ישראל במלחמת האזרחים בסוריה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
ישראל במלחמת האזרחים בסוריה
מלחמה: מלחמת האזרחים בסוריה, הסכסוך הישראלי-ערבי
Golan heights border.jpg
הגבול בין ישראל לסוריה ברמת הגולן
תאריך התחלה: 11 בנובמבר 2012
תאריך סיום: מתמשך
משך הסכסוך: 8 שנים ו-26 שבועות
מקום: ישראלישראל  ישראל, סוריהסוריה  סוריה
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל  ישראל

ראשי מדינה
ישראלישראל בנימין נתניהו  סוריהסוריה בשאר אסד
חזבאללהחזבאללה חסן נסראללה
איראןאיראן עלי ח'אמנאי 
כוחות
אבידות

ישראלישראל חיילים: 2 הרוגים ו-16 פצועים
אזרחים: הרוג אחד ו-4 פצועים
כלים: מטוס F-16I אחד, מזל"ט רוכב שמיים אחד, 2 כלי רכב

סוריהסוריה 55+ הרוגים, 15 פצועים.
כלים: 4 כטב"מים, מטוס קרב אחד, טנק אחד, מכ"ם נ"מ אחד, 3 תותחים.
כמו כן הושמד מספר בלתי ידוע של טילי קרקע-קרקע, שרובם יועדו לחזבאללה.
חזבאללהחזבאללה 13–20 הרוגים
איראןאיראןלפחות 17 הרוגים, בהם גנרל.
כלים: כטב"ם אחד, מספר מבנים.
Flag of the Islamic Jihad Movement in Palestine.svg גא"פ: כ-5 הרוגים
מיליציות פרו-סוריות 7 הרוגיםהמדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית 8 הרוגים

סוריהסוריה 8 אזרחים הרוגים

במלחמת האזרחים בסוריה, החל משנת 2011, ישראל הייתה מעורבת בתקריות לאורך הגבול הישראלי-סורי ברמת הגולן ואף בשטחי סוריה, אף על פי שלא הביעה תמיכה באחד מהצדדים הלוחמים. בעוד שבשנים הראשונות התקריות התבטאו בעיקר בירי תועה או מכוון מצד צבא סוריה שנענה בתגובה נקודתית של צה"ל, בהמשך פעלה ישראל בשטחי סוריה נגד המשטר הסורי, איראן וחזבאללה, במטרה לפגוע במשלוחי נשק (כולל נשק מתקדם ונשק אסטרטגי) מאיראן שנועדו לחזבאללה וכדי למנוע מאיראן וחזבאללה להתבסס בשטחי סוריה ובשטח הגולן הסורי בפרט.

ישראל מול צבא סוריה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת האזרחים בסוריה

מאז מלחמת יום הכיפורים, הגבול בין סוריה לישראל נותר שקט במשך קרוב לארבעה עשורים עד פרוץ האביב הערבי. כאשר ההפגנות ההמוניות ברחבי סוריה החלו לעלות בהיקפן וכוחות המשטר השתמשו בנשק כבד נגד המפגינים, הגיעו ב"יום הנכבה" מאות פלסטינים תושבי סוריה לגבעת הצעקות ברמת הגולן, סמוך לגבול עם ישראל (ליד היישוב מג'דל שמס), ופרצו את גדר הגבול עם ישראל. חיילי צה"ל פתחו באש לעבר המפגינים הפולשים וכתוצאה מהירי נהרגו 4 ונפצעו עשרות. מספר חיילי צה"ל נפצעו באירוע במהלך חילופי מהלומות. משערים שהמפגינים הובאו לשם על ידי השלטון הסורי בניסיון לטשטש את מעשיו בסוריה ולהפנות את זעמו של העם הסורי נגד ישראל.

מעבר הגבול בין סוריה לישראל

ב-18 ביולי 2012 הצליחו כוחות של צבא סוריה החופשית לכבוש עיירות בגבול המפורז שבין ישראל לסוריה, ובסיוע של ארגונים ג'יהאדיסטים הם תקפו ביעילות את צבא סוריה ודחקו אט אט את כוחותיו ממרבית הגבול עם ישראל וממעבר קוניטרה. המשטר, שלא השלים עם נפילת השטחים לידי המורדים, תקף באופן קבוע את המורדים בטילי קרקע-קרקע, פצצות מרגמה או ירי מקלעים - שחלקם זלגו לשטח ישראל. ישראל הגיבה בירי נקודתי בדרך כלל על זליגת ירי, להוציא מקרים חריגים שבהם הייתה תגובה קשה. מעורבותן של מיליציות דרוזיות לטובת אסד יצרה תסיסה אזרחית בקרב כפרי הדרוזים בישראל שרצו לסייע לאחיהם בסוריה וחלקם אף נסעו לסוריה למטרה זו.

ישראל איימה לירות על כל כוח שריון סורי שיכנס לשטח המפורז בקוניטרה, דבר שיהווה הפרה של הסכם הפרדת הכוחות ממאי 1974 בין שתי המדינות. במהלך פברואר 2013, צה"ל הקים בית חולים שדה במוצב 105 בצפון רמת הגולן, בסמוך לגבול עם סוריה, בו טופלו מאות פצועים סורים, אזרחים ומורדים. חלק מהפצועים קשה הועברו לטיפול בבתי חולים ישראלים בצפון הארץ. היו טענות שלישראל יש קשרים חשאיים עם ארגונים ג'יהאדיסטים בגבולה, כמו ג'בהת א-נוסרה, שהיו מעבר למתן סיוע לוגיסטי.[דרוש מקור]

ישראל נגד חזבאללה ואיראן

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סכסוך ישראל-חזבאללה לאחר מלחמת לבנון השנייה
לוחמי חזבאללה בצפון סוריה

ארגון הטרור חזבאללה, היה מעורב במלחמת האזרחים הסורית כמעט מתחילתה במתן עזרה לבשאר אסד ובשליחת יועצים צבאיים ותמיכה לוגיסטית. במהלך 2012, חזבאללה החל לשלוח לוחמים לסייע לאסד במלחמה בסוריה ועד 2014, נטל חלק בעשרות קרבות ברחבי המדינה ובמקביל איבד מאות לוחמים. לבד מרכישת ניסיון רב בלחימה, חזבאללה הקים סמוך לאזורי הקרבות מפקדות משלו בהם אוחסנו כמויות נשק גדולות שקיבל מצבא סוריה או מאיראן, והשתלט על שטחים גדולים במזרח לבנון כדי למנוע מהמורדים להעמיק את אחיזתם במדינה במהלך זליגת מלחמת האזרחים בסוריה ללבנון. כהוקרה על הסיוע, סוריה שלחה פעמים רבות שיירות נשק לחזבאללה (בעיקר טילי נ"מ למיניהם) אשר אוחסנו בבסיסיו של הארגון בסוריה או בגבול הסורי-לבנוני. הנשק החדש ברשותו של הארגון הפך לאיום כלפי ישראל, ועל כן שיירות הנשק ובסיס האחסון הפכו למטרות מידיות והותקפו לא אחת מהאוויר - בסבירות גבוהה על ידי חיל האוויר הישראלי.

