רבי מנשה קליין

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from מנשה קליין)
Jump to: navigation, search

שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.

האדמו"ר מאונגוואר בחופה

רבי מנשה קליין (כינה עצמו: מנשה הקטן[1]; א' בניסן תרפ"ג, 9 באפריל 1923כ"ט באלול תשע"א, 28 בספטמבר 2011) היה רב חרדי בארצות הברית, אב בית הדין של "קהילת אונגוואר" וראש ישיבת בית שערים בברוקלין, ולאחר מכן בישראל. מפורסם בשל סדרת ספרי השו"ת שלו, מִשְנֶה הלכות.

ביוגרפיה

נולד לרבי אליעזר זאב, ששימש כרב באירליאבה בחבל אונגוואר שבאוקראינה. למד אצל אביו ואצל רבי יוסף אלימלך כהנא באונגוואר. בילדותו היה ידידו של הסופר אלי ויזל, המזכירו באוטוביוגרפיה שלו, "כל הנחלים הולכים אל הים". במהלך השואה רצה רבו למנותו לממלא מקומו באונגוואר.

אחרי המלחמה הגיע לארצות הברית. נישא לבתו של רבי יחיאל גרטנר מלענטשנע. בזיווג שני נישא לבתו של הרב דוד שלמה פרנקל, מחבר ספר "באר דוד"[2].

בתחילת ימיו בארצות הברית עזר לאדמו"ר מקלויזנבורג, רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם, להקים את מוסדותיו "שארית הפליטה", והוא ניהלם בשנים הראשונות. לימים פתח בית כנסת בבורו פארק בשם 'אונגוואר'. מאז כונה "הרב מאונגוואר", ובהמשך "האדמו"ר מאונגוואר".

באמצע שנות ה-80, יזם את הקמת קריית אונגוואר ברמות אלון. הוא תכנן לעלות לישראל עם סיום בנייתה, אך התעכב בארצות הברית ועלה רק בשנת תשס"ט. לאחר עלייתו לישראל נסע פעם בשנה לקהילתו בארצות הברית. בשנת תשס"ד, פתח בנו הרב דוד שלמה ישיבה קטנה בקריית אונגוואר.

הרב קליין התכתב רבות עם הרב יעקב ישראל קניבסקי. התפרסם בשל אלפי תשובותיו שיצאו בעשרים ואחד כרכים. הוא נודע כפוסק נוקשה ושמרן שייחס חשיבות עצומה למנהגי הונגריה, להם ביקש לתת תוקף הלכתי גם כשזה נעדר מהמקורות המקובלים. יצא בחריפות נגד המנסים לשנות מנהג הכלה לגלח ראשה וכיוצא בזה. פעם אף ביקש הפני מנחם ממנו שיוסיף בהזמנה לחופה משפחתית את הכיתוב 'ורעייתו', כדי שידעו האורחים שאף היא מזמינה אותם.

נפטר בכ"ט באלול תשע"א, ערב ראש השנה תשע"ב, ונטמן בבית העלמין העתיק בצפת [3], בסמוך לרבי עמרם חסידא.

ילדיו

מלבד בנו הבכור כל ילדיו הם מאשתו השנייה.

חיבוריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ "קליין" משמעותו ביידיש "קטן".
  2. ^ נינתו של הרב עמרם בלום, בעל "בית שערים", שהרב קליין הוציא לאור מהדורה שלו
  3. ^ עדי חשמונאי, סערת קבורה בצפת: האדמו"ר נקבר בבית העלמין האסור, באתר nrg‏, 1 בדצמבר 2011
  4. ^ רפי פרלשטיין, כתבת פרופיל במוסף שבת של כל ישראל, ז' שבט תשע"ז

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -202 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png