוס לחץ מתבצע פעם בשנתיים. ההכשרה שעוברים לוחמי חץ כוללת טירונות ואימון מתקדם בפלוגת הגדס"ר, ובנוסף קורסים ייעודיים כגון קורס לות"ם חי"ר, ניווט, לש"ב, לו"ז, סבך, צניחה, וכדומה.

היחידה איבדה שישה מחייליה באסון המסוקים בשאר ישוב ב-1997. מדי שנה נערך "מרוץ השישה" לזכרם. ושניים מחייליה באוקטובר 1995 באסון הנגמ"ש בריחן עם מסייעת 51[29].

פלס"ר גולני[edit | edit source]

סיכת לוחם סיירת גולני - דמות נמר מעופף

פלס"ר גולני היא פלוגת הסיור של חטיבת גולני, ידועה גם בשמה העממי סיירת גולני.

במלחמת העצמאות הקים רפי קוצר[30], מפקד מחלקה בגדוד 12 (ברק) את "מחלקת הקומנדו", שהייתה גלגולה הראשון של הסיירת, ופיקד עליה במהלך קרבות סג'רה, הקרב על קיבוץ גשר ומבצע חירם[31]. לקראת תום מלחמת העצמאות המחלקה הורחבה לכדי "פלוגת הג'יפים החטיבתית", תחת פיקודו של מוסה פלד, אשר בדצמבר 1948 הוקמה כחלק מגדוד 19, גדוד הפשיטה של החטיבה, עליו פיקד מאיר עמית[32]. הפלוגה שימשה כיחידת הסיור של החטיבה ופעלה במסגרת זו במבצע חורב ובמבצע עובדה[33].

הפלס"ר השתתפה במספר רב של פעולות, אשר המפורסמת מכולן היא כיבוש הבופור בלבנון, במלחמת לבנון הראשונה (1982). בפעולה זו נהרג מפקד הסיירת, רס"ן גוני הרניק. היחידה גם פעלה בקרב תל פאחר, במבצע נוקייב, הקרב על החרמון, בו נהרג מ"פ היחידה רס"ן שמריהו ויניק, במבצע אנטבה, בפיגוע במשגב עם, מבצע כחול וחום[34], כיבוש המוקטעה ברמאללה[35], ובקרבות מפורסמים רבים אחרים. בין לוחמי הפלס"ר היה גם אורי אילן, בן קיבוץ גן שמואל שבשנת 1955 נתפס בשטח סוריה יחד עם מפקד הסיירת מאיר מוזס במהלך מבצע צרצר והתאבד בכלא הסורי. בשנת 1994, בעת פיקודו של זהר דביר על הסיירת, נהג מפקד אחד הצוותים להעניש ולאמן את חייליו באופן שחורג משמעותית מן הפקודות והכללים[36], אותם קבעו מפקד הסיירת והמח"ט דאז, משה קפלינסקי. הקצין הודח ונשפט[37], האירוע נודע כמקרה "צוות אחי", על שם מפקד הצוות[38].

במסגרת ארגון מחדש של חטיבות החי"ר שהוזכר לעיל, הוכפפה גם פלוגת הסיור למפקדת הגדס"ר. טרם השינוי, היה מסלול הפלס"ר ארוך יותר (שנה ושמונה חודשים) וכלל קורס מכ"ים ותכנים מורחבים יותר בתחום הניווטים ולוחמת החי"ר. כיום אורך מסלול הלוחם שנה וחודשיים, בהם הוא עובר קורס לוט"ר, מו"ס, צניחה, אימוני קרב מגע, ניווטים רבים, ולוחמת חי"ר. בסיסה הוא מחנה שרגא, ושטח האימונים שלה הוא שטח 100 בצפון הארץ בו נערכת טירונות היחידה של חיילי הפלוגה. הפלס"ר משמשת כיחידת ההתערבות של פיקוד הצפון, ומקיימת כוננות מתמדת כל השנה, כמענה לאירועי טרור[39]. מוטו היחידה "לכל מקום שנרצה, בכל דרך שנבחר".

