מבצע עלות השחר

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

הדף יובא אוטומטית על ידי רובוט ונמצא נקי בסריקה אוטומטית, הדף טרם נבדק ידנית

דף זה יובא לאתר על ידי רובוט, ולא עבר בקרה אנושית

תוצאת סריקה אוטומטית: מצב הדף: לא ידוע. מדיה לצפייה: נמצאו תמונות או קבצי מדיה.

עדכן דיווח: מדיה מוסתרת זמנית נבדק ואושר  •  מדיה מוסתרת זמנית נבדק ואושר מסווג  •  אישור טקסט בלבד • אישור תמונות בלבד | הוראות טיפול

מדיה מוסתרת זמנית אשר דף: והמשך לדף אחר || והישאר בדף || וסגור כרטיסיה  •  סווג דף: סווג  •  מדיה מוסתרת זמנית דחה דף: סיבה: מדיה מוסתרת זמנית


מבצע עלות השחר
מערכה: הסכסוך הישראלי-פלסטיני
File:Focused foiling of Tisir Jabari.webm
סיכול ממוקד של המחבל מפקד מרחב צפון רצועת עזה בג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, תייסיר אל-ג'עברי
תאריך התחלה: 5 באוגוסט 2022
תאריך סיום: 7 באוגוסט 2022
משך הסכסוך: 3 ימים
קרב לפני: מבצע שומר החומות
מקום: ישראל
רצועת עזה
שגיאת לואה ביחידה יחידה:Math בשורה 171: attempt to perform arithmetic on a nil value.פרמטרים בלתי־תקינים הועברו לפונקציה {{#coordinates:}}
עילה: הצבת חוליות נ"ט של גא"פ מול עוטף עזה כתוצאה ממעצר בסאם א-סעדי, ראש גא"פ בג'נין כחלק ממבצע שובר גלים
תוצאה:
 • סיכול פיגועי הנ"ט שתכנן הגא"פ
 • פגיעה בהנהגה הצבאית של הגא"פ ברצועת עזה
 • ירי רקטות כבד על ישראל, אך ללא הרוגים
 • הפסקת אש ללא שדרישות הגא"פ התקבלו
הצדדים הלוחמים
ראשי מדינה
מדיה מוסתרת זמנית יאיר לפיד (ראש הממשלה

הג'יהאד האסלאמי הפלסטינימדיה מוסתרת זמנית זיאד נח'אלה (מזכ"ל גא"פ)

החזית העממית לשחרור פלסטיןמדיה מוסתרת זמנית אחמד סעדאת (מזכ"ל PFLP) 
מפקדים

מדיה מוסתרת זמנית אכרם עג'ורי (מפקד הזרוע הצבאית של גא"פ)
מדיה מוסתרת זמנית תייסיר אל-ג'עברי (מפקד המרחב הצפוני של גא"פ, נהרג ביום הראשון למבצע)
מדיה מוסתרת זמנית ח'אלד מנצור (מפקד המרחב הדרומי של גא"פ, נהרג ביום השני למבצע)

כוחות

מדיה מוסתרת זמנית פלוגות אל-קודס (הזרוע הצבאית של גא"פ)
 [[קובץ:תבנית:סמל/גדודי אבו עלי מוסטפא|קישור=גדודי אבו עלי מוסטפא|22px]] גדודי אבו עלי מוסטפא (הזרוע הצבאית של PFLP)

מבצע עלות השחר היה מבצע צבאי של צה"ל ברצועת עזה נגד הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, שהחל ב-5 באוגוסט 2022, ח' באב ה'תשפ"ב, והסתיים ב-7 באוגוסט 2022, י"א באב ה'תשפ"ב עם הפסקת אש, שנכנסה לתוקפה בשעה 23:30.

את המבצע פתח צה"ל בסיכול ממוקד של תייסיר אל-ג'עברי, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בצפון רצועת עזה. למחרת נהרג גם ח'אלד מנצור, מפקד החטיבה הדרומית. לאורך המבצע תקף חיל האוויר הישראלי מטרות המזוהות עם הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה, כולל מחסני אמצעי לחימה ועמדות צבאיות, מתקני שיגור רקטות ויעדים צבאיים נוספים. בצד הישראלי, הוחל "מצב מיוחד בעורף" בטווח 80 ק"מ מהרצועה, ותושבי עוטף עזה הונחו להישאר בקרבת מרחבים מוגנים.

