ימ"מ

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to navigation Jump to search
ימ"מ (יחידה מרכזית מיוחדת)
300px
"אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם, וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם"
פרטים
כינוי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Emblem of Israel Police.svg  משטרת ישראל
IsraelBorderPolice.svg  משמר הגבול
יחידת אם IsraelBorderPolice.svg  משמר הגבול
סוג היחידה יחידת עילית ללוחמה בטרור,
יחידת השתלטות,
יחידת עילית משטרתית (SWAT)
תאריכים וזמנים
הקמת היחידה 1974
מלחמות האינתיפאדה הראשונה, האינתיפאדה השנייה
נתוני היחידה
כוח אדם לוחמים בשירות קבע
ציוד עיקרי נשק קל, רובי צלפים, רובוטים ואמצעים מיוחדים
פיקוד
מפקדים פירוט בהמשך הערך
לכבוד ביקור השר לביטחון פנים ומפכ"ל משטרת ישראל, לוחמי הימ"מ מופיעים בדיגום משטרתי מבצעי מלא: מדים, קסדות ומסכות, אפודי מגן וכלי נשק (רובי M4A1 קרבין, מקלע נגב קומנדו ורוב"צ SR-25).
לוחמי ימ"מ בדיגום משטרתי מבצעי מלא (קסדות, אפודי מגן ורובי M4 קרבין) לכבוד ביקור מפכ"ל משטרת ישראל רב-ניצב יוחנן דנינו (שני משמאל)
לוחמי פריצה וכלבנים של הימ"מ במתקן האימונים החדש, 2018

הימ"מ היא יחידת העילית של משמר הגבול ללוחמה בטרור ויחידת ההשתלטות הבכירה של מדינת ישראל. השם "ימ"מ" הוא ראשי תיבות של "יחידה מרכזית מיוחדת"[1][2] (טעות נפוצה מאוד היא פירוש ראשי התיבות כ"יחידה משטרתית מיוחדת") אך לעיתים קרובות היא נקראת היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור או פשוט היחידה ללוחמה בטרור.

הימ"מ הוקמה ב-1974 על ידי מפקד משמר הגבול ניצב חיים לוי, אשר הטיל על ראובן יעקב (נמרודי) (המפקד הראשון של הימ"מ) להקים את היחידה כיחידת השתלטות, זאת כמענה לפיגועי חטיפה ומיקוח. בהמשך הוטלו עליה משימות ותפקידים נוספים כגון - לוחמה בטרור ומשימות משטרה מיוחדות. רוב פעילותה מסווגת, אך בעקבות מספר רב של מבצעים מוצלחים לאורך השנים זכתה היחידה למוניטין גבוה בקרב כוחות הביטחון בארץ ובעולם. כיום היא נחשבת לאחת היחידות המקצועיות והטובות מסוגה בעולם[2][3][4], למרות תקציבה הקטן יחסית.

כאמור, הימ"מ היא יחידת ההשתלטות הבכירה של ישראל. יחידות השתלטות נוספות בישראל הן סיירת מטכ"ל ושייטת 13 של צה"ל, לוט"ר אילת - יחידת מילואים צה"לית, ויחידת מצדה של שירות בתי הסוהר. בעולם הימ"מ מקבילה ליחידות השתלטות ולוחמה בטרור כגון יחידות ה-SWAT האמריקניות, ה-GIGN הצרפתית, אלפא ואומו"ן הרוסיות וה-GSG-9 הגרמנית שהוקמה באירופה בשנות ה-70 של המאה ה-20 בעקבות רצח המשלחת הישראלית באולימפיאדת מינכן כדי להילחם בחטיפות מטוסים על ידי מחבלים פלסטינים.

המוטו של היחידה הוא "אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם, וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם" הלקוח מספר תהילים, פרק י"ח, פסוק ל"ח.

תפקידי היחידה[edit | edit source]

הימ"מ היא היחידה המיוחדת של משמר הגבול ללוחמה בטרור. היא מוגדרת כיחידת השתלטות, אך מבצעת מגוון משימות נוספות.

הימ"מ נועדה בראש ובראשונה לטפל באירועי תפיסת בני ערובה ופיגועי מיקוח, אך בנוסף לתרחיש זה היחידה נועדה לטפל באירועים שונים של טרור, פיגועים ואלימות - הן על רקע לאומני והן על רקע פלילי.

תפקידי הימ"מ:

 1. יחידת השתלטות:
  • שחרור בני ערובה באירועים על רקע לאומני - פיגועי מיקוח וחטיפה שמבצעים טרוריסטים.
  • שחרור בני ערובה באירועים על רקע פלילי שמבצעים פושעים ואזרחים.
  • תגובה לאירועי טרור בשטח ישראל ובפרט להתבצרות של מחבלים במבנים וניהול מצור.
 2. לוחמה בטרור:
 3. עבודת משטרה:
  • יחידת משטרה עילית (SWAT) - טיפול בפושעים מסוכנים.
  • עבודת משטרה חשאית.
  • אבטחת אח"מים.

