ישראל קלפהולץ

אין תמונה חופשית

ישראל יעקב קלפהולץ (מוכר גם כר' ישראל באכניער, על שם עיר מולדתו[1]; ה'תרס"ט-י"א בשבט ה'תשמ"ח) היה סופר חרדי פורה, חסיד בעלז ומשב"ק בבית רבי אהרן מבעלז.

תולדות חייועריכה

נולד בבוכניה לר' חיים מנחם, מחסידי בעלז. למד בישיבת אהל תורה שבברנוביץ ובישיבת קלצק. אשתו וילדיו נהרגו במלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה עלה לארץ ישראל, נישא שוב, והתגורר בבני ברק. מנישואיו השניים לא היו לו ילדים.

כתב והוציא לאור עשרות ספרים אשר חלקם תורגמו ליידיש, לאנגלית ולספרדית. נטל פעילות בתנועת התשובה, וכשזו החלה כתב ספרים שיועדו לקהל בעלי התשובה. הקים בערד ספרייה בשם "פאר ישראל", וכן הקים מדרשת מעל"ה לבעלות תשובה. נפטר בי"א בשבט ה'תשמ"ח ונקבר בהר המנוחות.

פעילותו בחסידות בעלזעריכה

היה משב"ק בבית רבי אהרן מבעלז[2]. עסק בהתרמה לישיבה של חסידות בעלז בבני ברק, בהנצחת זכרם, דברי תורתם ומנהגיהם של אדמור"י בעלז, והנצחת זכר כלל חסידות בעלז שטרום מלחמת העולם השנייה. בשנת ה'תשכ"ב ערך יחד עם רבי נתן אורטנר את הקובץ התורני "נתיבות התורה" שיצא לאור על ידי כולל אברכים של חסידי בעלז בבני ברק[3].

ביבליוגרפיהעריכה

כתב והוציא לאור עשרות ספרים מתחומים שונים ביהדות: מאמרי חסידות של אדמו"רים, ספרי ביוגרפיה (בעיקר חסידית, ושל חסידות בעלז), סיפורת, סיפורי ואגדות חז"ל, ועוד. חלק מספריו תורגמו ליידיש, לאנגלית ולספרדית.

לקריאה נוספתעריכה

הערות שולייםעריכה

  1. ^ ראו לדוגמה תשובה אליו בשם זה אצל רבי יהושע מנחם אהרנברג, שו"ת דבר יהושע, חלק ד', סימן י'.
  2. ^ יצחק לנדאו, בקודש פנימה, ירושלים תשע"א, חלק א', עמ' של"ה.
  3. ^ בקובץ זה הובאו גם מחידושי תורתו.