יממה

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search

הרחבות או שכתובים לערך זה, ייתכן שהתבצעו בעבר באתרים שונים. לבדיקה. הסר


צלמית המסמלת יממה
מחזוריות מופע השמש נגרם על ידי סיבוב כדור הארץ סביב צירו
סיבוב כדור הארץ במהלך היממה

יממה היא יחידת זמן שאורכה נקבע על פי הזמן שמופע השמש עושה מחזור אחד בשמים (סיבוב אחד שלם). מחזוריות מופע השמש נגרם על ידי סיבוב כדור הארץ סביב צירו, ומושפע מעט מסיבוב כדור הארץ סביב השמש (זמן זה נקרא גם יום).

היממה מורכבת מ-24 שעות שהן 1,440 דקות, שהן 86,400 שניות. בשנת שמש אחת יש כ-365.2422 יממות, שהן 365 יממות, 5 שעות, 48 דקות ו-46.08 שניות.

בהגדרתה של היממה ניתן להבחין שזו יחידת זמן טבעית (להבדיל משעה, למשל, שהיא יחידת זמן מלאכותית).

אורך היממה[edit | edit source]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אורך היממה

יממה שמשית היא משך הזמן של סיבוב כדור הארץ מזריחת השמש במזרח, עד לזריחה שביום למחרת. היממה קוצבת את מחזור החיים של בני האדם ושל עולם החי והצומח, ולאורך התרבות האנושית נחשבה ליחידת מידה יציבה ובלתי משתנית. השעה הוגדרה כחלק ה-12 של היום או הלילה, ואחר-כך, משהתפתחו שעונים מדויקים, כחלק ה-24 של היממה המלאה. עם השיפור ביכולת המדידה, נוצר הצורך ביחידות עדינות יותר - הדקה והשנייה, השוות לחלק ה-60 וחלק ה-3,600 של השעה, בהתאמה.

התחלה וסוף של יממה[edit | edit source]

מפה של אור היום בכדור הארץ
  • בשימושים אזרחיים במרבית העולם, יממה מתחילה בחצות הלילה, כלומר היא נמשכת מ-0:00 בלילה עד 0:00 בלילה למחרת.
  • לפי היהדות, היממה מתחילה בראשיתו של הלילה ומסתיימת בסופו של היום.[1] ישנו ספק אם היממה מתחילה בשקיעת החמה ומסתיימת בשקיעת החמה ביום שאחרי או מתחילה בצאת הכוכבים ומסתיימת בצאת הכוכבים ביום שאחרי. בכל מקרה, גישה זו מעניקה ליממה אורך שונה במקצת מ-24 שעות: כאשר היום מתארך - ארוך יותר, וכאשר היום מתקצר - קצר יותר. לדוגמה, אם ביום מסוים השקיעה בשעה 18:00 ולמחרת השקיעה בשעה 18:01, אזי אורך היממה הוא 24 שעות ודקה (ולהפך).

יממה בתרבות[edit | edit source]

שלט ניאון של אינטרנט קפה הפתוח בכל שעות היממה

הביטוי "24 שעות", המתאר את אורך היממה, משמש בהשאלה לתיאור פעילויות שאינן נפסקות אף במשך הלילה. בעולם המסחר, למשל, משמש הביטוי כדי לבדל ולהבליט עסקים הפעילים לאורך כל היממה.

באסטרונומיה[edit | edit source]

האסטרונומים מבדילים בין יממת כוכבים ובין יממת חמה.

בנוסף לשימוש המונח בהקשר ליממת כדור הארץ, האסטרונומים משתמשים במונח זה גם לציון זמנים אסטרונומיים אחרים, למשל, אורך היממה של כוכבי לכת אחרים במערכת השמש. לרוב משתמשים ביחידת המידה "יממת כדור הארץ" לציון אורכן של יממות אלה.