מפקדי הסיירת: רפי קוצר (מפקדה הראשון כחלק מגדוד 12 במהלך מלחמת העצמאות), משה פלד, אריאל שרון, יונה אפרת, יהודה גביש, חגי חפץ, מאיר מוזס, יעקב שטרן, משה מילמן, ג'ורג' ווידא-יעקב גולן, יעקב כפרי, יהודה גולן, משה גרוברט, דוד נחמוני, יוסף קסטל, אהרון שריג-סרגוסי, צביקה עופר, ישראל שרף, אורי ירון, דוד כהן, ראובן אליעז, משה ספקטור, אורי שגיא, דוד כץ (דוביד), יהודה פלד (יודקה), יעקב אור, שמריהו ויניק, יועד זליבנסקי, מודי בן ש"ך, דוד מטק, אפי איתם, אסף שלגי, גיורא ענבר[40], גוני הרניק, נדב פלטי, משה קפלינסקי, גבי סיבוני[41], אמיר מי-טל, ארז גרשטיין, דרור רופא, משה תמיר, שגב מנדלסון, זהר דביר, ארז נהיר[42], רביב ניר[43], אסף ישראלי, ניר סלומון, מרדכי כהנא, רפי מילוא, שניר ניר, אילן דיקשטיין, שי קלפר, אלישב בהרב, רועי לוי, שמעון בן זכריה, מוטי הוכמן, איתי מטק, עמית אימברמן, ליליס מימון[44], שמעון סיסו, יפתחאל קר, עמיחי הוד, אליעזר מרחביה.

סיכת לוחם בחטיבת גולני
תרשים של לוחם גולני עם ציוד לחימה מלא, חמוש ברובה M4A1 עם מטול רימונים M203. כיום משתמשת חטיבת גולני ברובה התבור CTAR.

מפקדי הגדוד[edit | edit source]

מפקדי גדוד הסיור
שם תקופת כהונה הערות
רון וייזל 2001 - 2003
אסף ישראלי 2003 - 2005
יואב ירום 2005 - 2007 לימים סגן מפקד עוצבת געש
רסאן עליאן 2007 - 2009 לימים קחצ"ר
אורן כהן 2009 - 2011 לשעבר מפקד המכללה לפיקוד טקטי
קובי הלר 2011 - 2013 כיום מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה
רועי לוי 2013 - 2014 נפצע קשה במבצע צוק איתן והוחלף על ידי אבינועם סטולוביץ' עד לסיום המבצע[14]
אודי בן חמו 2014 - 2015 מונה לממלא מקום המג"ד לאחר מבצע צוק איתן עד לינואר 2015
יצחק בן בסט 2015 - 2016 כיום מפקד צוות במכללה לפיקוד טקטי
דביר חבר 2016 - 2017 לימים סגן מפקד חטיבת גולני
שמעון סיסו דצמבר 2017 -

בא"ח גולני[edit | edit source]

בא"ח (בסיס אימון חטיבתי) גולני הוא בסיס ההדרכה, ההכשרה והאימונים של חטיבת גולני, והוא משמש להכשרת טירונים באימון בסיסי ואימון מתקדם. הבסיס השוכן במשכן החדש ברגבים נחנך בשנת 2004. הבסיס נבנה על פי אותו מודל כמו בא"ח צנחנים בעיצובו של האדריכל שמואל שילה, וידוע בתנאיו המפנקים, לכן הוא מכונה לעיתים כ'לונה בא"ח'. העיצוב לוקח בחשבון את מרכיבי האימונים וגם את צורכי החייל עצמו. הבסיס נבנה על פי מודל אמריקאי כחלק מפרויקט שמימנו האמריקאים, עקב הסכם ואי, במסגרתו התחייב צה"ל להעתיק בסיסים מהשטחים ולהקימם בתוך הקו הירוק.

הבסיס שכן בעבר במחנה שרגא, וב-1975 עבר משם לבסיס "בזק" (בין זבבדה לקבטייה) ליד העיר ג'נין.

ב-2017 החל הבא"ח להפעיל את "קורס אלון" המכשיר סמלים ומפקדי כיתות בתפעול מקצועי של הנמ"ר, עם דגש על מקצועות המפקד, הנהג והקטלן (מפעיל עמדת המקלע קטלנית)[45].

