משתמש:נאדבערנער אייניקל/טיוטה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

סידור תפילה ישרה וכתר נהורא (מכונה גם סידור ברדיטשוב) הוא סידור חסידי בנוסח ספרד.

רקע[edit | edit source]

עם ייסוד תנועת החסידות על ידי הבעל שם טוב שינה גם את נוסח התפילה שהיה מקובל בפי יהודי אירופה מנוסח אשכנז לנוסח ספרד שנחשב לנוסח שאותו קבע האר"י הקדוש. למעשה, לא היה נוסח זה זהה בשלמות לנוסחו של האר"י אלא הורכב מנוסח האר"י בשינויים קלים הלקוחים מנוסח אשכנז. הנוסח לא נקבע בכתב אלא עבר במסורת מרב לתלמיד בתנועת החסידות.

בשנת ה'תק"פ הודפס לראשונה סידור בנוסח ספרד בעיר רדוויל בשם "תפלה ישרה" כשבדף השער נכתב "תפלה ישרה הנקרא בשם סדר ספרד". הסידור הודפס על ידי חסיד בשם ר' אשר זעליג בעידודו של רבי מרדכי מקרמניץ שאף הגיה אותו. בדף השער נכתב שזו הדפסה שניה, אך מכיוון שלא ידוע על מהודרה מוקדמת יותר של סידור זה, יש טוענים שהכוונה לסידור חסידי אחר שהודפס מוקדם יותר ואינו מצוי כיום. זמן לא רב לאחר מכן הודפס סידור זה במז'יבוז' תחת פיקוחו של רבי אברהם יהושע השיל מאפטא.

בשנת ה'תרכ"ד הדפיסו נכדיו של רבי משה שפירא בדפוס סלוויטא שעבר לזיטומיר סידור בשם "אור לישרים" עם פירוש בשם "כתר נהורא" מאת רבי אהרן מזליחוב[1]. ה]ירוש זכה בשעתו להסכמותיהם של רבי לוי יצחק מברדיטשוב, רבי ישראל מקוז'ניץ, רבי יעקב יצחק מלובלין, ורבי עזריאל הורוביץ.

בשנת ה'תרל"ג הודפס בברודי על ידי משה לייב הרמלין סידור שאיחד את סידור ראדוויל עם פירוש כתר נהורא, מהדורה זו הינה נדירה מאוד.

בשנת ה'תרנ"א הדפיס רבי יעקב חיים שעפטיל מברדיטשוב סידור בשם "סדר תפילה ישרה הנקרא בשם ספרד, עם כתר נהורא", שהורכב גם הוא משני סידורים אלו – סידור תפילה ישרה על פי נוסח ספרד שהודפס בראדוויל, ופירוש כתר נהורא של רבי אהרן מזעליחוב. מאז כונה סידור זה בשם "סידור ברדיטשוב".

מהדורות הסידור[edit | edit source]

רבי מאיר דוד הרצברגר הדפיס את סידור ברדיטשוב בפשמשיל, וממהדורתו הועתקו רוב מהדורות הסידור שנדפסו אח"כ.

בשנת תשע"א יצא לאור על ידי חסידי ביאלה סידור ברדיטשוב בכתב אשורית.

יחודיות[edit | edit source]

סידור זה נחשב הסידור החסידי הראשון, צדיקים רבים הקפידו להתפלל מתוכו דוקא מכיון שהודפסו בו השמות במילואם - מה שלא היה מקובל בתקופת הדפסתו.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

כתבה על הסידור באתר ברדיטשוב

הסידור

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ אודותיו ראו במאמר זה של אברהם אביש שור בקובץ בית אהרן וישראל.

עוד?[edit | edit source]

סדר תפילת נהורא, שהודפס בברדיטשוב בשנת תקע"ה, {בהסכמת רבי ישראל מפיקוב (בן רבי לוי יצחק מברדיצ'ב)}