מחלקת ביטחון מידע

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
קובץ:Mahbam.gif
סמל המערך לביטחון המידע

המערך לביטחון מידעראשי תיבות: מחב"ם) הוא מערך באגף המודיעין של צה"ל, שמטרתו מניעת דליפה של מידע צבאי מסווג (סוד צבאי) לגורמים לא מוסמכים. בעבר נקראה מחלקת ביטחון שדה או מחב"ש. המערך מנחה את כלל גופי ביטחון המידע בצה"ל ובכלל זה את גופי ביטחון המידע שבלהק המודיעין של חיל האוויר ובמספן המודיעין של חיל הים.

המערך לביטחון מידע עוסק בחקר מודיעין אויב, בביצוע תחקירים ביטחוניים, באבטחת מידע מסווג, ובפעולות אכיפה והסברה בתחום אבטחת המידע.

רוב תקלות האבטחה שמתגלות הן בתחום המחשבים (לרבות שימוש ברשת האינטרנט) ואבטחת המסמכים.

חיילי המערך לביטחון המידע משרתים בכל הזרועות של צה"ל.

ההיסטוריה של ביטחון מידע בצה"ל

עם התארגנות צה"ל לאחר מלחמת העצמאות, נוסד במסגרת מחלקת המודיעין (ממ"ן) באגף המטה הכללי (אג"מ) ענף ביטחון שדה (עב"ש). המונח ביטחון שדה שאוב מן המונח המקביל בצבא הבריטי (Field Security Service). עם הפיכת מחלקת המודיעין לאגף המודיעין בשנת 1953, נשאר ביטחון שדה בגדר ענף באגף. לפני מלחמת ששת הימים הוכפף ענף ביטחון שדה למחלקת ביטחון והסברה (דובר צה"ל) יחד עם ענף הקישור לעיתונות. בשנת 1970 הועלה מעמד ביטחון שדה לרמת מחלקה באגף המודיעין, מחב"ש, ומפקדו הועלה לדרגת אלוף משנה, הכפוף ישירות לראש אמ"ן. אליו כפופים קציני הביטחון בזרועות ובפקודים השונים של צה"ל. בתחילת המאה ה-21 הוחלף המונח ביטחון שדה במונח ביטחון מידע והמחלקה נקראת מאז מחלקת ביטחון מידע.

במסגרת מחב"ם פעלה יחידת "עיט" שעסקה בהאזנות לרשת הקשר של צה"ל, כאמצעי הרתעה לשיפור ביטחון קשר. היחידה הוקמה ב-1974 כחלק מהפקת הלקחים ממלחמת יום כיפור, ונסגרה ב-2002. במהלך מלחמת לבנון השנייה גויסו אנשי המילואים של היחידה לפעילות זמנית כדי למנוע חשיפת מידע מסווג.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +789 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png