יצחק גויטע

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
הרב יצחק גויטע
אין תמונה חופשית
תאריך לידה ה'תקל"ז
מקום לידה טריפולי שבלוב
תאריך פטירה ה'תרי"ז (בגיל 80 בערך)
מקום קבורה צפת
תאריך לידה לועזי 1777
תאריך פטירה לועזי 1857
מקום פעילות איטליה, צפת וטבריה
חיבוריו שדה יצחק

הרב יצחק גוויטע[1](17771857) היה גביר ממוצא לובי שחי באיטליה ועלה לארץ ישראל בסוף ימיו, מייסד ישיבת "בית יעקב" בטבריה, ומחבר הספר "שדה יצחק".

ביוגרפיה

נולד בטריפולי שבלוב ב-5 ביוני 1777 (כ"ט באייר ה'תקל"ז) לרב פריג'א גויטע, בן למשפחה שמוצאה בעיר גויטע (Guete) שבספרד, שהגיעה לאחר הגירוש לצפון אפריקה. בצעירותו למד בישיבות בעיר אצל הרב משה לחמייש, הרב חיים ואתורי והרב שלום פלוס.

בהיותו כבן 20, בשנת 1797 (ה'תקנ"ז), עזב את טריפולי ועבר להתגורר בליבורנו שבאיטליה, שם עבד כמשרת בביתו של גביר מקומי. בתקופה זו התארח בבית הגביר שד"ר מישראל. הרב יצחק תרם לו את חסכונותיו, ובתמורה בירכו השד"ר כי יתעשר.

האגדה על התעשרותו מספרת כי נקלע באחד הימים למכירה פומבית של חביות ללא ידיעה מה תכולתן. לאחר שהניח את ידו על אחת מהחביות כשצפה במכירה מתוך סקרנות, הוכרח על ידי המוכרים לרכוש את החביות, כי סברו שבהנחת ידו על החבית הראה סימן לכך שרצונו לרכוש אותן. בשל היותו חסר אמצעים, בלית ברירה שילם הגביר שהעסיק אותו על החביות משכרו החודשי של הרב יצחק, וזה האחרון מצא בתוכן מטבעות זהב והפך בן רגע לעשיר.

בשנת 1799 (ה'תקנ"ט) עבר להתגורר בעיר טריאסטה שבאיטליה, שם נישא למזל טוב, ויחד נולדו להם ארבעה ילדים שנפטרו בצעירותם. בהמשך שימש כמנהל תלמוד תורה בעיר, תמך כספית בתלמידי חכמים, והקים בתי כנסת וישיבות בעיר ובצפון אפריקה.

בשנת 1856 (ה'תרט"ז) עלה לישראל והשתכן בצפת. ייסד בטבריה ובצפת בתי כנסת וישיבות, אחת מהן היא ישיבת "בית יעקב" בטבריה. שיפץ מכספו את ישיבת "מרן הבית יוסף" בצפת, לאחר שנחרבה ברעידת האדמה שהתרחשה בעיר בשנת 1837.

נודע כסוחר עשיר, ועם זאת גם כתלמיד חכם שהתפרסם כנדבן גדול. יש הסוברים כי מבנה קברו הנוכחי של רבי שמעון בר יוחאי נבנה על ידיו.

הלך לעולמו ב-2 בפברואר 1857 (ח' בשבט ה'תרי"ז) ונקבר בבית העלמין העתיק בצפת, בסמוך לרב משה אלשיך.

חיבורו

  • שדה יצחק – חידושים ופלפולים על מסכתות הש"ס, ארבעה חלקים, ה'תר"ו – ה'תרט"ז

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ לעיתים גם "גואטה".

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1330 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png