מסכת קידושין

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
חופה
V08p346a01 Marriage.jpg

מַסֶּכֶת קִדּוּשִׁין היא המסכת האחרונה בסדר נשים, במשנה ובתלמוד. עוסקת בדיני פעולת הקידושין - שלב קודם לנישואין, שבו בני הזוג עדיין לא נשואים ואסורים אחד לשני, אבל הם כבר קשורים אחד לשני וצריכים גט כדי להיפרד. על-פי התורה, הקידושין הם "קנין" של הבעל באשתו, והמילים הראשונות בהן פותחת המסכת הן: "האשה נקנית בשלוש דרכים...".

בתלמוד בבלי יש למסכת זו פב' דפים (כולל השער, 81 דפי תוכן).

מיקומה של המסכת בסדר נשים[edit | edit source]

לפי הקדמתו של הרמב"ם למשנה, מיקומה של המסכת בסוף סדר נשים מעורר תמיהה: הרי היה ראוי להקדים את המסכת כך שתופיע לפני מסכת כתובות (שכן הקידושין הן השלב הראשון במיסוד הנישואים) ואם לא לפני מסכת כתובות (על מנת שלא נפריד בין מסכתות יבמות לכתובות שעניינם אחד - מעשה ביאה), לכל הפחות היה עליה להופיע לפני מסכת גיטין, שכן זו דרכו של עולם - קודם נעשים הנישואים ואחר כך הגירושים. מדוע אם כך ממוקמת המסכת בסוף סדר נשים?

את תהיה זו הוא מתרץ בכך שרצה עורך המשנה ללכת על פי סדר העניינים כמו שהוא מופיע בתורה שבה מופיע מעשה הגירושים לפני מעשה הנישואים, כמו שנאמר[1]: "כִּי יִקַּח אִישׁ אִשָּׁה וּבְעָלָהּ וְהָיָה אִם לֹא תִמְצָא חֵן בְּעֵינָיו כִּי מָצָא בָהּ עֶרְוַת דָּבָר וְכָתַב לָהּ סֵפֶר כְּרִיתֻת וְנָתַן בְּיָדָהּ וְשִׁלְּחָהּ מִבֵּיתוֹ. וְיָצְאָה מִבֵּיתוֹ וְהָלְכָה וְהָיְתָה לְאִישׁ אַחֵר". ומתוך סוף הפסוק שבו נאמר: "וְהָיְתָה לְאִישׁ-אַחֵר", למדנו את מעשה הקידושין, כמו שנתבאר בתלמוד[2]: "מקיש הויה ליציאה".

פרקי המסכת[edit | edit source]

 1. האשה נקנית בשלוש דרכים (עשר משניות[3]) - פירוט דרכי מעשה הקניין באישה, עבד עברי, עבד כנעני, בהמות, נכסים, קנין חליפין והחיוב במצוות.
 2. האיש מקדש בו ובשלוחו (עשר משניות) - דיני שליחות בקידושין, קידושי טעות.
 3. האומר לחברו צא וקדש לי (שלוש עשר משניות) - המשך דיני קידושין, קידושין על תנאי, קידושי קטנה, יחוסו של הוולד ודרכי טיהורו של ממזר.
 4. עשרה יוחסין עלו מבבל (ארבע עשר משניות) - ענייני היחוסין ונישואיהם, נאמנות אדם לפסול את בנו ודיני יחוד.

בסך הכל יש במסכת 47 משניות.

תוכן המסכת[edit | edit source]

אגב הדיון בפרק הראשון במסכת קידושין עוסקת המסכת גם בקנין הנגדי, שהוא ביטול הקידושין, על ידיו אשה קונה את עצמה מרשות הבעל - גירושין, מיתת הבעל, יבום וחליצה. כמו כן עוסקת המסכת בקניינים ממוניים, קנייני עבד עברי ועבד כנעני, קנייני קרקעות וקנייני נכסים ניידים ("מטלטלין"). בפרק השני ישנה התמקדות בקידושי שליחות ובשאר דיני שליחות. בפרק השלישי ההתמקדות היא בסוגי קידושין. בפרק הרביעי הבירורים נוגעים לדיני יוחסין.

סוגיות בולטות בתלמוד הבבלי[edit | edit source]

מפרשים[edit | edit source]

למסכת קידושין ישנה התייחסות מיוחדת בין הלומדים וכמה מפרשים (ראשונים ואחרונים) חשובים כתבו חידושי תורה ועיון על מסכת זו בפירוט רב, מה שלא עשו על מסכתות אחרות. בין המפרשים הייחודיים:

מפרשים חשובים נוספים על מסכת קידושין[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

 • ויקיטקסט משנה מסכת קידושין, באתר ויקיטקסט
 • ויקיטקסט תוספתא, מסכת קידושין, באתר ויקיטקסט
 • ויקיטקסט תלמוד בבלי, מסכת קידושין, באתר ויקיטקסט
 • ויקיטקסט תלמוד ירושלמי, מסכת קידושין, באתר ויקיטקסט
 • הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ ספר דברים, פרק כ"ד, פסוקים א'-ב'
  2. ^ תלמוד בבלי, מסכת קידושין, דף ה', עמוד א'
  3. ^ מספר המשניות בכל פרק הוא לפי הספירה במשניות קהתי. בדפוסים אחרים תיתכן חלוקה שונה.
  4. ^ תלמוד בבלי, מסכת קידושין, דף מ"א, עמוד א' ואילך
  5. ^ תלמוד בבלי, מסכת קידושין, דף נ"ט, עמוד א'

  ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
  הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +326 תווים

  לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

  NivdakVeushar.png