במהלך המבצע שיגר הג'יהאד האסלאמי 1,233 רקטות[1], מתוכן כ-200 נפלו והתפוצצו בשטח רצועת עזה, וגרמו למותם של 15 פלסטינים, בהם לפחות 7 ילדים. כ-380 רקטות יורטו בידי כיפת ברזל ב-96% הצלחה[2]. כ-14 רקטות לא יורטו ונפלו בשטחים בנויים.

לפי נתוני צה"ל, בתקיפות צה"ל ברצועת עזה נהרגו 36 פלסטינים, מהם 25 מחבלים ו-11 אזרחים[3] שמתוכם ארבעה ילדים[4]. גם החזית העממית לשחרור פלסטין וזרועה, גדודי אבו עלי מוסטפא, הצטרפו ללחימה[5][6][7][8].


שם המבצע[edit | edit source]

בעברית, השם הרשמי שניתן למבצע הוא "עלות השחר"[9] ובאנגלית, בהתאמה, "Breaking Dawn"[10]. השם נועד לעורר תקווה, ומתכתב עם אמרת הכנף "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר"[11].

לעומת זאת, בערבית קרא צה"ל למבצע "الفجر الصادق" (אל-פג'ר א-סאדק; קרי: "השחר האמיתי")[12]. "השחר האמיתי" או "השחר הנכון" הוא מונח דתי אסלאמי המתייחס לזמן הנכון לקיום תפילת השחר, זאת בהנגדה למונחים כגון "השחר השקרי" (الفجر الكاذب – אלפג'ר אלכאד'ב), המציינים זמנים שגויים לקיום התפילה.

הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני קרא למבצע בשם "عمليّة وحدة الساحات" (עמליית וחדת א-סאחאת; קרי: "מבצע אחדות הזירות").

רקע[edit | edit source]

מדיה מוסתרת זמנית
חסימת כבישים בעוטף עזה, כחלק מההיערכות הביטחונית

בליל 2 באוגוסט 2022 ערכו צה"ל, מג"ב והשב"כ, כחלק ממבצע שובר גלים, מבצע מעצרים נרחב בג'נין, שבמהלכו נעצר בסאם א-סעדי, ראש הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בג'נין[13]. סרטונים מן המעצר הופצו ברשתות החברתיות, בהם בין היתר מתועד א-סעדי נגרר על הקרקע וננשך על ידי כלב תקיפה[14].

המעצר הביא לאיומי הסלמה, היערכות לירי טילי נ"ט מצד הג'יהאד האסלאמי, והעלאת המתיחות. בעוטף עזה הוטלו מגבלות מעבר על התושבים, הגזרה עובתה בסוללות כיפת ברזל נוספות, וכוחות שריון תגברו צוותי קרב בקרבת ציר הוברס. במקביל התנהל מאמץ בין־לאומי בקרב מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון במטרה ללחוץ על חמאס לרסן את הג'יהאד האסלאמי ולעצור את ההסלמה.

היערכות כוחות הביטחון[edit | edit source]

בהתאם להחלטות פיקוד העורף חלו הגבלות על תושבי עוטף עזה. בנוסף, כהכנה להסלמה, החליטו מספר ערים בדרום, בשרון ובמרכז על פתיחת מקלטים ציבוריים, וחופי הים מזיקים ועד פלמחים נסגרו לרחצה[15]. כמו כן, צה"ל גייס כוחות מילואים, בעיקר במערך ההגנה האווירית ופיקוד העורף. נפרשו סוללות כיפת ברזל גם במרכז ישראל. משטרת ישראל נערכה אף היא, גייסה 10 פלוגות מילואים של משמר הגבול, על מנת למנוע מהומות לאומניות והועלתה הכוננות בהר הבית.

בכבאות והצלה הועלתה דרגת הכוננות לרמה גבוהה ובמגן דוד אדום העלו את רמת הכוננות לאיוש מלא, הרמה הגבוהה ביותר במרחבי הדרום והמרכז.

