מיקרונזיה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
מיקרונזיה
Flag of Federated States of Micronesia.svg Seal of the Federated States of Micronesia.svg

לחצו כדי להקטין חזרה

יפןגואםמזרח טימורונואטואינדונזיההוואיפפואה גינאה החדשהאיי שלמהנורפוקניו זילנדאוסטרליהפיג'יקלדוניה החדשהאנטארקטיקהאיי קרגלןהפיליפיניםהרפובליקה העממית של סיןסינגפורמלזיהברונייוייטנאםנפאלבהוטןלאוסתאילנדקמבודיהמיאנמרבנגלדשמונגוליהקוריאה הצפוניתקוריאה הדרומיתהודופקיסטןסרי לנקהרוסיהטאיוואןהאיים המלדיבייםקזחסטןאפגניסטןאיראןעומאןתימןערב הסעודיתאיחוד האמירויות הערביותקטרעיראקכוויתגיאורגיהארמניהאזרבייג'ןטורקיהאריתריאהג'יבוטיסומליהאתיופיהקניהסודאןמדגסקרקומורומיוטראוניוןמאוריציוסטנזניהמוזמביקטורקמניסטןאוזבקיסטןטג'יקיסטןקירגיזסטןיפןאיי מריאנה הצפונייםמיקרונזיהפלאויפןוייק (אי)איי מרשלקיריבטיMicronesia on the globe (Southeast Asia centered) (small islands magnified).svg
אודות התמונה
מדינה המדינות הפדרטיביות של מיקרונזיה
תמונת סמל Seal_of_the_Federated_States_of_Micronesia.svg
מוטו לאומי שלום, אחדות, חירות
המנון הפטריוטים של מיקרונזיה
קובץ המנון Micronesia National Anthem.ogg
יבשת אוקיאניה
שפה רשמית אנגלית
משטר רפובליקה פדרלית נשיאותית דמוקרטית
אירועי הקמה עצמאות
- תאריך
הקמה בהחלטת האו"ם
תאריכי הקמה מארצות הברית
3 בנובמבר 1986
שמות מנהיגים פטר כריסטיאן
יוסיוו ג'ורג'
מנהיגים - נשיא
סגן נשיא
ראש המדינה נשיא
העיר הגדולה ביותר פליקיר
אחוז מים זניח
מטבע דולר אמריקני
סימון מטבע USD
אזור זמן +10
סיומת אינטרנט fm
קידומת טלפון 691
מפת מיקרונזיה בקבוצת איי קרולין

המדינות הפדרטיביות של מיקרונזיהאנגלית: Federated States of Micronesia. קיצור מקובל: FSM), מדינה בעלת ממשל חוקתי המסתמכת מבחינה בטחונית על ארצות הברית במסגרת הסכמי "ההשתייכות החופשית" (Free Association) והמשתרעת על חלק משטחי קבוצת האיים מיקרונזיה. המדינה נמצאת באוקיינוס השקט, צפונית-מזרחית לפפואה גינאה החדשה.

לפני קבלת העצמאות המדינות המרכיבות את הפדרציה היו מחוזות, חלק מ"שטחי החסות של האיים הפסיפיים" (Trust Territory of the Pacific Islands) - שטחי החסות של האו"ם תחת ממשל ארצות הברית. הבעיות הנוכחיות של המדינה בימינו הן: אבטלה רחבת היקף, דיג יתר ותלות יתר בסיוע של ארצות הברית.

המדינה ממוקמת על איי קרוליין באזור הנקרא "מיקרונזיה", אשר מורכב ממאות איים קטנים המחולקים ל-7 שטחים. נהוג לקרוא לפדרציה של מיקרונזיה רק "מיקרונזיה", אף על פי שכינוי זה מתייחס לכל האזור ולא רק למדינה.

היסטוריה[edit | edit source]

אבותיהם של המיקרונזים התיישבו באזור לפני כ-4,000 שנה. שיטת השלטון השבטית הבלתי מרוכזת התפתחה בסופו של דבר לאימפריה דתית וכלכלית שמרכזה באי יאפ.