מפקדי הבא"ח[edit | edit source]

מפקדי בסיס האימונים החטיבתי
שם תקופת כהונה הערות
חזי אשל 1966 - 1967 אביו של אמיר אשל
אורי שגיא 1969 - 1970 לימים ראש אמ"ן
דני הררי
איתן לחמן
יוסי מור
יורם גלבוע 1975 -
ברוך שפיגל 1983-1982 לימים מח"ט גולני
משה גבעתי 1984-1983 לימים מפקד חטיבת יהודה
יוסי בירן 1985-1984
יצחק אברכהן
יאיר נוה לימים סגן הרמטכ"ל
ניצן נוריאל לימים ראש החטיבה לקשרי חוץ באגף המבצעים במטכ"ל
אילן הררי 1989 - 1991 לימים קצין חינוך ראשי
נמרוד רן לימים מפקד חטיבת ביסלמ"ח
קובי מרום - 1994
אפרים מושקטו לימים תא"ל בפיקוד העורף
יואלי אור 1996 - 1998 לימים מפקד חטיבת כרמלי
יובל בזק 1998 - 2000
אילן אטיאס 2000 - 2002
רביב ניר 2002 - 2004 לשעבר מפקד המכללה לפיקוד טקטי
יובל ג'רבי 2004 - 2006 לשעבר מפקד מרכז הטסה והכשרות מיוחדות
דודי אוברמן 2006 - 2007 לשעבר סגן מפקד אוגדת איו"ש
גיא הלוי 2007 - 2008 לשעבר סגן מפקד עוצבת הגליל
עמית פישר 2008 - 2010 לשעבר מפקד חטיבת ביסלמ"ח
אייל אסרף 2010 - 2012 לשעבר סגן מפקד עוצבת געש
אבינועם סטולוביץ' 2012 - 2014 לשעבר מפקד חטיבת החרמון
ברק חירם 2014 - 2016 כיום מפקד עוצבת הגולן
אביחי זפרני אוגוסט 2016 -

מפקדי החטיבה[edit | edit source]

בטקס ההשבעה של טירוני חטיבת גולני בכותל המערבי, ינואר 2011
מפקדי החטיבה
שם תקופת כהונה הערות
משה מן פברואר - מאי 1948 המפקד הראשון, פרש בעקבות מות אשתו
מישאל שחם מאי - יולי 1948
נחום גולן 1948 – 1950
דן לנר 1950 לימים אלוף
אברהם יפה 1950 – 1951 לימים אלוף פיקוד הדרום והצפון וח"כ
מאיר עמית 1951 – 1952 לימים ראש אמ"ן, ראש המוסד ושר
אסף שמחוני 1952– 1954 לימים מ"מ מפקד פיקוד הצפון, נהרג בתאונת מטוס לאחר מבצע קדש, בהיותו מ"מ מפקד פיקוד הדרום
יששכר שדמי 1954 – 1955
חיים בן-דוד 1955 – 1956 לימים ראש אכ"א
בנימין גיבלי 1956 – 1957 קודם לכן ראש אמ"ן
אהרון דורון 1957 – 1958 לימים ראש אכ"א
אלעד פלד 1958 – 1960 לימים ראש אג"ם, מפקד המכללה לביטחון לאומי ומפקד עוצבת געש
אהרן יריב 1960 – 1961 לימים ראש אמ"ן
מרדכי גור 1961 – 1963 לימים הרמטכ"ל ה-10
אורי בר-רצון 1963 – 1965
שלמה אלטון 1965 – 1966 נהרג במלחמת ששת הימים
יונה אפרת 1966 – 1968 מפקד החטיבה במלחמת ששת הימים, לימים אלוף פיקוד המרכז
יקותיאל אדם 1968 – 1970 לימים סגן הרמטכ"ל, נהרג במלחמת לבנון הראשונה
יהודה גולן 1970 – 1972 לימים תת-אלוף
אמיר דרורי 1972 – 1974 מפקד החטיבה במלחמת יום הכיפורים, לימים סגן הרמטכ"ל
אורי שמחוני 1974 – 1975 לימים נספח צה"ל בארצות הברית
חיים בנימיני 1975 – 1976 לימים קצין מודיעין ראשי
אורי שגיא 1976 – 1977 לימים ראש אמ"ן
אמיר ראובני 1977 – 1978 לימים תת-אלוף
דוד כץ 1978 – 1980 לימים מפקד עוצבת נתיב האש
אילן בירן 1980 – 1981 לימים אלוף פיקוד המרכז
ארוין לביא 1981 – 1982 מפקד החטיבה במלחמת לבנון הראשונה. לימים נספח צבאי בסינגפור
עמנואל הרט 1982 – 1984
צבי פולג 1984 – 1986 לימים ראש מטה פיקוד הצפון וראש עיריית נתניה
גבי אופיר 1986 – 1987 לימים אלוף פיקוד העורף
גבי אשכנזי 1987 – 1988 לימים הרמטכ"ל ה-19
ברוך שפיגל 1988 – 1990
משה צין 1990 – 1991 לימים מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה
יאיר נוה 1991 – 1993 לימים סגן הרמטכ"ל
משה קפלינסקי 1993 – 1995 לימים סגן הרמטכ"ל
ארז גרשטיין 1995 – 1997 לימים מפקד יחידת הקישור ללבנון, נהרג בלבנון
גדי איזנקוט 1997 – 1999 לימים הרמטכ"ל ה-21
שמואל זכאי 1999 – 2001 לימים מפקד אוגדת עזה
משה תמיר 2001 – 2003 לימים מפקד אוגדת עזה
ארז צוקרמן 2003– 2005 לימים מפקד עוצבת נתיב האש
תמיר ידעי 2005 – 2008 מפקד החטיבה במלחמת לבנון השנייה. לימים מפקד פיקוד העורף
אבי פלד 2008 – 2010 מפקד החטיבה במבצע עופרת יצוקה
אופק בוכריס 2010 – 2012 לימים מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה
יניב עשור יולי 2012 - יוני 2014 לימים מפקד אוגדת הבשן
רסאן עליאן יוני 2014 - ספטמבר 2016 מפקד החטיבה במהלך מבצע צוק איתן. לימים קחצ"ר
שלומי בינדר ספטמבר 2016 -

