מודי'ס

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
הלוגו של תאגיד מודי'ס

תאגיד מודי'ס (Moody's Corporation) היא חברת האחזקות של מודי'ס אנליטיקס ומודי'ס אינווסטורס סרוויס, סוכנות לדירוג אשראי אשר מבצעת מחקר פיננסי בינלאומי ואנליזות על ישויות מסחריות וממשלתיות. כמו כן, החברה מדרגת את שווי האשראי של לווים באמצעות השימוש בסולם דירוג מתוקנן. היא אחת משלוש חברות דירוג האשראי הגדולות ומחזיקה ב-40% מנתח השוק העולמי בתחום זה, ממש כמו יריבתה העיקרית סטנדרד אנד פורס; לחברה השלישית, פיץ', נתח שוק קטן יותר.

מודי'ס הוקמה בשנת 1909 על ידי ג'ון מודי. המחזיקה המוסדית המובילה בחברה ובעלת המניות היחידה אשר מחזיקה בה מעל 5% מכלל המניות היא החברה שבבעלות וורן באפט ברקשייר האת'וויי, באמצעות אחזקות של כ- 13% ממניות החברה.

היסטוריה[edit | edit source]

חברת John Moody & Company הוקמה בשנת 1900. המוצר הראשון של החברה היה 'מדריך מודי'ס לניירות ערך תעשייתיים ואחרים'. החברה לא שרדה את התרסקות הבורסה של 1907. בשנת 1909, חברה מחודשת, הידועה היום כמודי'ס, הוקמה על ידי ג'ון מודי, ופרסמה אנליזות של השקעות במסילות רכבת,מה שתואר כ"ספר על ניירות ערך של מסילות רכבת, המשתמש בדירוגי אותיות כדי להעריך את הסיכון בהם". שירות המשקיעים של מודי'ס התאגד מאוחר יותר, ב-1 ביולי 1914, ובמהרה ביקר גם אגרות חוב מוניציפליות של ארצות הברית. עד לשנת 1924, הדירוג של מודי'ס כיסה בקירוב 100 אחוז משוק האג"ח של ארצות הברית. בשנות השבעים, הרחיבה מודי'ס את הדירוג שלה גם לחוב מסחרי, וכמו כן החלה בדומה לחברות דירוג אחרות באותה התקופה, לגבות תשלום ממנפיקי אג"ח בתמורה למתן הדירוג, כמו גם גביית תשלום מהמשקיעים. מספר המדינות שמבקרת מודי'ס צמח מ-3 בלבד בשנת 1975, ל-33 בשנת 1990, ועד למעל 100 בשנת 2000. הכרזות שמבצעת מודי'ס על הורדות דירוג אשראי אפשריות או ממשיות של אגרות החוב של מדינה מסוימת עלולות לעורר השפעות פוליטיות וכלכליות משמעותיות, כמו שקרה למשל בקנדה בשנת 1995 ובארצות הברית בשנת 2011.

ביקורת[edit | edit source]

חברות דירוג אשראי כגון מודי'ס היו קורבן לביקורת בתגובה להפסדים גדולים בשוק התחייבויות הנערבות על ניירות ערך מגובי נכסים (ABS CDO), אשר אירעו אף על פי שהוצמדו להם דירוגים מהסוג הגבוהה ביותר על ידי חברות הדירוג. למשל, הפסדים על התחייבויות נערבות על ניירות ערך מגובי נכסים בשווי של 340.7 מיליון דולר, שהנפיקה קבוצת קרדיט סוויס שהגיעו לסכום של 125 מיליון דולר, אף על פי שדורגו AAA על ידי מודי'ס. באופן דומה, חברות גדולות כמו AIG וליהמן ברדרס היו בעלות דירוג AAA ו- AA עד אשר הגיעו לפשיטת רגל בשנת 2008.

דירוג אשראי[edit | edit source]

להלן דירוג האשראי של מודי'ס יחד עם ההבדלים משיטת הדירוג של סטנדרד אנד פורס (S&P).

