לוי שטראוס

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
תבנית {{אישיות}} ריקה מתוכן. יש להזין פרמטרים בערך או בוויקינתונים.
מוזיאון לוי שטראוס בעיירת הולדתו

לוי שטראוס (26 בפברואר 1829 - 26 בספטמבר 1902, ה'תקפ"ט - כ"ד באלול ה'תרס"ב) היה יצרן בגדים יהודי-אמריקאי ממוצא גרמני, ממציא מכנסי הג'ינס ואבי המותג Levi's.

קורות חייו[edit | edit source]

לוי נולד בעיירה בוטנהיים (Buttenheim) שבחבל פרנקוניה עילית בגרמניה לרבקה והירש במשפחה מרובת ילדים. אביו היה רוכל ונפטר ממחלת השחפת כשלוי היה בן 16. בעקבות פטירת האב נותרה המשפחה בלא הכנסה והאם החליטה בשנת 1847 להגר עם לוי ואחיותיו לארצות הברית, שם הצטרף לאחיו הגדולים בעסקיהם אשר התנהלו בעיר ניו יורק.

בשנת 1853, כחלק מהבהלה לזהב, עבר לוי לסן פרנסיסקו אשר בקליפורניה. באותם ימים הגיעו אלפי מחפשי זהב לאזור ותרמו להתפתחותה המהירה של קליפורניה. במרוצת הזמן הבחין לוי כי מכנסייהם של מחפשי הזהב לא התאימו לסוג זה של עבודה, ולרוב התבלו ונקרעו כעבור זמן קצר. כתוצאה מכך החל לוי לייצר מכנסיים עמידים העשויים מאריג גס (קנבס). המכנסיים אומנם שווקו בהצלחה, אך יצרו בעיות אחרות למחפשי הזהב בשל היותם מסורבלים. בהמשך, המציא לוי את הג'ינס המוכר כיום וזכה להצלחה רבה מאוד. לוי שטראוס התגורר בסן פרנסיסקו עם אחותו פאני, שם גם נפטר. הוא הוריש את חברת לוי'ס (LEVI'S), אותה ייסד, לארבעת אחייניו. החברה פועלת עד היום ונחשבת למצליחה והגדולה ביותר בתחומה.

הנצחתו[edit | edit source]

המבנה בו התגורר שטראוס בגרמניה, הוא מן המבנים העתיקים בעיירה. נבנה ב-1687 ונרכש על ידי המועצה המקומית בסוף שנת 1987. בשנת 1992 החלו בשיפוץ המבנה, שנפתח כמוזיאון לזכרו בסתיו 2000.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1137 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png