רוב המבצעים של הימ"מ מסווגים, וחלק מהפעולות שכן זוכות לפרסום נזקפות לזכותן של יחידות אחרות. למרות זאת, הימ"מ זוכה למוניטין גבוה במיוחד בקרב מומחים עולמיים ללוחמה בטרור, יחידות עילית אחרות, וכן בקרב הציבור הישראלי[2].

ארגון ומבנה[edit | edit source]

אימון של הימ"מ - היחידה ללוחמה בטרור. צילום מאת זיו קורן.
הדגמת יכולות פריצה וטג"ח של לוחמי הימ"מ בפני ראש ממשלת ישראל.

אף על פי שהימ"מ מזכירה מאוד יחידה צבאית בארגונה ובאימוניה, היא יחידה משטרתית הפועלת במסגרת משטרת ישראל וכפופה ישירות לפיקוד המרכזי של משמר הגבול.

קבלה, מיונים והכשרה[edit | edit source]

היחידה מבוססת על לוחמים שהם יוצאי יחידות מובחרות קרביות בצה"ל, המעוניינים בקריירה משטרתית ביחידה. כדרישת מינימום דורשת המשטרה שלוש שנים שרות כלוחם (בדרך כלל כלוחם ביחידה מיוחדת) עם הכשרה כ-רובאי 08 (בוגר קורס פיקודי ללוחמים בצה"ל). היחידה מעדיפה לגייס לשורותיה בוגרי קורס קצינים וקורס מפקדים. התכונות הדרושות לתפקיד הן אינטליגנציה, כושר גופני גבוה, מוטיבציה, אמינות, אחריות, מקצועיות, בגרות, יציבות, כושר שיפוט, החלטיות, עבודת צוות ויכולת לתקשר עם אחרים. מסלול הכשרת הלוחמים בימ"מ נמשך שנה ושמונה חודשים והוא נחשב לאחד המסלולים המאתגרים המפרכים והקשים בעולם. העוברים את המיונים מגויסים ליחידה. בשנת 2007 הצליחו 7 מתוך 800 מועמדים להגיע ליחידה לאחר המסלול המפרך. בשנת 2016 הצליחו 20 מתוך 1500 מועמדים לעבור את מסלול המיון וההכשרה ולהיהפך ללוחמים ביחידה.[5]

מבנה היחידה ומקצועות הלוחמים[edit | edit source]

הימ"מ בנויה כך שהיא תהיה בלתי-תלויה ביחידות אחרות, ולכן היא זו שמאמנת את לוחמיה במגוון תחומים ומקצועות. אימונים בסיסיים כוללים קליעה, כושר גופני, קרב מגע, טיפוס, גלישה, עזרה ראשונה (הכשרת חובש) ועוד[6]. בנוסף, כל לוחם מתמקצע בתחום מסוים:

בנוסף להכשרת הלוחמים בכל המקצועות, הימ"מ גם מקיימת אימונים משותפים בין הכוחות השונים (למשל: בין הצלפים לכוח הפריצה) על מנת להגדיל את התיאום בין הלוחמים השונים ולפתח תרגולות ללוחמה בטרור ואירועי בני ערובה. בנוסף לצוותי הלוחמה בטרור, הימ"מ מחזיק צוות הנקרא בשם "החוליה השקטה", שמטרתו לפתח תרגולות לשחרור בני ערובה ולוחמה בטרור ולבחון ציוד וכלי נשק חדשים.

העבודה ביחידה היא במשרה מלאה ומלבד פעולות מבצעיות, מקדישים הלוחמים את רוב זמנם לאימונים ולכוננויות. לו"ז שגרתי ביחידה כולל שבוע אימונים, שבוע כוננות, פעילות ושבוע חופש.

אמצעים[edit | edit source]

רובה סער M4A1 קרבין פלאטופ - הנשק הארוך הראשי של לוחמי היחידה
בארט MRAD - רובה הצלפים לטווח ארוך של הימ"מ החל מ-2013
רובה צלפים SR-25 Mk 11 - משמש לירי מדויק מהיר לצד רובי צלפים בריחיים
אקדח גלוק 19-סי - נשק קצר אישי של לוחמי היחידה

מקורות[11][5]

שיתופי פעולה[edit | edit source]

הימ"מ משתפת פעולה עם יחידות אחרות, כולל יחידות ישראליות מחוץ למשטרת ישראל, בעיקר עם השב"כ וצה"ל.

בפעילות התקפית וסיכולית נגד טרור ובפרט נגד הטרור הפלסטיני, היחידה מרבה לשתף פעולה עם שירות הביטחון הכללי. השב"כ מספק ליחידה מודיעין צבאי המסייע לה בסיכול טרור ויירוט מחבלים, ומנגד מסתייע בה לביצוע משימות מיוחדות.

