מלזיה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Disambig RTL.svg המונח "מלאיה" מפנה לכאן. לערך העוסק במדינה שהייתה מהמרכיבות של מלזיה, ראו פדרציית מלאיה.
מלזיה
Flag of Malaysia.svg Coat of arms of Malaysia.svg

לחצו כדי להקטין חזרה

יפןגואםמזרח טימורונואטואינדונזיההוואיפפואה גינאה החדשהאיי שלמהנורפוקניו זילנדאוסטרליהפיג'יקלדוניה החדשהאנטארקטיקהאיי קרגלןהפיליפיניםהרפובליקה העממית של סיןסינגפורמלזיהברונייוייטנאםנפאלבהוטןלאוסתאילנדקמבודיהמיאנמרבנגלדשמונגוליהקוריאה הצפוניתקוריאה הדרומיתהודופקיסטןסרי לנקהרוסיהטאיוואןהאיים המלדיבייםקזחסטןאפגניסטןאיראןעומאןתימןערב הסעודיתאיחוד האמירויות הערביותקטרעיראקכוויתגיאורגיהארמניהאזרבייג'ןטורקיהאריתריאהג'יבוטיסומליהאתיופיהקניהסודאןמדגסקרקומורומיוטראוניוןמאוריציוסטנזניהמוזמביקטורקמניסטןאוזבקיסטןטג'יקיסטןקירגיזסטןיפןאיי מריאנה הצפונייםמיקרונזיהפלאויפןוייק (אי)איי מרשלקיריבטיMalaysia on the globe (Southeast Asia centered).svg
אודות התמונה
מדינה פדרציית מלזיה
תמונת סמל Coat of arms of Malaysia.svg
מוטו לאומי אחדות היא עוצמה
המנון מדינתי
קובץ המנון Negaraku instrumental.ogg
יבשת אסיה
שפה רשמית מלאית
משטר פדרציה
אירועי הקמה עצמאות
- תאריך
תאריכי הקמה מהממלכה המאוחדת
31 באוגוסט 1957
שמות מנהיגים מוחמד החמישי
נג'יב רזאק
מנהיגים - יאנג די-פרטואן אגונג
- ראש ממשלה
ראש המדינה שליט עליון
העיר הגדולה ביותר קואלה לומפור
אחוז מים 0.3%
מטבע רינגיט מלזי
סימון מטבע MYR
אזור זמן +8
סיומת אינטרנט my
קידומת טלפון [1] 60

פדרציית מלזיהמלאית: Persekutuan Malaysia, בכתב ג'אווי: ڤرسکوتوان مليسيا ) היא מדינה בדרום-מזרח אסיה. מתגוררים בה כ-31 מיליון בני אדם (2017), ובירתה קואלה לומפור. מרבית התושבים (61.3%) מוסלמים וקיים מיעוט גדול יחסית (19.8%) של בודהיסטים, אולם על פי החוקה המלזית, אלו שאינם מוסלמים לא נחשבים מלזים[2].

המדינה מורכבת משני חלקים המופרדים על ידי ים סין הדרומי:

היסטוריה[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – היסטוריה של מלזיה

מלזיה יושבה עוד בתקופה הפרה-היסטורית. במאה ה-14 הגיעו המוסלמים למלזיה והפיצו את דתם בארץ. ב-1511 כבשו הפורטוגלים את מלאקה וב-1641 נכבשה מלאקה בידי ההולנדים. במאות ה-18 וה-19 החלה בריטניה אט אט לבסס את שליטתה במלזיה וב-1914 שלטה במדינה כולה שכללה בזמנה גם את סינגפור. כלכלתה של מלזיה החלה לצמוח הודות למטעי הגומי הרבים ולמכרות הבדיל. מהגרים רבים ממדינות שכנות (בעיקר סין והודו) החלו לחפש את פרנסתם במלזיה.

