כנסיית השכל

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search

ערך זה סווג כחלק מקבוצת ערכים העוסקים בנושא "זמרים ישראלים". חשיבותו של הערך, ומקומו באנציקלופדיה בדרך התורה, מוטלת בספק. נשמח שתביעו את דעתכם כאן.


כנסיית השכל
Icons8 flat add image.svg
חברי כנסיית השכל מופיעים בהתנדבות במרכז הרפואי שיבא. בתמונה, מימין לשמאל:
דניאל זייבלט, דוד ראסד, יורם חזן, רן אלמליח.
מידע כללי
שנות פעילות 1990 - כיום
סוגה רוק
רוק מתקדם
חברת תקליטים אדר
נענע דיסק
NMC
הד ארצי
בארבי רקורדס
High Fidelity
חברים
יורם חזן (שירה, גיטרה, סקסופון, כתיבה)
רן אלמליח (גיטרה בס, כתיבה)
דוד ראסד (גיטרה חשמלית)
דניאל זייבלט (תופים)
עמי רייס (קלידים, תזמור)
חברים לשעבר
יובל שפריר (תופים)
מוטי יוסף (תופים)
מייק גולן (קלידים)
כנסיית השכל במופע בגן הפיסגה ביפו במסגרת לילות יפו, קיץ 2017
כנסיית השכל במופע בגן הפיסגה ביפו במסגרת לילות יפו, קיץ 2017

כנסיית השכל היא להקת רוק ישראלית מצליחה שנוסדה ב-1990 בעיר שדרות, הלהקה יוצרת מוזיקה בסגנון רוק וגל חדש עם נגיעות מזרחיות.

שם הלהקה, "כנסיית השכל", לקוח מספרו של רוברט מ. פירסיג "זן ואמנות אחזקת האופנוע", שם, אגב ניסיון להבחין בין מאפיינים גשמיים ומאפיינים שכליים של מוסדות האקדמיים, כינה פירסיג את המוסדות האקדמיים בשם "כנסיות השכל".


היסטוריה

תחילת הדרך

חברי הלהקה הושפעו מצד אחד ממוזיקת הגל החדש והדיכאוניות של ניק קייב ומצד שני ממוזיקה ים תיכונית. את ההשפעה הים תיכונית שאבו חברי הלהקה בעיקר מקובי אוז, שהיכרותו עם רן אלמליח (בס מילים ולחנים) נבעה מעבודתם ביחד בלהקת לימבו. בתחילת 1991 בדיסק "אוסף נענע 2", יצא לאור שירה הראשון של הלהקה, "רעפים". גם כאן היה אוז שותף להפקה ולהקלטה.

לאחר ניסיונות לא מועטים הגיעו חברי הלהקה למסקנה, כי עתידם לא יצלח ללא מעבר לתל אביב ויצירת קשר עם אמרגנים וחברות תקליטים. הם עברו לתל אביב, ובה התגוררו בדירת חדר קטנה בדרום העיר, התפרנסו מעבודות אחרות והמשיכו לפתח את הלהקה ושיריה. לאחר זמן קצר פגשו אותם המפיקים דני רכט וניצן זעירא והמוזיקאי אבי בללי, שדחפו אותם להפקת אלבום בכורה ללהקה.

באוקטובר 1992 יצא לאור אלבומם הראשון, "דברים בלחש". חברי ההרכב באלבום זה היו הבסיסט רן אלמליח, הגיטריסטים יורם חזן ודוד ראסד והקלידן מייק גולן. כל העיבודים, המנגינות והשירה היו של חברי הלהקה, עם עזרה חיצונית של מספר אנשים – דני רכט, ניצן זעירא, אבי בללי ועוד. יורם חזן ורן אלמליח היו שני הכותבים המרכזיים באלבום, שהיה מושפע מסגנונות מוזיקליים רבים ומגוונים. חלק מן האלבום מזכיר נגינות מרוקאיות ובחלק מן הטקסטים מוזכרים אמנים כגון ג'ים מוריסון ומוריסי. שיר הנושא מתוך האלבום יצא עם קליפ פרובוקטיבי שגרר תגובות רבות והופעות ברדיו ובטלוויזיה. כל אלו גרמו לעליית הלהקה במודעות הציבור. בנוסף התפרסמו מהאלבום השירים "אני מאמין" ו"השיר מהגן". באותה תקופה הם גם נחשפו לראשונה בטלוויזיה בסרטו של אילן יגודה.

ב-1994 הוציאה הלהקה את אלבומה השני, "קח שירים", אלבום קצר בן 34 דקות המורכב משירי משוררים וספרון של צילומי רונן ללנה. האלבום יצא במהדורה מצומצמת ולווה בהופעות ספורות. לאחר יציאת האלבום הצטרף ללהקה המתופף מוטי יוסף.

