משתמש:איש גלילי/טבח אומן

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.

טֶבַח אוּמַן היה טבח שביצעו היידמקים ביהודים, פולנים ואוקראינים שמצאו מקלט באומן בעקבות מרד הקוזאקים והתקוממויות איכרים ברוסיה ואוקראינה. הטבח התבצע בחודש תמוז ה'תקכ"ח (יוני 1768), בעיירה אומן שבמחוז צ'רקאסי באוקראינה, במהלך מרד ההיידמקים (קולייביצ'ינה (אנ')). מספר הנספים בטבח שנוי במחלוקת, אך הוא עומד על אלפים, ביניהם גם נשים וילדים רבים.

רקע

אומן הייתה עיירה מבוצרת, ובה עמד חיל מצב גדול של קונפדרציית באר (אנ'), בפיקודו של רפאל מלדנוביץ', מושל אומן, שהיה מצורף לקונפדרציה שבעיר באר.

הטבח התרחש במהלך מרד הקולייביצ'ינה של היידמקים. מרד זה, על פי מקורות שונים, הופעל על ידי הפרובוקציה של הרשויות של האימפריה הרוסיה, אשר, באמצעות הרגשות אנטי-אציליים ואנטי-פולנים של היידמקים והאיכרים המקומיים סובלים צמיתות, והשתמש בם כדי להילחם הקונפדרציה הברה ואת האצולה הפולניה התומכים הקונפדרציה. בין שאר הסיבות שהוזכרו הידוק הצמיתות, אילוץ טקס יוניאט במקום הכנסייה האורתודוכסית, או הסרת שנאת האוכלוסייה הפולנית והיהודית על ידי הכנסייה האורתודוכסית.

אומן הייתה עיירה מבוצרת שהחזיקה גדול חיל מצב של קונפדרציית בר בפיקודו של רפאל מלדנוביץ ', מושל אומן שהצטרף לקונפדרציית בר. עובדה זו הפכה את אומן לאחד היעדים העיקריים של תנועת Koliyivschyna, וסביר להניח שהמצור על אומן תוכנן מבעוד מועד כנראה אפילו על ידי קצינים רוסים. איוון גונטה, קצין במיליציה הפרטית של בעל הרוזן האומני פרנצישק סאלזי פוטוצקי (המורכב מ קוזקים ביתיים תבנית:Cn) הואשם קשרים עם haidamaka על ידי כמה אנשים מהקהילה היהודית המקומית שלושה חודשים לפני המצור והרבה לפני המרד. עם זאת, בשל היעדר ראיות קשות ומותו הפתאומי של עד כוכב, לא הוגשו כתבי אישום רשמיים. למרות איוון גונטה היה בפועל מפקד כל הקוזאקים של אומן לא רק של יחידתו המונה כמאה והוא לא היה הבכיר ביותר בשורותיהם אלא שהוא היה נציג הבעלים של אומן שלא תמך ב קונפדרציית ברים. השתתפותו הייתה נחוצה כדי להצדיק את פקודותיהם של מלדנוביץ 'ואחרים שבגדו בבעלים על ידי הצטרפותם לקונפדרציית בר ווויתור על העיר לה. האצילים למדו ממכתבים של הבעלים לגונטה שנתפסו על ידם כי גונטה יהפוך לאציל פולני ובעל כפרים אם גונטה יבצע משימה חשובה כלשהי על פי פקודת הבעלים במהלך המצור על אומן.

בתחילת יוני 1768 צעדו המורדים האוקראינים בפיקודו של מקסים זליזניאק על אומן לאחר שלכדו את צ'רקאסי, קורסון ו קניב. מכיוון שזליזניאק עודד בגלוי את שחיטת המיעוטים הלאומיים השונים ללא קשר לאמונתם למעט פולנים, יהודים, רומנים שישמשו לנישואין מעורבים עם רוסים (כפי שקראו לעצמם האוקראינים באותה תקופה) לאחר הפיכתם של יהודים ופולנים לאמונה האורתודוכסית. למעשה נהרגו גם פולנים ויהודים, העיירה התמלאה בפליטים. מחנה גדול מלא באצולה פולנית והמיליציה הפרטית שלהם, חיילים סדירים ופליטים יהודים הוצב מחוץ לחומות העיר. כוחות קונפדרציית בר עלו על כוחות המורדים הבוגרים, ולכן הוחלט שחלק מהכוחות צריכים לשמור על הסוללות בעוד גונטה ויחידת הקוזקים שלו וכל שאר הקוזאקים של אומן יפגשו את היידאמקה בקרב גלוי. עם זאת, כאשר גונטה פגש את יחידותיו של זליזניאק גונטה הכריז בגלוי כי הוא הולך להצטרף לקולייביצ'ינה. יש מקורות שטוענים כי המפקדים הרשמיים של שני גדודים קוזאקים ביתיים נשלחו על ידי גונטה בחזרה לאומן, אם כי במחלוקת רבה על האותנטיות של הסיפור.