צה"ל משתף אף הוא פעולה עם הימ"מ, והימ"מ מסתייעת ביחידות צה"ל לביצוע פעילות סיכולית ביהודה, שומרון ועזה. לוחמי הימ"מ פועלים לעיתים קרובות ביחד עם יחידת דובדבן, יחידת המסתערבים של פיקוד המרכז, המתמחה בלוחמה בטרור ויירוט מחבלים ביהודה ושומרון. במקרים רבים, מפעיל הימ"מ נוהל סיר לחץ נגד מחבלים המתבצרים בבתים, כאשר את הסיוע ההנדסי של כלי צמ"ה כבדים מספק מערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית שמפעיל דחפורי D9 משוריינים, שופלים ניידים ומחפרים ארוכי-זרוע, כולם ממוגני ירי. יחידות חיל הרגלים וגדודי חיל ההנדסה מספקים לכוחות מעטפת הגנה היקפית, בעיקר נגד הפרות סדר אלימות באזור בו מתבצעת הפעולה.

בתחום הצליפה, צלפי הימ"מ עורכים הכשרות ואימונים משותפים עם צלפי צה"ל, בין השאר במתקן אדם של בית הספר לקליעה, צליפה ולוחמה בטרור של צה"ל, ומשתפים ביניהם ידע מקצועי וניסיון מבצעי. בנוסף לכך, צלפי הימ"מ וצלפי צה"ל משתפים פעולה במשימות לוחמה בטרור. כך לדוגמה, ב-20 באוקטובר 2015, בפעילות משותפת של צלפי הימ"מ, צלפים מצה"ל והשב"כ, סוכלה חוליית צלפים פלסטינית ברצועת עזה שביצעה פיגועי צליפה באמצעות ברובה צלפים כבד מדגם שטייר HS .50.‏[12]

בנוסף, עורכת הימ"מ אימונים משותפים עם יחידות לוחמה בטרור ו-SWAT מרחבי העולם, כגון ה-GSG-9 של גרמניה. באימונים המשותפים מתבצעים שיתוף וחלוקת ידע מקצועי, ופיתוח תרגולות משותפות, כמו גם שיפור היכולות והתמודדות עם תרחישים לא ידועים. האימונים המשותפים מסייעים גם לגיבוש קשרים בינלאומיים.

היסטוריה[edit | edit source]

הקמה[edit | edit source]

הימ"מ הוקמה בפקודתו של מפקד משמר הגבול ניצב חיים לוי, אשר הורה ב-1974 לרפ"ק ראובן יעקב (נמרוד) להקים אותה[13][14] כיחידה מיוחדת ללוחמה בטרור, ולפקד עליה. זאת, לאחר הטבח במעלות, שבו ניסיון חילוץ כושל של סיירת מטכ"ל הסתיים ברצח 21 תלמידים בידי מחבלים. המחבלים החזיקו ב-105 תלמידים וב-10 מורים מבית הספר התיכון הדתי בצפת כבני ערובה והספיקו להרוג 21 מהם, לפני שחוסלו בידי יחידות הפריצה של צה"ל.

בעקבות כישלון זה ומסקנות ועדת חורב, הבינו במערכת הביטחון שיש הבדל בין חילוץ בני ערובה בשטח ידידותי לבין פעולות מיוחדות בלב אוכלוסיית אויב. לכן הוחלט להקים יחידה אזרחית ללוחמה בטרור שייעודה יהיה לפתח שיטות לוחמה מיוחדות שמותאמות בייחוד למקרים האלה (שחרור בני ערובה בשטח עירוני ידידותי), להתאמן בהן ולבצע אותן בעת הצורך.

הבחירה במג"ב, הזרוע הקרבית של משטרת ישראל נעשתה מאחר שמג"ב משלב בין המשמעת וההכשרה הקרבית הגבוהה של הצבא לתפישות הפעולה המבצעיות בסביבה אזרחית של המשטרה.

לוחמי הימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור מפכ"ל המשטרה
לוחמי ימ"מ באימון סנפלינג (טג"ח) חמושים באקדחים
לוחמי ימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור נשיא המדינה ומפכ"ל המשטרה

חרף הגדרת המטרות הברורה של הימ"מ, מטשטשים לעיתים הגבולות, וצה"ל מבצע פעולות חילוץ של בני ערובה (פרשת קו 300, למשל). מאידך, באינתיפאדה השנייה והלחימה בטרור ביהודה, שומרון ועזה השתתפו לוחמי הימ"מ בפעילות צבאית והיו מעורבים במבצעים רבים בהם נהרגו או נעצרו פעילי טרור (בהם מבצעי נוהל סיר לחץ).

הימ"מ משתפת פעולה באופן הדוק השב"כ ואף מבצעת עבורו משימות מיוחדות, כגון יירוט מחבלים (על ידי מעצר או חיסול בעת הצורך).

