יעקב אינגרמן

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות

פרמטרים [ מפלגה פוליטית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

JacobI.jpg
לידה 5 במאי 1919
פטירה 15 בנובמבר 2007 (בגיל 88)
מקום קבורה ישראל
מקום מגורים ברית המועצות, איטליה, ישראל
כינויים נוספים יעקב אינגולוף
ידוע בשל הפעלת רשת פרטיזנים בזמן מלחמת העולם השנייה, חתן פרס ביטחון ישראל
השכלה תואר במתמטיקה
שנות הפעילות 19411978 
מקצוע איש צבא
בת זוג שולה אינגרמן

יעקב אינגרמןרוסית: Яков Ингерман;‏ 5 במאי 1919 – 15 בנובמבר 2007) היה מרגל סובייטי בצבא גרמניה הנאצית וחתן פרס ביטחון ישראל.

ראשית חייו

אינגרמן נולד בשפטובקה שבאוקראינה, למד מתמטיקה באוניברסיטת קייב בשנים 19371940 ולאחר מכן עבד כמורה.

במלחמת העולם השנייה

במלחמת העולם השנייה גויס לצבא האדום, השתתף בבלימת המתקפה הגרמנית, נפצע, ובבית חולים ברוסטוב גויס למודיעין. לאחר קורס של חצי שנה הוא הופעל במסגרת המודיעין הקרבי לגיוס פעילים בארצות הכבושות על ידי גרמניה הנאצית לפעילות פרטיזנית מחתרתית. אינגרמן הוצנח בשנת 1942 באזור טגנרוג, בזהות בדויה של טרקטוריסט שאמו גרמנייה ואביו קוזאק שנשפט בטיהורים הגדולים. באמצעות ידיעותיו בשפה הגרמנית התקבל כמתורגמן ביחידה גרמנית ולאחר מכן עבר ליחידה טכנית של ורמאכט שחיברה קווי חשמל וקווי אספקת מים ושירת בה במשך שנתיים וחצי. במקביל פעל לגיוס פרטיזנים והבריח לרשותם נשק. באוגוסט 1943 בדרגת רב"ט הועבר עם היחידה לאיטליה שם השתתף בפעולות חבלה של פרטיזנים איטלקים ויוגוסלבים בסמוך לעיר טרנטו, הצליח להבריח קבוצת שבויים סובייטים. במאי 1945 הכוחות האמריקאיים הגיעו לאזור.

לאחר מלחמת העולם השנייה

באיטליה נישא לאלברטה, בתה הדוכסית האיטלקית שעזרה לפרטיזנים אולגה מָארִיני, היה פעיל בתנועת הבריחה בראשותו של מאיר דודזון ובשנת 1946 עלו בני הזוג לארץ ישראל, באניית "יאשיה ווג'ווד" במסגרת ההעפלה, והתיישבו בקיבוץ אילון, שם נולדה בתם, מרים. כעבור זמן קצר שבה רעייתו עם בתם לאירופה.

אינגרמן התגייס לחיל המודיעין ושירת ביחידת ההאזנה 515 (לימים יחידה 8200), בה הכיר את רעייתו שולה הלפרין ויחד עמה זכה בשנת 1961 בפרס ביטחון ישראל. במסגרת יחידת ההאזנה הוקם על ידי אינגרמן "המדור הרוסי". לאחר פרישתו מצה"ל הוא הצטרף לארגון נתיב וערך את דברי הסאמיזדאט שנכתבו על ידי יהודי ברית המועצות והופצו ביניהם.

משפחתו בישראל

בתו היא הד"ר לפילוסופיה ענת מטר.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +690 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png