היציאה למבצע נעשתה על פי החלטתו של ראש ממשלת ישראל, יאיר לפיד, ושר הביטחון בני גנץ, ללא כינוס של הקבינט המדיני-ביטחוני, וזאת באישורה של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה[16].

עם פתיחת המבצע אישר שר הביטחון בני גנץ את גיוסם של 25 אלף חיילי מילואים[17].

המבצע[edit | edit source]

5 באוגוסט, היום הראשון למבצע[edit | edit source]

מדיה מוסתרת זמנית
מטוסי F-35I אדיר לקחו חלק בתקיפה האווירית שפתחה את המבצע.
מדיה מוסתרת זמנית
הערכת מצב שביצע צה"ל במהלך תחילת המבצע

ביום שישי, 5 באוגוסט 2022, בשעה 16:16 פתח צה"ל את המבצע בסיכול ממוקד של תייסיר אל-ג'עברי, מפקד הארגון בצפון רצועת עזה (קודמו בהאא אבו אל-עטא, נהרג על ידי ישראל בשנת 2019, במבצע חגורה שחורה)[18]. הסיכול בוצע באמצעות מטוס קרב מדגם F-16 ברק 2020 שהטיל פצצה מדויקת אל תוך הדירה בה אל-ג'עברי הסתתר. לאחר מכן ביצע חיל האוויר הישראלי מספר תקיפות אוויריות על מטרות של הארגון ברצועת עזה. הרוג נוסף בתקיפה בצפון הרצועה הוא נימר אבו עמשה, שהיה אחראי ההסברה של הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. במקביל להריגת ג'עברי, נהרג גם סגן מפקד מערך הנ"ט של הג'יהאד האסלאמי, עבדאללה קדום, ששתי חוליות עליהן פיקד היו בדרך לבצע פיגוע באמצעות טיל נ"ט. גם ראש מערך התצפיות בצפון הרצועה נהרג בתקיפה, שארכה פחות משלוש דקות[19]. בהפצצה נהרגו גם עשרה מתושבי עזה ובתו בת ה-5 של קדום[20].

בשעה הראשונה למבצע הרג צה"ל 15 מחבלים בצפון רצועת עזה, בעיר עזה ובח'אן יונס[21], בהם חוליות נ"ט וצלפים שהיו בדרכם לבצע פיגוע. בנוסף תקף מגדלים רבי-קומות במרכז העיר עזה, הידוע שבהם הוא "מגדל פלסטין" בשכונת א-רימאל[21]. הותקף גם מבנה בשכונת שג'אעיה שצה"ל זיהה בו מחבלים[22]. לפנות ערב תקף צה"ל עמדות צבאיות של הג'יהאד האסלאמי באמצעות ארטילריה וכוחות מיוחדים, והרג מספר מחבלים.

בשעה 20:56 החל הג'יהאד האסלאמי בשיגור רקטות לעבר יישובי עוטף עזה, מישור החוף הדרומי, השפלה והמרכז וביניהם גם לעבר ראשון לציון ובת ים. כיפת ברזל יירטה לפחות 10 רקטות מעל שדרות[23], ובסביבות 22:30 שיגר הג'יהאד מטחי רקטות לעבר אשקלון ועוטף עזה. בסך הכל, בלילה הראשון של הירי שוגרו 160 (מתוכם 130 חצו לשטח ישראל) רקטות ופצמ"רים מרצועת עזה. בתגובה למטחי הרקטות צה"ל השיב אש לעבר אתרי השיגור ותקף מחסני רקטות ומפעלים לייצור אמל"ח.

6 באוגוסט, היום השני למבצע[edit | edit source]

מדיה מוסתרת זמנית
פגיעה ישירה של רקטה באשקלון, 6 באוגוסט 2022
מדיה מוסתרת זמנית
ירי הרקטות הכושל של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בג'באליה ב-6 באוגוסט, שהרג אזרחים פלסטיניים, כולל ילדים.

