רלב"ג

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from לוי בן גרשון)
Jump to navigation Jump to search
בדף זה נמצאו תכנים שאינם הולמים באופן מלא את האתר.
בעזרת ה' התכנים שבדף יותאמו בהמשך באופן מקצועי עבור הקוראים שומרי התורה והמצוות, והדף ישוחרר לקריאה מלאה. בשלב זה, לנוחותכם, מוצג בינתיים הפתיח של הערך.
רלב"ג
לידה 1288
ה'מ"ח
Flag of France (XII-XIII).svg בניול-סור-סז (אנ'), ממלכת צרפת
פטירה 20 באפריל 1344 (בגיל 56 בערך)
ו' באייר ה'ק"ד
Bandera del Reino de Mallorca.svg פרפיניאן, ממלכת מיורקה (אנ')
מקום קבורה צרפתצרפת מץ, צרפת
מקום פעילות פרובאנס
השתייכות ראשונים, חכמי פרובאנס
חיבוריו שערי צדק, מעשה חושב, חכמת התשבורת, מלחמות ה', פירוש על התנ"ך, חבקבוק הנביא, ומגילת סתרים

רבי לוי בן גרשום[1]ראשי תיבות: רלב"ג, ובכינויו הלועזי: מגיסטר ליאו הבריאוס - Magister Leo Hebraeus או גרסונידס - Gersonides; ‏12881344) היה פרשן מקרא, אסטרונום, מתמטיקאי, מדען, מהנדס, רופא, ומחשובי הפילוסופים היהודיים. פעל בחבל פרובאנס שבדרום צרפת.

רלב"ג היה בקיא במתמטיקה ובאסטרונומיה. הוא פיתַּח שני מכשירי תצפית אסטרונומיים משוכללים, ובשל כך זכה לשם בין מלומדי דורו. עניינו באסטרונומיה השפיע רבות על הפילוסופיה שלו. מחקריו באסטרונומיה זכו להערכה רבה ותורגמו ללטינית בפקודת האפיפיור קלמנס השישי, וכהערכה על פעלו קרוי על שמו מכתש בירח - המכתש Rabbi Levi. היו לו תרומות חשובות גם בתחום המתמטיקה: בספרו "מעשה חושב" (1321), הוכיח משפטים שונים בקומבינטוריקה, בהם חישוב מספר הצירופים והתמורות, ואף כתב הוכחות באינדוקציה מתמטית. כמו כן הוכיח את אחד השלבים להשערה שנקראה ברבות הימים השערת קטלן.

בשיטתו הפילוסופית הולך רלב"ג אחרי הרמב"ם ואריסטו, אך גם חולק עליהם בחריפות (למשל, הוא מבטל מכל וכל את תורת שלילת התארים המיימונית) ומעלה שורה של רעיונות מקוריים, חלקם יוצאי דופן במחשבה היהודית.


קישורים חיצוניים[edit | edit source]

.


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -23 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.