במלחמת העולם השנייה נכבשה מלזיה על ידי יפן ולאחר המלחמה שבה להיות תחת מרות בריטית עד שנת 1957 שבה זכתה לעצמאות מלאה. בשנת 1963 התאחדה המדינה, שעד אז נקראה פדרציית מלאיה, עם סינגפור ועם מדינות סבה וסראוואק שבצפון האי בורניאו והפכה לפדרציה אחת תחת השם מלזיה. ב-1965 התנתקה סינגפור ממלזיה על רקע סכסוך אתני בין הסינים וההודים שבתחומה לבין המלאים. אינדונזיה נלחמה נגד מלזיה על רקע רצון הבריטים לספח את סבה ואת סראוואק אל מלזיה, אך בזכות עמידתם האיתנה ושיתוף פעולה עם הבריטים נחתם הסכם שלום בין המדינות ב-11 באוגוסט 1966 והיא הכירה בעצמאותה המדינית המלאה.

פוליטיקה[edit | edit source]

מלזיה היא פדרציה פרלמנטרית הנמצאת על הגבול בין ממלכה לרפובליקה כאשר שיטת הממשל מבוססת על זו הבריטית. מבין שלוש-עשרה מדינות מלזיה, תשע הן ממלכות וארבע רפובליקות. בראש הפדרציה עומד יאנג די-פרטואן אגונג (המכונה לעיתים מלך מלזיה) שתפקידו ייצוגי בעיקר, הנבחר לתקופת כהונה בת חמש שנים מבין סולטני המדינות המלוכניות, אם כי בפועל התפקיד עובר ברוטציה ביניהם.

למלזיה שני בתי פרלמנט, מועצת העם (Dewan Rakyat) ומועצת המדינות (Dewan Negara). במועצת העם 222 חברים וחבריו נבחרים בבחירות ישירות על פי השיטה הרובנית לחמש שנים. במועצת המדינות 70 חברים, כשעשרים ושישה מתוכם נבחרים אחת לשלוש שנים בבחירות עקיפות, וארבעים וארבעה ממונים על ידי היאנג די-פרטואן אגונג. כמו כן, לכל מדינה בית נבחרים משלה.

עיקר הכוח הפוליטי מצוי בידי הממשלה. ראש הממשלה ממונה על ידי היאנג די-פרטואן אגונג על-סמך היותו נציג הרוב בבית התחתון. מאז עצמאותה של מלזיה מונהגת הקואליציה בידי מפלגת הארגון הלאומי המלאי המאוחד (UMNO). במלזיה מתקיימות בחירות כלליות החל מ-1974, ואף על פי שהקמפיין בזמן הבחירות הוא חופשי במידת מה, מלזיה היא למעשה מדינה חד-מפלגתית, כאשר החזית הלאומית (הנשלטת על ידי UMNO) זוכה בדרך כלל בכל המושבים הארציים בפרלמנט, בעוד שה-DAP זוכה בכמה מושבים סיניים אזוריים וה-PAS בכמה מושבים מלאים כפריים.

תחת שלטונו הארוך של מאהאטיר מוחמד (אנ') (19812003) התרבות הפוליטית של מלזיה התאפיינה באוטוריטריות רבה, כאשר השיא היה בפיטוריו וכליאתו (על סמך האשמות חסרות בסיס) ב-1997 של אנואר איברהים, סגן ראש הממשלה, לאחר ויכוח פנימי בממשלה. פרשת אנואר הובילה ליצירת מפלגה חדשה, מפלגת הצדק העממי, בהנהגתה של ואן עזיזה ואן אסמאעיל, אשתו של אנואר אבראהים. מאהאטיר פרש ב-2003 ועבדוללה אחמד באדאווי, יורשו בתפקיד, שחרר את אנואר והתיר לו לצאת מתחומי המדינה, כאשר צעד זה נתפס כסמן לשינוי קל לכיוון ליברלי יותר. את באדאווי החליף בתפקיד ב-2009 נג'יב רזאק. בשנת 2009 הואשם נג'יב רזאק במעורבות ברצח אשה אבל זוכה מהר מאד. המשפט נמשך נגד שני שוטרים שומרי ראשו ועל פי האזרח המלזי תושב מלאקה קני אונג יאו צ'ואן עדיין לא הסתיים המשפט נכון לדצמבר 2012. ההתייחסות אל הוצאתם להורג כביכול בשנת 2011 הייתה לא יותר מאשר שאלה של גולש במרשתת.

מלזיה חברה בחבר העמים הבריטי.

מדינות הפדרציה[edit | edit source]

מלזיה מורכבת מ-13 מדינות ו-3 טריטוריות פדרליות:

גאוגרפיה[edit | edit source]

חיות הבר במלזיה.