בשעות הבוקר הג'יהאד האסלאמי פתח במתקפה ארטילרית של פצמ"רים ורקטות על ישובי העוטף, בניהם: שדרות, איבים, ניר עם, נחל עוז, אשקלון ונתיב העשרה. 3 נפגעו קל במועצה אזורית אשכול. בסביבות 11:50 החל מטח רקטות לעבר אזור מודיעין והשפלה. ב-12:00 נורה מטח אל העיר נתיבות. שני חיילי צה"ל נפצעו קל מנפילת פצמ"ר באשכול. בשעה 14:00 שוגרו מטחים כבדים על אשקלון ושדרות, שם רקטה פגעה בבית, אך המשפחה ניצלה בזכות שהייה בממ"ד[24].

בשעות הצהריים תקף צה"ל באמצעות מסוקי קרב, טנקים וכוחות מיוחדים, בהם יחידת מגלן, 11 עמדות צבאיות של הג'יהאד האסלאמי. בנוסף, צה"ל תקף שני מחסני אמל"ח ימיים אשר מוקמו בבתיהם של פעילים מהכוח הימי של גא"פ. מחסן אמל"ח ימי נוסף הותקף בחאן יונס ומתחם צבאי בעיר עזה, אשר שימש את הכוח הימי של הארגון למטרות אימון ואחסנת ציוד. מתחם צבאי נוסף הותקף ובו מחסן אמל"ח של הארגון, אשר שימש בין היתר כמקום מפגש צבאי של פעיליו. כמו כן, באמצעות "חופת האש" סוכלה חוליית מרגמות של הגא"פ והופצץ בניין בן 5 קומות אחרי נוהל הקש בגג[25].

בשעה 18:00 הג'יהאד שיגר מטח ראשון לעבר תל אביב[26]. רקטות שוגרו גם לעבר גוש דן ואשקלון, שם רקטה פגעה ישירות ברחוב וגרמה נזק לכלי רכב[27]. ב-20:30 שוגרו מטחי רקטות לעבר שדרות, נתיבות ועוטף עזה. ב-21:00 שיגרו הפלסטינים מטחי רקטות על עוטף עזה, שדרות, אשקלון ואשדוד. דווח על נפילה באשקלון ועל פגיעה ישירה במפעל בשדרות. בשעה 22:00 שיגרו הפלסטינים מטח רקטות לעבר עוטף עזה, חבל לכיש ומישור החוף הדרומי.

בין 21:00 ל-21:30 נהרגו 5–7 פלסטינים בג'באליה, בהם ילדים. תחקיר צה"ל העלה שמדובר בשיגור רקטות כושל מצד הג'יהאד האסלאמי ולא בתקיפה של צה"ל, שכן התקיפה האחרונה של צה"ל בג'באליה הייתה בסביבות שש וחצי בערב ואילו הפיצוץ אירע אחרי תשע בערב, וכן כי סמוך לתקרית זוהה במכ"ם שיגור רקטה כושל באזור[28][29]. תיעוד מהרצועה שפורסם ברשתות חברתיות מהצד הפלסטיני מראה רקטה שמשוגרת מרצועת עזה, סוטה בחדות ואז גורמת להרג הילדים במחנה הפליטים. לדבריו של ראש מערך ההסברה הלאומי, הוכח באופן חד-משמעי כי מדובר בשיגור כושל של רקטה ששוגרה על ידי גא"פ[30]. עוד צוין כי למעלה מ-15% מהרקטות ששיגר הגא"פ התפוצצו בשטח רצועת עזה.

מדיה מוסתרת זמנית
מפה המתארת את מסלול הרקטה של גא"פ שנפלה בשטח הרצועה וגרמה למותם של בלתי מעורבים ב-6 באוגוסט.

בסביבות 21:45 תקף צה"ל ברפיח באמצעות מטוסי קרב והרג את ח'אלד מנצור, מפקד הג'יהאד האסלאמי בדרום רצועת עזה, וככל הנראה הרג מחבלים נוספים, בהם את סגנו ובנו של בכיר הנהגת גא"פ אחמד אל-מדלל, זיאד אל-מדלל ומפקד חטיבת רפיח בגא"פ, ח'טאב עמאצי[31][32][29]. למחרת פרסם דובר צה"ל תיעוד שמראה שהתקיפה נדחתה מספר פעמים בשל נוכחות ילדים בסביבת היעד, ביתו של מנצור[33].

7 באוגוסט, היום השלישי למבצע[edit | edit source]

בשעות הלילה, לוחמי צה"ל, מג"ב ושב"כ עצרו 20 פעילי גא"פ ברחבי יו"ש, בהם שייח' נאסר עמור[34][35].