עיטורי הצטיינות ופרסים[edit | edit source]

ב-2010 זכתה משלחת מן היחידה במקום הראשון בתחרות "Urban Shields" ליחידות משטרה, תוך ניצחון על שתי נבחרות בינלאומיות ללוחמה בטרור (מירדן ובחריין) ועל מספר רב של יחידות SWAT משטרתיות ממדינות ארצות הברית השונות. כמו כן השיגה המשלחת את הניקוד הגבוה ביותר למשתתפת בהיסטוריית התחרות[15]. ב-2011 זכתה שוב המשלחת מהימ"מ במקום הראשון בתחרות "Urban Shields"[16].

ב-2011 קיבלה היחידה צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על הצטיינותה בפעילות מבצעית[17]. ב-2014 קיבלה היחידה את צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על פעילותה ללוחמה בטרור במהלך השנים 2013-2014. באותו מעמד, קיבלו מספר לוחמים ביחידה את עיטור האומץ ואת עיטור המופת[18]. ב-2016 קיבלה היחידה את צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על פעולתה ללחימה בטרור במהלך גל הטרור הפלסטיני (2015–2016) בה ביצעה עשרות פעולות מבצעיות שסיכלו פיגועים.[19]

פעולות מבצעיות בשנים 1974 - 2000[edit | edit source]

 • 11 במרץ 1978, פיגוע כביש החוף: כוח מהיחידה בפיקודו של מפקד הימ"מ אסף חפץ נלחם בחוליית המחבלים שהשתלטה על אוטובוס נוסעים בכביש החוף. בעקבות הפיגוע החל תיאום הדדי ויצירת שפה משותפת בין הימ"מ לצה"ל.
 • ינואר 1979, בריחת אסירים מכלא רמלה: ב-8 בינואר ברחו שמונה אסירים מכלא רמלה.[20] לאחר יותר מחודש, ב-14 בפברואר, נלכדו שלושה מהם בדירה בבת ים.[21] כוח ימ"מ תקף את הדירה ממספר כיוונים, האסירים נכנסו להלם והימ"מ ניצל זאת כדי להכניע אותם ולהשתלט עליהם. הפעולה הסתיימה בהצלחה תוך זמן קצר[22].
 • 1982, מלחמת שלום הגליל: צוות לוחמי הימ"מ שפעל בעיר צור הרג את אעזמי זרייר מפקד אזור דרום לבנון של ארגון אש"ף.
 • 1986: עבריין ישראלי חטף את חברתו ותינוק, והסתובב ברחובות תל אביב תוך שהוא מאיים עליהם בנשק ויורה ברובה סער. למרות דרישת מפכ"ל המשטרה דאז דוד קראוס, לתפוס את העבריין חי נאלצו לוחמי ימ"מ לירות בחוטף: הלוחם הראשון שהגיע לזירה ירה בו כדור אחד במצח והרג אותו, ללא אבדות לחפים מפשע[22].
 • מרץ 1988, אוטובוס האמהות: שלושה מחבלים פלסטינים חטפו אוטובוס שהסיע את עובדי הקריה למחקר גרעיני בדימונה. צלפי הימ"מ ביצעו ירי מדויק והרגו שני מחבלים[14] ובמקביל לוחמי הימ"מ הסתערו על האוטובוס, והרגו את המחבל השלישי[23], אך במהלך המבצע נהרגו שלושה מנוסעי האוטובוס[24].
 • 1990: כוח ימ"מ מחסל חוליית מחבלים באיו"ש שהייתה בדרכה לבצע פיגוע. על הפעולה זכה פסקל אברהמי לעיטור האומץ של משטרת ישראל.
 • 26 באוגוסט 1992: כוח מהימ"מ בפיקודו של נצ"ם דוד צור השתלט על בית בפאתים המזרחיים של העיר ג'נין כדי לחלץ את גופתו של מפקד ימ"ס מג"ב איו"ש פקד אלי אברם שנהרג בעת שניסה לחדור מגג הבית כדי ללכוד שני מחבלים מארגון "הפנתר השחור" שהסתתרו בו. בפעולה נהרג אחד המחבלים ונהרגה בעלת הבית. מחבל נוסף נהרג על ידי לוחמי הימ"ס בטרם נפגע מפקדם.
 • 8 בספטמבר 1992: צלפי הימ"מ יורים למוות באיתן מור, שהרג 4 נשים קודם לכן בתחנת בריאות הנפש בשכונת קריית היובל, בירושלים.
 • 10 בדצמבר 1992: בניסיון לעצור מחבל מארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, בכפר ענזה שבקרבת ג'נין, נהרג לוחם הימ"מ, המפקח ששון מורדוך. בקרב שהתפתח החל המבנה לבעור והמחבל התבצר בעליית הגג, משם ירה, פצע ומאוחר יותר אף הרג את מורדוך. המחבל נהרג באמצעות רימונים שהשליך מבחוץ מפקד אוגדת איו"ש דאז, משה יעלון, אל פתח שהתברר כחלון איוורור בעליית הגג.[25] לאחר הקרב עוטר מורדוך בעיטור האומץ על חלקו בקרב.
 • 13 בפברואר 1994: חיסול רוצחיו של איש השב"כ נועם כהן. כוח של הימ"מ ביצע מארב למחבל חמאס שביצע את הרצח ומחבל נוסף, בכפר א-רם שליד רמאללה. הכוח ניסה לעצרם והתפתח קרב יריות בו נהרגו שני המחבלים.[14]
 • 10 במאי 1994: בעקבות ירי של מתבצר במתחם עוזי משולם על מסוק משטרתי, יורים בו צלפי הימ"מ למוות.
 • 7 בספטמבר 1998: חיסול בכירי החמאס האחים עוודאללה. כוח של הימ"מ פשט על מבנה בו הסתתרו האחים עוודאללה והרג אותם בתום קרב קצר. במקום נמצאו אמצעי לחימה רבים וכן מידע מודיעיני רב על החמאס ופעולות טרור מתוכננות[26].
 • 3 במרץ 2000: הימ"מ איתר חוליית מחבלים פלסטינית שהתבצרה בבית בעיר טייבה. לוחמי הימ"מ, יחד עם לוחמי יחידת דובדבן ודחפור די-9 צה"לי צרו על הבית. מחבל אחד הסגיר את עצמו ואילו השאר נהרגו בידי צלפי הימ"מ ובידי הדחפור המשוריין שהרס את הבית.