בנוסף לסיוע לאסד, חזבאללה שימש כזרוע אסטרטגית של איראן בסוריה ובלבנון נגד ישראל כדי להרתיע אותה מלתקוף את מתקני הגרעין באיראן. כחלק מהסיוע לאסד, קאסם סולימאני הכניס מאות לוחמי משמרות המהפכה וכוח בסיג' לשטח סוריה, ומפקדות איראניות רבות הוקמו בחלב, בדמשק ובערים אחרות. לקראת 2014, הכוחות האיראנים החלו להעמיק את מעורבותם בלחימה בדרעא ובקוניטרה ואחת המטרות הראשיות שלהם במתקפה על המורדים הייתה להתקרב לגבול ישראל כדי שהם יוכלו להקים ביתר קלות תשתית טרור עתידית נגד ישראל בין השאר כנקמה על התקיפות המרובות שישראל ביצעה לטענתם בסוריה. קאסם סולימאני הכשיר את ג'יהאד מוע'ניה ומינה אותו למפקד ארגון חזבאללה בגולן הסורי, ויחד עם לוחמים איראנים ומחבלים מהג'יהאד האסלאמי הפלסטיני והחזבאללה (כמו סמיר קונטאר), חזבאללה פתח בתוכניות לתקיפת ישראל משטח סוריה - זאת כדי למנוע מלחמה כוללת עם הארגון בלבנון.

עם התמוטטות הסטטוס קוו באזור הגולן, תשומת הלב של ישראל התמקדה בחרדה בהתפתחויות בקוניטרה. עמוס ידלין, אמר בראיון לוול סטריט ג'ורנל: "אין ספק שהחזבאללה ואיראן הם איום החמור ביותר על ישראל, הרבה יותר מאשר האסלאמיסטים הסונים הרדיקליים".

אירועי ירי מהגבול הסורי

2012 - 2013

ישראל הייתה מעורבת לראשונה בתקריות אלימות לאורך קו הפסקת האש עם סוריה במלחמת האזרחים הסורית כאשר ב-8 בנובמבר 2012 פגעו שלוש פצצות מרגמה באזור אלוני הבשן.[1] כחלק מהיערכותה, פרסה ישראל מכשולים באזור הגבול וחיזקה את גדר הגבול.

ב-11 בנובמבר 2012, פצצות מרגמה מסוריה נחתו סמוך למוצב צבאי ישראלי בתל חזקה ברמת הגולן, וצה"ל ירה טיל "תמוז" לעבר העמדה שממנה שוגרה הפצצה.[2] אירוע זה היה הסכסוך הראשון בגבול בין שתי המדינות מאז מלחמת יום הכיפורים שהתרחשה כ-40 שנה קודם לכן. ב-17 בנובמבר אש של הצבא הסורי פגעה בג'יפ סיור של צה"ל סמוך לאזור מפורז, ובהמשך הגיבה ישראל בהפגזת עמדה של צבא סוריה, והחיילים הסורים השיבו באש מרגמות.

ב-2013 אירעו מספר מקרים של ירי סורי על כוחות ישראלים, שאליהם הגיב צה"ל בירי אל מקורות התקיפות.[3] [4][5][6]