מדיה מוסתרת זמנית
מנהרת הטרור של גא"פ שהותקפה על ידי חיל האוויר הישראלי ב-7 באוגוסט.

בשעות הבוקר חיל האוויר הישראלי תקף מנהרת טרור התקפית של הגא"פ בדרום הרצועה[36]. ב-08:12 שוגרו 2 רקטות להרי ירושלים, שיורטו בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל[37]. כמו כן, נורו מספר מטחים לעבר שדרות ומועצה אזורית אשכול, שם נפגע בית כתוצאה מפגיעה ישירה, ללא נפגעים. בג'באליה נהרגו שני פלסטינים משיגור רקטות כושל[38]. בצהריים שיגרו הפלסטינים מטחי רקטות לעבר אשקלון ועוטף עזה. בתגובה לירי הרקטות, תקף צה"ל בשעה 13:00 תקף משגר רקטות ברצועת עזה. בסביבות 14:30 שוגר מטח רקטות נוסף לעבר אשקלון ועוטף עזה, רקטה פגעה בכביש 4. ב-15:16 שיגר הגא"פ מטחים כבדים לעבר ראשון לציון והסביבה, אשדוד, באר שבע ועוטף עזה[39]. במהלך היום, תקף צה"ל 11 עמדות שיגור רקטות של הגא"פ, חלקן בעת ביצוע שיגורים[40].

ב-19:20 דיווחו הפלסטינים על 8 הרוגים, בהם ילדים, בשתי תקיפות של צה"ל, אחת מהן בקרבת בית הקברות אל פאלוג'ה שבאזור ג'באליה והשנייה על כלי רכב בעזה ובו חוליית מחבלים[41]. בתחילה טען צה"ל כי 5 הילדים נהרגו בשיגור כושל של הגא"פ אבל תחקיר מאוחר יותר העלה כי הילדים נהרגו מתקיפת חיל האוויר וכי לא היו שיגורי רקטות בזמן התקרית[42]. 3 אזרחים נהרגו בתקיפה נגד חוליית שיגור רקטות בעזה, שבה גם נפגע רכב שחלף לידה[43].

בשעה 19:40 הג'יהאד האסלאמי שיגר מטח נוסף של למעלה מ-50 רקטות לעבר עוטף עזה, אשקלון, אשדוד, תל אביב, ראשון לציון, גוש דן ואזור לוד. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל תל אביב ללא נפגעים. פיקוד העורף הנחה את כל תושבי עוטף עזה להיכנס למרחבים מוגנים ולא לצאת מהם עד להודעה חדשה. המטח בא בעקבות הפרסומים בכלי התקשורת על הפסקת אש בתיווך מצרים שהייתה אמורה להיכנס לתוקף ב-20:00 לכאורה[44]. הירי נמשך גם לאחר השעה 20:00: בשעה 20:03 שוגר מטח נוסף לעבר אשקלון ועוטף עזה, רקטה פגעה ישירות במפעל באשקלון ופצעה אדם אחד (פלסטיני מחברון), רקטה פגעה גם בבית בשדרות[45]. בשעה 21:00 דווח בכלי התקשורת שהג'יהאד האסלאמי הסכים להפסקת אש שתיכנס לתוקף ב-23:30[46]. בהמשך, מסרו הצדדים שהחל משעה 23:30 תחל הפסקת אש[47]. עם זאת, ירי הרקטות והפצמ"רים לעוטף עזה נמשך גם אחרי 21:00 והתחזק ככל שהתקרבה שעת כניסת הפסקת האש. בשעה 23:15 שיגר הג'יהאד האסלאמי רקטות לעבר באר שבע. בעקבות הירי המתמשך דווח שצה"ל תקף חוליות שיגור רקטות ברצועה[48] וקצת לפני כניסת הפסקת האש לתוקף תקפו עשרות כלי טיס של חיל האוויר הישראלי מטרות של הג'יהאד האסלאמי, בהן מחנות צבאיים, מפקדה, משגרי רקטות ומחסנים של אמצעי לחימה[49].

