רבי נפתלי יעקב הכהן

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

הרב נפתלי יעקב הכהן (י"ט בתשרי תרמ"ה, אוקטובר 1884 - ט"ו בכסלו תשל"ב, דצמבר 1971) היה ידוע בחיבוריו "אוצר הגדולים אלופי יעקב" ו"סבר נפתלי".

הרב נפתלי יעקב הכהן
קובץ:אוצר הגדולים.jpg
אוצר הגדולים

ביוגרפיה[edit | edit source]

נולד בעיירה נאנאש בהונגריה למשה וחיה פארל כהן, מצאצאי הרמ"א, המהרש"א הש"ך. היה תלמידו של הרב משה גרינוולד בעל "ערוגות הבושם". בגיל 18 הוסמך לרבנות ולדיינות על ידי רבותיו וכן על ידי הרב משולם ראטה מחבר הספר "קול מבשר". באותה שנה נישא לשרה טוייבא בת הרב חיים דב וורצברגר, מצאצאי רבי יצחק חיות מפראג, הט"ז, התוספות יום טוב. לאחר נישואיו התמנה לדיין ומורה הוראה בעיירה קירליבאבא שבבוקובינה.

ב-1941 הוגלה לטרנסניסטריה, שם שהה בגטו במשך שלוש שנים. לאחר מלחמת העולם השנייה עבר לעיר מהאיפלאלווא שבהונגריה, ושרידי הקהילה בחרו בו כרב הקהילה. במהאיפלאלווא הקים בית דין להתיר עגונות ששרדו ממחנות ההשמדה, לצורך זה היה בקשר עם הרב יצחק יעקב וייס בעל "מנחת יצחק" וכן עם גדולי הרבנים. כמו כן הקים ישיבה לבחורים ששרדו את השואה.

בשנת תש"ח עלה לארץ ישראל והתיישב בעיר חיפה. שם החל באיסוף חומר לתולדות גדולי ישראל שלאחר חתימת התלמוד ועד לדור השולחן ערוך, תקופה של כאלף שנה. תוך ארבע שנים עלה בידו להכין לדפוס את ספרו בן תשעת החלקים, בשם "אוצר הגדולים אלופי יעקב", הכולל תולדות גדולי ישראל מתקופת הגאונים הראשונים, משנת דש"ן חתימת התלמוד, (590 לספירה) עד שנת הש"ן (1590 לספירה), נדפס בשנת תשכ"ז.

נפטר בט"ו כסלו שנת תשל"ב (1971) בגיל 87 ונטמן בבית הקברות שומרי שבת בבני ברק.

מספריו ומאמריו[edit | edit source]

  • אוצר הגדולים אלופי יעקב תשעה חלקים
  • סבר נפתלי – פירושים על פרשות השבוע ומועדים
  • דרשות והדרנים על סיומי הש"ס ומשניות
  • אגרות ומכתבים עם גדולי הרבנים והאדמו"רים בהם חידושי תורה ודרושים

לקריאה נוספת[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +457 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png