2014

 • ב-1 במרץ 2014 נורו שתי רקטות לעבר מוצב ישראלי בחרמון מסוריה, ככל הנראה בפעולת תגמול על תקיפה אווירית ישראלית של מטרת חזבאללה סמוך לגבול סוריה-לבנון.
 • ב-18 במרץ 2014, ג'יפ ישראלי שנסע ברמת הגולן סמוך לגבול הסורי הותקף, כאשר מטען חבלה הופעל בקרבתו. חייל אחד נפצע באורח קשה ושלושה חיילים ספגו פציעות בינוניות. צה"ל פתח באש מסוללות תותחים אל מעבר לגבול ומספר פגזים כוונו למוצב סורי. ישראל הגיבה גם על ידי ביצוע של תקיפות אוויריות נגד מטרות סוריות, כולל מפקדה צבאית, סוללות ארטילריה ובסיס אימונים של צבא סוריה. הצבא הסורי דיווח שכתוצאה מהתקפות חיל האוויר הישראלי נהרג חייל אחד ונפצעו שבעה. אירוע זה התרחש לאחר מספר ימים שבהם אירע תקרית דומה בגבול ישראל-לבנון כאשר ג'יפ עלה על מטען נפץ וישראל הגיבה בירי ארטילריה וטנקים לעבר לבנון. ישראל האשימה את חזבאללה בשתי התקריות.
מוצב 105 ברמת הגולן שימש משנת 2014 כבית חולים לפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה.
 • ב-28 במרץ 2014, חיילי צה"ל פתחו באש לעבר שני חמושים שניסו לחבל בגדר הגבול עם סוריה ברמת הגולן. בצה"ל אמרו ששני החשודים היו חמושים וכי הם נפגעו מהירי.
 • ב-2 ביוני 2014, לאחר שפגזים סוריים נורו לכיוון צה"ל בחרמון, ישראל הגיבה בירי מטחי ארטילריה לעבר מקורות הירי בסוריה.
 • ב-4 ביוני 2014, שתי רקטות נורו מסוריה אל רמת הגולן. מערכת כיפת ברזל הופעלה בפעם הראשונה בצפון הארץ כדי ליירט את שניהם.[דרוש מקור] לפחות שני טילי יירוט נורו לעבר קו הפסקת האש הסורי, אך השיגור בוטל בזמן הטיסה על ידי המפעילים של המערכת, כאשר התברר שהרקטות עומדות ליפול בשטחים פתוחים. הרקטות שנפלו גרמו לשריפות בכמה מקומות באזור, וכבאים שהוזעקו למקום כיבו את האש במהירות.
 • ב-22 ביוני 2014, טיל נגד טנקים נורה מסוריה לעבר משאית מים של קבלן של משרד הביטחון שנעה לאורך גדר הביטחון. נער בן 14, בנו של הקבלן נהרג, ו-3 אזרחים ישראלים נוספים נפצעו מהפיצוץ.
 • ב-23 ביוני 2014, צה"ל הגיב לירי הנ"ט בסדרת התקפות אוויריות שהתמקדו בכוחות סוריים כפעולת תגמול על הפיגוע יום לפני כן. לפחות עשרה חיילים סורים נהרגו במהלך התקיפות.
 • ב-7 ביולי 2014, פגז תועה פגע ברמת הגולן. צה"ל הגיב בירי לעבר עמדות חשודות בצד הסורי של הגבול.
 • ב-13 ביולי 2014, נחתה רקטה בשטח פתוח ברמת הגולן. מצה"ל נמסר כי הרקטה נורתה במכוון מסוריה לעבר ישראל.
 • ב-15 ביולי 2014, לאחר שרקטה נוספת פגעה בגולן, מטוסי קרב ישראליים פגעו בשלוש מטרות בשטחה של סוריה, והרגו 18 סורים, מתוכם 8 אזרחים ו-10 חיילים.
 • ב-24 באוגוסט 2014, חמש רקטות מסוריה נחתו מעבר לגבול עם ישראל ברמת הגולן. הרקטות נחתו בשטחים פתוחים.
 • ב-27 באוגוסט 2014, שלוש פצצות מרגמה תועות שנורו מסוריה פגעו ברמת הגולן, פצעו קצין צה"ל וגרמו נזק לזוג כלי רכב. צה"ל הגיב בירי ארטילרי נגד הצבא הסורי. אזרח ישראלי נפצע באורח קל לאחר שפגז מרגמה נפל באותו יום בצפון הגולן.
בקיץ 2014 רשמה סוללת "יהלום" של מערך ההגנה האווירית הפלת בכורה (עולמית) עם טיל ה-MIM-104 פטריוט של כלי טיס בלתי מאויש סורי ושל מטוס קרב (מאויש) סורי.
 • ב-31 באוגוסט 2014, צה"ל הפיל כטב"ם שנכנס למרחב האווירי של ישראל מאזור קוניטרה בסוריה. מקורות צבאיים אמרו[דרוש מקור] שהוא שייך כנראה לצבא סוריה ונכנס בטעות למרחב האווירי של ישראל.
 • ב-4 בספטמבר 2014, צה"ל ירה טיל לעבר מוצב צבאי סורי כתגובה על זליגת רקטות שהתפוצצו מוקדם יותר באותו יום ברמת הגולן.
 • ב-8 בספטמבר 2014, חייל צה"ל נפצע באורח קל בגולן מכדור תועה.
 • ב-23 בספטמבר 2014, מטוס קרב סורי מדגם סוחוי Su-24 חדר בטעות למרחב האווירי של ישראל והופל על ידי מערך ההגנה האווירית באמצעות טיל MIM-104D פטריוט.[7] זוהי ההפלה העולמית הראשונה של מטוס קרב מאויש עוין באמצעות הפטריוט.

2015

 • ב-27 בינואר 2015, שני קליעים שנורו מסוריה פגעו ברמת הגולן. צה"ל השיב באש ארטילרית לעבר מקור הקליעים.
 • ב-26 באפריל 2015, חיל האוויר הישראלי הפציץ והרג ארבעה חמושים שנעו לאורך הגבול הסורי-ישראלי ברמת הגולן. מקורות צבאיים ישראליים אמרו כי החמושים תכננו להניח מטענים על גדר הגבול סמוך למג'דל שמס.
 • ב-23 ביוני 2015, עשרות דרוזים מהכפר מג'דל שמס ברמת הגולן תקפו אמבולנס צבאי ישראלי, שפינה שני סורים פצועים שהגיעו לשטח ישראל. ההתקפה הדרוזית באה בעקבות דיווחים ושמועות שהאמבולנס מפנה לוחמי ג'יהאד סורים אשר נלחמים נגד הדרוזים בסוריה. במהלך ההתקפה הדרוזים הכו למוות את אחד הפצועים הסורי ומצבו של הפצוע השני הפך לקריטי. קצין וחייל צה"ל שנהגו באמבולנס נפצעו גם הם באירוע. ההתקפה תוארה על ידי התקשורת בתור "לינץ" שבוצע על ידי אספסוף דרוזי, אך גרפה שבחים בתקשורת הסורית, שהגדירה את המעשה כ"גבורה". ההתקפה גונתה גם על ידי המנהיג הדרוזי בישראל, השייח מואפק טריף, שכינס ישיבת חירום של מנהיגים דרוזים דתיים וחילונים וגינה בחריפות את ההתקפה על האמבולנס בכנותה "מעשה מגונה שביצעו פורעי חוק".
 • ב-28 ביוני 2015, אזעקות נשמעו פעמיים בתוך 30 דקות בצפון רמת הגולן. מדובר צה"ל נמסר כי הסירנות הופעלו בעקבות קרבות סוריים פנימיים בין קבוצות המורדים וכוחות אסד, וכי צה"ל בודק האם נפלו רקטות בשטח ישראל.
 • ב-20 באוגוסט 2015, ארבע רקטות שנורו מסוריה נפלו בשטח ישראל: שתי רקטות פגעו בשטחים פתוחים ברמת הגולן ושניים אחרים פגעו בגליל העליון. צה"ל הגיב בירי פגזי ארטילריה לעבר ארבע עשרה מטרות בסוריה. מקורות ביטחוניים אמרו שארגון הג'יהאד האסלאמי היה אחראי לירי הרקטות, עם גיבוי פיננסי והכוונה של איראן. מאוחר יותר ישראל ביצעה התקפות אוויריות נוספות, שבהם נהרגו 5 החשודים ששיגרו את הרקטות. בסוריה טענו שההרוגים היו אזרחים.
 • ב-26 וב-27 בספטמבר 2015, פגעו שתי רקטות בגולן מבלי לגרום לפציעה או לנזק. צה"ל הודיע שהוא פגע בתגובה בשני מתקנים צבאיים סוריים.

