רבי יהושע ישעיה נויבירט

From האנציקלופדיה היהודית
Jump to: navigation, search
יהושע ישעיה נויבירט
Noyvirt4.jpg
הרב נויבירט בכנס הבוגרים של ישיבת קול תורה
תאריך לידה י"ד באדר א' תרפ"ז
מקום לידה הלברשטאדט שבגרמניה
תאריך פטירה ג' בתמוז תשע"ג (בגיל 86)
תאריך לידה לועזי 16 בפברואר 1927
תאריך פטירה לועזי 11 ביוני 2013
מקום פעילות ישראל- ירושלים
השתייכות יהדות חרדית
תחומי עיסוק לימוד, הלכה, חינוך, גמרא
רבותיו הרב שלמה זלמן אויערבך
חיבוריו שמירת שבת כהלכתה, קיצור דיני שמיטת קרקעות. אהל שרה - דיני טהרת המשפחה. חנוך הבנים למצוות ודיני קטן.

הרב יהושע ישעיה נויבירט (י"ד באדר א' תרפ"ז, 16 בפברואר 1927 - ג' בתמוז תשע"ג, 11 ביוני 2013) היה רב וראש ישיבה בירושלים, מחבר הספר "שמירת שבת כהלכתה" על הלכות שבת ויום טוב.

ביוגרפיה

נולד בהלברשטאדט שבגרמניה לד"ר אהרן ושרה חיה לבית במברגר (נינתו של הרב יצחק דב במברגר ושל הערוך לנר). במלחמת העולם השנייה נמלט עם הוריו, שני אחיו ואחותו להולנד, שם הסתתרו כשלוש שנים בחדר אחד. אחות נוספת שלו, יוכבד גולד, מתגוררת בקיבוץ סעד, ושני אחים נוספים נשלחו לסין. בשנת ה'תש"ו עלה לארץ ישראל בספינה שיצאה ממרסיי.

למד בישיבת קול תורה והיה תלמיד מובהק של הרב שלמה זלמן אוירבך, עמו התייעץ רבות בכתיבת ספרו "שמירת שבת כהלכתה", ששתי מהדורותיו הראשונות של הספר נכתבו רק על פי פסקיו. בשנת תשע"א הוציא לאור מהדורה שלישית ומורחבת בו הכניס מאות נושאים הלכתיים אקטואלים בני זמננו.

הרב נויבירט ייסד בבית וגן את הישיבה לצעירים פני שמואל והישיבה הגבוהה חכמת שלמה (שתיהן כונו "ישיבת הרב נויבירט") וכן את הישיבה הגבוהה נתיבות חכמה שבראשה עומד גם הרב דניאל וולפסון. הרב נויבירט העביר שיעורים בקביעות בעיקר בהלכה גם בישיבת קול תורה. במשך עשרות שנים מסר שיעורי דינים בסמינר הישן.

הרב נויבירט שימש כפוסק ההלכה של המרכז הרפואי שערי צדק (יחד עם הרב אשר וייס).

הרב נויבירט שימש כרב ארגון 'החובש הר נוף' למעלה מ-15 שנים. מספר פעמים במשך השנה הגיע הרב לתת שיעורים בהלכות שבת ואף הנהיג את נושא גוי של שבת. הרב רווה נחת רבה מכך שפסקיו מבוצעים בארגון הלכה למעשה.

ספריו

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רבי יהושע ישעיה נויבירט בוויקישיתוף   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.

ערך זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית. (הדף המקורי, רשימת התורמים)
הערך בוויקיפדיה גדול מערך זה ב +2078 תווים

לעדכון מוויקיפדיה, לחץ כאן.

NivdakVeushar.png