הכוחות המאוחדים השמידו את המאהל ב -14 ביוני וניסו לחדור את הסוללות על ידי הסתרת המורדים מאחורי גבם של הקוזאקים של גונטה. עם זאת, הניסיון נכשל, וכך החל המצור ב -17 ביוני. ביום הראשון המספר הגדול של האוקראינים נטש את שורות הכוחות הפולניים והצטרף למורדים כשהעיר הייתה מוקפת. אך רוב האוקראינים, כולל תלמידי המדרשה המקומית הקתולית המזרחית, נותרו נאמנים למלדנוביץ 'והשתתפו בהגנת העיר.

לאחר שלושה ימי מצור נפלה העיר ליזליניאק למרות הגנה אמיצה בה מילאו היהודים גם תפקיד פעיל. אף שהעיר הייתה מוכנה לקרבות ברחובות מלדנוביץ 'ומנהיגי קונפדרציית עורכי הדין האחרים פתחו את השערים לזליזניאק לאחר חדירתם של כמה קוזאקי גונטה לעיר מתוך מחשבה שגונטה מייצג את הבעלים של אומן, מלך פולין והרשויות הרשמיות זה רצונו של הבעלים שהוא מבצע. במציאות לא זליזניאק אלא קצין רוסי היה אמור להיות המנהיג, אך קצין זה נפטר ממש לפני המרד ונתן את כל הדוכנים והתוכניות הצבאיות לזליזניאק כנזיר אורטודוקס כנה וקוזאק זפורוז'יאן לשעבר שהיה נוכח במהלך מותו של רוסי זה. קָצִין. לאחר כניסת העיר, כל התושבים פורקו מנשקם ויין אומן השייך לבעלים של אומן נצרך על ידי מורדים בטבח אלים ועקוב מדם (שם נהרגו אצילים רבים, כולל מלדנוביץ ', אך בתו ובנו ניצלו על ידי גונטה בהיותם סנדק) התקיים. בעבר התפרקו יהודים ממורדים שנשקו מנשקם בעבר בית הכנסת, שם הובלו על ידי לייב שרגורודסקי ומשה מנקר בניסיון להתגונן, אך הם הושמדו באש תותחים וסכינים. לאחר מכן נהרגו רוב היהודים שנותרו בעיר. גונטה הציל ילדים יהודים ופולנים ואת אלה ששרדו אז לאחר שלושת ימי הטבח. גונטה הצהיר כי 33,000 איש נהרגו והוא לא יכול להציל אותם וזו אשמתו. על פי הערכות קודמות מספר הפולנים והיהודים שנרצחו היה 20,000. Cite error: Closing </ref> missing for <ref> tag מספר זה נחשב מוגזם על ידי ההיסטוריוגרפיה המודרנית, עם מספר פולנים ויהודים שנהרגו ב"טבח אומן נאמד בכ- 2,000 בלבד, קורבנות אחרים המייצגים אוקראינים ומיעוטים. [1]

ראה גם

הפניות

<הפניות />

קריאה נוספת

שמעון דובנוב, ישראל פרידלנדר, תולדות היהודים ברוסיה ובפולין , Avotaynu Inc, 2000, ISBN 1-886223-11-4, [https://books.google.com/ ספרים? id = vL60sEf7OPoC & pg = PA87 & dq =% 22 ראשונה + מחיצה + של + פולין% 22 + תאריך: 2000-2008 & lr = & as_brr = 0 & ei = QDQvSPyAFYy6ygS77ZjLAw & sig = uiY3tKUuIZBW13osOcSWDI9

קישורים חיצוניים

תבנית:מעשי טבח ביהודים

תבנית:Koord חסר

  1. ^ פול רוברט מגוצ'י "היסטוריה של אוקראינה", יוניב. עיתונות וושינגטון 1996, עמ '300