2016

 • ב-17 ביולי 2016, כלי טיס לא מאויש חדר לרמת הגולן ושוגרו לעברו שני טילי פטריוט שלא הצליחו ליירטו. שברי הטילים שנפלו גרמו לשריפה בקיבוץ איילת השחר. לא ברור האם היה מדובר במזל"ט של כוחות אסד, רוסיה או חזבאללה.[8]
 • ב-25 ביולי 2016, פצצת מרגמה נפלה בשטח פתוח בגולן ללא גרימת נזק. צה"ל השמיד את מקור הירי.[9]
 • ב-22 באוגוסט 2016, פצצת מרגמה נפלה בשטח פתוח סמוך לגדר המערכת ולמוצב ברמת הגולן. צה"ל הגיב בתקיפת משגר המרגמות.[10]
 • ב-4 בספטמבר 2016 נפלה פצצת מרגמה שנורתה מסוריה על כביש ברמת הגולן.[11] בתגובה תקף צה"ל משגרי ארטילריה סורית.[12]
 • ב-7 בספטמבר 2016, נפלה פצצת מרגמה בגולן. צה"ל הגיב בליל 8 בספטמבר בתקיפת מרגמות בצפון הגולן הסורי.[13]
 • ב-12 בספטמבר 2016 פצצת מרגמה מסוריה נפלה ברמת הגולן.
 • ב-17 בספטמבר 2016 רשמה מערכת כיפת ברזל יירוט ראשון בגזרת רמת הגולן כאשר יירטה ירי תלול מסלול מסוריה. לא ברור אם האיום שיורט היה פצצת מרגמה או רקטה ארטילרית. כשעתיים לאחר היירוט, בוצע יירוט נוסף.[14]
 • ב-9 בנובמבר 2016 נפל ברמת הגולן, פצמ"ר שנורה מסוריה. בתגובה צה"ל תקף סוללת תותחים סורית.[15]
 • ב-27 בנובמבר 2016 התרחשה תקרית ירי בין כוח צה"ל לחוליית טרור של המדינה האסלאמית. חמושים, שהשתייכו לצבא ח'אלד בן אל-וליד המסונף לארגון המדינה האסלאמית, פתחו באש מקלעים ופצצות מרגמה אל עבר כוח מפלחה"ן גולני שביצע פעילות בגבול. הכוח מפלחה"ן גולני השיב באש וקיבל סיוע מטנק, מכוח של פלנ"ט גולני ומחיל האוויר הישראלי. 8 מחבלים נהרגו.[16]

2017

סוללת SA-5/S-200 מהסוג שתקף את מטוסי חיל האוויר הישראלי.

2018

 • ב-8 בפברואר נורתה אש מסוריה לעבר כטב"ם ישראלי. מספר קליעים נפלו במג'דל שמס.[28]
 • בוקר הקרבות של 10 בפברואר 2018: ב-10 בפברואר חדר מל"ט איראני מדגם סאעקה לשמי ישראל, באזור בית שאן, והופל על ידי מסוק קרב מדגם AH-64 אפאצ'י של חיל האוויר הישראלי. בתגובה תקפו מטוסי F-16I סופה מטרות איראניות בסוריה, בהן קרון השליטה של המל"ט שהופל. הסורים השיבו באש נ"מ של מספר רב של טילי S-200. אחד ממטוסי ה-F-16I נפגע והתרסק בשטח ישראל. בתגובה הפציצו מטוסי צה"ל 12 מטרות, בהן 3 מטרות בסוללות נ"מ סוריות ו-4 מטרות איראניות.[29][30]

תקיפות ישראליות בסוריה

עם סיום כהונתו כמפקד חיל האוויר הישראלי חשף אמיר אשל שבשנים 2012–2017 ערכה ישראל קרוב למאה תקיפות של שיירות נשק לחזבאללה.[31]

2013

9K37 בוק שהותקף כנראה על ידי ישראל ב-31 בינואר
 • ב-31 בינואר 2013, התרחשה מתקפה אווירית במחוז ריף דמשק נגד שיירה, אשר ככל הנראה העבירה מערכת הגנה אווירית של 9K37 בוק או 9K33 אוסה מסוריה לחזבאללה. על פי מקורות מדיה שונים, ישראל היא זו שביצעה את ההתקפה אולם ישראל לא הגיבה לכך באופן רשמי. השיירה הותקפה בעודה חונה במתקן של המחקרים המדעיים הסורים לנשק ביולוגי וכימי בעיר ג'מראיא - מספר קילומטרים צפונית מערבית לבירה דמשק. בנוסף להשמדת טילי קרקע-אוויר מתוצרת רוסית, התרחשו פיצוצי משנה שגרמו נזק רב למתקן; כן נהרג בה כנראה הגנרל האיראני חסן שאטרי. תצלומי לווין לאחר התקיפה הראו את החניון במרכז חרוך לגמרי שבו ככל הנראה חנתה השיירה בטרם היציאה הצפויה ללבנון. ישראל לא נטלה אחריות, אך שר הביטחון אהוד ברק צוטט ש"אנחנו מתכוונים ברצינות כשאנו אומרים שלא נאפשר העברה של מערכות נשק מתקדמות ללבנון".
 • במאי 2013, התרחשה סדרה של תקיפות אוויריות על משלוחי נשק איראנים בסוריה ב-3 וב-5 במאי. התקיפות ב-3 במאי היו ממוקדות על מטרות בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק (כנראה טילי פאתח 110). התקיפות ב-5 במאי התמקדו על מטרות בג'מראיא, אל-דימאס ומאיסאלון בריף דמשק. אף על פי שבאופן רשמי ישראל לא אישרה או הכחישה את מעורבותה, ראש המוסד לשעבר דני יתום וחבר הממשלה לשעבר צחי הנגבי הניחו שישראל עומדת מאחורי התקיפות. מקורות רשמיים סוריים הכחישו שהתרחשה תקיפה על אדמתם ב-3 במאי, ומאידך האשימו את ישראל בתקיפות ב-5 במאי.
 • לדברי גורמים רשמיים בארצות הברית, ישראל הייתה מעורבת ביולי 2013 באירוע בלטקיה בו נורו באופן לא ברור טילי יאחונט נגד ספינות סמוך ללטקיה והרגו מספר חיילים סורים.
 • ב-30 באוקטובר 2013, אירע פיצוץ באתר הגנה האווירית בסנאוובאר 10 ק"מ דרומית לטקיה; יש שחשדו שישראל אחראית לכך.[32]

