משתמש:יש בורא לעולם

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

שלום וברכה

תהילים, ח'

כִּֽי־אֶרְאֶ֣ה שָׁ֭מֶיךָ מַעֲשֵׂ֣י אֶצְבְּעֹתֶ֑יךָ יָרֵ֥חַ וְ֝כוֹכָבִ֗ים אֲשֶׁ֣ר כּוֹנָֽנְתָּה:
מָֽה־אֱנ֥וֹשׁ כִּֽי־תִזְכְּרֶ֑נּוּ וּבֶן־אָ֝דָ֗ם כִּ֣י תִפְקְדֶֽנּוּ:
וַתְּחַסְּרֵ֣הוּ מְּ֭עַט מֵאֱלֹהִ֑ים וְכָב֖וֹד וְהָדָ֣ר תְּעַטְּרֵֽהוּ:
תַּ֭מְשִׁילֵהוּ בְּמַעֲשֵׂ֣י יָדֶ֑יךָ כֹּ֝ל שַׁ֣תָּה תַֽחַת־רַגְלָֽיו:
צִפּ֣וֹר שָׁ֭מַיִם וּדְגֵ֣י הַיָּ֑ם עֹ֝בֵ֗ר אָרְח֥וֹת יַמִּֽים:
יהוה אֲדֹנֵ֑ינוּ מָֽה־אַדִּ֥יר שִׁ֝מְךָ֗ בְּכָל־הָאָֽרֶץ:

במאות השנים האחרונות, האנושות כולה חווה מהפכה בהכרת היקום בו אנו חיים. מרחבים התגלו, כוחות עלומים נחשפו, חלקיקים ויסודות. מאלו יחד מורכבת המציאות כולה. והאדם, קטן בגופו, אך צופה בתבונתו מסוף העולם ועד סופו. כובש תחת ידיו גופים גדולים ממנו לאין ערוך.

אולם למרבה התדהמה. במקביל לאותה מהפכה מתרחשת קטסטרופה אנושית. רבים מחכמי המדע אימצו תפיסת עולם, הרואה ביקום כולו על פלאיו האין סופים אוסף תוצאות אקראיות. ובעזות פנים בלתי נתפסת, פשט האתיאזם, אצל ההמון התאב פורקן. יחד עם זאת, בהשראת החופש מהא-ל, בעטו בני הדורות האחרונים בכל מסורת הדורות. כאילו העובדה שלא הכירו את כל סתרי הטבע מנעה מהם את היכולת להבין את הטוב לנפש האדם. לא עוד תיקון האדם, ולא עוד תיקון העולם. וכך מוסכמות יסוד כלל אנושיות היו למרמס, תחת הליברליזם השואף כוחו מהאתיאזם. ולבושתינו גם בעם היהודי נושא דגל התבונה האנושית, נשמעים קולות אלו.

אולם תילי תילים של השערות, לא יצדיקו את שלילת ההכרה הפשוטה, כי מאחורי הסדר המופלא ביקום, ומאחורי מארג הכוחות ההרמוני, מסתתרת אחדות אחת. כח אחד שהוא בתבונתו ברא את המרחב וכל אשר בו. בורא העולם, אשר במאמרו ברא שחקים וברוח פיו כל צבאם. אני מאמין באמונה שלימה שהבורא ית' שמו הוא בורא ומנהיג לכל הברואים והוא לבדו עשה עושה ויעשה לכל המעשים.

מסורת הדורות, עדה בפנינו על התגלות אלוקית בדורות עברו. התגלות מהימנה זו עוברת מדור לדור, ומעשירה את חיינו בערכי הנצח, גם אם לא ידעו את כלל הרזים הצפונים בעולמינו.

חלילה איננו בזים למדע. אדרבה, חשים אנו מלוא ההערצה הראויה לו. אולם מתוך ענווה כי המדע אינו מתיימר להשיב תשובה לשאלה 'למה' ו'כיצד', כי אם מענה לשאלת 'מה' ו'מי', כלומר מהם הנתונים המדויקים של עולמינו, ומהם הנתונים המדויקים שבקיומם מתרחשת תופעה כל שהיא. הידיעות הרבות אשר נגלו בפנינו, אינם סיבה לאיבוד הערכים ומורשת הדורות, כי אם לשלבם יחד. אדרבה, המדע הוא כלי. בידינו להשתמש בו בכדי לממש את הערכים בהם אנו מאמינים, להכיר את הבורא ית' ולצעוד בדרכי הבורא שהם חסד ורחמים והטבה עם הבריות.

לזאת הצטרפתי גם אני למיזם אנצקילופדיה יהודית, להגיש את המדע הטהור, המדויק והנצפה, לפני מי שחפץ להרחיב דעתו בו. ובמקביל, להנגיש ככל האפשר את אוצרות הרוח היהודים שעדיין לא הובאו באנציקלופדיות שונות. ויהי נעם ה' עלינו.

ערכים שכתבתי או הרחבתי משמעותית

חשוב לציין שהערכים שיצרתי הורחבו רבות על ידי המשתתפים, ואני רק הייתי פתחתי במצוה, אולם אינה נקראית אלא על שם גומרה.
כתבתי: פולמוס התנ"ך  •  הרב יהושע ארנברג  • Summit  • הקפאת שומן | רב מבשר
הרחבתי:היתר מאה רבנים •  ישוב הארץ  • רבי יצחק שלמה זילברמן

ערכים שבדעתי לכתוב (וכולם מוזמנים להשתתף)

מושגים הלכתיים: כללי הפסיקה

אישים: מתקופת הגאונים יש הרבה גאונים שעדיין אין עליהם ערך. רוב המידע נמצא באגרת רב שרירא גאון והספרות המבוססת עליו.
רבא גאון | רב פלטוי | רב מתתיה