יממת כוכבים[edit | edit source]

יממת כוכבים היא הזמן שבמהלכו כדור הארץ עושה סיבוב מלא סביב צירו ומגיע לאותו מצב ביחס לכוכבי השבת, שבו הוא היה לפני תחילת הסיבוב. יממת כוכבים אורכת כ-23 שעות, 56 דקות ו-4 שניות.

יממת חמה[edit | edit source]

יממת חמה (אמיתית) היא הזמן שבמהלכו כדור הארץ עושה סיבוב מלא ומגיע לאותו מצב ביחס לשמש, שבו הוא היה לפני תחילת הסיבוב. אורך יממת החמה משתנה בטווח של 32 דקות, באופן מחזורי לאורך השנה.

הסיבה להבדל בין יממת החמה ליממת הכוכבים היא תנועת כדור הארץ סביב השמש: בכל יממה היחס בין כדור הארץ לשמש משתנה, בנוסף לסיבובו סביב עצמו. במלוא שנה אחת, כדור הארץ השלים סיבוב אחד סביב השמש, דבר שאנו רואים בו מחזור אחד של מופע השמש. כך, בכל יממה כדור הארץ משלים 1/365~ סיבוב סביב השמש, אך הדבר נעשה בכיוון ההפוך (השמש בשמיים כאילו נעה מזרחה במקום מערבה). תנועה זו גורמת להארכת יממת החמה הממוצעת, מ-23 שעות, 56 דקות ו-4 שניות ל-24 שעות שלמות.

שינוי באורך יממת חמה[edit | edit source]

השתנות אורך היממה במשך השנה. מספר חיובי בציר האנכי של הדקות מצביע על מספר הדקות החסר ביממת חמה אמיתית בהשוואה ליממת חמה ממוצעת.

אורך היממה אינו זהה לכל אורך השנה. היא קצרה יותר במרץ וספטמבר וארוכה יותר ביוני ודצמבר[2]. אורך זה נקרא "זמן שמשי אמיתי" או "זמן שמשי ניראה" (apparent solar time). חשוב להדגיש שמדובר באורך היממה ולא באורך היום או הלילה ולכן נתון זה משפיע בכל זמן נתון באותו אופן על כל נקודה בכדור הארץ - בחצי הכדור הצפוני כמו בחצי כדור דרומי. ההפרש באורך שתי יממות עוקבות עשוי להגיע ל 20 ואף 30 שניות. הפער בין היממה הקצרה ביותר לארוכה ביותר הוא חצי שעה לערך. הפרשים אלה ביממות אינם משתקפים בשעונים שבהם אורך השעה קבוע. ואכן אנו משתמשים לא בזמן השמשי האמיתי ( הניראה ) אלא ב"זמן שמשי ממוצע" (mean solar time) שאורכו 24 שעות מדודות לפי השעון. אורך יממה זה הוא מלאכותי ובינו לאורך היממה האמיתי קיים הפרש שבשיאו, בסוף אוקטובר, הזמן השמשי הניראה קצר ב 16 דקות מהזמן השמשי הממוצע בו אנו משתמשים. בפברואר הוא ארוך ב 14 דקות. ההפרש בין שתי שיטות הזמן נקרא משוואת הזמן.

השינוי באורך יממת החמה האמיתית במשך השנה נובע מכך שהמהירות הזוויתית של כדור הארץ, במסלולו האליפטי סביב השמש אינה קבועה, ומסיבות נוספות.

"יממה", ללא תיאור נוסף, היא יממת חמה ממוצעת.

ראו גם[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

הערות שוליים[edit | edit source]

  1. ^ חריגה היא דעתו של הרשב"ם (בראשית א, ה ד"ה ויהי) הסובר להיפוך בהתייחסו לימי בריאת העולם ובעקבות כך לכל הימים המוזכרים בתורה כמו אלו שבעשרת הדיברות.
  2. ^ עקב קיום עונות שנה שונות בחלק הדרומי ובחלק הצפוני של כדור הארץ


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +1796 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png