מושל מונטנה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
מושל מונטנה
סמל מונטנה
Greg Gianforte 115th congress (cropped).jpg
איוש נוכחי:
גרג ג'יאנפורטה
מאז 4 בינואר 2021
דרכי מינוי נבחר בבחירות ישירות
תחום שיפוט מונטנהמונטנה  מונטנה
מעון אחוזת מושל מונטנה
מושב המשרה הלנה, מונטנה
משך כהונה קצוב ארבע שנים; שתי תקופות כהונה רצופות
ייסוד המשרה 8 בנובמבר 1889
איוש ראשון ג'וזף טול

מושל מונטנהאנגלית: Governor of Montana) הוא ראש הרשות המבצעת של ממשלת מדינת מונטנה שבארצות הברית[1], והמפקד העליון של הכוחות המזוינים במונטנה. על המושל מוטלת החובה לאכוף את חוקי המדינה, הסמכות לאשר הצעות חוק שהתקבלו בבית המחוקקים המדינתי או לחלופין להטיל עליהן וטו[2], להעניק חנינות[3], או לכנס את בית המחוקקים למושב מיוחד[4].

החוקה הנוכחית של מונטנה, שאושרה בשנת 1972, קוצבת את תקופת כהונתו של המושל לארבע שנים, שתחל ביום שני הראשון בחודש ינואר שלאחר הבחירות בארצות הברית[5]. המושל מוגבל לתקופת כהונה מצטברת בת 8 שנים אחת ל-16 שנה[6]. החוקה קובעת בנוסף כי סגן המושל ייבחר ויכהן לצד המושל. שני המועמדים לתפקידים מתמודדים בצוותא באותו פתק הצבעה, הוראה שלא הופיעה בחוקה הראשונה של המדינה, שאושרה בשנת 1889. במקרה של רִיק בתפקיד המושל עקב התפטרות, פסילה או מוות, סגן המושל מתמנה למושל לשארית תקופת הכהונה שנותרה. אם המושל אינו מסוגל למלא את תפקידיו מסיבה אחרת, סגן המושל עשוי להיות מושל דה פקטו על פי שיקול דעתו של בית המחוקקים[7]. חוקת 1889 קבעה כי סגן המושל יהא נשיא הסנאט המדינתי, אך הוראה זו הוסרה בחוקת 1972.

למונטנה היו 24 מושלים סך הכל (עשרה מהם נולדו בגבולות המדינה), 9 מהם רפובליקנים ו-15 דמוקרטים. המושל שמילא את תקופת הכהונה הארוכה ביותר היה ג'וזף טול, שכיהן בין השנים 1889 עד 1893 ושוב מ-1901 עד שהתפטר ב-1908, ובסך הכל אייש את התפקיד כ-11 שנה. הוא המושל היחיד שכיהן בקדנציות לא רצופות. ג'ודי מארץ היא האישה הראשונה שנבחרה לתפקיד. המושל הנוכחי הוא גרג ג'יאנפורטה הרפובליקני, שנכנס לתפקידו ב-4 בינואר 2021.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מושל מונטנה בוויקישיתוף

הערות שוליים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +9797 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png