2014

 • גורמי אופוזיציה סוריים, כמו גם מקורות לבנוניים דיווחו, כי התרחשה הפצצה נוספת בלטקיה ב-26 בינואר 2014 כאשר היעד היה טילי S-300.
 • ב-24 בפברואר 2014, נמסר כי כלי טיס של חיל אוויר לא ידוע ביצע שתי תקיפות אוויריות נגד מתקני חזבאללה בלבנון ליד הגבול עם סוריה ובמהלכו נהרגו כמה חמושים. המצפה הסורי לזכויות אדם טען כי הפגיעה התמקדה בבסיס טילים של החזבאללה.
 • בחודש דצמבר 2014, עיתון הארץ דיווח כי סדרת תקיפות אוויריות ישראליות פגעו בדמשק ב-7 בדצמבר. המטרות היו בשטח צבאי של אזור אל-דימאס ובנמל התעופה הבינלאומי של דמשק. על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, התקיפה ליד נמל התעופה הבינלאומי של דמשק היה ממוקד במחסן שבו נאגר נשק שהגיעה לשם לא מזמן. התקיפה באל-דימאס הייתה ממוקדת במחסני נשק סביב בסיס אווירי קטן. עשרה פיצוצים נשמעו באל-דימאס והצבא הסורי דיווח שמספר מתקנים נפגעו. על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, שלושה אנשי חזבאללה נהרגו כתוצאה מההפצצות באל-דימאס. סוריה טענה שהיא הפילה מל"ט.

2015

ההלוויה של חסן שאטרי שנטען שחוסל על ידי ישראל
 • ב-18 בינואר 2015, תקפו מסוקי קרב שיירה של חזבאללה בגולן הסורי והרגו 6 לוחמים של החזבאללה וכ-6 לוחמים של משמרות המהפכה, כולל תת-אלוף האיראני מוחמד עלי אלעדאדי וג'יהאד מוע'ניה. התקיפה יוחסה לישראל, וב-28 בינואר ירו בתגובה מחבלי חזבאללה שישה טילי קורנט לעבר כלי רכב של כוח צה"ל בסמוך לע'ג'ר. מהירי נהרגו קצין ולוחם מחטיבת גבעתי.
 • ב-25 באפריל 2015, דווח שחיל האוויר הישראלי הפציץ מאגרי טילי קרקע-קרקע ועמדות חזבאללה בסוריה סמוך לגבול לבנון.
 • ב-29 ביולי 2015, דווח שמטוסי קרב ישראליים פגעו ברכב בכפר דרוזי בדרום מערב סוריה, והרגו מספר לוחמי חזבאללה ואנשי מיליציות פרו-סוריות. כן התרחשה תקיפה של בסיס צבאי פלסטיני בגבול סוריה-לבנון.
 • ב-20 באוגוסט 2015, שוגרו ארבע רקטות לשטח ישראל - 2 מהם נפלו בגולן ו-2 בגליל העליון. צה"ל הגיב לירי הרקטות במתקפה חריפה על מחסני צבא סוריה ותשתיות באזור ריף דמשק וקוניטרה באותו יום, בסדרת תקיפות הגדולות ביותר מאז מלחמת יום כיפור. ישראל האשימה את תנועת הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני שמגובה על ידי איראן בירי, אך דובר הג'יהאד האיסלמי דאוד שהאב הכחיש את המיוחס לארגון. ישראל הודיעה כי סוריה אחראית לנעשה בשטחה והיא גם תישא בתוצאות. האתרים שהותקפו על ידי צה"ל היו אל-בעת', אל-האמידיאן, אל-קאום, ומאגר נשק של חטיבה 90; לאחר שש שעות, צה"ל חידש את ההתקפות על סוריה, ותקף מאגר נשק של חטיבה 68 בחאן אל-שייח (מחוז ריף דמשק), ובבסיס חטיבה 90. לדברי גורמים בצה"ל ובממשלה הסורית, התקיפות השניות נעשו עמוק יותר בשטח סוריה. למחרת ב-21 באוגוסט, צה"ל תקף כלי רכב והרג 4–5 חמושי הג'יהאד האסלאמי שביצעו ככל הנראה את ירי הרקטות. הממשלה הסורית טענה שבהתקפה נהרגו חמישה אזרחים.
 • לפי דיווחי התקשורת הסורית, ב-31 באוקטובר 2015, כלי טיס ישראלי תקף מטרות רבות של החזבאללה בדרום סוריה, סמוך לגבול עם לבנון באזור הרי קלמון. התקיפות התמקדו כנראה בשיירת נשק שיועדה לחזבאללה.
 • ב-11 בנובמבר 2015, נמסר כי התרחשה תקיפה ישראלית על מחסני החזבאללה סמוך לשדה התעופה בדמשק.
 • ב-23 בנובמבר 2015, האופוזיציה הסורית דיווחה על תקיפה ישראלית באזור הרי קלמון בגבול סוריה-לבנון המשמש כנקודת מעבר עיקרית ללוחמי חזבאללה וציוד לוגיסטי מלבנון לסוריה. על פי מקורות אלו, בהתקפה נהרגו 13 חיילים סורים ולוחמי חזבאללה.
 • על פי מקורות סוריים, מטוסים ישראליים תקפו שוב את הצבא סורי ויעדים של החזבאללה באזור קלמון ב-28 בנובמבר, תוך כדי גרימת הרוגים ופצועים רבים לחזבאללה.
 • ב-19 בדצמבר 2015, אירע פיצוץ בבניין מגורים בן שש קומות של ג'אראמאנה בו נהרגו 9 אנשים ממליציות פרו-אסד וביניהם מפקדי שטח של החזבאללה כגון המחבל סמיר קונטאר. החזבאללה טען שהמבנה נהרס על ידי תקיפה אווירית ישראלית.
 • מקורות המזוהים עם האופוזיציה הסורית דיווחו כי מטוסים ישראליים תקפו שבע עמדות של חזבאללה באזור הרי קלמון ב-26 בדצמבר 2015.

