מעבורת

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
המעבורת "גאוות בילבאו" עוזבת את נמל פורטסמות'
מעבורת נושאת אוטובוס, מיצר טיקינה, אגם טיטיקקה
מעבורת פורקת כלי רכב באיסטנבול, ליד גשר גלאטה

מעבורת היא כלי שיט רחב שתכלית תפקידו לשאת בני אדם על חפציהם ממקום למקום על פני המים. מעבורת מאפשרת לעיתים גם מעבר פשוט של מכוניות ומשאיות, ויש אף מעבורות המובילות (אנ') רכבת שלמה על מטענה ונוסעיה.

המעבורת מחליפה גשר לשם חיבורן של שתי נקודות ביבשה. מעבורות נפוצות בעולם כולו, הואיל ויש צורך במעבר בין מקומות המופרדים על ידי מים. בארץ עשירה בנהרות כמו ברזיל, ובארץ עשירה בפיורדים כנורווגיה, המעבורת היא כלי תחבורה מן המעלה הראשונה בחשיבותו.

במדינות מפותחות ישנה נטייה לוותר על שירותי המעבורות ולהחליפם בגשר או במנהרה שמאפשרים קשר יציב, רצוף ומהיר יותר בין ארצות. דוגמאות בולטות לכך הן המנהרה שנחפרה בין צרפת ואנגליה מתחת לים, וגשר ארסונד שהוקם בין שוודיה לדנמרק. ההשקעה בשני פרויקטי ענק אלה הייתה גבוהה, ובאה כחלופה למעבורות שהתקיימו עד אז.

מעבורות בישראל[edit | edit source]

החברות Poseidon Lines ו-Salamis Lines הפעילו שירות מעבורות סדיר בין חיפה ופיראוס דרך לימסול ורודוס בתדירות של פעמיים בשבוע. השירות הופסק בשנת 2001 עקב המצב הביטחוני.

חברת מנו ספנות הפעילה קו מעבורת שבועי בין חיפה לאודסה עד לשנת 2003, שנתיים לאחר מכן ניסתה החברה לייסד קו סדיר בין חיפה ללימסול אך נסגר מיד עקב חוסר ביקוש ומחירים בלתי אטרקטיביים.

לאורך שנים הביעה טורקיה התעניינות לקשר את ישראל וצפון קפריסין על ידי קו מעבורת בין חיפה לפמגוסטה, התוכנית עמדה לצאת לפועל בשנת 2010 אך בוטלה על רקע משבר היחסים בין ישראל לטורקיה עקב פרשת המרמרה.

בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה, התחיל לפעול מעבורת בין העיר איסקנדרון (שבדרום טורקיה) לחיפה במטרה לאפשר מעבר משאיות בין טורקיה לירדן ועיראק, אך עד מהרה הוחלף המעבורת באניית משא.

בעבר עלו כמה רעיונות על הפעלת קווי מעבורות פנים ארציים, כגון, קו מעבורת מהיר לאורך חופי הים התיכון שתיתן לנהגים חלופה מהירה לכבישים העמוסים, וכן קו מעבורת שתחצה את המפרץ מחיפה לעכו.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]
Transportation template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +10054 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png