פעולות מבצעיות בשנים 2000 - 2005 (האינתיפאדה השנייה)[edit | edit source]

ניצב זהר דביר, מפקד הימ"מ (2001–2007) בתקופת האינתיפאדה השנייה.
לוחמי ימ"מ על ציודם, חמושים ב-M4A1 קרבין פלאט-טופ.

במהלך האינתיפאדה השנייה ביצעה הימ"מ מספר רב של מבצעים ופעולות סיכול נגד הטרור הפלסטיני שהתבטא באלפי פיגועי ירי ולמעלה מ-140 פיגועי התאבדות בישראל. המפורסמים שבמבצעי הימ"מ הם:

במבצעים רבים אלה הרגו לוחמי הימ"מ 179 מחבלים, מהם 50 שהיו בדרכם לפיגועי התאבדות ועצרו מאות מחבלים אחרים.

פעולות מבצעיות בשנים 2005 – 2015[edit | edit source]

אף על פי שמקובל לציין את סוף האינתיפאדה השנייה ב-2005, פעולות הטרור הפלסטיניות המשיכו גם בשנים שלאחר מכן, אך במינון הולך ופוחת בעקבות הפעילות הסיכולית נגדם. גם בשנים אלה הימ"מ היה מעורב במספר רב של פעולות ומבצעים, בהם:

ניצב שלומי מיכאל, מפקד הימ"מ (2012–2015). בתקופתו ביצע הימ"מ מבצעים רבים עליהם זכו מספר לוחמי היחידה בעיטורי משטרת ישראל.

פעולות מבצעיות בשנים 2015 - היום[edit | edit source]

ב-13 בספטמבר 2015, ערב ראש השנה ה'תשע"ו, פרץ גל הטרור הפלסטיני (2015–2016) שבמהלכו ביצעו הפלסטינים כמות רבה של פיגועים, רובם פיגועי יידוי אבנים ודקירה וחלקם פיגועי דריסה ואף פיגועי ירי.

כוח של הימ"מ בפשיטה על מבוקשים ברמאללה, 2017.
לוחמי הימ"מ, 2018
לוחמי הטג"ח של הימ"מ, "הקופים", באימון במתקן האימונים החדש, 2018.

מפקדי הימ"מ[edit | edit source]

שם תקופת כהונה כמפקד היחידה הערות
ראובן יעקב (נמרוד) 1974 – 1975 מקים היחידה ומפקדה הראשון
מאוד הלוי 1975 – 1976  
אסף חפץ 1976 – 1980  לימים מפכ"ל המשטרה
שמואל צוקר 1980 – 1981  לימים תא"ל
גבי כהן 1981 – 1984  
ניר צפריר 1984 – 1987  
אליק רון 1987 – 1991  לימים מפקד המחוז הצפוני במשטרה
דוד צור 1992 – 1995  לימים מפקד מחוז תל אביב במשטרה, מפקד משמר הגבול וחבר כנסת
דוד בן-שימול[70] 1995 – 1999  
חגי פלג (פדידה) 1999 – 2001  לימים מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים
זהר דביר 2001 – 2007  לימים מפקד המחוז הצפוני במשטרה וסגן המפכ"ל
יורם הלוי 2007 – 2009  לימים מפקד המחוז הדרומי במשטרה ומפקד מחוז ירושלים
בועז הרשקוביץ[71] 2009 – 2012  מפקד יחידת שלדג בעבר
שלומי מיכאל 2012 – 2015  לימים מפקד מחוז ש"י במשטרה
ניצב משנה נ' 2015 – בחודשים פברואר-דצמבר 2015 שימש ממלא מקום מפקד הימ"מ[72][73]

