יראת השם

From האנציקלופדיה היהודית
(Redirected from ירא שמיים)
Jump to navigation Jump to search

ביהדות, יראת השם או יראת שמים היא מצווה לירא מהאל.

המקור בתורה ובהלכה[edit | edit source]

בתורה נאמר: "אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ תִּירָא"[1] , ועל פי פסוק זה פוסק הרמב"ם בספרו ההלכתי משנה תורה:

האל הנכבד והנורא הזה מצוה לאהבו וליראה אותו, שנאמר "ואהבת את ה' אלהיך"[2], ונאמר "את ה' אלהיך תירא"[3]

משנה תורה לרמב"ם, הלכות יסודי התורה, פרק ב', הלכה ב'.

בתורה ישנם פסוקים נוספים המורים על יראת השם, כגון: "וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל מָה ה' אֱלֹהֶיךָ שֹׁאֵל מֵעִמָּךְ כִּי אִם לְיִרְאָה אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ לָלֶכֶת בְּכָל דְּרָכָיו וּלְאַהֲבָה אֹתוֹ וְלַעֲבֹד אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשֶׁךָ"[4]

בספר הזהר (תחילת פרשת "אחרי מות") נשאלת השאלה שלכאורה ישנם שני פסוקים סותרים: "עִבְדוּ אֶת ה' בְּיִרְאָה, וְגִילוּ בִּרְעָדָה"[5] ומאידך "עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה, בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה"[6], והרי יראה ושמחה סותרים זה את? ומיישב שם את הקושיה, שאינם סותרים אלא הם שני שלבים או דרגות, שכל עבודת ה' חייבת להתחיל מיראה, וזה העובד מיראה, יזכה לקיים מצוות משמחה.

דיני המצווה[edit | edit source]

דיני המצווה, שלא יפסק חיובן מעל האדם לעולם אפילו רגע אחד, ומי שבא דבר עברה לידו חייב להעיר רוחו ולתת אל לבו באותו הפרק שהשם ברוך הוא משגיח בכל מעשה בני אדם, וישיב להם נקם כפי רוע המעשה[7].

בספר החינוך מצוין שמצווה זו אחת משש מצוות תמידיות, המתייחדות בכך שאפשר לקיימן באופן תמידי בכל רגע ורגע[8].

דרגות שונות ביראת-שמים[edit | edit source]

רמה ראשונית היא "יראה תתאה" (בארמית, בעברית: "יראה תחתונה"), היא יראת העונש במובנו הפשוט: האדם מצייר בדמיונו את העונש שיקבל בחייו ולאחר מותו (אם יעשה עבירות ולא ילך בדרך התורה) כעונש גופני-ממשי (מחלות, ייסורים וכדומה). עונש זה מרתיע ומיירא אותו, וגורם לו ללכת בדרך טובה.

רמה גבוהה יותר היא "יראת הרוממות" – תחושת יראה המתעוררת באדם בעומדו מול רוממות ושגב, לא כמאיימים עליו גופנית. תחושה מעין זו מוכרת לכל אדם כשהוא נפגש בתופעת טבע פלאית, כגון ברקים ורעמים. וככל שהירא יבין את גודלו ונוראותו של האלוהים, תגדל יראתו עוד. להבדיל מיראת העונש, יראה כזו לא מפחידה ומרתיעה את הירא, והוא לא היה מעדיף להתחמק ממנה, אלא אדרבה – הוא יחפש להתמלא ולהיפגש שוב ושוב בגודל ושגב האלוהים.

יראה גבוהה ואידיאלית עוד יותר, היא יראת הרוממות במובנה הגבוה – הירא מבין ומרגיש את טוּב האלוהים ואת הצורך והרצון להיות קרוב אליו, עד כדי פחד מכל רבב של התרחקות ממנו. כדוגמה אפשר לראות את היראה הזו אצל ילד קטן שמבין את תלותו המוחלטת באמו ובאהבתה, ומפחד מכל התרחקות ממנה (ביום הראשון בגן, למשל). יראה זו כבר נובעת מחיבור ואהבה של הירא את האלוהים, ומכאן ערכה הגדול, ראה מסילת ישרים פרק כ"ד בבאור יראת חטא.