2016

 • ב-12 במאי 2016, "רמטכ"ל" החזבאללה מוסטפא בדר א-דין נהרג בפיצוץ במתקן של חזבאללה באזור דמשק.[33] יש שסברו שישראל אחראית לכך, אך חזבאללה הכחיש זאת וטען שהמורדים אחראיים לכך.
 • ב-4 באוגוסט 2016, ישראל תקפה על פי דיווחים זרים שיירה של החזבאללה בסוריה שהובילה לוחמים ואמצעי לחימה.
 • ב-24 באוגוסט כלי טיס ישראלים כל הנראה, תקפו והשמידו מפקדה של החזבאללה סמוך להרי הקלמון בגבול הסורי-לבנוני.[34]
 • ב-13 בספטמבר - כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקפו בקוניטרה סוללת תותחים בתגובה לירי הפצמ"ר ב-12 בספטמבר. צבא סוריה שיגר לעברם שני טילי קרקע-אוויר אך הטילים החטיאו ולא הפילו את כלי הטיס.[35]
 • ב-28 בנובמבר, בתגובה לתקיפת כוח צה"ל ב-27 בנובמבר על ידי חולייה של מיליציה המסונפת למדינה האסלאמית, הפציצו מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי מוצב נטוש של UNDOF ששימש כבסיס צבאי ללוחמי הארגון. בתקיפה הוטלו 10 פצצות של טון והושמדו אמצעי לחימה רבים ששימשו את פעילי המדינה האסלאמית בגזרה.[36]
 • ב-30 בנובמבר, כלי תקשורת ערביים דיווחו שמטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי ביצעו שתי תקיפות סביבות דמשק. על פיהם, התקיפה הראשונה פגעה במצבור תחמושת של חטיבה 38 בדיוויזיה 4 של צבא סוריה, והתקיפה השנייה פגעה במספר כלי רכב נושאי תחמושת ליד הכביש המהיר על ציר ביירות-דמשק - ככל הנראה של החזבאללה. לא דווח על נפגעים.[37]
 • ב-7 בדצמבר, התרחשו לפנות בוקר פיצוצים עזים בשדה התעופה הצבאי "אל-מאזה" שבדמשק. רשת אל-מידאין המזוהה עם החזבאללה האשימה את ישראל בתקיפה אווירית של מוצבים צבאיים בשדה התעופה מתוך שטח לבנון.[38]

2017

טיל החץ 2 יירט טיל קרקע-אוויר מדגם S-200 ששיגרו הסורים אל עבר מטוסי חיל האוויר, ושעמד לפגוע בשטח ישראל אחרי שהחטיא אותם.

2018

סיוע הומניטרי ישראלי

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שכנות טובה

לאורך מלחמת האזרחים העניקה ישראל טיפול רפואי למאות פצועים סורים שהגיעו אל גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן. רבים מהפצועים טופלו בבית חולים שדה של צה"ל שהוקם בסמוך לגבול,[62] ובמקרה הצורך הועברו פצועים לטיפול בבתי חולים בישראל, ובפרט בבית החולים זיו בצפת, ובית החולים רמב"ם בחיפה.[63] בתום הטיפול הראשוני הפצועים מוחזרים לסוריה.[64] בשנת 2016 הורחב הסיוע גם לטיפול בחולים סורים.[65]

ביוני 2016 הקים צה"ל את מנהלת "שכנות טובה" במסגרת אוגדה 210 של פיקוד הצפון, למתן סיוע אזרחי לתושבים סורים ביישובים סמוכים לגבול ישראל. לפי צה"ל, הסיוע לאזרחים הסורים מתבצע ממניעים מצפוניים וביטחוניים. צה"ל אינו מעוניין לעמוד מנגד למול המשבר ההומניטרי בסוריה ובנוסף, הסיוע יכול לייצר סביבה פחות עוינת מעבר לגבול.

במהלך השנים נרתמו ארגוני סיוע ואזרחים לאיסוף תרומות ופעילות למען הסורים המטופלים בישראל ואף מחוצה לה, הירתמות שהלכה וגברה במהלך שנת 2016[66] בסוף 2016 הוקם מיזם "הסורים על הגדרות", לשם גיוס תרומות למען ילדים סורים שנפגעו במלחמת האזרחים. בכסף שנאסף רוכש המיזם מוצרים - תרופות, מזון תינוקות וביגוד חם - המועברים לסוריה באמצעות ארגון הסיוע ההומניטרי IFA.[67] מיזם זה ומיזמים נוספים מסוג זה הוצגו ונדונו גם בכנס הזדהות עם תושבי סוריה שארגנה החברה הארצית למתנ"סים בראשית שנת 2017.[68]

