מוצר מובנה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

מוצר מובנה או סטרקצ'ראנגלית: Structured product) הוא אפיק השקעה מורכב המוצע לציבור המשקיעים בדרך כלל על ידי בנקים או בתי השקעות.

פיקדון מובנה[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פיקדון מובנה

סוג נפוץ של מוצר מובנה הוא פיקדון מובנה. פיקדון מובנה הוא תוכנית השקעה הסגורה לפרק זמן מוגדר, אשר מתייחסת לנכס מסוים, כגון מניה, מדד או שער מטבע ומעניקה תשואות משתנות בהתאם לתנאים שנקבעו בין המפקיד למנפיק המוצר המובנה.

ייחודו של הפיקדון המובנה הוא בכך שהמפקיד אינו מסכן את הקרן. עם זאת, המשקיע נחשף לסיכון של אי קבלת תשואה כלשהי ולכן ייתכן גם הפסד ריאלי אשר תלוי בשינוי שיעור הריבית במהלך תקופת ההפקדה.

אג"ח מובנה[edit | edit source]

סוג אחר של מוצר מובנה הוא אג"ח מובנה. אג"ח מובנה היא איגרת חוב אשר שיעור הריבית עליה מותנה בהתנהגותם של נכסי בסיס שונים (שער חליפין, מניות, סחורות וכדומה), כפי שמוגדר מראש בתשקיף. אם תנאים אלה לא מתקיימים, המשקיע יקבל את הקרן בלבד בתאריך הפדיון ללא תשלומי ריבית. בחלק מהאג"ח המובנות גם תשלום הקרן מותנה, והמשקיע עלול אף להפסיד את כל כספו.[1] [2]

איגרות חוב מובנות מונפקות על ידי בתי השקעות באמצעות תהליך של איגוח. בדרך כלל הן נסחרות בבורסה לניירות ערך. לכן בניגוד לפיקדון מובנה, המשקיע באג"ח המובנה יכול למכור אותה ולממש את השקעתו בכל עת לפני תאריך הפדיון. אבל כאשר התנאים לתשלום הריבית מפסיקים להתקיים, האג"ח המובנות עלולות להיסחר בתנודתיות רבה מזו האופיינית לאג"ח רגילות בדירוג דומה, ובשער נמוך משמעותית מערכן הנקוב, אפילו אם תשלום הקרן מובטח.[3]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ אורי טל טנא, שורת הרווח: הנכס הרעיל הכי סחיר בתל אביב, באתר כלכליסט, 25.03.09
  2. ^ מיכה צ'רניאק, מניות ואופציות במסווה של אג"ח, באתר ביזפורטל, 09.02.10
  3. ^ שחרית אג"ח ז, באתר ראש כסף, 14 במרץ 2010P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לאנציקלופדיה היהודית ולהרחיב אותו.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +68 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png