ישיבת הר ברכה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search


שגיאות פרמטריות בתבנית:מוסד לימודי

פרמטרים ריקים [ סגל הוראה, חלוקה מבנית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ סוג מוסד ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

ישיבת הר ברכה
Har beracha.jpg
סמליל ישיבת הר ברכה
השתייכות ציונות דתית
תאריך ייסוד ה'תשנ"א, 1991
בעלי תפקידים
ראש ה הרב אליעזר מלמד
תלמידים
כ-230
שונות
ספרים ספרי הרב אליעזר מלמד, ספרי הרב זאב סולטנוביץ' ספרי ר' צדוק הכהן מלובלין ועוד
מיקום הר ברכה
https://yhb.org.il
מראה כללי של בניין בית המדרש, 2013

ישיבת הר ברכה היא ישיבת הסדר הנמצאת בהר ברכה בשומרון. הישיבה הוקמה בחודש אלול ה'תשנ"ב, 1992, על ידי הרב אליעזר מלמד, שכיהן כראש הישיבה, ובמשך שנתיים (הת'שע"ו - הת'שע"ח) פרש מראשות הישיבה והחליפו הרב גור גלון, ובשנת ה'תשע"ט חזר הרב מלמד לכהן כראש הישיבה. הישיבה ממשיכה את הקו האידאולוגי של ישיבת מרכז הרב שבה למדו ראש הישיבה והרב זאב סולטנוביץ'. לישיבה חלק מרכזי בפיתוח היישוב הר ברכה ורבים מבוגריה קובעים בו את בתיהם.

דרך הלימוד[edit | edit source]

 • גמרא בעיון: דרך לימוד העיון בישיבה היא בשיטת אליבא דהלכתא; כאשר הסוגיות נלמדות מן הגמרא והראשונים בדגש על הראשונים המרכזיים ובירור השיטות העיקריות להלכה. בלימוד מושם דגש גם על ההבנה של טעמי המצוות והמקור האמוני שלהן.
 • אמונה: ספרי הלימוד המרכזיים הם כתבי הרב קוק, ספר הכוזרי המהר"ל מפראג, הרמח"ל והרמב"ם, וכן כתבי רבי צדוק הכהן מלובלין.
 • תנ"ך: בישיבה פועלת תוכנית שמגמתה לימוד כל התנ"ך ומתקיימים שיעורי מבואות ועיון.
 • שיעורים נוספים: מתקיימים בישיבה גם שיעורים בהיסטוריוסופיה, יהדות וחילוניות, וכן בחינה תורנית של סוגיות חברתיות, משפטיות, כלכליות וביטחוניות.
 • שיעורים בהלכה: שיעורים יומיים בהלכה מפי הרב מלמד ורבני הישיבה על פי הנושא שבו ראש הישיבה עסוק בכתיבת הסדרה פניני הלכה.

מסלולי ההמשך[edit | edit source]

 • תוכנית שילובים - משתתפי התוכנית, לאחר שירות צבאי, משלבים לימודי מקצוע אקדמי עם תוכנית תורנית בישיבה.
 • בוגרי צבא - בשנת תשע"ג נפתח בישיבה מסלול חדש לבוגרי צבא, שאינם בהכרח בעלי רקע תורני, בשנה זו מקדישים הלומדים שנה שלמה ללימוד מעמיק בישיבה לפני היציאה ללימודי מקצוע וחלקם אף ממשיך לשנתיים.[1]

צוות הישיבה[edit | edit source]

ראש הישיבה ההסדר והגבוהה הוא הרב אליעזר מלמד המכהן גם כרב היישוב. הרב יזהר אשור אחראי על תוכנית שילובים. הרב אורן מצא הוא ראש הכולל לרבנות. הרב אורן דחבש, הרב גור גלון, הרב בראל שבח והרב חגי כהן הם רמי"ם בישיבה. הרב מאור קיים הוא ראש מכון המחקר ומכון הוצאת הספרים בישיבה. מעביר שיעורים, שותף בכתיבת פניני הלכה וכותב הסדרה הרחבות לפניני הלכה. הרב זאב סולטנוביץ' מעביר שיעורים בהיסטוריוסופיה ובאמונה. הרב שלומי בדש והרב ד"ר בועז הוטרר מעבירים שיעורים בישיבה. רוב הרבנים הם בוגרי הישיבה[2].

בעבר לימדו בישיבה הרב יעקב חביב, כיום ראש ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה, והרב גד אלוואי, כיום רב היישוב מרחב עם.

מכון הר ברכה[edit | edit source]

מכון הספרים של הישיבה מוציא את ספריו של הרב מלמד (פניני הלכה בעברית ובתרגום, הרחבות וסדרת רביבים), וכן ספרים של רבי צדוק הכהן מלובלין, הרב זאב סולטנוביץ' (סדרת בינה לעיתים ופירוש על ספרי הרב קוק), שלושה מספריו של פרופסור זוהר עמר, סדרת "אור אליהו" על הגהות הגר"א למשנה ולתלמוד הבבלי מאת הרב אוריאל שלמוני וספרים נוספים של רבנים מהישיבה.