בשעה 23:30 נכנסה הפסקת האש לתוקפה. לפני כן ועד 23:50 שיגר הג'יהאד האסלאמי מטחי רקטות לעבר עוטף עזה ובאר שבע.

אבדות[edit | edit source]

לפי מרכז המידע למודיעין ולטרור[50] במבצע נהרגו 49 פלסטינים, מהם 20 מחבלים (רובם פעילי גא"פ), 18 אזרחים ועוד 11 פלסטינים שנהרגו משיגורים כושלים של הגא"פ.

לפי ynet, בצה"ל אמרו כי לפי הנתונים שבידיהם, בתקיפות צה"ל נהרגו 36 פלסטינים, 11 מהם בלתי מעורבים, ועוד 15 פלסטינים נהרגו משיגורים כושלים של הגא"פ[3].

לפי משרד הבריאות הפלסטיני - שמנה גם את ההרוגים משיגורים כושלים - נהרגו בלחימה 44 איש, בהם 15 ילדים וארבע נשים. מרבית ההרוגים הם פעילי הג'יהאד האיסלאמי, חמאס ציין שבין ההרוגים גם שניים מאנשיו[3].

עצרת זיכרון[edit | edit source]

ב-25 באוגוסט קיים ארגון הג'יהאד האיסלמי עצרת זיכרון להרוגי המבצע ברפיח, עזה, ג'נין, דמשק וביירות.[51]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

מדיה מוסתרת זמנית מדיה וקבצים בנושא [[commons:Category:{{#property:P373}}|מבצע עלות השחר]] בוויקישיתוף