מגלי ארצות אירופאיים, כגון הפורטוגלים שחיפשו אחר אי התבלינים (אינדונזיה) ואחר כך הספרדים, הגיעו לאיי קרוליין במאה ה-16, וביססו בהם את ריבונותם (הריבונות אושרה רק ב-1885 על ידי האפיפיור לאו השלושה עשר).

ב-1899 קנתה גרמניה את איי קרוליין מספרד והחלה שם את שלטונה. ב-1914 השלטון הגרמני הסתיים כאשר הצי הקיסרי היפני השתלט על איי מרשל, איי קרוליין ואיי מריאנה הצפוניים. יפן החלה את השלטון הרשמי בשטחים שכבשה רק ב-1920 כאשר קיבלה עליהם מנדט מחבר הלאומים. במשך תקופה זו החלה התיישבות יפנית מאסיבית שבסופו של דבר הביאה את האוכלוסייה היפנית באזור ל-100,000 תושבים, זאת בזמן שהאוכלוסייה המקורית הייתה רק 40,000 תושבים. גידול קנה סוכר, ניצול מחצבים, דיג וחקלאות טרופית הפכו לתעשיות חזקות תחת הכיבוש היפני.

מלחמת העולם השנייה הביאה לסיום תקופת השגשוג היחסית שהייתה בזמן השלטון האזרחי היפני. עד סוף המלחמה הושמדו רוב התשתיות באזור כתוצאה מהפצצות. האיים ואוכלוסייתם נוצלו על ידי צבא יפן עד כדי עוני מחפיר. ארצות הברית השתלטה על האיים במלחמת העולם השנייה וב-1947 הקים האו"ם את "שטחי החסות של האיים הפסיפיים". מיקרונזיה חולקה אז ל-6 מחוזות מנהליים: פונאפי (Ponape), טרוק, יאפ, פלאו, איי מרשל ואיי מריאנה הצפוניים; מחוזות אלה הרכיבו את "שטחי החסות". ארצות הברית לקחה תחת חסותה את השטחים האלה. כמדינה נותנת חסות היה תפקידה של ארצות הברית לקדם את הכלכלה ולסייע לעמי האזור להיות בלתי-תלוים בסיוע מצד מדינות אחרות. ארצות הברית הקימה במיקרונזיה את המועצה המייעצת, שהיוותה את הבסיס לקונגרס מיקרונזיה שהוקם ב-1964.

ב-10 במאי 1979, ארבעה משטחי החסות: יאפ, טרוק, פונאפי קוסראה ("Kosrae", מחוז חדש שהוקם על ידי הקונגרס המיקרונזי ב-1 בינואר 1977) אישרו חוקה חדשה והתאחדו ל"פדרציה של מיקרונזיה". המחוזות השכנים: פלאו, איי מרשל ואיי מריאנה הצפוניים החליטו לא להיות שותפים לכך. הנשיא של הקונגרס של מיקרונזיה, טוסיו נאקאיאמה (Tosiwo Nakayama), הפך לנשיאה הראשון של המדינה החדשה. המדינה החדשה חתמה על חוזה האסוציאציה החופשית (Compact of Free Association) עם ארצות הברית ב-1982, שנכנס לתוקפו ב-3 בנובמבר 1986, מה שסימל את המעבר מהיותה מדינת חסות למדינה עצמאית. על פי החוזה על ארצות הברית מוטלת האחריות המלאה על הגנת המדינה והיא מתחייבת לסייע כלכלית למדינה החדשה ובתמורה יכולה ארצות הברית להקים בסיסים באזור. יחסי הביטחון יכולים להשתנות בהסכמה הדדית.

פוליטיקה[edit | edit source]

במיקרונזיה מתנהל משטר של רפובליקה פדרלית נשיאותית דמוקרטית. המועצה המייעצת שבנתה ארצות הברית בתקופת המנדט הפכה לקונגרס המיקרונזי. בראש הפדרציה עומדים נשיא וסגן נשיא, הנבחרים כל ארבעה חדשים. בראש ארבע המדינות המרכיבות את הפדרציה עומדים מושלים. אין מפלגות פוליטיות אך קימון אינו אסור.