דירוג אשראי ארוך טווח[edit | edit source]

דירוג השקעה

 • Aaa: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג Aaa כאיכותיים ביותר, ובעלי הסיכון הנמוך ביותר.
 • (Aa (Aa1, Aa2, Aa3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג Aa ככאלו בעלי איכות גבוהה ובעלי סיכון אשראי נמוך מאד, אך ככאלו שהסיכון בהם לטווח ארוך הוא במידה מסוימת גדול יותר. (שקול ל AA, AA- ו- AA+ ב- S&P).
 • (A (A1, A2, A3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג A ככאלו בעלי איכות גבוהה ובעלי סיכון אשראי נמוך מאד, אך ככאלו שהסיכון בהם לטווח ארוך הוא במידה מסוימת גדול יותר. (שקול ל A, A- ו- A+ ב- S&P).
 • Baa1, Baa2, Baa3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג BAA ככאלו בעלי סיכון אשראי מתון. הם נחשבים בעלי דירוג בינוני וככאלו שבהם חלק מהאלמנטים של היציבות חסרים או שלא ניתן לסמוך עליהם.

דירוג ספקולטיבי (ידוע גם כאג"ח זבל)

 • Ba1, Ba2, Ba3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג Ba ככאלו בעלי "איכות אשראי מפוקפקת".
 • B1, B2, B3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג B כספקולטיביים ו"נתונים לסיכון אשראי גבוה", וכאלו ש"ככלל בעלי איכות אשראי נמוכה".
 • Caa1, Caa2, Caa3: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג CAA ככאלו בעלי "יציבות נמוכה ונתונים לסיכון אשראי גבוה מאד", ובעלי "איכות אשראי נמוכה באופן קיצוני. קופות שכאלו עלולות להיות כבר במצב של אי עמידה בחובות...".
 • Ca: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג Ca כ"ספקולטיביים במיוחד" וכאלו "שלרוב אינם מסוגלים עוד לשלם את חובותיהם".
 • C: מודי'ס מתייחסת לחובות מסוג C כ"אגרות החוב בעלות הדירוג הנמוך ביותר שלרוב אינן מסוגלות לשלם את חובותיהן", וש"סיכויי ההתאוששות הפוטנציאליים שלהן הם נמוכים".

מידרוג[edit | edit source]

משנת 2003 פועלת בישראל חברת בת של מודי'ס, מידרוג בע"מ,[1] מכוח רישיון שניתן לה על ידי הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון.[2] ב-30 במרץ 2016 נרשמה מידרוג כחברת דירוג בהתאם לחוק להסדרת פעילות חברות דירוג האשראי.[3] מודי'ס מחזיקה ב-51% בעלות במידרוג ו-49% מוחזקים על ידי מידרוג החזקות בע"מ. מידרוג מדרגת אגרות חוב ומכשירים פיננסיים, המונפקים בשוק ההון המקומי על ידי תאגידי תעשייה, מסחר ושירותים, חברות אחזקה, בנקים ומוסדות פיננסיים, חברות ממשלתיות וחברות נדל"ן ותשתית. כמו כן מדרגת החברה מימון פרויקטים[4] (אנ') כמו תחנות כוח, שדות סולאריים, אגירה שאובה, טורבינות רוח, כבישי אגרה ושדות גז. בתחום המימון המובנה, מדרגת מידרוג תיקי משכנתאות, תיק הלוואות לרכב ותיקי הלוואות אחרים.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מודי'ס בוויקישיתוף

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ אתר האינטרנט של מידרוג
 2. ^ הרישיון שניתן למידרוג על ידי הממונה על שוק ההון
 3. ^ אישור הרשות לניירות ערך על רישום מידרוג כחברת דירוג
 4. ^ מימון פרויקטים ניתן לפרויקטים המנוהלים לפי זיכיונות מהמדינה, וכדי לקבל מימון ממוסדות פיננסיים נדרש להציג תחזית תזרימית של הכנסות צפויות לאורך כל התקופה, מול החזרי חוב וריבית צפויים, כך שהתוצאה תיתן תזרים הכנסות הגבוה מתזרים ההוצאות כולל החזר החוב, לאורך כל חיי הפרויקט. יחסי כיסוי גבוהים יותר עשויים לשפר את הדירוג, לצד שיקולים נוספים בדירוג, ומדובר בפרויקטים ציבוריים המייצרים תזרימי מזומנים בלבד

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +373 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png