ראו גם[edit | edit source]

לקריאה נוספת[edit | edit source]

קישורים חיצוניים[edit | edit source]

סרטונים וקטעי וידאו

הערות שוליים[edit | edit source]

 1. ^ על המשמר, מאז ועד היום, מאתר משטרת ישראל
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 אבי אשכנזי, "הכי טובים" - אנשי החוק, מעריב, 29 במרץ 2010.
 3. ^ 3.0 3.1 3.2 3.3 "עובדה", ערוץ 2, 19 בנובמבר 2015: עמרי אסנהיים, ‏הימ"מ, בשר ודם: עמרי אסנהיים עם לוחמי יחידת העלית של מג"ב, באתר ‏mako‏‏, ‏19 בנובמבר 2015‏.
 4. ^ אסף גולן, ‏"הכי טובה בעולם": מאחורי הקלעים של היחידה שפעלה בג'נין, באתר ישראל היום, 18 בינואר 2018 22:58.
 5. ^ 5.0 5.1 5.2 5.3 5.4 שי לוי, ‏בלי האמצעים האלה אף לוחם ימ"מ לא יוצא מהבית, באתר ‏mako‏‏, ‏18 באוגוסט 2017‏.
 6. ^ 6.0 6.1 יכולות הימ"מ באתר הימ"מ הרשמי של משטרת ישראל.
 7. ^ רובי הצלפים שבשירות הימ"מ הם בעלי דיוק של 0.5 דקת קשת, דיוק שנחשב למעולה ומתאפיין במקבצים של כ-15 מ"מ בירי לטווח 100 מטר.
 8. ^ 8.0 8.1 8.2 איתי בלומנטל, נחשף פירוט הנשק של הימ"מ, באתר ynet, 1 במרץ 2015
 9. ^ 9.0 9.1 שי לוי, לא לכל דורש: כלי הנשק המיוחדים של צה"ל, mako-פז"ם, 5 בדצמבר 2013.
 10. ^ מאוזר 86SR באתר Isayeret.
 11. ^ כתבה מ"בלייזר" גיליון 32, למעט רשימת רובי הצלפים, שהתעדכנה ממקורות שונים בהם ויקיפדיה באנגלית.
 12. ^ 12.0 12.1 לילך שובל, ‏סוכל פיגוע: צה"ל חיסל חולית צלפים פלשתינים, באתר ישראל היום, 20 באוקטובר 2015 19:11,
  יואב זיתון, סוכלה חוליית צלפים בחסות ההפגנות בעזה, באתר ynet, 20 באוקטובר 2015.
 13. ^ יוסף ארגמן, הגבול-פרשיות בתולדות מג"ב, 1996.
 14. ^ 14.0 14.1 14.2 14.3 14.4 היסטוריה של הימ"מ, באתר משטרת ישראל. אוחזר: 26 ביוני 2018.
 15. ^ הימ"מ זכו בתחרות בינלאומית נגד טרור, חדשות ערוץ 2, 21.10.2010.
 16. ^ הכי טובים - גם בארצות הברית, משטרת ישראל, 2.11.2011.
 17. ^ עומרי אפרים, מחלקים עיטורים: המשטרה עושה כבוד לימ"מ, באתר ynet, 6 באפריל 2011
 18. ^ בהוקרה: הגיבורים של משטרת ישראל, אתר משטרת ישראל, 16 בדצמבר 2014
 19. ^ מערכת ישראל היום, ‏התפרסמה רשימת מקבלי העיטורים והצל"שים של משטרת ישראל, באתר ישראל היום, 18 בספטמבר 2016 12:16.
 20. ^ דליה מזורי, מצוד ללא תקדים ברחבי הארץ אחרי 8 האסירים המסוכנים שברחו מכלא רמלה, מעריב, 9 בינואר 1979
 21. ^ יהושע כהנא, אחר קרב יריות נלכדו הבוקר בבת ים 3 מבורחי כלא רמלה, מעריב, 14 בפברואר 1979
 22. ^ 22.0 22.1 אסף חפץ, ‏הציון לפעולה: מספיק בקושי, באתר ישראל היום
 23. ^ אביחי בקר, פצצת טסטוסטרון, הארץ, ‏ 13.08.1999, כפי שהועלה באתר פרש.
 24. ^ אגדת פסקל, אתר "ישראל דיפנס", ‏ 20.08.2011.
 25. ^ משה (בוגי) יעלון, דרך ארוכה קצרה, ידיעות ספרים, 2008, עמודים 227-228.
 26. ^ 26.0 26.1 26.2 אתר הימ"מ באתר משטרת ישראל.
 27. ^ שני הרוגים בפיגוע באלי סיני, באתר ynet
 28. ^ עמוס הראלמי פנוי בביתוניא? הדילמות של "מונית לבנה", באתר הארץ, 17 ביולי 2003.
 29. ^ דני ברנר ואוריין צ'פלין, ‏מצה"ל למשטרה במסלול ההרואי, באתר ישראל היום, 10 בינואר 2014.
 30. ^ עמוס הראל וארנון רגולר, IDF troops kill three Fatah militants in West Bank,‏ 21 בנובמבר 2004.