כלכלה[edit | edit source]

הפעילות הכלכלית של הפדרציה מתקיימת בעיקר מחקלאות ודיג. באיים יש מעט מקומות שבהם משתלם לנצל מינרלים, זאת מלבד הכמות הגדולה של הפוספאטים המצוים שם. קיים פוטנציאל של תעשיית תיירות, אך המיקום המרוחק של האיים ומחסור במתקנים מתאימים מעכבים את הפיתוח של המדינה. הסיוע הכלכלי של ארצות הברית הוא מקור ההכנסה העיקרי, בין השנים 1986–2001 השקיעה ארצות הברית 1.3 מיליארד דולר באיים. הבידוד הגאוגרפי ותשתיות לא מפותחות הם מכשול מרכזי לגידול הכלכלי.

גאוגרפיה[edit | edit source]

הפדרציה של מיקרונזיה מורכבת מ-607 איים השוכנים לאורך 2,895 קילומטרים בקבוצת איי קרולין, מזרחית לפיליפינים. ארבע קבוצות האיים המרכזיות הן מהוות ארבע מדינות המרכיבות את הפדרציה: יאפ, צ'וק (Chuuk, עד לינואר 1990 נקראה "טרוק"), פונפאי (Pohnpei, עד נובמבר 1984 נקראה "פונאפי") וקוסראה. לכל אחת מארבע מדינות אלה יש דגל משלה וביחד הן מיוצגות בדגל הלאום ככוכב לבן. הבירה פליקיר נמצאת על האי פונפאי. מיקרונזיה נהנית מאקלים טרופי עם טמפרטורות נוחות במשך רוב ימות השנה. האיים זוכים לגשמים מרובים ובעיקר האי פונאפי, אשר הוא האזור הלח ביותר בעולם (8.4 מטרים של גשם בשנה). למרות-זאת לעיתים מתקיימות תקופות בצורת. טייפונים טרופיים גורמים לעיתים לנזקים באיים, בהם קיים מבחר גאולוגי: הרים, הרי געש ושוניות אלמוגים.

חלוקה מנהלית[edit | edit source]

ארבע המדינות של הפדרציה הן:

דגל מדינה בירה מושל שטח אוכלוסייה[1] צפיפותן
אוכלוסין
km² sq mi[2] per km²[1] per sq mi
תבנית:Flagicon צ'וק ונו ג'ונסון אלימו 127.4 49.2 54,595 420 1088
תבנית:Flagicon קוסראה טופול לינדון ג'קסון 109.6 42.3 7,686[3] 66 170
תבנית:Flagicon פונפאי קולוניה ג'ון אסה 345.5 133.4 34,685 98 255
תבנית:Flagicon יאפ קולוניה טוני גננגיאן 118.1 45.6 16,436 94 243

יחסים עם ישראל[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחסי ישראל-מיקרונזיה

כמדינה שבה לארצות הברית יש מעמד מיוחד, מיקרונזיה נחשבת לתומכת באופן עקבי בישראל גם בהצבעות באו"ם.

פעם בשנה שולח ארגון מגן דוד אדום צוות רפואי למדינה כדי לעזור בפיתוח שירותי רפואת החירום המקומיים. ב-29 בנובמבר 2012 הייתה מיקרונזיה בין 9 המדינות שהצביעו נגד הכרה במדינה הפלסטינית כמדינה משקיפה באו"ם.

דמוגרפיה[edit | edit source]


ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ 1.0 1.1 FSM government website - Population (אורכב 29.06.2012 בארכיון Wayback Machine)
  2. ^ FSM government website - Geography (אורכב 04.03.2016 בארכיון Wayback Machine)
  3. ^ "FSM Population". www.fsmgov.org (באנגלית). אורכב מ-המקור ב-June 29, 2012. בדיקה אחרונה ב-22 בינואר 2017.  Unknown parameter |df= ignored (עזרה)ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +942 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png