משמעות המונח העברי[edit | edit source]

יראת האל, או יראת שמים, יכולה להתפרש הן כפחד מפני האל, והן כרצון עז לרצותו, מתוך אמונה יוקדת באמיתות דרכו. יראת האלוהים מוזכרת בתנ"ך בפרשת עקידת יצחק, לאחר שאברהם באמונתו מוכן לעקוד את יצחק בנו ולהקריבו, אינה בהכרח נובעת מפחד, אלא מתוך אמונה עזה. קריאת מלאך האל אל אברהם, שבלמה אותו מלשחוט את בנו, היא :
"וַיֹּאמֶר: אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר וְאַל תַּעַשׂ לוֹ מְאוּמָה, כִּי עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי יְרֵא אֱלֹהִים אַתָּה, וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ מִמֶּנִּי" (ספר בראשית, פרק כ"ב, פסוק י"ב).

המילה "שמים" בביטוי אף היא אינה מובנת מאליה. מצד אחד, מקבלת היהדות את הגישה האימננטית הדוגלת בהיעדר פיזיות לישות האלוהית, ובהימצאות האל בכל מקום, לפי הפסוק "מְלֹא כָל הָאָרֶץ כְּבוֹדוֹ" (ישעיהו ו ג). מצד שני, מוזכרים השמים פעמים רבות בתנ"ך, ובעקבותיו בדברי חז"ל, כמקום מושבו של האלוהים. לדוגמה: "יוֹשֵׁב בַּשָּׁמַיִם יִשְׂחָק, אֲדֹנָי יִלְעַג לָמוֹ" (תהילים ב', ד).
הסברים רבים נאמרו למשל זה. אחד מהם הוא כי השמים הם המקום היחיד שבו האדם יכול למעשה "לראות אינסוף" – שהרי מלבד כשירים האדם את מבטו אל-על, בכל מקום שהוא יביט יתקל מבטו בחפץ ממשי כלשהו, שיחסום את שדה ראייתו, או לא יתקל בדבר - ואילו את השמים מחד האדם רואה, ומאידך הם לא ממשיים ובעצם המתבונן בהם מתבונן באינסוף.

לכן, השמים הם המתאימים ביותר לתיאור אינסופיותו של האלוהים. ואולי מכאן גם המושג "יראת שמים" ולא "יראת אלוהים" וכדומה - שכן כאמור היראה היא מנשגבותו ואינסופיותו של האלוהים.[דרוש מקור]

שימושים נפוצים[edit | edit source]

כאמור, המושג יראת שמים מופיע פעמים רבות מאוד בתורה ובדברי חז"ל. מקובל לראות ביראה מהשמים, מהאלוהים, צד שני ומשלים לאהבה לו (אהבת ה'). כך מחד נוצרת אצל האדם תחושת קירבה לאלוהים, וזיהוי השאיפה והגעגוע הנמצאים בנפשו להתקרב אל האלוהים, להתפלל אליו ולעבדו, והוא רואה באלוהיו מעין אבא טוב ששומר עליו, מרחם עליו וכו', ומאידך היראה שומרת אותו מאיבוד המרחק שקיים, והצורך לעבוד, להיטהר ולזכך את נפשו ואת מעשיו על מנת לזכות לטוב האלוהי.

באופן רחב יותר, משמש המושג יראת שמים לתיאור עצם היחס של האדם לאלוהיו. אדם דתי למשל, כלומר אדם העוסק בקיום מצוות האלוהים, מכונה גם ירא שמים.

יראת-שמים במקורות[edit | edit source]

 • "ואמר רבי חנינא: הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים, שנאמר "ועתה ישראל מה ה' אלהיך שואל מעמך כי אם ליראה" (דברים י', יב)" (תלמוד בבלי ברכות לג, ב)
 • "כל אדם שיש בו יראת שמים דבריו נשמעין, שנאמר: "סוֹף דָּבָר הַכֹּל נִשְׁמָע אֶת הָאֱלֹהִים יְרָא וְאֶת מִצְו‍ֹתָיו שְׁמוֹר כִּי זֶה כָּל הָאָדָם" (קהלת י"ב, יג)" (שם ו, ב)
 • "ומשחקי בקוביא... פסולים לעדות, לפי שאין מתעסקין ביישובו של עולם ואין בהם יראת שמים" (רבי עובדיה מברטנורא על מסכת סנהדרין).

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ דברים י, כ
 2. ^ דברים ו, ה
 3. ^ מקור
 4. ^ דברים י, יב
 5. ^ ספר תהלים, פרק ב', פסוק י"א
 6. ^ ספר תהלים, פרק ק', פסוק ב'
 7. ^ ספר החינוך, מצווה תלב.
 8. ^ הקדמת ספר החינוך

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה קטן מערך זה ב -195 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png