ניגון לחסידי הצמח צדק

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
תווי הניגון בספר הניגונים

ניגון לחסידי הצמח צדק הוא ניגון חב"די ללא מילים. הניגון התפרסם בציבור החרדי בשנת 2011[1].

היסטוריה[edit | edit source]

השיר מיוחס בחסידות חב"ד לזמן הצמח צדק שכיהן במאה ה-19. זהות המלחין אינה ידועה. בספר הניגונים של חסידות חב"ד הוא מופיע במספר מ"ב במחלקת "ניגונים מיוחסים", כלומר ניגונים עתיקים שהולחנו על ידי האדמו"רים או על ידי חסידים מובחרים. הניגון היה יחסית עלום אף בחסידות חב"ד, והושר לעיתים רחוקות.

במקורו, הניגון מושר בקצב איטי מאד ובדבקות, עם קטע נוסף בסופו. בשנת תשמ"ה עיבד שלום הורביץ, מלחין וזמר חב"די, את הניגון על המילים "ילכו מחיל אל חיל"[2] לכבוד יום הולדת של הרבי מחב"ד, בהשמטת קטע הסיום ובמקצב מהיר יותר. הגרסה המחודשת בעלת האופי העליז נוגנה במספר חתונות במשפחת הורביץ אך לא הייתה מוכרת בציבור משך עשרות שנים. בשנת תשע"א, בחתונה של בחור מישיבת מאור עיניים (חסידות רחמסטריווקא), המקורב לרבי ישכר בער לייפר, האדמו"ר מבישטינא, החל האדמו"ר לרקוד לצלילי ניגון זה. משם הגיע הניגון גם לחסידות רחמסטריווקא ובחתונת בתו הבכורה של האדמו"ר, בה השתתפו חסידים רבים, הושר ניגון זה כניגון השמחה המרכזי ומאז הופץ בכלל הציבור החרדי, ומושר גם בטישים ובחתונות אדמו"רים. הניגון יצא גם בדיסק של הזמר החסידי, בערי וובר (תשע"ב) ובדיסק "הלב והמעיין - יוצאים בשיר" של חיליק פרנק בהרכב הלב והמעיין (תשע"ג).

בסיום הש"ס במסגרת לימודי הדף היומי בשנת תשע"ב, ניגון זה פתח את ריקודי השמחה לאחר סיום הש"ס, כשבהתחלה נאמר במקצב חזני על ידי ילד הפלא יענקי שטרן על מילות המשנה הראשונה של מסכת ברכות "מאימתי קוראים את שמע בערבית", ולאחר מכן החלו לרקוד בניגון זה על המילים "קודשא בריך הוא ואורייתא וישראל חד הוא"[3] מי שחיבר את המילים על השיר הוא רבי חיים שמרלר נשיא ארגון "שערי הוראה" בנישואי צאצאיו עם נכד האדמו"ר מויז'ניץ.

הניגון כתוב בסולם מינורי.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ביצועים

  • השיר בביצועו של יאיר כלב, אתר חב"ד אינפו
  • השיר בביצועו של בערי וובר, אתר חב"ד אינפו
  • השיר בביצועו של הגיטריסט אליהו מאיר דאלי (אלי דאלי), מתוך פרויקט "תפילה מתכתית"

אודות

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ ניגון נוסף המיוחס לחסידי הצמח צדק, מס' מ"ג בספר הניגונים, איטי ובעל אופי לירי, התפרסם אף הוא בשנת 2011 בדיסק "כיסופים" של מרדכי בן דוד.
  2. ^ ספר תהילים פרק פ"ד
  3. ^ משפט ארמי המבוסס על הזוהר שמשמעותו: הקדוש ברוך הוא, התורה ועם ישראל הם אחד

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +2160 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png