מונרך

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from מלך)
Jump to navigation Jump to search
ערך זה עשוי לדרוש התאמה יסודית. הרחבות או שכתובים לערך זה מאת עורכי האתר, ייתכן שהתבצעו בעבר באתרים שונים. לבדיקה


Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן הערך עוסק בעיקר בתארים מונרכיים במקום במהות.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Disambig RTL.svg המונח "מלך" מפנה לכאן. לערך העוסק בכלי שחמט, ראו מלך (פירושונים).
Disambig RTL.svg המונח "מלכה" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו מלכה (פירושונים).

מונרך הוא ראש המדינה במדינות בעלות משטר מונרכי. מונרך על פי רוב יורש את תפקידו, אך לעיתים נתפס תפקיד זה בהפיכה, וישנם גם מקרים בהם נבחר המונרך. המונרך שולט עד מותו, אלא אם הוא מופל ותפקיד המונרך נלקח ממנו. בדרך כלל שולט המונרך בצורת שלטון יחיד. כיום ישנן מונרכיות בהן למונרך כוח אבסולוטי (ר' מונרכיה אבסולוטית), אך ישנן גם מונרכיות בהן המונרך מוגבל במערכת חוקים וזו נקראת מונרכיה חוקתית. ישנן גם בעת המודרנית מונרכיות בהן לשליט תפקיד סמלי יותר ופחות קבלת החלטות או שליטה בפועל.

המילה "מונרך" באה מהביטוי היווני "monos archein" שמשמעותו "שליט יחיד" ושהתייחס לשליט אבסולוטי ביוון העתיקה. עם הזמן נוספו מילים כמו אוטוקרט או דיקטטור שגם הן מתארות שליט יחיד, והמילה מונרך כיום מתייחסת לרוב למערכת מסורתית של שלטון מורש.

המילה "מלך", כצורתה העברית הנפוצה של המילה מונרך, מגיעה מן השפה האכדית, שם הוא נקרא malku או־maliku. פירושה המקורי של המילה היא 'יועץ', והיא מופיעה במיתוס הבריאה הבבלי.

רוב המונרכים גדלים בתוך משפחת מלוכה בתוכה הם לומדים על חובותיהם העתידיות ומורישים את כתרם עם מותם לאחד מחברי אותה משפחה, בדרך כלל לבן הבכור. כתוצאה מכך רוב המונרכיות היציבות נשלטות במשך מאות שנים על ידי משפחת מלוכה אחת.

ישנן מעט מדינות בהן נוהגים לבחור את המונרך, כמו מלזיה, הוותיקן או האימפריה הרומית הקדושה בעבר. יש המגדירים גם את המנהיג העליון באיראן כמונרך אבסולוטי נבחר.

על אף שבאירופה של ימי הביניים לא היו נשים שליטות, אין זו תופעה מודרנית, במהלך ההיסטוריה היו מנהיגות רבות ברחבי העולם. בשושלות העתיקות ביותר הידועות לנו, כמו אלו של מצרים העתיקה, ניתן למצוא נשים פרעוניות.

מונרכים נשאו בתארים שונים במקומות ובזמנים שונים. תואר המונרך הנפוץ ביותר כיום הוא התואר מלך, והוא גם התואר ששימש בעברית בתקופת התנ"ך.

תארים מונרכיים באירופה[edit | edit source]

המלכה סופיה, ציור משנת 1915.

באירופה ישנם מספר תארים אותם יכול מונרך לשאת. לכל אחד מתארים אלו יש צורה זכרית ונקבית (חוץ מלאפיפיור). הצורות הנקביות משמשות לא רק במקרה שהמונרך היא אשה, אלא גם כדי לתאר את נשות המונרכים. אולם בעלה של מונרכית לא מקבל אוטומטית את תוארה (לדוגמה, פיליפ, דוכס אדינבורו איננו מלך הממלכה המאוחדת למרות היותו נשוי למלכה אליזבת השנייה).

התואר הנפוץ ביותר למונרך במהלך ההיסטוריה של אירופה היה נסיך או נסיכה, אולם במהלך המאה ה-19 וה-20 רוב המונרכיות הקטנות באירופה נעלמו והתמזגו לישויות ריבוניות גדולות יותר, ולכן התואר מלך או מלכה הפכו לנפוצים ביותר כיום.

