סבאלברד

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.


125px Logo of the Governor of Svalbard.svg

לחצו כדי להקטין חזרה

נורווגיהשוודיהפינלנדרוסיהאסטוניהליטאדנמרקגרינלנדסבאלברדיאן מאייןהממלכה המאוחדתאיי פארושוודיהפינלנדSvalbard in Norway.svg
אודות התמונה
מדינה סבאלברד
תמונת סמל Logo of the Governor of Svalbard.svg
המנון כן, נאהב ארץ זו
קובץ המנון Norway (National Anthem).ogg
יבשת אירופה
שפה רשמית נורווגית
משטר מונרכיה חוקתית
שמות מנהיגים האראלד החמישי
אוד אולסן אינגרה
מנהיגים מלך
מושל
ראש המדינה מלך
מטבע כתר נורווגי
סימון מטבע NOK
אזור זמן +1
סיומת אינטרנט no
קידומת טלפון 47
מפה טופוגרפית
מבט על לונגיירבין מההרים הסמוכים

סְבָאלְבָּרְדנורווגית: Svalbard) הוא ארכיפלג הנמצא באוקיינוס הארקטי, בערך באמצע הדרך מנורווגיה לקוטב הצפוני. איים אלו הם החלק הצפוני ביותר בממלכת נורווגיה.

היסטוריה[edit | edit source]

ויקינגים ורוסים גילו כנראה את סבאלברד כבר בתחילת המאה ה-12. ישנם ממצאים נורדיים עתיקים על ארץ ששמה "סבאלבּרדי" (סְבָלְבָּרְדִ'י) שפירוש שמה הוא "חוף קר". בשנת 1617 גילו הבריטים את ארץ המלך קרל המהווה חלק מקבוצת איי סבאלברד. ההולנדי וילם ברנץ ערך את התגלית הכתובה הראשונה של הארכיפלג. סופר כי ההולנדים צדו 60,000 לווייתנים סביב האי. בשנת 1925 החליטה נורווגיה להפוך את האיים לחלק מממלכתה במקום להשאירו אזור לא עצמאי. בין 1940 ל-1980 ערכו אוניברסיטאות רבות, רובן אנגליות, מיפוי נרחב של האיים. האי הגדול ביותר בארכיפלג הוא שפיצברגן ("הרים מחודדים" בהולנדית). פעם היה זה שמו של הארכיפלג כולו, והאי אשר קרוי היום שפיצברגן היה קרוי "וסט שפיצברגן" או "שפיצברגן המערבי".

פוליטיקה[edit | edit source]

באמנת סבאלברד מ-9 בפברואר 1920 קיבלה נורווגיה שליטה על האיים. למרות זאת, לפי האמנה, מותר לאזרחי כל מדינה לנצל את אוצרות-הטבע של האיים. כתוצאה מכך, מושבה רוסית קבועה גדלה בבארנצבורג. מושבה רוסית אחרת בשם פירמידה ננטשה בשנת 2000. מושבה זו פעלה כמשק אוטרקי לכל דבר, וננטשה לאחר שמטוס נוסעים שאמור היה להביא למקום תושבים נוספים ממרחבי רוסיה, התרסק בדרך. בעבר, האוכלוסייה הסובייטית/רוסית עברה במספרה את האוכלוסייה הנורווגית, אך כיום מספר הנורווגים רב יותר. על אמנת סבאלברד חתומות מדינות רבות: אפגניסטן, אלבניה, ארגנטינה, אוסטרליה, אוסטריה, בלגיה, בולגריה, קנדה, צ'ילה, סין, דנמרק, מצרים, אסטוניה, פינלנד, צרפת, בריטניה, גרמניה, יוון, הולנד, הונגריה, איסלנד, הודו, איטליה, יפן, ניו זילנד, הודו, פולין, מונקו, פורטוגל, רומניה, רוסיה, נורווגיה, שוודיה, ספרד, ערב הסעודית, שווייץ, דרום אפריקה, הרפובליקה הדומיניקנית וארצות הברית. ישראל טרם חתמה על האמנה.

