מחנה שטרסהוף

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
מחנה הריכוז שטרסהוף
[[File:{{#property:P18}}|220px]]
סוג מחנה מעבר
מדינה אוסטריה
תאריך הקמה 1944
תאריך סגירה 1944
צבא משחרר בעלות הברית
מספר אסירים בשיא 21,000
השתייכות האסירים יהודים, אוקראינים, רוסים
(למפת אוסטריה רגילה)
Austria adm location map.svg<div style="position:absolute; left:שגיאה בביטוי: אופרנד < בלתי צפוי%; top:שגיאה בביטוי: אופרנד < בלתי צפוי%;">
 
אורך או רוחב אינם בגבולות המפה.png
מפת מחנות ריכוז והשמדה באירופה (לחצו להגדלה)

מחנה שְטרָסהוֹף (Strasshof) באוסטריה היה מחנה קליטה ותחנת מעבר ליהודים מגורשים, לפני העברתם לעבודות כפייה, בשלהי מלחמת העולם השנייה.

היסטוריה[edit | edit source]

ב-1944, בעיצומו של גירוש יהודי הונגריה אל מחנות ההשמדה, התקיים משא ומתן על העברת כסף וסחורות לגרמנים תמורת שחרור יהודים – העסקה שכונתה סחורה תמורת דם. במסגרתה הסכים אדולף אייכמן להתיר לקבוצה נבחרת של יהודים להגר אל מחוץ לשטחי הכיבוש הגרמני. כמחווה של רצון טוב הסכים גם "להקפיא" מספר משלוחי רכבות, שנוסעיהן היהודים היו אמורים להישלח לאושוויץ, ולהחזיקם באופן זמני במחנות עבודה.

בעת ניהול המשא ומתן, פנה ראש עיריית וינה, קרל בלשקה, שעירו סבלה ממחסור בידיים עובדות עקב גיוס הגברים למלחמה, אל "המשרד הראשי לביטחון הרייך" וביקש שישלחו אליו יהודים לעבודות כפייה. לאנשי המשרד היו זמינים יהודים רבים מ"המשלוחים המוקפאים" והם יכלו להיעתר לבקשתו.

רכבות משנות כיוון[edit | edit source]

בחודש יוני 1944, בזמן שמשלוח הרכבות מהונגריה אל מחנות ההשמדה התנהל בקצב יומי ומהיר, התקבלה הוראה להסיט ממסלולן מספר רכבות. היו אלה רכבות משא שבהן נדחקו למעלה מ-3,000 איש בכל רכבת. ניצולים שהיו על הרכבות סיפרו על נסיעה מתמשכת של שלושה וחמישה ימים, בהם נסעה הרכבת שלהם אל יעד בלתי ידוע, ופתאום, אחרי כמה ימי נסיעה הסתובבה לאחור והביאה את נוסעיה אל מחנה שטרסהוף.

המחנה[edit | edit source]

מחנה שטראסהוף הוקם סמוך לעיירה אוסטרית קטנה באותו שם[1], השוכנת כ-20 ק"מ מזרחית לווינה. עוד בתחילת מלחמת העולם השנייה הוכשר שטח המחנה והוקמו בו שורות צריפים בתוך מתחם מגודר היטב. המחנה והצריפים, שמשו כמקום משכנם של אסירי עבודה ושבויי מלחמה, אוקראינים ורוסים, במשך כל שנות הלחימה. מיקומו על צומת דרכים מרכזית, איפשר לאנשי האס אס לעשות בו שימוש מיידי עם בואם של "המשלוחים המוקפאים".

המיון[edit | edit source]

כ-21,000 איש הגיעו אל המחנה, רובם מגורשים, יהודי הונגריה. בהגיעם שהו בו מספר ימים ועברו מיון – הבריאים והכשירים לעבודה הועברו לפיקוח של מרכז מנהלי בווינה, בראשותו של הרמן קרומיי, ונשלחו לשמש ככוח עזר בעבודות בנייה, חקלאות, ניקיון ותחזוקה. המגורשים עבדו בחוות חקלאיות, בכפרים, במוסדות ציבור וברחובות וינה וערים אחרות במזרח אוסטריה. הם חיו בקרב בני העם האוסטרי, נתונים למרותם של אזרחים או פקידי ממשל, והתגוררו בקבוצות או כיחידים בתחומי המקום בו הועסקו.

רוב היהודים מ"מגורשי שטרסהוף" ניצלו ממוות בטוח ושרדו את המלחמה. רק מעטים, שלא עברו בהצלחה את המיון, נשלחו למחנות השמדה. בין המגורשים היה גבוה במיוחד מספרן של משפחות גרעיניות שנותרו בחיים. בגלל אופיו של הגירוש ההמוני והמהיר מהונגריה, הועלו הורים עם ילדיהם אל הרכבות, בהמוניהם, הישר מנקודות איסוף ללא מיון מקדים. כך הגיעו לשטרסהוף משפחות בהרכב מלא או חסר. עובדה זו השפיעה גם על הקריטריונים למשלוח המגורשים לעבודות - אחד הקריטריונים שנקבעו היה כי משפחה בה לפחות מחצית מילדיה כשירים לעבודה, תישלח כולה לעבודות הכפייה.

מחנה שטרסהוף פעל עד סוף שנת 1944, עת הופצץ על ידי כוחות בנות הברית.

לקריאה נוספת[edit | edit source]

  • ההגליה : עדויות מגורשים מהונגריה לאוסטריה בתקופת השואה / נערכו והוסברו על ידי צבי נשיא. (1995)
  • שלומי רוזנפלד, מעמק עכור אל פתח תקווה (2013).

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -409 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png