 31. ^ אורי גליקמן וברק רביד, נלכד המוח מאחורי הפיגוע ב"אפרופו", באתר nrg‏, 11 באוקטובר 2005.
 32. ^ אפרת וייס ועלי ואקד, שכם: לוחמי ימ"מ ירו למוות בשלושה מבוקשים, באתר ynet, 22 בדצמבר 2005.
 33. ^ דורון נחום, איתמר ענברי ואלי לוי, לוחם ימ"מ נפצע קשה ליד ג'נין, באתר nrg‏, 31 בינואר 2006.
 34. ^ מח"ט בנימין: המחבל הבכיר הסתתר זמן רב לאחר שלמד את דרך הפעולה של צה"ל, באתר ערוץ 7, 23 במאי 2006
 35. ^ אמיר בוחבוט, נלכד האחראי לרציחתם של 55 ישראלים, באתר nrg‏, 23 במאי 2006
 36. ^ אמיר בוחבוט וסוכנויות הידיעות, 2 פלסטינים נהרגו בפעולת כוח ימ"מ בעזה, באתר nrg‏, 21 בנובמבר 2006.
 37. ^ מיכל גרינברג, עמוס הראל ואבי יששכרוף, רקטה נחתה בשכונת מגורים בשדרות והסבה נזק למבנים ולמכונית חונה, באתר הארץ, 14 בדצמבר 2006.
 38. ^ רועי שרון ועמית כהן, בית-לחם: חוסלו 4 שהיו מעורבים בפיגועים, באתר nrg‏, 12 במרץ 2008.
 39. ^ עמית כהן, חברון: חוסל בכיר חמאס שתכנן הפיגוע בדימונה, באתר nrg‏, 27 ביולי 2008.
 40. ^ אמיר בוחבוט ורועי שרון, הימ"מ חיסל את ראש עז א-דין אל-קסאם בחברון, באתר nrg‏, 28 במאי 2009.
 41. ^ אמיר בוחבוט, אבי אשכנזי ועמית כהן, נעצר בכיר מבוקשי חמאס בטול כרם, באתר nrg‏, 15 בספטמבר 2009.
 42. ^ אנשיל פפרמתקפת הטרור בדרום | לוחם גולני שנהרג במתקפת הטרור בגבול מצרים: סמ"ר משה נפתלי, באתר הארץ, 18 באוגוסט 2011
 43. ^ נהרג המחבל שתכנן הפיגוע בתל אביב בזמן מבצע "עמוד ענן", באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 22 באוגוסט 2013.
 44. ^ יוחאי עופר, סוכל ניסיון פיגוע בהר חברון: שלושה מחבלים חוסלו, באתר nrg‏, 26 בנובמבר 2013
 45. ^ שלושה מחבלים סוכלו בכפר יאטה, תכננו פיגוע בימים הקרובים, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 26 בנובמבר 2013.
 46. ^ מתן צורי, צפו: התבצר עם אחייניתו - לוחמי ימ"מ פרצו, באתר ynet, 4 בדצמבר 2013
  צוות ימ"מ פרץ לבית המתבצר. לילדה שלום., אתר סרוגים, 4 בדצמבר 2013.
  תיעוד ההשתלטות ביוטיוב מאת אשקלונט, 4 בדצמבר 2013.
 47. ^ ניר דבורי, ‏3 פלסטינים נהרגו בפעולה של צה"ל בג'נין, באתר ‏mako‏‏, ‏22 במרץ 2014‏.
 48. ^ דניאל סיריוטי, ‏צפו: חיסול המבוקש בג'נין ממצלמות הקסדה של הלוחמים, באתר ישראל היום, 22 במרץ 2014 20:02.
 49. ^ ניר דבורי, ‏יעלון: "הפעולה בג'נין מנעה פיגוע טרור נגד ישראלים", באתר ‏mako‏‏, ‏22 במרץ 2014‏.
 50. ^ יואב זיתון, איתי בלומנטל, נועם (דבול) דביר, אליאור לוי, רועי קייס ואטילה שומפלבי, מחיר עסקת שליט: אחד המשוחררים רצח את נצ"מ ברוך מזרחי בליל הסדר, באתר ynet, 23 ביוני 2014.
 51. ^ אביאל מגנזי, עצור בחשד לרצח 3 הנערים: השיג מימון מעזה, באתר ynet, 5 באוגוסט 2014.
 52. ^ רון בן ישי ואליאור לוי, החשבון נסגר: ישראל חיסלה את רוצחי הנערים, באתר ynet, 23 בספטמבר 2014.
 53. ^ עוזי ברוך, המחבל החשוד בירי - חוסל, באתר ערוץ 7, 30 באוקטובר 2014.
 54. ^ צפו בלוחמי הימ"מ עוצרים את חברי החוליה שרצחו את דני גונן ז"ל, מעריב השבוע, 15 ביולי 2015.
 55. ^ אמיר בוחבוט‏, כשהלוחם הוותיק זוהה כמחבל: כך הסתבך המבצע של הימ"מ בג'נין, באתר וואלה! NEWS‏, 01 בספטמבר 2015.
 56. ^ אבי אשכנזי‏, על מנוף, בגובה 100 מ': קרב אגרופים לילי בין ימ"מ לחמוש. צפו, באתר וואלה! NEWS‏, 03 בנובמבר 2015.