הזמר עמיר בניון הוציא אלבום בערבית בשם "Zini".[69] חלק מהשירים שבו הוקלטו בשביל לתמוך במורדים בהפגנות בסוריה.[70]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ אלי אשכנזי, גילי כהן, שלוש פצצות מרגמה מסוריה פגעו באזור אלוני הבשן, באתר הארץ, 8 בנובמבר 2012
 2. ^ התגובה על הירי הסורי לעבר הגולן: צה"ל ירה טילי "תמוז", באתר גלובס, 11 בנובמבר 2012
 3. ^ אמיר בוחבוט‏, צה"ל השיב בירי טיל תמוז לאש שנפתחה מסוריה; יש נפגעים, באתר וואלה! NEWS‏, 24 במרץ 2013
 4. ^ אבי יששכרוף‏, סוריה מודה: הירי לעבר הג'יפ הצה"לי היה מכוון, באתר וואלה! NEWS‏, 21 במאי 2013
 5. ^ אמיר בוחבוט וקובי דוד‏, תקרית ירי בגולן: אש נפתחה לעבר כוח צה"ל, באתר וואלה! NEWS‏, 17 ביולי 2013
 6. ^ איציק וולף, צה"ל ירה 'תמוז' והשמיד עמדה סורית, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 17 באוגוסט 2013
 7. ^ סוללת פטריוט יירטה מטוס קרב סורי שחדר לישראל, באתר ערוץ עשר, 23 בספטמבר 2014 (במקור, מאתר "nana10").
 8. ^ יאיר קראוס, טיל פטריוט שוגר בצפון הגולן לעבר כלי טיס לא מאויש, 17 ביולי 2016
 9. ^ יאיר קראוס ויוחאי עופר, פצמ"ר נפל ברמת הגולן; צה"ל תקף בסוריה, 25 ביולי 2016
 10. ^ יוחאי עופר ויאיר קראוס, צה"ל תקף בסוריה בתגובה לנפילת פצמ"ר בגולן, 22 באוגוסט 2016
 11. ^ איציק וייס, נפילת המרגמה בגולן: צפו בבור שנפער באמצע הכביש, באתר חדשות 0404
 12. ^ איציק וייס, צה״ל תקף בסוריה בתגובה לנפילת הפצמ״ר, באתר חדשות 0404
 13. ^ יוחאי עופר, בעקבות הנפילה בגולן: חיל האוויר תקף מטרות בסוריה, 8 בספטמבר 2016
 14. ^ יואב זיתון ואחיה ראב"ד, כיפת ברזל הופעלה פעמיים וסיכלה ירי אל רמת הגולן, באתר ynet, 17 בספטמבר 2016
 15. ^ אמיר בוחבוט‏, פצמ"ר מסוריה נפל ברמת הגולן; צה"ל תקף סוללת תותחים של אסד, באתר וואלה! NEWS‏, 9 בנובמבר 2016
 16. ^ אמיר בוחבוט‏, "אש בכל הכוח": המג"ד משחזר את הקרב הראשון מול דאעש בגולן, באתר וואלה! NEWS‏, 30 בדצמבר 2016
 17. ^ יואב זיתון ואחיה ראב"ד, סוללת פטריוט יירטה מזל"ט שחדר מסוריה, באתר ynet, 27 באפריל 2017
 18. ^ יואב זיתון, רועי קייס ואחיה ראב"ד, בתגובה לירי 10 הפצמ"רים: צה"ל תקף טנקים של אסד, באתר ynet, 24 ביוני 2017.
 19. ^ קובץ וידאו חיל האוויר תוקף מטרות של המשטר הסורי בתגובה לזליגת הירי, אתר צה"ל, 24 ביוני 2017.
 20. ^ בתגובה לזליגות הירי: צה"ל תקף תותחים ומשאית תחמושת של המשטר הסורי, אתר צה"ל החדש, 25 ביוני 2017.
 21. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:ישראל היום

  לא נמצא templatedata תקין
  לילך שובל, ‏צה"ל תקף בסוריה בתגובה לזליגת הירי, באתר ישראל היום, 30 ביוני 2017.
 22. ^ טיל פטריוט יירט כלי טיס בלתי מאויש בגבול הצפון, אתר צה"ל, 19 בספטמבר 2017.
 23. ^ יואב זיתון, חיל האוויר תקף בסוריה סוללה ששיגרה טיל לעבר מטוסים, באתר ynet, 16 באוקטובר 2017,
  אמיר בוחבוט‏, בתגובה לירי על מטוס חיל האוויר בלבנון: צה"ל הפציץ בסוריה, באתר וואלה! NEWS‏, 16 באוקטובר 2017.
 24. ^ אמיר בוחבוט, טל שלו ואמרי לוי סדן, רקטה מסוריה נחתה ברמת הגולן; צה"ל תקף בתגובה עמדה של צבא אסד, Walla, ‏19 באוקטובר 2017.
 25. ^ יואב זיתון, רועי קייס ואחיה ראב"ד, צה"ל תקף בסוריה אחרי נפילות בגולן: "אירוע חריג, נחריף התגובה", באתר ynet, 21 באוקטובר 2017.
 26. ^ הלחימה בגולן הסורי: תושב מג'דל שמס נפצע קל מזליגת ירי, באתר ynet, 3 בנובמבר 2017.
 27. ^ יואב זיתון ואחיה ראב"ד, טיל פטריוט יירט כלי טיס בלתי מאויש מסוריה, באתר ynet, 11 בנובמבר 2017.
 28. ^ אמיר בוחבוט ואלי אשכנזי‏, תקרית חריגה בגבול הצפון: ירי משטח סוריה לעבר מל"ט של צה"ל, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בפברואר 2018.
 29. ^ יואב זיתון, אחיה ראב"ד, ליעד אוסמו, איתי בלומנטל ואיתמר אייכנר, צה"ל יירט מל"ט איראני שחדר לישראל; תקיפה בסוריה, F-16 התרסק בשטח ישראל, באתר ynet, 10 בפברואר 2018.
 30. ^ כוחות צה"ל יירטו מל"ט איראני ותקפו בתגובה מטרות איראניות בסוריה, אתר צה"ל, 10 בפברואר 2018.
 31. ^ עמוס הראלמפקד חיל האוויר היוצא: ישראל תקפה כמאה פעם שיירות נשק לחיזבאללה בחמש שנים, באתר הארץ, 16 באוגוסט 2017
 32. ^ "חזבאללה הבריח חלקי טילים נגד ספינות מסוריה ללבנון", ינואר 2014, the marker
 33. ^ רועי קייס, דיווח בלבנון: טיל מונחה מתקדם חיסל את בדר א-דין, באתר ynet, 14 במאי 2016
 34. ^ איציק וייס, דיווח: חיל האוויר תקף יעד חזבאללה בסוריה, באתר חדשות 0404
 35. ^ רועי קייס ויואב זיתון, צה"ל: סוריה שיגרה טילים אל מטוסי חיל האוויר, שלא נפגעו, באתר ynet, 13 בספטמבר 2016
 36. ^ אמיר בוחבוט‏, פצצות של 10 טון: צה"ל תקף מתקן של דאעש בסוריה, באתר וואלה! NEWS‏, 28 בנובמבר 2016
 37. ^ רועי קייס ויואב זיתון, דיווחים: "ישראל תקפה שיירת נשק של חזבאללה ליד דמשק", באתר ynet, 30 בנובמבר 2016
 38. ^ רועי קייס, רשת חזבאללה מאשימה: ישראל תקפה נמל תעופה צבאי בדמשק, באתר ynet, 7 בדצמבר 2016
 39. ^ אסף גבור, הצבא הסורי: ישראל תקפה שדה תעופה בדמשק, באתר nrg‏, 13 בינואר 2017,
  איציק וייס, דיווח בסוריה: ישראל תקפה שדה תעופה של צבא סוריה בדמשק, באתר חדשות 0404‏, 13 בינואר 2017
 40. ^ אמיר בוחבוט‏, חיל האוויר תקף בסוריה; טיל נ"מ יורט בידי "החץ" באזור ירושלים, באתר וואלה! NEWS‏, 17 במרץ 2017
 41. ^ Israel’s Arrow scores first operational hit — but against what?, Defense News, 17.3.2017
 42. ^ רועי קייס ויואב זיתון, דיווח: ישראל תקפה רכב בסוריה, הנהג נהרג, באתר ynet, 19 במרץ 2017
 43. ^ אסף גבור, דיווחים: ההרוג בחיסול - מפקד במערך ההגנה הסורי, באתר nrg‏, 19 במרץ 2017
 44. ^ חדשות 2, ‏דיווח: ישראל תקפה פעם נוספת בסוריה, באתר ‏mako‏‏, ‏20 במרץ 2017‏
 45. ^ ירון שניידר, כתב לענייני ערבים, ‏צה"ל מאשר: מל"ט נפל בשטח סוריה, באתר ‏mako‏‏, ‏20 במרץ 2017‏
 46. ^ רועי קייס ויואב זיתון, מיליציית אסד בגולן: ישראל חיסלה 3 מאנשינו, באתר ynet, 23 באפריל 2017
 47. ^ כתבי חדשות 2, ‏סוריה מאשרת: "ישראל תקפה בדמשק", באתר ‏mako‏‏, ‏27 באפריל 2017‏
 48. ^ רועי קייס ויואב זיתון, צבא סוריה: ישראל תקפה יעדים צבאיים, יהיו לכך השלכות חמורות, באתר ynet, 7 בספטמבר 2017.
 49. ^ רועי קייס ויואב זיתון, דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מרכז לפיתוח טילים ואמצעי לחימה כימיים, באתר ynet, 7 בספטמבר 2017.
 50. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:ישראל היום

