כוכב השביט מגיע לעמק המומינים

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

ערך זה סווג כחלק מקבוצת ערכים העוסקים בנושא "ספרים". חשיבותו של הערך, ומקומו באנציקלופדיה בדרך התורה, מוטלת בספק. נשמח שתביעו את דעתכם כאן.


כוכב השביט מגיע לעמק המומינים
Cometmoominland.jpg
שם בשפת המקור Kometjakten
שפת המקור שוודית
הוצאה Schildts Förlags Ab
שנת הוצאה 1946
סוגה ספרות ילדים
מספר עמודים 154
מסת"ב 0140302867

כוכב השביט מגיע לעמק המומיניםשוודית: Kometjakten) הוא ספר מאת הסופרת השוודית-פינית טובה ינסון, ואשר פורסם לראשונה בשנת 1946 על ידי המוציא לאור "Schildts Förlags Ab". זהו הספר השני בסדרת ספרי המומינים. הספר תורגם לעברית על ידי רות דנור ויצא לראשונה לאור בשנת 1984 בהוצאת זמורה ביתן.

לאורך השנים הופקו שלושה עיבודי אנימציה לספר זה - סרט האנימציה הרוסי "Moomin-troll and the comet" שהופק בשנת 1978, סרט האנימציה "Comet in Moominland" שהופק בשנת 1992 בשיתוף פעולה פיני-יפני וסרט אנימציית הסטופ מושן הפיני "Moomins and the Comet Chase" שהופק בשנת 2010.


עלילת הספר[edit | edit source]

אל בית המומינים מגיע אורח מוזר בשם עכבר המושק אשר מספר להם על היקום ועל הכוכבים המסוכנים המשוטטים בו. כמו כן הוא מציין בפניהם כי הוא חש לאחרונה כי אסון גדול עומד לקרות. בעקבות כך, סניף ומומין מחליטים ללכת למצפה כוכבים מרוחק כדי לברר פרטים נוספים על כוכב שביט אשר לדעתם צפוי להתרסק בקרוב על כדור הארץ.

במהלך מסעם הם נתקלים בסנופקין הנווד שמצטרף אליהם. הסירה של החבורה נתקעת בהמשך במערה והחבורה כמעט ונופלת לתוך בור עמוק אך מר המיולין מציל אותם באמצעות רשת הפרפרים שברשותו. לאחר מסע רב הרפתקאות בהרים המבודדים החבורה מאתרת את מצפה הכוכבים והחוקרים במצפה הכוכבים מיידעים אותם בכך שכוכב השביט אכן עושה דרכו לכדור הארץ ומציינים בפניהם את המועד המדויק בו כוכב השביט צפוי להתרסק על כדור הארץ.

בעקבות כך החבורה מחליטה לחזור באופן מיידי לביתם כדי להזהיר את תושבי עמק המומינים. בדרכם חזרה לעמק המומינים מצטרפים אל החבורה סנורקה, סנורק ומר המיולין.לאחר שהחבורה פוגשת במומינאמא ומומינאבא, החבורה מחליטה למצוא מחסה במערה המסתורית. עם זאת, כוכב השביט לא מתרסק בסוף הסיפור בעמק המומינים.

דמויות בולטות בסדרה שהוצגו לראשונה בספר זה[edit | edit source]

עיבודים[edit | edit source]

כריכת הספר בגרסה העברית

על בסיס ספר זה ינסון כתבה ואיירה 26 רצועות קומיקס שבועיות תחת השם "מומינטרול וסוף העולם". גרסת הקומיקס המחודשת נבדלת במובנים רבים מהגרסה המקורית של הסיפור - לדוגמה, המומינים שומעים על כוכב השביט במהדורת החדשות ברדיו ולא מהחוקרים במצפה הכוכבים. כמו כן, בגרסה זו מאי הקטנה נכללת גם כן בניגוד לגרסת הספר. בגרסה זו כוכב השביט פוגע ישירות בעמק המומינים וגורם לנזק רב.

הספר עובד מספר פעמים לסרטי אנימציה:

  • סרט האנימציה הרוסי "Moomin-troll and the comet" שהופק בשנת 1978
  • סרט האנימציה "Comet in Moominland" שהופק בשנת 1992 בשיתוף פעולה פיני-יפני, סרט זה שודר בטלוויזיה החינוכית בתחילת שנת 2000.
  • סרט אנימציית הסטופ מושן הפיני "Moomins and the Comet Chase" שהופק בשנת 2010


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית, תחת רשיון ייחוס שיתוף זהה (CC BY-SA 3.0). (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +21 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png