תואר גברי תואר נשי שם הריבונות דוגמאות
אפיפיור אין אפיפיורות המונרך של מדינת האפיפיור ומאוחר יותר השליט הריבון של הוותיקן.
קיסר קיסרית קיסרות (אימפריה) כיום יפן, ובעבר האימפריה הרומית, האימפריה הביזנטית, האימפריה העות'מאנית, הקיסרות הרומית הקדושה, האימפריה הרוסית, האימפריה הצרפתית, האימפריה האוסטרו-הונגרית, האימפריה הברזילאית, האימפריה הגרמנית.
מלך מלכה ממלכה התואר המונרכי הנפוץ ביותר כיום: בריטניה, דנמרק, שוודיה, נורווגיה, הולנד, בלגיה ועוד. מלכת בריטניה נחשבת גם למנהיגת כל מדינות חבר העמים הבריטי.
משנה למלך (ויסרוי) ויסרין מלכות משנה שימש במושבות של אימפריות קולוניאליות בעבר: האימפריה הספרדית: פרו, ספרד החדשה, גרנדה החדשה, ריו דה לה פלטה; האימפריה הפורטוגזית: הודו, ברזיל.
נסיך נסיכה נסיכות כיום: מונקו, ליכטנשטיין, אנדורה (נסיכות בשותפות).
דוכס גדול דוכסית גדולה דוכסות גדולה הדוכסות הגדולה היחידה שקיימת כיום היא לוקסמבורג. בעבר: הדוכסות הגדולה של טוסקנה, הדוכסות הגדולה של באדן, הדוכסות הגדולה של הסן, הדוכסות הגדולה של פינלנד ועוד.
ארכידוכס ארכידוכסית ארכידוכסות תואר ייחודי לחברי משפחת הבסבורג.
דוכס דוכסית דוכסות בעבר: דוכסות נורמנדי, דוכסות בורגונדיה, דוכסות לוקסמבורג, דוכסות חלרה, דוכסות בראבנט, דוכסות הולשטיין, דוכסות שלזוויג
מרקיז מרקיזה מרקיזות
רוזן רוזנת רוזנות היה נפוץ בעיקר באימפריה הרומית הקדושה
ויקונט ויקונטית
ברון ברונית ברונות כיום לא קיימים ברונים ריבוניים.

לחלק מהתארים הללו ישנן מספר משמעויות שונות שלאו דווקא מתייחסות למונרך. לדוגמה, נסיך או דוכס יכול להיות פשוט חבר משפחת מלוכה.

בתוך האימפריה הרומית הקדושה היו עוד תארים רבים ששימשו למונרכים על אף שבדרך כלל הם היו תוארי כבוד בלבד, כמו מרקגראף, לנדגראף ועוד.

כיום באירופה קיימות 7 ממלכות, דוכסות אחת, אפיפיורות אחת ושתי נסיכויות (לא כולל את הנסיכות המשותפת באנדורה).

תארים מונרכיים באמריקה[edit | edit source]

מונרכיות היו קיימות ביבשת אמריקה הרבה לפני הגעת המתיישבים האירופאים. כשהאירופאים הגיעו הם קראו למונרכיות האלו ממלכות ולמונרכים מלכים. רבים מהמונרכים באמריקה היו למעשה נשים, אך האירופאים לא הבינו זאת. דוגמאות לתוארי מונרכים באמריקה:

המונרך הראשון בצפון אמריקה לאחר ההתיישבות האירופאית היה אוגוסטין הראשון, שהכריז על עצמו כקיסר מקסיקו בשנת 1822. בברזיל מלכו קיסרים מבית המלוכה הפורטוגלי בין השנים 1822 ל-1889. מונרכים אירופאים אלו הודחו בשל סיבות רבות, בעיקר בשל לחצים מארצות הברית הרפובליקאית.

כיום קיימות 10 מונרכיות אמריקאיות רשמיות, אולם כולן נשלטות על ידי מונרך אחד - אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת. מדינות אלו הן החברות האמריקאיות בחבר העמים הבריטי: קנדה, ג'מייקה, ברבדוס, בהאמה, בליז, גרנדה, סנט לוסיה, סנט וינסנט והגרנדינים, אנטיגואה וברבודה וסנט קיטס ונוויס.

תארים מונרכיים באפריקה[edit | edit source]

תארים מונרכיים באסיה[edit | edit source]

תארים מונרכיים במזרח התיכון[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מונרך בוויקישיתוף

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +2918 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png