מיכאל השישי סטרטיוטיכוס, קיסר האימפריה הביזנטית

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
מיכאל בריגאס
Μιχαήλ Βρίγγας
Michael VI tetarteron (reverse).jpg
מטבע זהב ביזנטי עם דיוקן של הקיסר מיכאל השישי.
לידה ?
האימפריה הביזנטית
פטירה 1059
האימפריה הביזנטית
מדינה

האימפריה הביזנטית[[קובץ:Byzantine flag (395).svg

|קישור=האימפריה הביזנטית|גבול|22x16pxpx|האימפריה הביזנטית]]  האימפריה הביזנטית
שושלת
קיסר האימפריה הביזנטית
31 באוגוסט 1056–31 באוגוסט 1057
(שנה)

מיכאל השישי בריגאסיוונית ביזנטית: Μιχαήλ ΣΤ' Βρίγγας;‏ ? – 1059) המכונה סטרטיוטיכוס ("הצבאי") היה קיסר האימפריה הביזנטית בין השנים 10561057. מיכאל השישי נבחר להיות ליורשה של תאודורה, קיסרית האימפריה הביזנטית, שהייתה הנצר האחרון לשושלת המקדונית אשר שלטה על האימפריה הביזנטית מזה מספר שנים. מיכאל השישי הודח במרד שהביא לעלייתו של איסאאקוס הראשון קומננוס, קיסר האימפריה הביזנטית.

ביוגרפיה[edit | edit source]

מיכאל היה בן למשפחה של בירוקרטים שהיו מעורבים בממשל הביזנטי בקונסטנטינופול מזה זמן רב. מיכאל היה חלק מהחצר הקיסרית כאשר מונה ליורש העצר בידי תאודורה, קיסרית האימפריה הביזנטית בעוד הייתה על ערש דווי. לתאודורה לא היו ילדים, שכן חייה חיי דת ולכן במותה הגיעה השושלת המקדונית לסופה, לאחר ששלטה באימפריה הביזנטית מאז בסיליוס הראשון, קיסר האימפריה הביזנטית במאה ה-9. מיכאל השישי הוכתר בשנת 1056 במותה של תאודורה ושלטונו הואפל בידי ההשפעה הרבה שאחז הפטריארך האקומני של קונסטנטינופול על חצר המלוכה. בדומה למדיניות של קונסטנטינוס התשיעי מונומכוס, קיסר האימפריה הביזנטית, מיכאל העשיר את האריסטוקרטיה בעוד שהזניח את המעמד של הצבא הביזנטי.

המדיניות הובילה למרד באסיה הקטנה שהונהג בידי איסאאקוס קומננוס, גנרל בצבא הביזנטי. לאור הכישלון של מיכאל השישי לארגן במהרה את צבאו נגד המרד, הקיסר שלח את המדינאי מיכאל פסלוס לנהל משא ומתן עם הנהגת המרד. בעוד התרחש המשא ומתן, מרד עממי בעד איסאאקוס פרץ בתוך הבירה הביזנטית קונסטנטינופול. הפטריארך של העיר שכנע לבסוף את הקיסר מיכאל לוותר על כתרו ולהתחיל בחיים דתיים במנזר אורתודוקסי. לאחר ירידתו מהכתר הנהגת המרד הכתירה את איסאאקוס הראשון קומננוס, קיסר האימפריה הביזנטית, שלטונו סימן את תחילת שלטון שושלת קומננוס. מיכאל הוכשר בתור נזיר אורתודוקסי ונפטר בשנת 1059.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא [[commons:Category:{{#property:P373}}|מיכאל השישי סטרטיוטיכוס, קיסר האימפריה הביזנטית]] בוויקישיתוף


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +88 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png