  לא נמצא templatedata תקין
  דניאל סיריוטי, ‏דיווחים: "חיל האוויר הישראלי תקף סמוך לנמל התעופה של דמשק", באתר ישראל היום, 22 בספטמבר 2017.
 51. ^ סוכנויות הידיעות‏, דיווחים: ישראל תקפה מפעל באזור חומס, צבא סוריה הגיב בירי נ"מ, באתר וואלה! NEWS‏, 02 בנובמבר 2017,
  רועי קייס ויואב זיתון, דיווחים: חיל האוויר תקף מפעל תחמושת, סוריה הגיבה בירי נ"מ, באתר ynet, 2 בנובמבר 2017.
 52. ^ רועי קייס, דיווחים: ישראל הפציצה בסיס איראני ליד דמשק, באתר ynet, 2 בדצמבר 2017,

  שגיאות פרמטריות בתבנית:ישראל היום

  לא נמצא templatedata תקין
  דניאל סיריוטי, ‏דיווחים: חיל האוויר תקף תשתית איראנית בסוריה, נורתה אש נ"מ, באתר ישראל היום, 2 בדצמבר 2017 07:46.
 53. ^ "ישראל היום", 3 בדצמבר 2017. עמ' 1–3.
 54. ^ יאסר עוקבי, ‏דיווחים בתקשורת הזרה: חיל האוויר תקף מוצב איראני בפרברי דמשק, באתר מעריב השבוע, 2 בדצמבר 2017.
 55. ^ רועי קייס, דיווחים בסוריה: ישראל תקפה אתר צבאי בפרברי דמשק, באתר ynet, 5 בדצמבר 2017.
 56. ^ ירון שניידר, כתב לענייני ערבים, ‏צבא סוריה: "ישראל תקפה 3 פעמים", באתר ‏mako‏‏, ‏9 בינואר 2018‏.
 57. ^ ליעד אוסמו וסוכנויות הידיעות, סוריה: ישראל תקפה ליד דמשק, מערכות ההגנה הגיבו, באתר ynet, 7 בפברואר 2018,
  סוכנויות הידיעות, ‏צבא סוריה: ישראל ירתה טילים משטח לבנון לעבר בסיס צבאי, באתר מעריב השבוע, 7 בפברואר 2018.
 58. ^ ynet, בכירים בארה"ב: "ישראל תקפה בסוריה ועדכנה מראש את וושינגטון", באתר ynet, 9 באפריל 2018.
 59. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:ישראל היום

  לא נמצא templatedata תקין
  דניאל סיריוטי, ‏דיווחים באיראן: מפקד מערך המל"טים נהרג בתקיפה בסוריה, באתר ישראל היום, 9 באפריל 2018.
 60. ^ ynet, בכיר בצה"ל הודה: "זו הפעם הראשונה שתקפנו חיילים איראנים", באתר ynet, 16 באפריל 2018.
 61. ^ רויטרס, "לא הייתה תקיפה חדשה, ישראל וארה"ב תקפו את מערכת הרדאר הסורית", באתר ynet, 17 באפריל 2018.
 62. ^ שי גל, הצצה לבית החולים הצבאי שמטפל בפצועים סורים: "לאסד לא אכפת מאיתנו, לישראל כן", "חדשות 2", 31 בינואר 2014
 63. ^ דנה פטרוב, ‏למעלה מ-500 פצועים סורים טופלו השנה בישראל, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 20 בינואר 2014
  רועי קייס, תיעוד בלעדי: ילדים סורים מועברים לטיפול בישראל, באתר ynet, 21 בספטמבר 2016
 64. ^ מטופלים סורים: דילמת הטיפול המוגבל, באתר "רופאים לזכויות אדם", 6 ביולי 2015
 65. ^ אלי לוי, לא רק פצועים: ישראל תחל לטפל בחולים סורים, באתר ערוץ עשר, 14 בספטמבר 2016 (במקור, מאתר "nana10")
 66. ^ אבי סופר, הישראלים שפועלים למען נפגעי המלחמה בסוריה: "יש דרכים לסייע, די לפסיביות" באתר מעריב, 20 בדצמבר 2016
 67. ^ אתר הסורים על הגדרות,
  "הסורים על הגדרות" והישראלים נרתמים, באתר ynet, 18 בדצמבר 2016
 68. ^ מידע מסכם על הכנס, באתר החברה הארצית למתנ"סים
 69. ^ שגיא בן נון, עבודה ערבית: עמיר בניון מוציא אלבום חדש בערבית, באתר nrg
 70. ^ בניון נגד אסד, באתר "ידיעות אחרונות"

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -12437 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png