לפי האמנה, נורווגיה אינה יכולה להשתמש בארכיפלג למטרות צבאיות ומחויבת לשמור על הסביבה הטבעית.

ההתעניינות העולמית בסבאלברד[edit | edit source]

סבאלברד נהנית ממרבצי פחם גדולים, ועל פי הערכות שונות יש במימי האוקיינוס הארקטי העוטפים אותה גם מרבצי נפט גדולים. אוצרות הטבע הללו הופכים אותה למוקד עניין עולמי. בנוסף לכך, בשל המיקום הקרוב לקוטב מצד אחד, והמאויש מצד שני, הוקמו באזור לונגיירביין משדרי ענק, המקיימים תקשורת רצופה עם לוויינים ששוגרו לחלל, ומספקים תמונה איכותית למטאורולוגים לצורך קביעת תחזית מזג האוויר. יכולת זו העניקה לסבאלברד משנה תוקף של חשיבות.

גאוגרפיה[edit | edit source]

סבאלברד כולל ארכיפלג באוקיינוס הארקטי. שטחם הכולל של האיים הוא 62,050 קילומטרים רבועים. ישנם שלושה איים גדולים:

כמו כן, ישנם איים קטנים יותר (בארנציה, פרינס קארלס פורלנד, קביטיה, ביירנייה, ארץ המלך קרל, הופן ועוד) ועשרות איונים קטנים.

60% משטחו של סבאלברד מכוסה בקרחונים. למרות זאת, זרמי מים חמים גורמים לאקלים להיות חמים מעט יותר, מה שמשאיר את המים שסביב האיים פתוחים וניתנים לשייט רוב השנה. בלונגיירבין, שמש החצות נמשכת מ-20 באפריל עד ל-23 באוגוסט.

יישובים[edit | edit source]

יישובים רוסיים[edit | edit source]

  • בארנצבורג (Баренцбург) - אוכלוסייה של כ 500 נפש.
  • גרומנט (Грумант) - ננטש בשנת 1961, חידוש כריית הפחם הוכרז בשנת 2003.
  • פירמידה (Пирамида) - ננטש בשנת 2000. נכון לשנת 2012 קיים ביישוב פירמידה בית מלון, שבנייתו לא הושלמה עקב אי עמידה בתקן הנורווגי. המלון שנועד מלכתחילה לשמש כמלון הצפוני בעולם, משמש כמוזיאון קטן ובו מוצגים שונים הנוגעים למקום ולאוכלוסייה שהתגוררה במקום. האזור כולו משמש כאזור תיירותי המתוחזק על ידי כ- 10 אנשים. ניתן להיכנס בו למתקנים הנטושים ששמשו את תושביו בעבר ולהתרשם מההשקעה הכספית הניכרת שהשקיעו במקום השלטונות הסובייטיים, בניסיון להוכיח כי הקומוניזם יכול להתקיים ואף להפוך לגן עדן. מ-2013 פעיל לפרקים המלון המקומי, ובמקום כ-30 אנשי תחזוקה, ללא תושבי קבע.

יישובים נורווגים[edit | edit source]

יישובים הולנדים[edit | edit source]

אין דרכים המקשרות בין היישובים. בין כלי-התחבורה סירה, מטוס, מסוק, אופנוע שלג ומזחלת.

דמוגרפיה[edit | edit source]

אוכלוסייתו של סבאלברד כוללת 2,637 נפשות (ינואר 2013)[1]. 66% מתוכם נורווגים, 18% מתוכם רוסים, ו-16% זרים. השפה הרשמית בסבאלברד היא נורווגית, ורוסית מדוברת במושבות הרוסיות.

סבאלברד בספרות[edit | edit source]

סבאלברד מופיע פעמים רבות בטרילוגיית חומריו האפלים של פיליפ פולמן. עלילת הספר המשימה קוטב של אליסטר מקלין מתרחשת בביירנייה (אי הדובים). ספרו של שמואל ארגמן - הצוללת הפליגה בחצות, מתאר בריחה נועזת של יהודים מרוסיה הסובייטית לאי שפיצברגן.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ [1]ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +799 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png