ציונים לשבח[edit | edit source]

אמצעי לחימה[edit | edit source]

חטיבת גולני מצוידת כיום באמצעי הלחימה הסטנדרטיים של חיל הרגלים הישראלי ובנוסף גם בנגמ"שי ה"אכזרית" והמרכבה "נמ"ר" הכבדים, הנחשבים לכלים מהממוגנים ביותר שבשימוש צה"ל.

בשנים 20082012 הנשק האישי התקני של לוחמי החטיבה היה רובה הסער (רוס"ר) תבור מדגם "קומנדו" ("מקוצר"). ב-2012 הוחלף ה"תבור" במיקרו-תבור.

אמצעי לחימה אחרים בהם מצוידים לוחמי החטיבה:

צבע הכומתה[edit | edit source]

צבע הכומתה חום. הצבע נקבע לחטיבה ב-1976. לפני כן היו הכומתות של גולני בצבע חאקי כמו לשאר יחידות צה"ל. רק לוחמי סיירת גולני חבשו כומתות שחורות. אל"ם יום-טוב חזן היה אז מפקד היחידות המיוחדות של החטיבה, סיפר: "עשינו מלחמת חורמה כדי לקבל כומתה משלנו, שלא נהיה דומים לג'ובניקים. רפול ז"ל היה הקחצ"ר, והוא אמר לנו 'לכו תקבעו צבע'. נתתי לו ארבע אפשרויות והוא פסל את כולן מכל מני סיבות 'רפוליות'. הוא אמר לי: 'לך תסתובב בין היחידות, שהחיילים יחליטו'. הם רצו חום כי זה מסמל את הקשר שלנו לאדמה". הפעם הראשונה שחולקה הכומתה הייתה בסף אימון קיץ במדבר יהודה. המח"ט חיים בנימיני חילק אותה לקצינים והמג"דים חילקו לחיילים[53].

הנצחה[edit | edit source]

אתר הנצחה במוזיאון גולני, צומת גולני

"גולני - ריאליטי טירונות"[edit | edit source]

בשנת 2013 פורסמה ב-ynet סדרה בבימויו של ניר (שוקו) כהן[54] שנקראה: "גולני - ריאליטי טירונות"[55]. הסדרה ליוותה את מחזור הגיוס של אוגוסט 2011 של גדוד 51, מהגעתם לבסיס ההכשרה של החטיבה ועד לסיום ההכשרה במסע הכומתה. הסדרה אפשרה הצצה לתהליך הפיכתם של הטירונים ללוחמים, תוך שהיא מספרת את סיפוריהם האישיים של החיילים והמפקדים בפלוגה. צילומי הסדרה נערכו במהלך שישה חודשים בבסיס ההכשרה בסמוך לקיבוץ רגבים.

ביוני 2013 רכש ערוץ 10 את זכויות השידור של הסדרה ושידר אותה כסרט דוקומנטרי בן שני חלקים[56].