ההצלחה

יורם חזן, סולן הלהקה בהופעה בחוצות היוצר 2010

בשנת 1999 יצא לאור אלבומה השלישי של הלהקה, "כנסיית השכל". גם באלבום זה עזרו קובי אוז ואבי בללי. בניגוד לשני האלבומים הקודמים, זכה האלבום להצלחה גדולה. הלהקה הפכה למוכרת יותר, והופעותיה נעשו גדולות ופחות מופנמות. לאלבום היו כמה להיטים מוצלחים, ביניהם "היינו עושים אהבה" ו"למיה יש אקדח". אלבום זה הופק על ידי הלייבל "לבנטיני", שהוקם על ידי קובי אוז. במצעד הפזמונים השנתי של רשת ג' זכתה הלהקה בתואר "להקת השנה".

לאחר הצלחת אלבומם השלישי, הופיעה הלהקה בכמה הופעות משותפות עם נקמת הטרקטור. בשנת 2000 הקליטה הלהקה את אלבומה הרביעי, "רוץ ילד", בעיבודו ובהפקתו המוזיקלית של שלומי ברכה. האלבום יצא בפברואר 2001 וכלל את הלהיטים "תגידי שטוב", "תרימי את הראש", "רוץ ילד" ו"רציתי לראות". בשנת 2002 הוציאה הלהקה סינגל בשם "בואי מהפכה".

לקראת ההקלטות לאלבום החמישי, "ידיים למעלה" צורף להרכב המתופף יובל שפריר, במקומו של יוסף. האלבום יצא בשנת 2004, וכלל את הלהיטים "איך זה מרגיש" ו"האביב הנצחי". את האלבום הפיקו חברי הלהקה בעצמם.

במרץ 2007 יצא אלבום האוסף של הלהקה, "אוטוביוגרפיה", שבו הצטרף ללהקה דניאל זייבלט במקומו של יובל שפריר. האלבום כולל 26 משירי הלהקה משנים קודמות בעיבודים חדשים, ובביצוע חי עם רביעיית כלי מיתר ונגנים נוספים. מתוך האלבום יצאו הסינגלים "אני מאמין", "ידיים למעלה", "תנו לי לשתות" ו"האביב הנצחי". את האלבום הפיק עמי רייס, שהצטרף ללהקה כקלידן במקום מייק גולן.

בשנת 2008 הקליטה הלהקה במסגרת הפרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר" של גלי צה"ל את השיר "שום דבר לא יפגע בי", שהלחין יורם חזן למילים של ארז שטרק שנהרג באסון המסוקים.

במרץ 2009 הוציאה הלהקה את הסינגל "תמי יודעת"[1].

כנסיית השכל במופע זריחה במצדה, סוכות 2015
כנסיית השכל במופע זריחה במצדה, סוכות 2015

באוקטובר 2010 יצא אלבומה של הלהקה "שורות של אנשים". קדמו לו הסינגלים "הדליקו את הפנסים", "על מה את חולמת?", "מים שקטים חלק א'" וגם הלהיט "אושר", שזכה להצלחה נאה במצעדי הפזמונים. באפריל 2011 יצאה מהדורה מחודשת של האלבום, שאליה צורף תקליטור נוסף ובו שירים של הלהקה שלא נכללו באלבומיה הקודמים, כדוגמת "שום דבר לא יפגע בי" ו"תמי יודעת".

ביולי 2013 יצא לאור האלבום "הבית כה רחוק", של כנסיית השכל והתזמורת האנדלוסית הים תיכונית אשקלון. באלבום 12 רצועות, כולל שיר במרוקאית ביחד עם ריימונד אבקסיס ושיר בערבית. את רוב הטקסטים והלחנים באלבום כתב רן אלמליח, בסיסט הלהקה.

בשנת 2017 יצא אלבומם התשיעי של הלהקה "זה לא אני". ולראשונה, הפקת האלבום כולו מומנה דרך קמפיין הדסטארט (מימון המונים), בתמיכתם המלאה של מעריצי הלהקה, וללא חברת תקליטים. המפיק המוזיקלי של האלבום הוא אמיר צורף.

דיסקוגרפיה

סינגלים נוספים:

  • "די לכאב" (עם ריטה, מופיע באלבום האוסף הכפול שיצא ב-2015)
  • "ילד מזדקן" (עם התזמורת האנדלוסית של אשקלון, מופיע באלבום המחווה ללהקת כוורת "מסיפורי פוגי אפשר ללמוד" שיצא ב-2013)
  • "שמש שמש" (חידוש לשיר של אריאל זילבר מהאלבום "אריאל זילבר ולהקת ברוש" מ-1978)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אור ברנע, הבשורה של כנסיית השכל, באתר ynet, 16 במרץ 2009


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +931 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png