מהדורה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
Disambig RTL.svg המונח "ההדרה" מפנה לכאן. לערך העוסק בתופעה במדעי החברה, ראו הדרה חברתית.

מהדורה היא גרסה של ספר שיצאה לאור במועד מסוים, כולל הדפסות חוזרות של מהדורה זו. הדפסה נוספת נעשית בהתאם להחלטת המו"ל, ובה יוצא הספר בגרסה זהה לקודמת. מהדורה נוספת של הספר שונה מקודמתה, במעט או בהרבה, ומצריכה מעורבות של מחבר הספר (או ממשיכיו).

הוצאה לאור של מהדורה נוספת מקובלת בתחום ספרי העיון, אך היא נדירה בתחום הסיפורת.

מהדורה חדשה בספרי עיון[edit | edit source]

הוצאה לאור של ספר היא אבן דרך משמעותית ביותר במחזור החיים של הספר, אך כתיבת הספר אינה מסתיימת בהכרח עם הוצאתו לאור. שינויים ממהדורה למהדורה הם בעיקר מהסוגים הבאים:

 • תיקון טעויות;
 • עדכון נושאים שהשתנו מאז פרסום המהדורה הקודמת;
 • הרחבת הדיון בנושאים שנכללו במהדורה הקודמת;
 • הוספת נושאים חדשים, המתבטאת לעיתים בשינוי מבנה הספר, כגון הוספת פרק חדש או סעיף חדש;
 • שינוי אופן הצגתם של נושאים שונים, כגון שיפור באופן הצגתו של סעיף שהתגלה כבלתי מובן.

היקף השינויים ממהדורה למהדורה משתקף בתיאור "מורחבת ומתוקנת" המוצמד פעמים רבות למהדורה החדשה. ביצוע שינויים אלה הופך את תהליך יצירת הספר לתהליך רציף, שבו כל מהדורה שמודפסת מצלמת את מצב הספר במועד הפקת מהדורה זו. תפיסת עולם זו מצריכה מאמץ הן של המחבר והן של המו"ל, ולא הכול חפצים במאמץ זה.

להלן דוגמאות להתייחסויות שונות לנושא זה:

 • הספר "הגורם האנושי בעבודה" יצא לאור לראשונה בשנת תשכ"ה, ומאז נדפס פעמים אחדות, ללא שינוי. אף שהספר היה עדכני בהדפסתו הראשונה, הרי הלך והתיישן משך השנים. בספר התייחסות נרחבת למחקרים שפורסמו בכתבי עת, אך מובן שההתייחסות היא אך ורק למחקרים שפורסמו עד ראשית שנות השישים, ואין כל התייחסות לכל הפעילות הרבה שקרתה לאחר מכן. אף העובדות והדעות המובעות בספר נכונות לזמנן, ורבות מהן השתנו במשך השנים הרבות שחלפו מאז פורסם הספר לראשונה.
 • הספר Artificial Intelligence and Natural Man יצא לאור לראשונה בשנת 1977. בשנת 1987 יצאה לאור מהדורה שנייה, שתוכנה זהה למהדורה הראשונה, בתוספת פרק סיום העוסק בהתפתחויות העיקריות בעשר השנים שחלפו, וביבליוגרפיה נוספת ובה הפרסומים שנוספו בעשור זה.
 • הספר Mathematical Recreations and Esseys יצא לאור ב-9 מהדורות עד למות מחברו, ו. ו. רוז בול. מות המחבר לא הפסיק את תהליך עדכון הספר. המשימה עברה לה.ס.מ. קוקסטר, שהמשיך לעדכן את הספר, עד להדפסת המהדורה ה-13.
 • הפקת מהדורתו הראשונה של המילון הנודע The Oxford English Dictionary הסתיימה בשנת 1928. בשנת 1933 יצא לאור נספח עדכונים, ובשנים 1972-1986 יצאו לאור עוד ארבעה כרכים של נספחים. מהדורה שנייה, הכוללת עשרים כרכים, שבה מוזגו הנספחים לגוף המילון ונוספו 5,000 מילים ומשמעויות חדשות, הופיעה בשנת 1989.
 • התפתחות הדרגתית של ספר ניתן למצוא בדוגמה הבאה: בסוף שנת 1984 נתן דוד הראל סדרה של הרצאות במסגרת "אוניברסיטה משודרת" של "גלי צה"ל". בעקבות שידורים אלה יצא לאור, כמקובל במסגרת זו, הספר "פרקי יסוד במדעי המחשב". בשנת 1987 יצא לאור הספר - Algorithmics The Spirit of Computing, המהווה הרחבה ניכרת של הספר הקודם. גרסה מקוצרת, עממית יותר, של ספר זה, שנועדה לקוראים חסרי רקע טכני, יצאה לאור בשנת 1989 תחת השם "The Science of Computing". גרסה זו תורגמה לעברית ויצאה לאור בשנת 1992 תחת השם "אלגוריתמיקה - יסודות מדעי המחשב". בשנה זו יצאה לאור גם מהדורה שנייה לגרסה האנגלית הראשונה. לספר זה, אם כן, גרסאות רבות, שכל אחת מהן פונה לקהל יעד אחר.
 • ספרו של אמנון רובינשטיין, "המשפט הקונסטיטוציוני של מדינת ישראל" החל לצאת לאור בשנת 1969 בהוצאת שוקן, ומאז יצא לאור בשש מהדורות, כל אחת מורחבת ומעודכנת לעומת קודמתה. במהדורה החמישית הצטרף אל רובינשטיין לכתיבת הספר ברק מדינה.