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ סיכום אוגוסט 2022, באתר השב"כ
 2. ^ נתוני התקיפות ברצועת עזה. כל העדכונים, באתר צה"ל, 6 באוגוסט 2022
 3. ^ 3.0 3.1 3.2 יואב זיתון, אלף שיגורים, שני בכירים מחוסלים, 55 שעות: ממכת הפתיחה ועד הפסקת האש, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 4. ^ עמירה הס, בלתי מעורבים: אלה 36 האזרחים הפלסטינים שנהרגו בשלושת ימי "עלות השחר", עיתון "הארץ", אוגוסט 2022
 5. ^ شبكة الميادين, فلسطين المحتلة: كتائب الشهيد أبو علي مصطفى تستهدف موقع كرم أبو سالم بقذائف الهاون, شبكة الميادين, ‏2022-08-06 (בערבית)
 6. ^ شبكة الميادين, فلسطين المحتلة: كتائب الشهيد أبو علي مصطفى تعلن استهداف حشود العدو في محيط البرج الأحمر بقدائف الهاون وذلك في تمام الساعة 6:15 مساء, شبكة الميادين, ‏2022-08-07 (בערבית)
 7. ^ شبكة الميادين, فلسطين المحتلة: كتائب الشهيد أبو علي مصطفى تعلن استهداف مستوطنة تسوحار برشقة صاروخية, شبكة الميادين, ‏2022-08-07 (בערבית)
 8. ^ غزة.. حركة الجهاد تطلق 100 صاروخ على إسرائيل والاحتلال يعلن استمرار عمليته ويستدعي قوات الاحتياط, www.aljazeera.net (בערבית)
 9. ^ דובר צה״ל, מבצע "עלות השחר", idfanc.activetrail.biz, ‏5 באוגוסט 2022, ח' באב התשפ"ב (בעברית)
 10. ^ טלגרם
 11. ^ איך קובעים שם למבצע? ולמה דווקא "עלות השחר"?, באתר צה"ל, 9 באוגוסט 2022
 12. מדיה מוסתרת זמנית ציוץ של افيخاي ادرعي (סא"ל אביחי אדרעי) ברשת החברתית טוויטר, #عاجل جيش الدفاع يطلق #الفجر_الصادق
 13. ^ יואב זיתון, אייל ערביד, ליעד אוסמו, אלישע בן קימון, מבצע מעצרים בג'נין: נלכד ראש הג'יהאד האסלאמי בג'נין, באתר ynet, 2 באוגוסט 2022
 14. ^ ניר דבורי, ‏נגרר על הקרקע, ננשך על ידי כלב: תיעוד המעצר של בכיר הג'יהאד, באתר ‏mako‏‏, ‏2 באוגוסט 2022‏
 15. ^ ynet - מבזקים, ynet (בעברית)
 16. ^ שגיאה בביטוי: מילה בלתי מזוהה, "news"
 17. ^ אמיר בוחבוט‏, גנץ אישר גיוס של עד 25 אלף אנשי מילואים, באתר וואלה! NEWS‏, 5 באוגוסט 2022
 18. ^ חוסלו לפחות 15 מחבלים, בהם בכיר הג'יהאד האסלאמי תייסיר ג'עברי, באתר ערוץ 7, 5 באוגוסט 2022
 19. ^ "אחראי על התיאום עם חמאס": זהו בכיר הג'יהאד האסלאמי שחוסל בעזה, וואלה!, ‏5 באוגוסט 2022 (בעברית)
 20. ^ דפנה ליאל, ‏מבצע "עלות השחר": איך התקיפה תשפיע על היכולת של לפיד להרכיב ממשלה, באתר ‏mako‏‏, ‏5 באוגוסט 2022‏
 21. ^ 21.0 21.1 בכיר צה"ל: "לפחות 15 מחבלים חוסלו בתקיפה, נערכים להרחבת המבצע", באתר ynet, 5 באוגוסט 2022.
 22. ^ טל לב רם, ‏מבצע "עלות השחר": חוסל מפקד הזרוע הצבאית הצפונית של הג'יהאד האסלאמי, באתר מעריב השבוע, 5 באוגוסט 2022.
 23. ^ מתן צורי, כארבע שעות לאחר חיסול בכיר הג'יהאד: אזעקות בגוש דן וביישובי הדרום, באתר ynet, 5 באוגוסט 2022
 24. ^ יואב זיתון, ליעד אוסמו, מתן צורי, מטחים לאשדוד ואשקלון, בית נפגע בשדרות; צה"ל הפציץ בניין בן 5 קומות במרכז העיר עזה | תיעוד, באתר ynet, 6 באוגוסט 2022.
 25. ^ "כל הצמרת הביטחונית של הג'יהאד ברצועת עזה סוכלה", באתר צה"ל, 7 באוגוסט 2022
 26. ^ טל לב רם, ‏נמשך הירי לעבר יישובי העוטף, לראשונה אזעקה גם בתל אביב| מבצע "עלות השחר", באתר מעריב השבוע, 6 באוגוסט 2022.
 27. ^ כתבי ynet, ירי לת"א לראשונה מפתיחת המבצע, מכוניות חונות נפגעו באשקלון, באתר ynet, 6 באוגוסט 2022.
 28. ^ קצין בכיר בצה"ל: הילדים בג'בליה נהרגו משיגור פלסטיני כושל, באתר ynet, 6 באוגוסט 2022,
  כתבי חדשות 12, ‏מבצע "עלות השחר": אחרי המטח לגוש דן, אזעקות צבע אדום באשדוד ובאשקלון, באתר ‏mako‏‏, ‏6 באוגוסט 2022‏.
 29. ^ 29.0 29.1 כתבי ynet, צה"ל: תקפנו את מקבילו של ג'עברי, 4 הילדים בג'בליה נהרגו משיגור כושל, באתר ynet, 6 באוגוסט 2022.
