נחמן טל

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
אין תמונה חופשית

ד"ר נחמן טל (2 בפברואר 19319 בינואר 2021) היה ראש האגף הערבי בשירות הביטחון הכללי והמשנה לראש השירות, ולאחר מכן היה עמית מחקר במרכז יפה למחקרים אסטרטגיים ומרצה באוניברסיטת תל אביב.

ביוגרפיה

נחמן טל נולד בכפר גנים, פתח תקווה. הוא שירת בשירות הביטחון הכללי במשך 40 שנה, והתמחה בעניינים ערביים. כיהן כמפקד מרחב עזה וסיני, ובהמשך כראש האגף לעניינים ערביים וכמשנה לראש השירות[1].

בזמן שירותו כראש האגף לענייני ערבים בשירות הביטחון הכללי התרחשה פרשת קו 300. טל לא היה מעורב בפרשת הריגת המחבלים ואף טען כי הם לא היוו סיכון ועדותו בנושא נחשפה בסרט "א. תחסל אותם" ששודר בערוץ 10.

בשנת 1991 השתתף בוועידת מדריד, והיה חבר משלחות ישראל למשא ומתן לשלום עם הפלסטינים ועם ירדן.

בשנת 1995 פרש מהשב"כ, אך ראשי השב"כ מאז הוסיפו להיעזר בו כבמעין יועץ לענייני הערבים בישראל. ראש השירות לשעבר, עמי אילון, אישר לו לאחר פרישתו לערוך מחקר על ערביי ישראל תחת הממשל הצבאי, על סמך מסמכים סודיים של השב"כ ומארכיונים אחרים; מהמחקר הבשילה עבודת דוקטורט שהוגשה לאוניברסיטת חיפה, אך זו חסויה עד היום.

בשנת 1999 פרסם את ספרו "עימות מבית", שבו דן בהתמודדות מצרים וירדן עם האסלאם הקיצוני, ובו הוא ראיין דמויות כדוגמת השייח אחמד יאסין (הספר תורגם לשפה האנגלית). כן השתתף בכתיבת ספר על חמאס.

טל היה בעל תואר דוקטור מהחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה, שימש כעמית מחקר במרכז יפה למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב, ולימד באוניברסיטת תל אביב. בנוסף, היה פעיל במסגרת המפקד הלאומי וחבר הנהלת המועצה לשלום ולביטחון[2].

נפטר ב-9 בינואר 2021[3].

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ יוסי מלמןהשב"כ דרש שוויון. אז הוא דרש, באתר הארץ, 25 במאי 2004
  2. ^ [1] (הקישור אינו פעיל, 31.5.2012)
  3. ^ מזל טלבי לוי, "רבים חבים לו את חייהם". הלך לעולמו נחמן טל, תושב העיר ולשעבר בכיר בשב"כ, צומת השרון רעננה, ‏10 בינואר 2021


Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1642 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png