לקריאה נוספת[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ אחיקם משה דוד, שורשי האגדה: נמצא העץ של חטיבת גולני?, באתר nrg‏, 9 בפברואר 2011
 2. ^ אלה גדודי חטיבת גולני, צה"ל
 3. ^ Golani: Serving With Pride Since 1948, Israel Defense Forces
 4. ^ אורי דרומיפיקד על הכיבוש מחדש של החרמון, באתר הארץ, 22 באוקטובר 2007
 5. ^ אבי צור, גיבור בעל כורחו, ראיון עם יואב גולן קצין האג"ם של חטיבת גולני שפיקד על השלמת כיבוש החרמון, מתוך ביטאון "הלוחם" של ארגון נכי צה"ל, גיליון 196 דצמבר 2005, כפי שפורסם באתר "פרש", "זה לא חלף לי בראש ולו לרגע אחד. אפילו לא פסיק של מחשבה כזו. היה לי ברור בכל שנייה ושנייה במהלך הקרב הזה שאנחנו כובשים את החרמון. תבין, בתודעה שלי לא הייתה בכלל אפשרות אחרת"
 6. ^ אהוד ערן, "תמצית געגוע - סיפורו של ארז גרשטיין והמלחמה בלבנון", ידיעות ספרים, 2007, עמודים 91-96
 7. ^ משה (צ'יקו) תמיר, מלחמה ללא אות, הוצאת מערכות - משרד הביטחון, 2005, עמודים 27-29
 8. ^ אחיה ראב"ד, פצוע: רוצה לפגוש את הרופאה שהצילה את חיי, באתר ynet, 1 באוגוסט 2006
 9. ^ יואב זיתון, 13 לוחמי גולני נהרגו בעזה הבוקר והלילה, באתר ynet, 20 ביולי 2014
 10. ^ אחרי 20 שנה: גולני נפרדת מיחידת אגוז באתר ערוץ 7
 11. ^ יואב גלבר, גרעין לצבא עברי סדיר, הוצאת יד יצחק בן צבי, 1986, עמ' 556
 12. ^ אביחי בקרהכריזמה של ארבינקא האפור, באתר הארץ, 1 באוקטובר 2003
 13. ^ 13.0 13.1 מתן גלין, ‏מפקדים חדשים לגדוד 12 ויחידת אגוז של גולני, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 15 ביולי 2012
 14. ^ 14.0 14.1 לילך שובל, ‏תפסו פיקוד בקרב, באתר ישראל היום, 5 באוגוסט 2014
 15. ^ אמיר בוחבוט‏, "הלוחמים בכפיר סוללים לעצמם את הדרך", באתר וואלה! NEWS‏, 15 במאי 2013
 16. ^ אביחי בקר, אינדיאנים על גבעה 16 - פלוגה בקרב החרמון, הוצאת משרד הביטחון, 2003, עמוד 65, "'אנחנו נאלצים לסגת מהגבעה, יש פצועים', דיווח חייל אלמוני מפלוגה א' לקצין האג"ם. 'קחו אותם ודלגו לאחור', הורה לו לוי, ולאחר שווידא שאין יותר חיילים על גבעה 17 הפעיל ארטילריה לעברה. זה היה המהלך שהכריע סופית את הסורים"
 17. ^ יואב זיתון, המג"ד שאיבד עין בלבנון ה-2 נערך ללבנון ה-3, באתר ynet, 16 ביוני 2013
 18. ^ סא"ל רון וייסל - צל"ש האלוף, באתר הגבורה, כפי שהועלה ב"אתר הגבורה"
 19. ^ יוסי יהושוע ואיתן גליקמן, צל"ש הוענק למפקד גדוד הסיור של גולני, ידיעות אחרונות, ‏ 10.12.2003, כפי שהועלה באתר גדוד הסיור של גולני
 20. ^ יואב זיתון, מגן בגבול סוריה: פרס הרמטכ"ל לגדס"ר גולני, באתר ynet, 30 בדצמבר 2013
 21. ^ רקע על מיקי מוסברג
 22. ^ איל דורון, הדס ועופר רגב, "בהשקט ובבטחה - מורשת יחידת מגלן", פורת הוצאה לאור, מאי 2012, עמוד 15
 23. ^ עמוס הראלאייזנקוט כבר לא יזכה לאידיליה עם המתנחלים, באתר הארץ, 17 ביוני 2003
 24. ^ ניצן נוריאל - פרופיל, באתר גדס"רגולני