 57. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, לוחמי ימ"מ מחופשים ליולדת ומשפחתה עצרו מחבל בבית חולים וחיסלו את קרובו, באתר ynet, 12 בנובמבר 2015.
 58. ^ נועם אמיר, ‏רשמית: נשאת מלחם נורה ונהרג במהלך חילופי אש, הצטרפו לדיווח החי, באתר מעריב השבוע, 8 בינואר 2016,
  אבי אשכנזי ואלי אשכנזי‏, בתום מצוד של שבוע: חוסל בערערה המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בינואר 2016,
  ירון דורון, המחבל מתל אביב אותר בערערה וחוסל על ידי הימ"מ, באתר nrg‏, 8 בינואר 2016.
 59. ^ אמיר בוחבוט‏, בדרך לבצע פיגוע: כוח ימ"מ עצר שלושה פלסטינים במזרח ירושלים, באתר וואלה! NEWS‏, 26 באפריל 2016.
 60. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, מבצע חיסול המחבל: שב"כ איתר, ימ"מ כיתר וירה, צה"ל פיקד והחריב את הבית, באתר ynet, 27 ביולי 2016,
  אליאור לוי, משפחת המחבל מאשימה: מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הסגירו אותו, באתר ynet, 27 ביולי 2016.
 61. ^ איציק טובול, כוחותינו חיסלו בבית צוריף את המחבל שרצח את מיכי מרק ז״ל, באתר חדשות 0404‏.
 62. ^ אלון חכמון, ‏מבוקש פלסטיני חוסל על יד כח צה"ל ברמאללה, באתר מעריב השבוע, 6 במרץ 2017,
  ניר דבורי, ‏כוח ימ"מ חיסל מחבל מבוקש ברמאללה‎, באתר ‏mako‏‏, ‏6 במרץ 2017‏
 63. ^ כהן, גילי (16 ביולי 2017). "מחבל פלסטיני נהרג מאש כוח ימ"מ שבא לעצור אותו בנבי סלאח". הארץ (בעברית). בדיקה אחרונה ב-17 ביולי 2017. 
 64. ^ ידיעה בחדשות 0404.
 65. ^ דניאל סיריוטי, ‏קרב לילי בג'נין: שני לוחמים נפצעו במבצע ללכידת רוצחי רזיאל שבח, באתר ישראל היום, 17 בינואר 2018 23:42,
  יואב זיתון, אליאור לוי, אלישע בן קימון, איתמר אייכנר ואחיה ראב"ד, הפשיטה בג'נין: שני לוחמי מג"ב נפצעו קשה וקל, רוצח הרב שבח חוסל, באתר ynet, 18 בינואר 2018.
 66. ^ יואב זיתון, אליאור לוי ואחיה ראב"ד, חצי יממה בג'נין: פריצת הדרך שסייעה לאיתור המחבלים והקשר לחמאס, באתר ynet, 18 בינואר 2018.
 67. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, כוחות הביטחון חיסלו את ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח, באתר ynet, 6 בפברואר 2018,
  אפרת פורשר, ‏חודש לאחר הפיגוע: חוסל רוצח הרב רזיאל שבח, באתר ישראל היום, 6 בפברואר 2018.
 68. ^ "סגירת המעגל היא מסר למפגעים - ידו הארוכה של צה"ל תגיע לכולם", אתר צה"ל, 6 בפברואר 2018.
 69. ^ אחיה ראב"ד, הכוחות פרצו: תוקף הקשישים הוצא אזוק מהדירה, באתר ynet, 12 במרץ 2018,
  יונתן הללי, ‏תקף שני קשישים ושוטר בחיפה והתבצר בדירה. צפו בפריצת כוחות הימ"מ, באתר מעריב השבוע, 12 במרץ 2018.
 70. ^ שלום ירושלמי, בן שימול רותח מזעם: מפקד הימ"מ לשעבר לא סולח לאהוד ברק, באתר nrg‏, 4 ביוני 2010
 71. ^ מפקדי הימ"מ לדורותיהם, אתר משטרת ישראל
 72. ^ המפכ"ל המליץ על מינוי מפקד הימ"מ, אתר משטרת ישראל
 73. ^ יוסי אלי‏, חיסול מלחם הבהיר: מפקד הימ"מ החדש לא מתכוון לאכזב, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בינואר 2016


ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +33082 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png