סולן

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

סולן, הוא חבר בלהקה אשר שר את החלק העיקרי של השיר. הסולן גם יכול לנגן על כלי נגינה אחד או יותר.

הסולן בלהקה לעיתים נקרא האיש בחזית (Frontman). מונח זה מתייחס לתפקידים של המוזיקאי המוביל בקרב חברי הלהקה, כחבר עם התרומה המשמעותית ביותר לתדמית הלהקה בתקשורת לרבות דובר הלהקה בראיונות ובפני הציבור[1]. המונח נפוץ מאד במוזיקת הרוק והפופ. ישנם מקרים בהם האיש בחזית איננו הסולן. כדוגמת קרי קינג, הגיטריסט של להקת סלייר.

הסולן, בדרך כלל, מכתיב את תדמית הלהקה ואישיותה לציבור כגון בלהקות ג'נסיס ודיפ פרפל. עם זאת, להקות רבות כדוגמת איירון מיידן, AC/DC וואן הלן החליפו את סולנם ושמרו על שם הלהקה המקורית ועל אופייה.

לא בכל להקה יש סולן. בלהקות כדוגמת הביטלס, פינק פלויד וכוורת חברי הלהקה מתחלקים בתפקידי השירה. בלהקות מסוימות, כדוגמת אפוקליפטיקה כלל אין סולן, אלא זמרי אורח מתחלפים.

סולנים כנגנים[edit | edit source]

ברוק, הסולן, לעיתים קרובות, יכול להיות גם נגן או אחד מהגיטריסטים (לרוב גיטרת מקצב) כיוון שבדרך כלל בשירי רוק, הגיטרה היא המובילה את הלחן והצליל. אולם לפעמים הסולן אינו מנגן על אף כלי (לדוגמה: דני בסן - להקת תיסלם, אנתוני קידיס - להקת רד הוט צ'ילי פפרז), מנגן על גיטרה בס (לדוגמה: רוג'ר ווטרס - להקת פינק פלויד, למי קילמיסטר - להקת מוטורהד, גדי לי- להקת ראש, אבי בללי - להקת נקמת הטרקטור), על גיטרה (לדוגמה: דייב מאסטיין - להקת מגאדת', ג'יימס האטפילד - להקת מטאליקה, קורט קוביין - להקת נירוונה), בתופים (לדוגמה: פיל קולינס - להקת ג'נסיס, מיקי דולנז - להקת המנקיז), או בקלידים (לדוגמה: אקסל רוז - להקת גאנז אנד רוזס, כריס מרטין - להקת קולדפליי).

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ CARAMANICA, JON (December 12, 2008), "The Frontman in the Background". The New York Times. (accessed 2009-01-19)
P music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +209 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png