המכון מוציא גם את ספרי ההיסטוריה מסורת ומהפכות, חורבן וגבורה נאציזם ושואה, השיבה לציון שנלמדים במסגרת הבגרות להיסטוריה בחינוך הממלכתי דתי; וכן פניני הלכה במהדורה מיוחדת ללימוד בכיתות ז–ט.

ביטול ההסדר והחזרתו[edit | edit source]

הרב אליעזר מלמד, ראש הישיבה המייסד

בשנת ה'תש"ע, 2009, לאחר שמספר חיילים בגדוד שמשון, אחד מהם תלמיד הישיבה, הניפו במהלך טקס השבעתם שלטי מחאה על השתתפות הגדוד בפינוי חומש[3], ולאחר מקרה שבו הונף שלט מחאה נוסף[4], כתב הרב אליעזר מלמד: "אילו נשאלתי הייתי מניא אותם (=את מניפי השלטים); בדיעבד - אני מכבד את מעשיהם ומכיר בתועלת שבכך"[5]. בעקבות זאת המליץ הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, לשר הביטחון, אהוד ברק, לבטל את השתתפות הישיבה במסלול ההסדר. גם אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, תמך בביטול עקב הביקורת שהעביר הרב מלמד על יושרם של קציני צה"ל והעידוד שלטענתו הוא מעניק לסרבנות[6], איגוד ישיבות ההסדר גינה את הנפת השלטים ועם זאת התנגד לביטול ההסדר[7]. "גורם בכיר במערך ישיבות ההסדר" ששמו לא פורסם טען כי הפסקת ההסדר עם הישיבה היא חלק מרדיפה אישית של הרב מלמד[8]. בדצמבר 2009, זימן אהוד ברק את הרב מלמד לשימוע על דבריו, והוא סירב להגיע, בנימוק של פגיעה בכבוד הרבנות. ברק החליט לבטל את השתתפות הישיבה בהסדר[9]. בעקבות כך היא הפכה לישיבה גבוהה. הישיבה המשיכה להדריך את תלמידיה להתגייס לצבא, במסלול של חוק טל ובמסלולים נוספים. בפגישה של רבני ישיבות ההסדר הצטרף אליהם הרב מלמד בשלילת הפגנות בצה"ל ובציפייה שצה"ל לא יערב את חייליו במשימות בעלות אופי אזרחי[10].

ביולי 2013, לאחר שיחות בין משרד הביטחון לראשי הישיבה, החליט שר הביטחון החדש משה יעלון להחזיר את הישיבה לרשימת ישיבות ההסדר[11]. מאוחר יותר התפטר הרב מלמד מתפקידו הרשמי כראש הישיבה, בנימוק שכך יוכל להתבטא מתוך חירות. במקומו קיבל את התואר הרב יעקב חביב[12]. משנת תשע"ז (2017) ראש הישיבה הוא הרב גור גלון.

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ישיבת הר ברכה בוויקישיתוף

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ יש לציין שתוכנית זו כמעט ולא יצאה לפועל
 2. ^ צוות הישיבה באתר ישיבת הר ברכה
 3. ^ עוזי ברוך, מרד חסר תקדים בצה"ל, באתר ערוץ 7, 23 באוקטובר 2009
 4. ^ שלא על ידי תלמידי הישיבה. רועי שרון, חיילים הניפו שלטים בפינוי: גם נחשון לא מגרשים, באתר nrg‏, 6 בנובמבר 2009
 5. ^ ערוץ7, הרב אליעזר מלמד - מדור 'רביבים' מי מכניס פוליטיקה לצבא, 20/11/2009
 6. ^ אנשיל פפרהרמטכ"ל המליץ לברק להפסיק את ההסדר עם ישיבת הר ברכה, באתר הארץ, 7 בדצמבר 2009.
 7. ^ "סתימת פיות רבני ההסדר - נזק למתונים", באתר ערוץ 7, 25/11/09
 8. ^ חיים לוינסוןגורם בכיר בישיבות ההסדר: ראש אכ"א, אבי זמיר, פתח במסע השמצה נגד ישיבת הרב ברכה והרב אליעזר מלמד, באתר הארץ, 04/12/09
 9. ^ חיים לוינסון אנשיל פפר ויהונתן ליס, שר הביטחון, אהוד ברק, הורה להוציא את ישיבת הר ברכה מההסדר עם צה"ל, באתר הארץ, 13/12/09
 10. ^ רונן דמארי, ראשי הישיבות: לא להפגנות בתוך צה"ל, באתר nrg‏, 20 בדצמבר 2009.
 11. ^ גילי כהןיעלון החזיר את ישיבת הר ברכה למסלול ישיבות ההסדר, באתר הארץ, 8 ביולי 2013.
 12. ^ נתנאל לייפר, ‏הרב מלמד חושף: פרשתי מראשות ישיבת הר ברכה, באתר כיפה, י"ז שבט תשע"ו, 27/01/2016

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -539 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png