 30. ^ ניר דבורי, ‏הפלסטינים טענו שצה"ל הרג ילדים - התיעוד מוכיח: נהרגו בשיגור כושל לישראל, באתר ‏mako‏‏, ‏6 באוגוסט 2022‏.
 31. ^ ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי הותקף בדרום רצועת עזה, ככל הנראה הוא חוסל, באתר ערוץ 7, 6 באוגוסט 2022,
  כתבי חדשות 12, ‏מבצע "עלות השחר": צה"ל חיסל בכיר נוסף בג'יהאד האסלאמי, הירי לעבר הדרום נמשך, באתר ‏mako‏‏, ‏6 באוגוסט 2022‏.
 32. ^ טל לב רם, ‏דובר צה"ל אישר: מפקד בכיר בג'יהאד האסלאמי היה יעד לחיסול הערב, באתר מעריב השבוע, 6 באוגוסט 2022.
 33. ^ ניר דבורי, ‏"ראיתי ילדים; תבטל את התקיפה" | כך צה"ל נמנע מפגיעה בחפים מפשע בהפצצות בעזה, באתר ‏mako‏‏, ‏7 באוגוסט 2022‏,
  מדיה מוסתרת זמנית מדיה מוסתרת זמנית סרטונים בערוץ יוטיוב‏: "צ - אתר צה"ל החדש ״ראיתי בעצים ילדים מתרוצצים - תבטל את התקיפה״: מניעת פגיעה בילדים בלתי מעורבים
 34. ^ שגיאה בביטוי: מילה בלתי מזוהה, "news".
 35. ^ כוחות הביטחון עצרו באיו"ש כ-20 פעילי טרור המשוייכים לגא"פ, באתר צה"ל, 7 באוגוסט 2022.
 36. ^ מטוסי קרב תקפו מנהרה התקפית של ארגון הטרור גא"פ, באתר צה"ל, 7 באוגוסט 2022.
 37. ^ מתי ברנהרט, ‏לראשונה ב"עלות השחר": אזעקות בהרי ירושלים, באתר "סרוגים", 7 באוגוסט 2022
 38. ^ ליעד אוסמו, יואב זיתון, בעזה מדווחים על הרוגים בג'באליה, צה"ל: שוב ירי פלסטיני כושל שפגע בבית, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022
 39. ^ איתמר אייכנר, ליעד אוסמו, יואב זיתון, מתן צורי, מטחים לראשל"צ, באר שבע ואשדוד. דיווח: ישראל הסכימה להפסקת אש מ-22:00, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 40. ^ מדיה מוסתרת זמנית מדיה מוסתרת זמנית סרטונים בערוץ יוטיוב‏: "צ - אתר צה"ל החדש תקיפת בורות שיגור של גא"פ | את"צ.
 41. ^ דיווחים פלסטיניים: 8 הרוגים בתקיפות צה"ל ברצועת עזה, בהם ילדים, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 42. ^ יניב קובוביץ, חמישה קטינים שנהרגו ביום האחרון למבצע בעזה נפגעו מאש צה"ל ולא משיגורי הג'יהאד, הארץ, ‏19/8/22
 43. ^ טל לב רם, ‏לא הספיק להם: שתי תאונות ירי נוספות של הג'יהאד האסלאמי גרמו להרג ילדים, באתר מעריב השבוע, 7 באוגוסט 2022.
 44. ^ כתבי ynet, מטחים לגוש דן ולדרום: "הפסקת האש מתעכבת". צה"ל: "ילדים נהרגו ברצועה משיגורים כושלים", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022, 20:00.
 45. ^ כתבי ynet, מטחים לגוש דן ולדרום, נפילות בשדרות ובמפעל באשקלון. צה"ל: "ילדים נהרגו ברצועה משיגורים כושלים", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022, 21:00.
 46. ^ אייל ערביד, איתמר אייכנר, דיווח באל-מיאדין: "הוסכם על הפסקת אש בעזה", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 47. ^ ישראל מאשרת ומזהירה את הג'יהאד: הפסקת אש החל מ-23:30, www.ynet.co.il, ‏2022-08-07 (בעברית)
 48. ^ בעקבות השיגורים לדרום: צה"ל תוקף חוליות ירי רקטות ברצועה, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 49. ^ במקביל לשיגורים לדרום: צה"ל תקף שורת יעדי ג'יהאד אסלאמי ברצועת עזה, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 50. ^ בדיקת שמות ההרוגים במבצע “עלות השחר” מעלה כי כמחציתם היו פעילי טרור, באתר מרכז המידע למודיעין ולטרור, 10 באוגוסט 2022
 51. ^ דמשק, מחנה הפליטים אלירמוכ: נשלמות ההכנות לעצרת הג'האד האסלאמי שתערך הערב במקביל ברפיח, עזה, ג'נין, דמשק וביירות. - אבו עלי אקספרס, אבו עלי אקספרס, ‏4 ביולי 2022
  אסף גבור, ‏דגל שחור: חיסול צמרת הג'יהאד האסלאמי משאיר ארגון טרור מוכה וחבול, בעיתון מקור ראשון, 15 באוגוסט 2022

תבנית:הסכסוך הישראלי פלסטיני בעשור השלישי של המאה ה-21

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +469 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.