שני חלקי מלזיה המופרדים על ידי ים סין הדרומי חולקים את אותה תמונת נוף. שני החלקים מתאפיינים במישור חוף וככל שמתרחקים מהחוף פני השטח מתאפיינים ביער צפוף, גבעות והרים, שהגבוה מביניהם, שנמצא על האי בורנאו, הוא הר קינאבלו שמתנשא לגובה של 4,095 מטרים. האקלים אופייני לקו המשווה ומתאפיין ברוחות מונסון דרום-מערביות (אפריל - אוקטובר) וצפון-מערביות (אוקטובר - פברואר).

כלכלה[edit | edit source]

במלזיה יערות טרופיים רבים המעשירים את כלכלתה בעצים, גומי, שמנים (בעיקר דקלים וקוקוס) וקופרה. מלזיה היא אחת מיצואניות התה הגדולות בעולם, והיא מייצאת תבלינים רבים, ביניהם פלפל. בהמות המשק העיקריות הם שוורים ותאואים. גם תעשיית הדגים מספקת מקור חשוב למזון שכן היא שוכנת בקרבת ים. מחצביה העיקריים הן: נפט, בדיל, עופרת ובוקסיט. כמו כן ישנה במלזיה תעשיית טקסטיל ענפה.

כתוצאה מתוכנית החומש המאלאית הראשונה (19561960) והשנייה (19611965) הואצה הצמיחה הכלכלית באמצעות השקעות מדינה בתעשייה ובתיקון תשתיות כגון דרכים ונמלים, שהוזנחו וניזוקו במהלך תקופת החירום. בשנת 2010 התמ"ג לנפש במדינה עומד על 14,425 דולר.

דמוגרפיה[edit | edit source]

כמחצית מתושבי מלזיה הם מלאים מוסלמים וכ-10% מקבוצה מלאית אחרת קדומה, רובם מן הגל הראשון של המאלאים. היא נקראת "בומיפותרא" שמשמעה "בני הארץ" וגם "אוראנג-אוראנג אסלי" שמשמעה "האנשים המקוריים". כרבע ממוצא סיני. ההודים והפקיסטנים מהווים כשמונה אחוזים מן האוכלוסייה. במדינות סבה וסראוואק רוב התושבים הם ממוצא סיני או משתייכים לקבוצות אתניות אחרות, שהעיקריות שבהן הן ה"אִיבַּן" וה"בֶּדָאיוּהּ" בסראוואק, ו"קָדַזָאן-דוּסוּן" בסבה, אלה בכללם נקראים "דאיאק" וגם הם מבני הגל הראשון של המאלאים. במלזיה המערבית ישנו גם מיעוט אירופאי, בעיקר ממדינות ששלטו בה בעבר (אנגליה ופורטוגל). השפה הרשמית היא מלאית והדת הרשמית היא האסלאם. כמו כן ישנן במלזיה דתות מקומיות רבות.

יחסי ישראל-מלזיה[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחסי ישראל-מלזיה

בין מדינת ישראל ומלזיה לא מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים נכון לשנת 2017, וזאת בשל לחצן של מדינות ערב, המונעות ממלזיה לכונן קשרים דיפלומטיים עם מדינת ישראל[4].

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ קידומת טלפון מסינגפור 020.
  2. ^ לפי סעיף 160 של חוקת מלזיה ((אנ')), מלזי יחשב רק מוסלמי מאמין, מדבר מלאית, תואם את המנהגים המלזים ומוצאו ממלזיה, ברוניי או סינגפור. אלו הבוחרים להמיר דתם מאסלאם לדת אחרת מאבדים אוטומטית את ההגדרה "מלזי" ואת ההטבות הנובעות מכך, ואילו אלו הממירים דתם לאסלאם (ועומדים בתנאים האחרים) רשאים להגיש בקשה להיחשב מלזים.
  3. ^ במלאית פיננג. למילה 'פיננג' 3 משמעויות במלאית: "הצעת עבודה", "הצעת נישואין" ושם של עץ דקל הנפוץ באי פננג ופרותיו נאכלים. דגל המדינה כולל ציור עץ דקל זה, ששמו נזכר גם בתעודה מממלכת סריביג'איה.
  4. ^ איי.פי, מלזיה: לא מוכנים לנהל דיאלוג עם ישראל, באתר ynet, 5 באוגוסט 2006
ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +925 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png