 25. ^ אילן הררי, באתר גדס"ר גולני
 26. ^ אביחי בקר, "שמע, הייתה לי טעות", הארץ, ‏ 26.03.1999, כפי שהועלה באתר פרש
 27. ^ המ"פ שנפצע אתמול בכפר טובאס איבד רגל בלבנון, באתר הארץ, 14 ביוני 2002
 28. ^ יואב איתיאל, חיילי עורב גולני לדורותיהם ציינו 40 שנה לפלוגה, "מגזין המושבות", ‏ 11.09.2014
 29. ^ אביחי בקר, אל"ם א’ מח"ט גולני, דיוקן, מעריב מוסף שבת, ‏ 20.10.1995, עמודים 8–9 ו-15, כפי שהועלה באתר פרש
 30. ^ רפי קוצר, באתר גדוד הסיור של גולני
 31. ^ רפי קוצר, "מחלקת הקומנדו". בתוך: בנימין עציוני (עורך), "אילן ושלח - דרך הקרבות של חטיבת גולני", הוצאת מערכות, 1950, עמודים 287-291
 32. ^ מאיר עמית, "גדוד הפשיטה הממוכן". בתוך: בנימין עציוני (עורך), "אילן ושלח - דרך הקרבות של חטיבת גולני", הוצאת מערכות, 1950, עמוד 67
 33. ^ משה ("מוסה") פלד ז"ל (1948-1949), מתוך אתר גדוד הסיור של גולני
 34. ^ אביחי בקר, ארז של לבנון, הארץ, ‏ 01.03.1999, כפי שהועלה באתר פרש
 35. ^ חן קוטס-בר, "דווקא בגלל שאני כהנא", באתר nrg‏, 12 בפברואר 2004
 36. ^ עמוס הראלערעורו של הנאשם המרכזי בהתעללויות בגולני נדחה ברובו, באתר הארץ, 19 באפריל 2001
 37. ^ עמוס הראלפרק 1 || תדע כל אם עברייה, באתר הארץ, 18 באפריל 2013
 38. ^ אביחי בקר, "כבר לא שטן", הארץ, ‏ 26.05.2000
 39. ^ עידן סונסינו, ‏אימון מיוחד: סיירת גולני תרגלה שחרור בני ערובה, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 21 במאי 2012
 40. ^ איתי רום, ‏זה כאילו קרה רק אתמול, באתר גלובס, 27 ביולי 2006
 41. ^ עמוס הראל ואבי יששכרוף, "קורי עכביש", הוצאת ידיעות ספרים, 2008, עמוד 308
 42. ^ אהוד ערן, "תמצית געגוע - סיפורו של ארז גרשטיין והמלחמה בלבנון", ידיעות ספרים, 2007, עמודים 163-166
 43. ^ יואב לימור ואלון בן דוד, מקום ראשון: סיירת גולני, באתר ynet, 30 בינואר 2008
 44. ^ ערו נבון, ‏גולני של ליליס, באתר ישראל היום, 5 באפריל 2014
 45. ^ קובץ וידאו הצצה ראשונה לקורס שישנה את חטיבת גולני, אתר צה"ל, 29 בנובמבר 2017
 46. ^ צל"ש יחידתי - גדוד אגוז, באתר הגבורה
 47. ^ צל"ש יחידתי - גדוד אגוז, באתר הגבורה
 48. ^ צל"ש יחידתי - גדוד 51 (הבוקעים הראשון) מגולני, באתר הגבורה
 49. ^ צל"ש יחידתי - גדוד 51, באתר הגבורה
 50. ^ צל"ש יחידתי - גדוד 51, באתר הגבורה
 51. ^ צל"ש יחידתי - פלס"ר גולני, באתר הגבורה
 52. ^ צל"ש יחידתי - פלס"ר גולני, באתר הגבורה
 53. ^ תופסים צבע / מאת משה דוד, מוסף "המגזין", של מעריב 11/07/2011 עמ' 4-5
 54. ^ ניר (שוקו) כהן, שתי דקות, זוז: גולני, ריאליטי טירונות, באתר ynet, 16 באפריל 2013
 55. ^ סרטונים גולני - ריאליטי טירונות - פרקי הסדרה
 56. ^ ערוץ 10 רכש מ-ynet את הסדרה "גולני – ריאליטי טירונות", באתר כלכליסט, 16 ביוני 2013


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +35825 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png