הרב משה הלל הירש

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from משה הלל הירש)
Jump to: navigation, search
הרב משה הלל הירש
הרב משה הלל הירש בעת מסירת שיעור כללי בהיכל ישיבת סלובודקה
הרב משה הלל הירש בעת מסירת שיעור כללי בהיכל ישיבת סלובודקה
מקום לידה ארצות הברית
תאריך לידה לועזי 26 באוקטובר 1936 (84)
מקום פעילות בני ברק
השתייכות חרדים ליטאים
תחומי עיסוק חינוך
רבותיו הרב אהרן קוטלר

הרב משה הלל הירש (נולד בי' בחשון תרצ"ז, 26 באוקטובר 1936) הוא מראשי ישיבת סלבודקה בבני ברק, וחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה.

קורותיו

נולד בארצות הברית לדוד יצחק ומינדה, שהיגרו לשם מהונגריה וניהלו קייטרינג מקומי לפרנסתם, (בהמשך עלו הוריו בעקבותיו לארץ ישראל וגרו בסמיכות אליו). בשנות העשרה המוקדמות למד בישיבת רבינו יעקב יוסף, ישיבה שעיצבה את דמותו הרוחנית כבן ישיבה, בין רבותיו שם: הרב שמואל דוד ורצ'בצ'יק (מי שלימים התמנה כר"מ בישיבת כנסת חזקיהו בכפר חסידים), וכן הרב אבא גרוסברד, לאחר מכן למד בישיבת לייקווד בראשות הרב אהרן קוטלר. בין ידידיו משם ניתן למנות את: הרב אפרים זוריבין (לימים ראש ישיבת כנסת בית אהרן) וכן הרב חיים לוייער, ר"מ בישיבת קמניץ לצעירים בירושלים. בשנת תשכ"ג נשא את אביגיל, בתו הצעירה של הרב מרדכי שולמן, ראש ישיבת סלובודקה. לאחר כחמש שנים עלה לישראל ולמד בכולל סלובודקה, בגיל 35 החל במסירת שיעורים בישיבה. בשנת תשמ"ב (1982) לאחר פטירת חותנו מונה לאחד מראשי הישיבה, לצד גיסיו הרב נתן צבי שולמן והרב עמרם זקס. ראשי ישיבה נוספים שמונו הם הרב דב לנדו והרב ברוך רוזנברג.

הקים את ארגון 'המשיבים'[דרוש מקור] המאחד את המשיבים בעולם הישיבות ('משיב' הוא רב שתפקידו לענות על שאלות תלמידי הישיבה ביחס לסוגיית הגמרא)[דרושה הבהרה].

הרב הירש היה ממקורביו של הרב שטיינמן. בשנת תשע"ב מונה לחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה ומהעשור השני של שנות האלפיים הוא מרבה לעסוק בענייני ציבור כלליים. היה מעורב במשבר שפילג את ישיבת חדרה, בסוגיית ההתייצבות של בחורי ישיבות בלשכת הגיוס[1] וברישום לסמינרים[2]. נחשב אחד המנהיגים הפוטנציאליים בציבור הליטאי[3].

משפחתו

לרב הירש ולאשתו הרבנית אביגיל שני ילדים. בתו נשואה לרב בן ציון חדש (בנו של הרב נפתלי חדש, המשגיח של ישיבת אור אלחנן), המשמש כר"מ בישיבה. בנו הרב אהרן[4] מסייע לאביו בניהול הישיבה ואחראי על קבלת התלמידים החדשים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרב משה הלל הירש בוויקישיתוף

הערות שוליים


P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -390 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png