מהדורה חדשה בתחום הסיפורת[edit | edit source]

הוצאה לאור של מהדורה נוספת (להבדיל מהדפסה חוזרת או עיצוב מחדש ללא שינוי בטקסט) נדירה בסיפורת מקור. היא נפוצה יותר בסיפורת מתורגמת, בהוצאתו לאור של תרגום חדש.

דוגמאות מתחום הסיפורת:

 • הסופר ש"י עגנון נהג לערוך מחדש את סיפוריו לקראת הוצאתה לאור של מהדורה חדשה. דוגמה לכך הוא הסיפור "פת שלימה", הנכלל ב"ספר המעשים", שהודפס בארבע גרסאות, בחלקן בשינויים גדולים ובחלקם בשינויים מעטים.[1]
 • ספרו של א.ב. יהושע "גירושים מאוחרים" יצא לאור בשנת 1982. בשנת 2010 יצאה לאור מהדורה חדשה של הספר, שבסופה נוסף פרק שלא נכלל בגרסה המקורית, וכן נערכו מחדש פרקי הספר.[2]
 • "דולי סיטי", רומן מאת אורלי קסטל-בלום, יצא לאור בשנת 1992 בהוצאת זמורה ביתן, ונוסח חדש ומתוקן ראה אור בשנת 2007 בסדרת "הספריה החדשה".

כרך מילואים[edit | edit source]

ביצירות מרובות כרכים, כגון אנציקלופדיה או מילון, נהוג לפרסם כרך מילואים, כתחליף לפרסום מהדורה חדשה. כרך מילואים מכיל תיקונים והשלמות למידע שבמהדורה הבסיסית. כעבור שנים אחדות שבהם יוצא לאור כרך מילואים, לעיתים במהדורות אחדות, יוצאת מהדורה חדשה, שבה משולב כרך המילואים במהדורה הבסיסית.

דוגמאות:

 • במהלך הוצאתה לאור, שנמשכה שנים רבות, של האנציקלופדיה העברית, יצא לאור כרך "מילואים א". לאחר השלמתה יצא לאור כרך "מילואים ב", וכעבור שנים אחדות יצא לאור כרך "מילואים ג". קורא המתעניין בארצות הברית, למשל, ימצא את הערך הבסיסי בכרך ז' של האנציקלופדיה, ובנוסף השלמות ועדכונים בכל אחד מכרכי המילואים.
 • המילון החדש יצא לאור בשנת 1966 במהדורה בת שבעה כרכים. בשנת 1983 יצא לאור כרך מילואים, ובשנת 1997 יצאה לאור מהדורה משולבת בת חמישה כרכים (מספר הכרכים הצטמצם עקב הקטנת הגופן שבו הודפס המילון).
 • אנציקלופדיה בריטניקה יצאה לאור במהדורות רבות. בין המהדורות יצא לאור מדי שנה ספר השנה, ובו עדכונים לאירועי השנה החולפת.

דפי החלפה[edit | edit source]

דרך נוספת לעדכון מהדורה קיימת, מבלי להוציא לאור מהדורה חדשה, היא פרסום דפי החלפה. טכניקה זו מצריכה היערכות מראש, באמצעות כריכת הספר בכריכת עוקדן, המאפשרת החלפת דפים, כך שלשם יצירת מהדורה חדשה יודפסו רק הדפים שהשתנו, ואלה מחליפים את הדפים המקבילים במהדורה הקודמת. גישה זו נהוגה בתיעוד טכני רחב היקף וכן בקבצים משפטיים.

דוגמה: הספר "דיני עבודה" שבהוצאת סדן יצא לאור ב-49 מהדורות, כשהמעבר ממהדורה למהדורה נעשה בדרך כלל באמצעות דפי החלפה, המתפרסמים אחת לשנה בערך. רק לעיתים רחוקות יצאה לאור מהדורה חדשה שהחליפה כליל את המהדורה הקודמת.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ הלל ויס וראובן מירקין, "מהדורה מדעית של 'פת שלימה' לעגנון - חילופי גרסאות ומשמעותם", בספר: הלל ויס והלל ברזל (עורכים), חקרי עגנון - עיונים ומחקרים ביצירת ש"י עגנון, הוצאת אוניברסיטת בר-אילן, 1994, עמ' 130-81.
 2. ^ מנחם פרי, בין נביחה לנשיכה - על פרק הסיום של 'גירושים מאוחרים', באתר "הספריה החדשה"

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +173 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png